het alles verschuldigd is, aan te spre ken en Hem weldaden af te smeeken. In de leuze of liever m den strijd kreet «Voor godsdienst, taal en vader land» strijden wij ook voor het vader land. Het ware misschien hier niet over bodig eenige punten uit de geschiedenis aan te halen, nochtans dit zou te veel plaats vergen. Wat meer is, iedere Vlaming weet genoegzaam dat ons vrije België jaren of liever eeuwen lang het hoofd moest bukken onder vreemde overheersching. Veel, zeer veel hebben onze voorouders geleden en een on noembaar getal van hen onderstonden de ijselljkste martelingen en de wreed ste dood. Doch niettegenstaande dit alles, hebben zij moed gehouden en al toos op de toekomst gehoopt. Nooit lukte men erin de ware vrijheidszin uit het hart der Vlamingen te bannen. Intsgendeel door moed opoffering, door hun onverpoosd strijden voor het vaderland bekwamen zij datgene welk zij beoogden de onafhankelijkheid. En het is deze welke wij willen en zullen handhaven Door het strijden dus voor godsdienst en vaderland, 't is te zeggen om het volk te bevrijden tegen alle dwinge landij en vreemde overhe(ersching, zul len wij tegelijkertijd onze taal verde digen en liefhebben. Wij willen onze taal lief hebben zooals liet. ware Vlamingen betaamt; wie zijne moedertaal veracht, verliest zijne ingeborene gedachten, zeden en gebruiken. Immers de heer P. Willems zegde ons eertijds en met recht: De taal is de natuurlijke tolk, ons door God ge schonken tot uitdrukking onzer inwen- digste gevoelens en gewaarwordingen. Ingezegen met de moedermelk, ont plooit zij zich in ons, naarmate onze geesteskrachten zich ontwikkelen, en zij weet voor iedere gedachte denjuis- ten vorm, voor iedere schakering de passende kleur te vinden. De moeder taal is de spiegel onzer zielzij alleen kan al onze gewaarwordingen in ha re borstvormige verscheidenheid, met waarheid en kracht, terugkaatsen. De taal is de ziel der natie; zij is de natie zelve, zegt eene spreuk. Wie dus zijne taal versmaadt, wordt als geen ware vaderlander aanschouwt; hij wordt aanzien als een vreemdeling. Wie dus zijne taal versmaadt, is een ondankbare, vermilsonze voorouders voor ons veder land en onze taal steeds strede.i en alles wat hun duurbaar was, ten beste gaven j voor het bekomen en behouden van de zelve. Strijden wij dus voor onze schoone taal en vergeten wij niet dat zoolang Vlaanderen vloamscii zal spreken, bet katholiek en vrij zal wezen. Strijden wij, maar strijden wij openhertig, 't is te zeggen laat ons niet verlegen zijn aver al die schoone taal te bezigen. Laat ons dus in onzen bande! en wan del die schoone moedertaal gebruiken uls bewijs van onze beschaafdh 'id en welgemanierdheid laat ons vlaamsclie zedelijke boeken en bladen_ lezen en geene fransche zedelooze schriften Laat ons de taal welke ons ingeboren werd en die door Vondel, Conscience, Van Lennep, Van Beers, DeKoninck, Lede- ganck, Rodenbach en zoovele andere bekwame en beroemde mannen gespro ken werd, hoogachten en liefhebben. Laat ons in één woord, ware navolgers zijn van de aloude spreuk Voor Gods dienst, Taal en Vaderland Jos. Bödges, Moel. ONS SPREEKKAMERTJE Pi t »- g«i <'A G. Brisaer. Rugsbroeck. Het doodsbe richt dat gij mij verleden week stuurdet is te laat toegekomen. Zooals ge gezien hebt is er toch een verschenen. E. A Jos. Van Opstraet. Persoonlijke deel neming in 't smartelijk verlies dat u komt te treffen. E. V. Cam. Tack Aerseele. Er_ is goed nota genomen van uwe zending, 2,50 fr. ontvan gen. E. V. Belangrijke Berichten. De. uitslag can t Kampioennaat (1909) zal binnenkort verschijnen. De uitreiking der diploma's zal onmiddelijk plaats hebben. Met nieuwjaar verschijnt eene zeer belang rijke studie over De Oorsprong der claam- sche Familienamen door K. Sebruyns. De uitslag over Geheim Schoolcersuim zal spoedig 't daglicht aanschouwen. Overvloed van stof belet ons alles ineens op te nemen Daarbij moeten wij eerst en vooral zorgen voor de grootste aantrekkelijkheid der Raadselbode De Verscheidenheid Vrieacl Hilaire Four nier laat weten dat AL de nummers der Raadselbode ieder week regelmatig verzonden worden. Onze Makkers welke hun blad niet of onregelmatig ont vingen gelieven daarover de noodige inlichtin gen te vragen elk op zijn postbureel. Het bestuur en den drukker der Raadselbo de doen al wat eenigszins mogelijk is om AL de vrienden te bevredigen, en ook om ons lief orgaan aan iedereen gelijktijdig te doen ge worden. Ten einde dus onzen besteldienst nog beter te kunnen 'regelen verzoeken wij onze trouwe raderschaar AL hunne DRINGENDE berichten VOOR Dinsdag middag in te zenden. liet Bestuur. Dewilde. Dank voor tenen 't goed nieuws. de zichtkaar- Uw K. S. Sglcie Holli'becqO.oteghem. Wij zul len voor alles zorgen, Het Bestuur. Aan de Vrienden. J. Van Opstraet en G. Wallemans. Hartelijk dank voor uwe flinke propaganda. Eene goede Alg. Vergade ring op één dag beleggen is totaal onmogelijk. Dat leerde ons de ondervinding. Men heeft daar te veel te zeggen en te weinig tijd Uit die reden zijn wij de maandelijksche ziittngen van harte genegen, daar deze AL de vrienden op zeer gemakkelijke en goedkoope wijze kun nen bezocht worden. Graag wil ik u beiden op een zondag namiddag ontvangen. Verwit tigd mij op voorhand Wees gerust alles zal door het bestuur geregeld worden t t voor spoed en vooruitgangloazer Lieve Raadselbode en tot genoegenen vMdoming aller crienclen van goeden wil. Prijskamp 51. De gevraagde zichtkaar- ten onder band of afzonderlijk moeten onge bruikte zijn. L Fellemans. Vriend Ch. Van Roge. Moll. Besten dank voor uwe zending. Alles zal in orde zijn. Ik ben volkomen eens melde handelwijze van «Sterk door werk» en wensch rechtuit veel vooruitgang aan onzen konfrater. Als ieder een wil werken in ons klein Belgenland, dan is er niet alleenlijk plaats voor 2, maar wel voor 25 Raadsel kundige Tijdschriften. De har telijke groeten aan al mijne vrienden. Uw K. Sebruyns De geweiger dc-kwitancien Vriend Ambrois De Vos. Er is voor alles gezorgd Beste dank Vrienden D Liefooghe en E. V. Hoorne Alles is mij geworden door 't toedoen van Onzen trouwen H. Depraetero Hartelijk dank Vriend Achiel Ravyts. - Dat gebeurde meer. Einde goed alles goed. Een belangrijk artikel over de Heidenen Heldinnen uit't Land var. AaEt volgend nummer moeten verschoven zijn. De Vriendin wiens geweigerd Rwijt^chrift ons werdt teruggestuurd ontvangen he en, ooor de laatste maal «Onze Raadselbode» Zij die hunne inschijving wenschenMe vern en- wén en het eerste nummer van het Jul» Ijaar willen ontvangen, gelieven ons daarvan dade lijk te verwittigen. SMS-aa-A-Ar Onze Propaganda. De Propaganda self. Talrijk zijn de werkers die hun met hart en ziel aan den wagen der propaganda, span den en het hunne bij brachten om den «Bode» te krijgen waar hij nu is schitterend zijn de uitslagen die tot heden bekomen werden. Zie het oprijzen, in enkele maanden tijds, door machtige clubs van Caprvcke, Beersel, Hofstade, Ruvsbroeck, Mollj Alsemberg, Moorslede, enz. Het korte lings stichten dezer twee laatste en vooral de wijze hunner stichting zijn niters leerrijk voor onze onvermoeibare propagandisten en bewij zen dat het beste middel daartoe het geven van voordrachten is. Hebben wij vroeger den over- grooten bijval niet mogen aanstippen die de voordracht over de Raadsel kunde door onzen vriend Van Opstraet gegeven, verwierf En de zer laatste dagen do prachtige voordracht door vriend De Praetere te Moorslede gehouden en nadiwelke zich 23 nieuwe leden te Moorslede lieten inschrijven Dat dit voorbeeld ons den ten volgen weg aan wijze. Op dus gij goede, lui mige en overtuigende sprekers, de handen uit de mouwen, strooit allen wat raadselzaad in de harten uwer vlaamsche broeders opdat het er kiem schiete en vruchten afwerpe als deze te Ruvsbroeck en Moorslede laatst geplukt. Zoodoende zult ge niet alleen hij dragen tot den groei en bloei van ónzen lieveling «De Raadselbode» maar zult tevens verdienstelijk werk verrichten door de kennissen uwer min begaafde broeders te ontwikkelen en hun de vlaamsche tale en de vlaamsche raadselkunst te doen liefhebben en waardeeren. Erzijriinons kraam veel goede sprekers; er zijn ook veel slapende krachten die. eens wakker' geschud, in staat zijn wonderen voort te brengen, 't Is tot al dezen dat wij ons rich ten om, elk in zijnen onmiddelijken omtrek propagandavoordrachten in te richten en zoo bet vlaamsch in 't algemeen en de vlaamsche raadselkunst in 't bijzonder onschatbare dien sten te bewijzen. De Kruistocht is geopend. «Vlaanderen den Leeuw !»en «De Raadselbode boven Kei en Kop. Ontnangen colgens prijskamp N. uit Beersel can IC. Sebruyns, G°nt 0, 41 15 fi M M E. J II 11 .1. 25 fr 10 fr, Vlneminck Antwerpen Pons! Berchem Deprnelcr Ingelmunster Deseyn Aalst De Pero Hofstade I.. Eellemans S. G. Rbode K. Gvsels Santhoven G. Pieters Winkel S. Kruis J. Bodies Moll 0, K. De Cuypif lleyst op d. B. 0, E. Beersel Tb. De weer/U J Lambrechts J Liekens L. Luyekens J.B Peetd'S Er. Truyls A. Van Ul'fel A. Vereist l). Liefooghe Passehend. 0;03 fr. E. Van Hoorne Totaal 3.05 fr. Hartelijk dank de wakkere propngan* dis'en. Dank ook de moedige en welken de club. 8erg-op» liet Bestuur. Wytschnete. Drukk. We 11. Tournier-

De Raadselbode (1901-1909) | 1909 | | pagina 6