De Goede Week PASCHEN Binst de Meimaand Allen meêdoen We doen beroep op de vrome welwillendheid van «lkendeen vooral van de leden van onze H. Harte- bonden en we vragen dringend dat zij, op Palmzon dag, zouden meêdoen Meêdoen dat is méégaan in de processie en meê- zingen. En zoo komen wij ertoe van Palmzondag te maken wat hij naar 't verlangen der H. Kerk zijn moet een schitterende hulde aan Christus-Koning door geheel zijn volk Daariseene week in het jaar die wij noemen de goede week de Franschen noemen haar :de heilige week in 't latijn zegt men de groote week. Zij begint met de roerende plechtigheid van Palm zondag. De drie laatste dagen maken het Hoogheilig Tri duüm »uit Wilte-Donderdagwaarop herdacht wordt de instel ling van het aanbiddelijk Offer en Sacrament der H. Eucharistie Goede-Vrijdag, toegewijd aan het bloedig kruisoffer waardoor de God-mensch de wereld verlost heeft Goe le-Zaterdag of Paaschaoond, waarop reeds gejubeld wordt om Jesus' Verrijzenis. Witten-Donderdag Te 7 u.. Hoogmis met algemeene communie. In de Mis van Witten Donderdag worden twee groote heilige Hostiën geconsacreerd de eene wordt genut door den celebrant aan de Communie der Mis de andere wordt, na de Mis, processiewijze gedragen naar een rijk versierd rustaltaar, waar het geheel den dag ter aanbid ding der geloovigen bewaard blijft. 's Namiddags, te 3 u., ceremonie der Voetwassching van dertien arme lieden volgens het mandatum d. i. het bevel des Heren. 's Avonds, te 8 u. worden in het koor de Donkere messen gezongen 't. t. z. de Lamentatiën of wee klachten van Jeremias. Daarop volgt het laatste Passie- sermoen. Daarna wordt het Allerheiligste, onder het zingen van het Pange lingua processiewijze naar de Sacristie overgebracht ons mannevolk neme deel, met brandend licht, aan die indukwekkende processie Sint-Niklaaskefk zal open blijven heel den nacht, van Witten-Donderdag tot Qoeden-Vrijdag. En het Heilig Uur wordt daar gehouden, van 11 u. tot middernacht. Góeden-Vrijdag s Morgens, te 6u. wordt het H. Sacrament op 't rust- altaar gesteld de aanbidding van daags voordien wordt voortgezet. Te 7 u. het morgen-Officie, samengesteld als volgt: 1 Lezingen en gebeden, zooals in de andere missen, maar meer uitgebreid. De geloovigen die een misboek of missaal bezitten zullen hier buitengewoon schoone gebe den vinden. Dat ze meebidden 2. Kruisvereenng. De mannen worden uitgenoodigd om, na de priesters, het kruis te vereeren. Heel den dag blijft het kruis ter vereering uitgesteld. 3. Mis der vooraf geconsacreerde offergaven. Geen eigenl jke mis, want daar gebeurt geen consacratie. 's Namiddags, te 3 u., is er Plechtige Kruisweg laten we samen die heilige oefening verrichten, den bloe- digen lijdensweg hergaan van en met onzen Goddelijken Zaligmaker. Góeden-Zaterdag of Paaschavond Het overheerlijk officie zooals het nu bestaat het zal beginnen te 6 1/2 u. is een korte en vervroegde samenvatting van den langen dienst die, in oude tijden, den Zaterdag avond begon, den heelen nacht duurde en eindigde op den vroegen morgen van Paaschdag zelve. Die tijds omstandigheden maken veel ceremoniën dui delijk I Vervroegde avonddienst wijding van't vuur en van de Paaschkeers. 2. Vervroegde nachtdienst: Profetiën en Vontewijding. 3. Vervroegde Paaschmis en Vespers. Die plechtige feestmis zal beginnen omtrent 8 u., en na de Consecratie, zal de H. Communie uitgereikt worden. Vasten en vleeschderving eindigen met den middag. Paschen is de grootste feestdag van het jaar men viert de verrijzenis van Christus. Wij zijn dubbel gelukkig, wij Yperlingen, dat hooghei lig mysterie te mogen vieren in onze prachtig-herrezen Kathedraal. Paschen weze dan ook voor uw zielen een tijd van geestelijke verrijzenis, tot een hooger leven van gratie en heiligheid Volgens de wet onzer Moeder de H. Kerk moeten alle geloovige christenen hunnen Paschen houden bin nen de veertien dagen omtrent Paschen, d. i. van Palm zondag tot Beloken Paschen (13 tot 27 April). Door een bijzondere schikking heeft Z. D. Hoogwaar digheid de Bisschop van Brugge toegestaan dat, onder andere, de schoolkinderen alsook de zieken en kranken, hun Paschen mogen houden van af Passie-zondag (veer tien dagen vóór Paschen) tot veertien dagen na Paschen. Het Kerkelijk Recht (c. 859) vraagt en verlangt dat de geloovigen hun Paaschcommunie zouden doen elk in zijn parochiekerk en wie elders zijn Paaschplicht vol brengt, zorge ervoor zijn eigen Pastor te verwittigen Aan al onze parochianen wenschen wij van harte Zaligen Paschen Versiert in uw huis Maria's beeld, met bloemen en kaarskes Komt dagelijks naar de H. Mis en gaat te Communie 's Avonds, te 8 u., woont het Lof bij en bidt den Rozenkrans mee Den Dinsdag en Donderdag, korte onderrichting. Viert allen Maria 's maand

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2