II. Huidige plechtigheid. F^rij.suitdeelfng' Het H. Scapulier ■de, om onder het altaar te begraven. Daarvan is overge bleven de verplichting martelarenrelikwieën in het altaar te sluiten. Als we die drie verschillende handelingen goed op *t oog houden kunnen we de huidige kerkwijding verstaan, al liggen de bestanddeelen ietwat door malkander. De relikwieën uitgesteld. De plechtigheid begint den vooravond. In een nabij gelegen kapel of ander lokaal wordt een rustaltaar opge richt waar de relikwieën tusschen licht en versiering zijn uitgesteld. Daar komt de geestelijkheid het officie der martelaren bidden, 't Is een overblijfsel der oude kerke lijke nachtwake. Onze relikwieën zullen uitgesteld worden in de nieuwe sacristie van St-Maartenskerk en het past dat onze Yperlingen ze daar door een goed gebed komen vereeren... Kerkdoop buiten en binnen. Nu wordt de ceremonie onderbroken en begint men wat we heeten den kerkdoop. 's Morgens komt de bisschop vóór de gesloten kerkdeur. Het groot smeekge bed, de Litanie van alle Heiligen wordt gebeden dan wijdt de bisschop het water, driemaal gaat hij rond het gebouw en besprenkelt de muren. Na iederen rond gang houdt hij vóór den ingang een oogenbhk stil en vraagt dat men de deuren ontsluite.maar ze blijven gesloten totdat, bij de derde uitnoodiging, de deuren openslaan om den bisschop en de geestelijkheid binnen te laten. Het volk wordt nog niet toegelaten eerst moet door gebed het inwendige gezuiverd zijn en geheiligd. Binnen hernemen de ceremoniën met nog breedere ontwikkeling litanie van alle heiligen, schrijven van een dubbel alphabet (in latijnsche en grieksche letters) op den vloer, wijding van 't gregoriaansch water, zeven voudige besprenkeling van het altaar, drievoudige van de binnenmuren, enkelvoudige van den vloer. En nu wordt die kerkdoop op zijn beurt onderbroken en zal men de plechtige overvoering der relikwieën begin nen. De stoet gaat naar de rustplaats, de relikwieën wor den bewierookt, in triomf meegedragen en rond de kerk gevoerd. Dan wordt de schat binnengebracht en nu zal het volk toegelaten worden. Na het grafputje in den altaarsteen te hebben gezalfd metselt de bisschop de relikwieën in den steen dan vol gen een groot aantal zalvingen van het altaar, eindelijk deze van de binnenmuren. De zalvingen sluiten als het ware de kerkdoopn. Het H. Misoffer. Blijft nu de derde handeling de wijding door het Misoffer. Eerst hebben we een dubbele bereiding het wierook offer en het aankleeden van het altaar. De bisschop wijdt den wierook, plaatst hem op den altaarsteen en doet hem branden. Dit is een der indrukwekkendste oogenblikken, waarvan de plechtigheid nog verhoogd wordt door het Veni Sancte Spiritus en eene heerlijke prefatie. Hier volgen nu mindere zalvingen op den voorkant en de hoe ken van den altaarbouw. Daarna wijdt de bisschop de altaardoeken en, waar 't noodig, het altaarkruis. Het altaar wordt gekleed en versierd, en dan komt de bisschop een plechtigen groet brengen aan het geheiligd altaar door een driedubbele bewierooking. Alles wat gedaan moest worden is geschied. Altaar en kerk zijn geheiligd door gebed, besprenkelingen, zal vingen, aanbrengen van relikwieën van martelaren. Zoo is de altaarsteen waardig geworden om te dragen het hoogheilig Lichaam en Bloed van den God:Martelaar die, eenmaal voor ons aan 't kruis gestorven, hier op dezen steen eiken dag zijn groote liefdedaad komt vernieuwen. Door die lange en zinrijke ceremonie heeft de Kerk ons willen doen begrijpen de groote beteekenis van het altaar, dat als een Calvane in ons midden oprijst. Mogen wij die les begrijpen, en ons dankbaar, élken dag komen scharen onder de armen van het Eucharistisch Kruis dat op dit nieuw Calvarie geplant staat. Het schooljaar loopt ten einde. Onze kinderen hebben neerstig geleerd en gewerkt, zij hebben wel hun best gedaan. En 't is prijsuitdeeling te wege. Zij zal plaats hebben Voor de jongens In Sint-Vincentiuscollege (Bollingstr.), op Donderdag 24 Juli, te 9 1/2 u. In de Sint-Aloysiusschool (Hondstr.), op Vrijdag 8 Au gustus. In de Sint-Michielsschool (Lange Meerschstr.)', op Vrijdag 8 Augustus. Na de vacantie wordt de school overgebracht en prachtig ingericht in de Elverdinghestr. Voor de meisjes Bij de Rousbrugge-Damen (Maloulaan), op Woens dag 16 Juli, te 9 u. In de bewaarschool op Zaterdag 26 Juli. Bij de Zusters der H. Familie (de Stuerstr.), op Woensdag 23 Juli, te 9 u. In de Sint-Jozefschool (Meenen steenweg), op Zater dag 2 Augustus, te 9 u. Bij de Zusters Lamotte zoowel in de Mariaschool met huishoudschool (Rijsselstr) als in de school van het H. Hart (Capucienenstr.), op Woensdag 6 Augustus, te 2 u. Voor beide bewaarscholen der Zusters La- motte op Zaterdag 2 Augustus, te 9 u. In de lagere school van O. L. Vrouw van Thuyne (Beluikstr.)bestuurd door de Zusters der H. Familie op Woensdag 13 Augustus, te 2 u. Het H. Scapulier van O. L. Vrouw van den Berg Carmel (feestdag 1 6 Juli) is een voorteeken van zaligheid, een behoedmiddel in gevaren. Daarom zorgen wij ervoor, in St-Maartenkerk, dat aan elk kind het H. Scapulifer opgelegd worde, bij zijn H. Doopsel. Houdt uw Scapulier in eere

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 2