Bravo, jongens Onze Consecratiekruisen Onze katholieke jongensscholen hebben zich wederom flink onderscheiden in het officieel examen van volledige lagere studiën. De volgende leerlingen uit de Sint-Michielsschool die op onze parochie gevestigd is, te wege in de prachtige lokalen van de Elverdinghe- straat bekwamen op schitterende wijze hun diploma 1Roger Dewilde, Beluikstraat. 2. Jules Claerebout, Sint Jan-bij-Yper. 3. Maurice Ossieur, St-Jacobstraat. 4. Jozef Deschuytter, Kruisstraat. 5. Albert Burggraeve, De Haernestraat. 6. Albert Landtsheere, Korte Thouroutstraat. 7. Pierre Hardy, Slachthuisstaat. 8. Gerard Delahaye, Capronstraat. 9. Antoon Flepts, Poperinghesteenweg. Met innig genoegen brengen wij hulde aan die vlijtige jongens en hun achtbare ouders en niet het minst het aan de ijvervolle toewijding der meesters. De klassen herbeginnen op Donderdag 18 September. De kleine en groote leering op Zaterdag 20. De Sol. Mis ter eere van God den H. Geest voor al onze schoolkinderen zal gezongen worden in St-Maartens- kerk op Maandag 21 September. Wanneer de bisschop eene kerk consacreert, daar worden de muren, van binnen in de kerk, op twaalf plaat sen gezalfd met Chrisma. Oorsprong en beteekenis De oorsprong en en beteekenis van die ceremonie is gemakkelijk te vinden. Zalvingen met de heilige Oliën, met het geurige Chrisma vooral, beteekenen heiliging en toewijding aan God. Zoo worden we van na ons Doopsel en in ons Vormsel met Chrisma gezalfd, om te beteeke nen dat we tempels van God zijn en Gods eigendom. Een zelfde beteekenis hebben de zalvingen in de kerkwijding door de zalvingen wordt het gebouw gehei ligd en Gods eigendom. Vroeger werden de muren zoowel van buiten als van binnen gezalfd. En het getal der zalvingen was niet be paald ze waren talrijk, in zooverre dat heel de om trek van de kerk als gezalfd was. Naderhand kreeg de ceremonie een meer bepaald voorkomen naar ieder der vier windstreken. Noord en Zuid, Oost en west, deed men drie zalvingen. Drie is een meervoud dat een zinne beeld is van overvloed. Vier maal drie is twaalf. Dat getal bracht een nieuw symbolisme bij. De apos telen worden genoemd de steunmuren en steunpilaren der heilige Kerk, en de twaalf zalvingskruisen kregen als versiering voorstellingen en zinnebeelden der Apostelen en werden geheeten Apostelkruisen. In St-Maartenskerk Omwille der symmetrie worden de Consecratie- of Apostelkruisen thans gewoonlijk als volgt geplaats twee op den Oostmuur, twee op den Westmuur, vier cp den Noordmuur en evenzooveel op den Zuidmuur. S; Zoo zijn ze in onze Sint-Maartenskerk geplaatst. Als versiering werd gekozen in het midden van het kruis, de drie dooreengevlochten ringen of kringen die een zinnebeeld zijn der Allerheiligste Drievuldigheid. Aan God almachtig één en drievoudig zijn onze christen tempels toegewijd. Van dat middenpunt schieten 12 stralen naar den bui tenrand die het kruis omsluit ieder straal wijst naar een rood schijfje, dat, als een edelsteen, op den gouden buitenrand prijkt. Die twaalf roo «schijfjes zijn eene herrinnering aan de twaalf Apostelen. Hunnez ending, hun kracht en sterkte, krijgen de Apostelen, de steunpilaren der heilige Kerk, van den almogenden, drieëenigen God. Sierlijk zijn onze Apostelkruisen van teekeningen kleur, sierlijker nog in hunne beteekenis. Telken jare De H. Kerk wil en eischt, dat in een geconsacreerde kerk die twaalf kruisen ten eeuwigen dage zouden be waard blijven, als merkteeken van die hooge genade der Consecratie. Meer nog, ze vraagt dat men telken jare, op den verjaardag der wijding en onder de hierop volgende octaaf, men vóór die zalvingskruisen licht zou branden, en die kruisen met groen en bloemen zou versieren. Dit om aan degeloovigen te herinneren den eerbied, dien we Gods huis verschuldigd zijn, en de genaden, die ons door deze wijding zijn toegekomen. We zullen ons schikken naar dezen wensch der H.Kerk. Mogen we, wanneer we deze kruisen beschou wen, in ons telkens verlevendigen de gevoelens vai eerbied en dank die ons moeten bezielen bij het betre den van Gods huis.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 3