Goddelijke Diensten Dit onze Kerkregisters den de onderste, van lijnwaad, werden verdeeld onder de armen de bovenste, van kostelijke stoffe, werden ■versneden tot misgewaden. Veelal echter bleef de pelder in de kerk bewaard, om te dienen in de jaargetijden van den overleden 't zij als bekleeding van zijn grafsteen als deze in de kerk te vinden was, 't zij als bekleeding van tombe of katafalk, zooals voor onze Yperlingen van 1 303. Kleur van de pelders Onze huidige pelders, althans voor volwassenen, zijn zwart. Zoo ten minste volgens de kerkelijke voor schriften. Maar deze voorschriften zijn betrekkelijk jong. In de middeleeuwen was het baarkleed, voor rijke lieden en begoede burgers, doorgaans van goudlaken. Hiermede begrijpt men dat den pelder aan de kerk overmaken eene caritate was van beteekenis. Uit die kostelijke stoffe werden kazuifels en koorkappen gesneden, en de geborduurde wapenteekens van den pelder werden niet zelden op die priestergewaden als versiering gebruikt. Waar men goudlaken te kostelijk vond, gebruikte men rood en vooral blauw floers. Armeliedenpelders waren doorgaans van blauw gewerfd lijnwaad. Met zijn kleurenweelde en versiering was de oude pelder veeleer een triomfkleed dan een rouwgewaad. In onze doodenliturgie zijn veel bijzonderheden die spreken van triomf en vreugde, 't Is zeker de oudste en misschien de meest christelijke opvatting, die in den dood een over gang ziet tot een beter leven. In dit opzicht is onze Ypersche pelder, een stuk van beteekenis. Het rood kan eene zinspeling zijn op het bloedig tooneel dat, vol gens de overlevering, hun levenseinde teekende. Men gelieve, Voor de regeling Van Diensten en aanvraag Van Missen, zich te leenden tot den E. H. Maes, onder pastoor, Cartonstraat, 6. November ZONDAG 30. Onder de H. Mis van 6 en 7 u. alg. Communie voor den H. Hartebond der christene vrouwen en jonge dochters. Te 8 1/2 Sol. zielmis voor Vr. Verhoest-Puype en kinders, Veurnesche steen weg. Onder al de HH. Missen, wordt de plechtige Octaaf ter eere van de H. Barbara aangekondigd en aan bevolen. Te 3 u. Sol. Vespers en Lof kwart vóór 4 u. openingssermoen door den gevierden volkspredikant E. Pater Wiihbald, Capucien. Daarna Congregatie. Al de schikkingen der Octaaf zijn vermeld op de eerste bladzijde van De Tuinklokke December Dinsdag 2. Te 7 u. gezongen Mis voor de Heeren Armand en Roger Persyn. Woensdag 3. Te 7 u. Sol. Mis voor Mr Camille Van Wonterghem, Noordlaan. Donderdag 4. Te 7 u. Sol. Mis ter intentie van de levende en afgestorven leden der Broederschap van de H. Barbara. Vrijdag 5, eerste Vrijdag der maand. Te 7 u. Sol. Mis ter eere van het H. Hart van Jesus, akte van Toewij ding en zegen met het Allerheiligste. ZONDAG 7. Te 7 u. H. Mis en alg. Communie voor den H. Hartebond der mannen en jongelingen. Te 8 1/2 u. zielmis voor Mr Jules Vlaemynck, Boesin- ghestraat. Te II 1/2 u. zielmis voor de afgestorven leden van het Stedelijk Pompierskorps. Te 3 u. Sol. Vespers en Lof kwart vóór 4 u. sluitingssermoen der Octaaf ter eere van de H. Barbara. Maandag 8, j'eestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Gen. Absolutie voor de Derde-Ordelin- gen. Te 7. Sol. Mis, met alg. Communie, ter intentie van de Congreganisten. Te 9 u. de Hoogmis. Kwart vóór 5 u., Sol. Vespers en te 5 u. plechtig Lof. Woensdag 10. Te 9 u. Sol. Huwelijksmis voor Mr August Rijckeboer en Juff. Helena Verhaeghe, Groote Markt. ZONDAG 14. Te 7 u. H. Mis en alg. Communie^ voorde Congreganisten. Te 8 1/2 u. sol. zielmis voor Mr Achille Blootacker en overleden familie. Te 11 I /2 u. zielmis voor de afgestorven leden van den Bakkersbond. Na Vespers en Lof, Congregatie. Dinsdag 16. Te 7 u. gezongen Mis voor de Heeren Armand en Roger Persyn. Woensdag 17. Te 7 u. Sol. Gulden-Mis of Missias- Mis, ter eere van het Goddelijk Moederschap van Maria. Woensdag 7, alsook Vrijdag 19 en Zaterdag 20 zijn de Quatertemperdagen van den Adventgeboden vasten en vleeschderving. Vrijdag 19. Te 7 u. gezongen Daaldermis ZONDAG 21. Onder de H. Mis van 7 u., alg. Communie voor de plechtige Communiecanten van 1930, alsook voor de kinderen van de groote en kleine leerling. Te 11 1/2 u. zielmis voor Vr. Sylvie Gruwez-Loonis en Vr. Irma Gruwez-Salomé, Boterstraat. Dinsdag 23 en Woensdag 24 is er Generale Berech ting voor de zieken en kranken der parochie. Woensdag 24. Vigilie of vooravond van Kerstdag geboden vasten en vleeschderving. Biechtgelegenheid van af 3 u. en heel den avond. Donderdag 25, HOOGDAG VAN KERSTDAG. Gen. Absolutie aan de Derde-Ordehngen. Er worden drie Solemneele Missen gezongen de Kerstmis te middernacht (kwart vóór 12 u. indrukwekkende plech tigheid van het aanbrengen van 't kindeke Jesus in de kribbe) te 7 u. de Herdersmis te 10 u. de plechtige Hoogmis. Gelezen Missen te 6 u. en 6 1/2; 8 u.r 8 1 /2 en 9 u. alsook te 1 I 1 /2 u. s' Namiddags te 3 u. Sol. Vespers en Lof. Daarna korte toespraak door den Z. E. H. Deken en uitvoering van Kerstliederen. Er wordt veel volk verwacht in de Diensten van Kerstdag 't Is kort, dezen keer. Het HDoopsel werd toegediend aan drie kindertjes 5 Nov., Solange De Haeck, d. v. Hector en Anna Sackebandt, Rijsselstraat. 23 Nov., Margareta Verleure, d. v. Emileen Fernande Debacker, Dixmudesteenweg. 23 Nov., Raymond Desmit, z. v. Petrus en Emma Alleman, Mondstraat. 2. Geen één huwelijk aangegaan sedert 23 October. 3. Is overleden, den 28 Oct., Petrus Van Lerbeir- ghe, echtg. van Julia De Laere, Dixmudesteenweg. God geve zijn ziel de eeuwige rust Drukk. Ch. Temperman, Meencnstraat, 23, Yper.

Tuinklokke (1930-1940) | 1930 | | pagina 4