V eertig=u ren=gebed De Vastentijd Het klein Patronaat In h t klein patronaat verlustigen zich de jonge meisjes aan allerlei spel. Eiken Zondag avond wordt een half uurken of zoo wat besteed aan gezamenlijk spel, zang, lichaamsoefeningen, tooneel ofwel wordt gretig geluis terd naar de mooie en aantrekkelijke vertellingen van een of andere der juffrouwen. Te 7 uur altijd te vroeg eilaas avondgebed en korte toespraak van den E. H. Bestuurder. Vergezeld van gedienstige Juffrouwen gaan onze 90 kleintjes dan aan moeder vertellen wat al pret zij dien avond beleefd hebben. Het groot Patronaat Onze oudere meisjes beschikken over een voortreffelijk loksal eene ruime, lange zaal, waar alle luidruchtig spel kan worden uitgevoerd, en daarbij een lief leeszaaljte dat teven3 praatkabinet is. De gezelligheid die er heerscht, het rond de gloeiende kachel zitten, brengt er een beste stemming en zoo wordt onze jeugd den Zondag van het gevaar van straat en dancing afgehouden. De E. H. Bestuurder en eenige apostelzielen staan ten dienste van de meisjes en doen al wat zij kunnen, om onder hen, veel goed te stichten. Studiekring Om al dit werk ten bate van onze meisjes van het groot en het klein patronaat te bezielen en te steunen, werd voor ue patonaatsleidsters een studiekring gesticht, die maandelijks vergadert bij den ijvengen Bestuurder E. H. Huyghe, en waarin vraagstukken, die eenigzins met de opleiding der meisjes in vei 'rand staan, worden behandeld. In dien studiekring worden de nooden van onze meisjes ingestudeerd, hoe er aan kan veholpen worden, wat een leidster aan geestes- hart- en zielegaven bezitten mo ;t om invloed uit te oefenen, enz... In den studiekring leert men zich geven leert men dienen Daar krijgt men.een klaren kijk op de ziel van het jonge meisje. In het meisjes- leven ingrijpen om haar ziel te winnen of schooner te maken, dat is patro- naatswerk. Brave ouders die dit leest, hebt ge begrepen, waar we naartoe willen met uw meisjes En, zoo uw kinders nog den weg naar het patronaat niet vonden, zu'it ge langer wachten ze regelmatig er naartoe te zenden Komaan, we verwachten ze en verzekeren u dat ze er zeer welkom zullen zijn Avondfeest Meteen noodigen wij u uit, en al wie het met de jeugd goed meent, tot het jaarlijksch feest van het patronaat, dat op Zondag 25 Januari, 's avonds te 6 u. stipt, in Sint Maartenskring» (Lange Meerschstraat) zal plaats grijpen. Wie geen uitnoodigingskaart ontving, kan er op dien dag tusschen 1 1 en 12 u. in 't zelfde lokaal bekomen en al wie 't verlangt kan dan ook zijn plaats laten voorbe houden. Kinderen, niet door hun ouders vergezeld, zullen niet toegelaten worden. Een vraagske Om te eindigen, een vraagske. Onze meisjes houden doorgaans veel van lezen en boeken kosten tegenwoordig veel geld... Wie weet, zijn er onder onze goede parochi anen en stadsgenooten geen menschen te vinden die lees boeken kunnen en willen missen ten bate onzer meisjes We laten aan hun wijs oordeel over wat meisjes-Iectuur is en danken ze bij voorbaat, welgemeend, voorde mogelijke giften. Die naam wordt gegeven volgens den oorsprong van die godvruchtige oefening aan een driedaagsche plech tigheid, ter eere van het Allerheiligste Sacrament daar onze aanbidding en onze liefde willen wij eerherstel geven aan Onzen Lieven Heer die zoozeer miskend en belee- digd wordt... Het veertig-uren-gebed zal gevierd worden op Zondag 15", Maandag 16" en Dinsdag 17" Februari. Telkens zal het Allerheiligste Sacrament uitstaan, van 's morgens 6 u. tot 's avonds nahet Lof. En we verhopen dat onze parochianen, binst deze dagen, ten minste een half-uurken zullen vinden om Jesus te gaan bezoeken en aanbidden in zijn Sacrament van Liefde. Met dank zullen bougiën aanveerd worden, om het autaar van het H. Sacrament te verlichten. Weldra is daar weer de veertig-daagsche va3ten, die ons moet bereiden tot den grootsten der hoogdagen, namelijk tot Paschen. De vasïen-tijd begint met Asschen-Woensdag I 8 Fe bruari) waarop de geloovigen ter kerk komen en op hun voorhoofd geteekend worden met een asschenkruiske. Veertig dagen Op Asschen-Woensdag volgen veertig vasten-dagen, in den ouden tijd veel strenger dan nu. Veertig week lagen, want de Zondagen tellen niet meê Zondagen zijn geen vasten-dagen... Die Zondagen zijn eerst de vier eerste Zondagen in de Vasten dan de twee laatste, die een bijzonderen naam dragen Passie-Zondag en Palmen- Zondag. De Passie-sermoenen Binst den vastentijd wie weet dat nietis er eiken Zondag namiddag, groot Sermoen of meditatie over het Bitter Lijden van Onzen Goddelijken Zaligmaker. Wij hebben een schitterenden predikant, E. H. Paul Sobry, leeraar aan het klem Seminari te Rousselaore. Zij die hem reeds mochten hooren, zeggen allemaal 't is een der beste predikanten van heel het Bisdom. Zijn woord maakt diepen indruk en brengt de zielen'nader bij Onzen Lieven Heer. Vespers en Lof, als naar gewoonte, te 3 u. Méér dan ooit, op de Zondagen van de Vasten zal ons christen volk eraan houden Vespers en Lof bij te wonen. En daarna, kwart vóór 4 u. begint de Meditatie over de Passie van Onzen Heer Jesus-Christus. Allen ernaar toe I Allen naar de Passie-sermoenen Wekelijksche kruisweg Dan eindelijk, elke week, den Vrijdag avond, na het Lof, is er gemeenschappelijke kruisweg. Een gezegende oefening, voorwaar Het hoofdoel is niet aflaten te ver dienen, maar de godvruchtige overweging van het Lijden van Jesus. Toch zijn er vele, bijna ontelbare aflaten aan verbonden, die alle ook toepasselijk zijn op de zieltjes van 't vagevuur.

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 2