Goudkorreltje Uit onze Kerkregisters Onze schilderijen Wanneer ge bij 't ontwaken De dagtaak voor u ziet. Die bijna geen voldoening Maar veel versterving biedt, Dan, met blijmoedig hart. Aan God den dag gewijd Dan is er goud te rapen, Dan is 't de goede tijd. Door het Doopsel herboren Een milde kinderzegen viel te beurt aan Sint-Maar- tensparochie 25 Januari, Willy Staessen, z. v. Marcel en Julia Van- devenne, Pennestr. 25 Jan.Germaine Vanelslanderd.v. Oscar en Eleonise Lemahieu, Dehaernestr. 25 J an., Georges Demeulenaere, z. v. Cyrille en Zulnw Lamote, Dixmudesteenweg. I Februari, Gluslena-Maria Wenes, d. v. Alfons en IrmaMaes, Lange Meerschstr. 1 Febr. Ghislena Angillis, d.v. Robert en Margereta Lameire, Lange Meerschstr. 4 Febr., Fiamjoise-Odette Grillet, d. v. Leon en Irène Moulaert, Groote Markt. 15 Febr., Ivonne Bekaert, d.v. Gaston en IrmaDesodt, Paddevijverstr. t 15 Feb., Jeannette Masure, d.v. Raymond en Maria Legein, Dixmudesteenweg. 16 Febr.Rose-Marie Dedulle, d. v. Charles-Louis en Maria De Poorter, Noordlaan. 19 Febr., Jacqueline Sedeyn, d. v. André en Maria D'AImagne, Dixmudestr. 19 Febr., Pierre Jean Tavenier, z. v. Cyrille en Maria Vanuxem, Vanden Peereboomplaais. 22 Febr., Petrus Melsens, z. v. Arthur en Magdelena Ampen, Mondstr. 22 Febr., Albino Mion, z. v. Luigi en Elisabeth Wilhelmina, Dixmudestr. 22 Febr., Willy Didier, z. v. Maurice en Jeanne Muylle, Kaaistr. 22 Febr., Sabina Simoens, d. v. Urbain en Henriette Cokele, Korte Thouroutstr. 22 Febr., Ivonne Verminck, d. v. Charles en Simonne Lams, Noordlaan. 25 Febr., Mariette Maes, d. v. Jules en Lea Ver meulen, Casselstr. God zegene en bewaie, naar ziel en lichaam, deze lieve kindertjes, tot vreugde en geluk van hun dierbare ouders Door het huwelijk verbonden 28 Januari, Georges Sinnaeve en Alice Depuydt, Groote Markt. 28 Januari, Jos. Decock en Antoinette Pauwels, Sur- montstraat. In den Heer ontslapen 30 Januari, Sidonie Vallaeys (1847), wed. van Augustinus Souxdorf, Boterstr. 31 Januari, Jules-Leon Vanoverberghe (1883) echtg. van Maria Beun, Vanden Peereboomplaats. 24 Februari, Hortense Verhaeghe (1851), wed. van Leopold Huygebaert, Janseniusstr. 26 Febr., Alice Henmon (1858), wed. van Victor Feneau, Groote Markt. Weest hun zielen indachtig in uw gebeden en aflaten, H. Missen en Communiën. Georges Demeulenaere, zoontje van Cyrille en Zulma Lamote, Dixmudesteenweg, een bloemke ontloken den 20 Januari 1931, werd door Jesus geplukt en overge bracht naar het Hemelsch Paradijs, den 17 Februari. Stilaan komen in onze herbouwde kathedraal de overblijfselen van onzen vroegeren kunstschat bijeen. Onzeggelijk veel is verloren gegaan, onherroepelijk ver loren 't is een reden te meer om zorgvuldig te waken over de minste overgebleven gedachtenissen. Zelfs wanneer de kunstwaarde dezer voorwerpen gering i3, blijven het toch herinneringen aan het verledene, aan het oude Yper en zijne geschiedkundige glorie en de latere geslachten zullen ons dank wijten omdat we gered hebben wat er nog te redden was. Het heeft de rasechte Yperlingen deugd aan 't herte gedaan als ze enkele van de vroegere schilderijen, her steld en opgefnscht, in de kerk terug zagen. Wat al herinneringen Het groote doek met het beleg der stad en de eerste Tuyndagprocessie alsook enkele doeken die vroeger de Tuynkapelle bij de Minderbroe ders hebben versierd, en samen met het wonderbeeld aan Sint-Maartens ten deele vielen. Ze zijn weliswaar van lateren tijd dan het prachtgebouw dat ze versieren, en van een anderen kunststijl maar nog daargelaten dat ze geschiedkundige herinneringen zijn, geven ze aan de kerk eene warmte en eene schilderachtigheid die men door neo-gothieke werken nooit kan bekomen. En nu verheugt het ons dat nog drie andere schilderijen terugekeerd zijn om de reeks te vervolledigen. Er is eerst eene afdoening van 't kruis (lm38x lm35). ietwat in den van aard Rubens' werk, maar van gewone kunstweerde. Een Huwelijk der H. Maagd I m35 x2m65), in den trant van Van de Velde, maar nog eens zonder bij zondere verdienste. Die twee doeken zijn nochtans van belang als decoratieve stukken. Het derde tafereel is eene voorstelling van O. L. Vrouw, Koningin der Maagden (3m30x2m). In het midden prijkt Maria met het Christuskind. Rondom den troon zijn geschaard S. Cecilia met haar orgel, S. Agnes met haar lam, S. Catharina met het gebroken rad, S. Apoilonia met de nijptang, S. Barbara met den toren, S. Dorotea met de bloemenkorf. Aan weerzijden van den troon nog twee mannenheiligen S. Jan Evangelist, de maagdelijke apostel, en S. Franciscus van Assisië. Deze laatste heilige doet ons denken dat het werk oorpronke- lijk bestemd was als altaarschildering in eene keik van Franciscaner Zusters. Tenzij wij in S. Franciscus een patroonheilige van den gever mogen zien. Het stuk is prachtig geschilderd, in weelderige Renaissance, vol leven en beweging en van zeer harmonieuse samenstelling. Het deerlijk gehavend doek werd nu, door den be gaafden hersteller, den Heer Leegenhoeck, tot zijne oor spronkelijke gaafheid gebracht en 't mag gerekend worden bij de beste versieringen onzer kerk.

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 3