Ons Orgel ingehuldigd Voor de H. Kindsheid op Zondag 14 Juni. Met genoegen kunnen we melden dat ons nieuw orgel heelemaal afgewerkt is... Uiterlijk, is er weinig veranderd op ons doxaal sedert een maand de orgelkas stond er, de pijpen waren geplaatst, de klavieren waren in orde gebracht, met hun honderden verbindingen waarvoor een oningewijde verbluft staat. Wat ontbrak er dan nog Het akkoord der pijpen en hun harmoniseering. Harmoniseering Vooral dit laatste werk is een kunstenaarswerk, en daarin moet de orgelmaker al zijn ervaring en kunstzin aanwenden, wil hij een verfijnd instrument leveren. Beeld u eens in, dat hij de 3.1 10 pijpen van ons orgel één voor één weerom heeft moeten ter hand nemen, en niet een of twee maal, maar soms verschillende keeren, om ze meer of min luid en gelykig te doen spreken. Want een echte kunstenaar behandelt zijn pijpen als lieve kinderen. Hier wordt er eene op 'n bijzonder windk. naai gesteld om ze rijker met wind te kunnen voeden, zonder nadeel voor de andere daar wordt er eene beschermd tegen zindering of ander ongeval elders wordt er eene wat hooger op voet gesteld, opdat ze den mond vrij zou hebben, om heel haar zieltje zuiver te kunnen uitzingen. Daarbij moet de orgelmaker nog rekening houden met de grootte der kerk, haar acoustiek, de resonance, enz. Wil hij zijn werk behartigen, dan mag hij door niets gestoord worden. En alzoo komt het dat onze kerk in de laatste tijden over dag gesloten bleef. Goddank, nu is dat alles voorbij. En het resultaat Een prachtinstument Vóór enkele dagen kwamen hier twee kenners het orgel bespelen, nazien van A tot Z, en dan in heel de kerk, tot in haar verste hoeken, alles beluisteren en bespreken. Hun oordeel We kennen weinig of geen orgels in 't binnen- en buitenland, die St-Maartensorgel in de schaduw stellen. Is M. Jules Anneessens reeds eene vermaardheid, nu kan men hem als den besten orgelmaker van het land beschouwen Laten we ons dus verheugen over het buitengewoon welgelukken van dit instrument, dat moet dienen om Gods lof te verkondigen en de geloovigen tot godsdienstige gevoelens te stemmen. Onze orgelist Maar het beste instrument deugt niet, als het niet goed bespeeld wordt. Gelukkig werden hier voorzorgen geno men om een orgelist te vinden, die waardig zoude zijn van dat prachtinstrument en van de eervolle taak, die hem weggelegd is. Iedereen die de reeks orgelconcerten, gegeven door M. Hanoulle, te Kortrijk, gehoord heeft, of eene der menigvuldige orgelinstallaties waarin hij optrad heeft mo gen bijwonen, zal weten dat hij niet enkel een virtuoos is, maar een kunstenaar en een kerkkunstei^aar. Dat zijn drie verscheidene hoedanigheden, welke men zelden in één man aantreft. We mogen dan ook de verzekering hebben dat het orgelspel van M. Hanoulle niet dat zal zijn van een concertzaal of van een cinema dat hij geen gevoelerige romancen of effecten van donder of vogelengezang zal willen weergeven 1 Neen, wat hij zal vertolken, 't zijn de kunstwerken van groote meesters, de gevoelens van godgeloovige en godminnende zielen, de stemming der kerkelijke liturgie volgens tijden en omstandigheden. Ziedaar dan eene tweede reden om ons te verheugen en om met verlangen uit te zien naar de wijding en inhul diging van het nieuw orgel. Deze zal plaats hebben op Zondag 14 Juni Op 14 Juni 's Namiddags te 3 u.. plecht'g Lof, uitgevoerd door het gemengd koor van Sint-Maartens, onder leiding van den Heer Maurice Baert, kapelmeester. Te 3 1/2 u., Wijding van het Orgel, door den Z. Eerw. Heer J. Vermaut, Deken van Yper. Er wordt dan een schitterend orgele-recilal gegeven door twee vermaarde kunstenaars, de Heeren Louis Van Houtte en Jos. Hanoulle. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden M. Louis Van Houtte 1. Toccata en Fuga in ré min. J.-S. Bach 2. Sonate Pontificale Lemmens a) Allegro moderato, b) Adagio 3. Fuga in do min. REUBKE 4. Intermezzo Lemare 5. Fatasia op O. L. Vr. vanThuyne-lied L. Van Houtte M. Jos. Hanoulle 1Fantaisie in sol min. J.-S. Bach 2. Noël Claude d'Aquin 3. a) Melodie Cesar Franck b) Andante de la grande pièce symphonique 4. Carillon van Westminster Louis Vierne 5. a) Aanroeping «Pulchra ut Luna» Dallier b) Pastorale J. Jongen 6. Toccata Widor Op den feestdag van het H. Hart, 12 Juni a. s., wordt te Yper een groote Missiedag der H. Kindsheid gehouden. De H. Kindsheid is het Missiewerk der kinderen, her haaldelijk en dringend aanbevolen door Z. Heiligheid den Paus. Een uitstekend liefdewerk, dat onze missionarissen helpt en steunt door gebed en door aalmoezen. Op 1 2 Juni, 's morgens, alg. Communie voor de leden der H. Kindsheid, in de vier parochiekerken der stad. Te 9u. plechtige Hoogmis in de Kathedraal, met toe spraak door E. H. De Bus3chere. Later in den dag, zullen de schoolkinderen een aantrek kelijke missietentoonstelling der H. Kindsheid, ingericht inSt-Vincentiuscollegie, gaan bezoekenen naar een pas sende voordracht-met-lichtbeelden gaan luisteren in het Christen Volkshuis Moge het H. Hart van Jesus het edele werk der H. Kindsheid mildelijk zegenenl

Tuinklokke (1930-1940) | 1931 | | pagina 4