Xwee Kunstvoorwerpen Goudkorreltje Van dat alle» is natuurlijk niets gespaard gebleven maar na den Geuzentijd werd onze kerk opnieuw rijkelijk gestoffeerd met allerhande kerkgerief en kunstgewrochten volgens den toen heerschenden kunstsmaak der Renais sance. De kerk van 1845 Dat onze kerk, net zooals de andere, door de fransche vrijheidsraannen(?) geplunderd en bestolen werd, moet niet gezegd worden. Maar hadden we dat oud, eerbiedwaar dig gebouw toch mogen behouden.dat ware nog een ge luk geweest. Jammer genoeg, dit mocht niet gebeuren. In 1845-46 werd een gansch nieuwe kerk gebouwd door pastoor Lieven van Outryve, een Bruggeling, dis 't pastoreel ambt bediende van December 1824 tot aan zijn sterfdag, 27 Januari I85I. Opzijn doodsbeeldeke staat pastoor van Outryve naar den lijve uitgeteekend met daaronder de tekst uit het boek der Koningen Hij heeft den Heer een huys gebouwd... en hetzelve, zoo in hetgeen wat de bouwvalligheden (sicj aengaet, als in hetgeen dat tot den dienst Gods noodzakelijk is, in alles geheel en gansch voltrokken De vertaling is maar kreupel met die bouwvalligheden die staan voor bouwwerken Pastoor van Outryve en zijn parochianen konden niet vermoeden dat hun nieuwe kerk in min dan een eeuw werkelijk bouwvallig zou zijn, meer nog dan dat, verwoest en een puinhoop gelijk. De oude Ieperlingen hebben allen die Sint-Niklaaskerk van 1845 gekend. Een meesterwerk was ze niet, in kunst- opzicht was die tijd een periode van verval. Men begon met het gebouw een slechte orienteering te geven het koor was gericht naar het Noorden. Dat was gedaan om den gevel langs de groote straat te brengen, iets dat vol strekt nutteloos was. Het gebouw was in neo-klassieken trant, Louis-Philippestijl, maar van binnen gerieflijk en ruim, grootsch en sierlijk. De beschildering van tateren tijd was onbeduidend, om niet te zeggen slecht. De kerk werd geconsacreerd door Mg' Bousaen, den 21 October 1845De wereldoorlog maakte van die kerk een reusach- tigen puinhoop. De kerk van 1924 Pastoor Denys heeft Sint-Niklaas herbouwd, volgens de plannen van de bouwmeesters Richir enVeraart. De fundeering was gaaf gebleven, zoodat men, om de on kosten te besnoeien, de nieuwe kerk dezelfde afmetingen gaf van de voorgaande en dezelfde orienteering. 't Is een gebouw van neo-romaanschen stijl en, zonder te beweren dat alles volmaakt zij in het werk, mag men stout zeggen dat het oneidig beter is dan de verdwenen kerk. Wat namelijk vreemd aandoet is de vorm van zekere vensters, maar eens dat het passend glas erin zal aange bracht zijn, zal het uitzicht veel beter zijn. Intusschen heeft de inwendige versiering aan het gebouw een voor naam uitzicht gegeven de moderne glasramen zijn kun stig, de meubileering kostbaar en opgevat volgens de gezonde liturgische gedachten. De nieuwe Sint Niklaaskerk werd geconsacreerd den 19 September 1932, door M®' Lamiroy, bisschop van Brugge en oud-deken van leper. Onlangs werd onze St-Niklaaskerk verrijkt en versierd met twee voorwerpen, merkwaardig om hun kustka- rakter en nog meer om hunne beteekenis voor den eere- dienst van den kerkpatroon het borstbeeld-reliquarium van Sint Niklaas en de Pareerkaars beide werken van den Brugschen kunstenaar de Wispelaere. Over de beteeke nis der Pareerkaars werd reeds een woord geschreven in de Tuin klokke »(I932 n' 7) en de lezer zal zich herinneren dat die prachtig versierde en vergulde toorts in de processies als het herkennings teeken der parochie is. Deze van Sint-Niklaas pa rochie draagt de «drie Scholieren die, vol gens de aloude legen de, door den heiligen bisschop uit den dood verwekt werden. Betreffende het borstbeeld kunnen we den geeerden lezer nogmaal ver wijzen naar hetgeen in de Tuinklokke verscheen I 931 n' 9) over 't borstbeeld van Sint Maarten. Het is een middel- eeuwsche gewoon te, die in de Renais- sance is blijven voortleven, de relikwieën te be waren in borstbeel den van edelmetaal of verguld hout. Deze borstbeelden zijn inderdaad kun stiger dan de harbaarsch gekleurde heiligenbeelden, goed- koope fabriekprodukten die onze kerken veeleer ontsieren dan versieren. Het Borstbeeld van Sint Niklaas is werkelijk een kunstgewrocht en zal niet weinig bijdragen om bij parochianen en anderen de devotie op te wekken tot den geliefden mirakeldoener en kerkpatroon Sint Niklaas. Het leed dat is, drukt niet zoo zwaar Als vrees voor allerlei gevaar. Doch komt het eens in huis. Dan ligt Go U Ku'p reeds klaar En geeft Hij kracht naar kruis

Tuinklokke (1930-1940) | 1932 | | pagina 3