Sinte» Apollonia hende 27 Jan., Maurice Thoor (1904), echtg. van Anaïs Vanden Berghe. bint-Hielen 30 Dec., Maria Philippe (1863) 2 Jan., Augustinus Rey ïaert 1848) z. v. Joannes en H artense Hillewaere 13 Jan., Alphonse Vandenbulcke (I860) z. v. Francis- cus en Walbarga Vandsnkerkhove 16 Jan., Fideel Dael 1854) z. v. Karei en Catbarina Oekindt I 7 Jan., Clementina Ba»yn(l852) echt. v. Louis Schoonheere 24 Jan., Julie Liefooghe I 865) echtg. v. Am and Mahieu; 28 Jan., Edward Godderis (184lj) wed. van Nathalia Used en v. Virginia Soete. bint-Jacobs 1 1 Jan., Arfeuille Florimand, zoontje van Jules en Julie Seneaael, 6 maaiden II Jan., Souxdorf Leon, echtg. Alixe Devos, 57 j. 28 Jan., Vanacker Alois, echtg. Eudoxie Bogaert, 67 j. bint-nlicolaas 23 Dec., Prosper Vandewaude (1897) echtg. van Emelie Peire Sylvie Deruytter (1889) echtg. v. Alois Depoorter I 2 Jan., Camiel Van Craynest 1848) wed. v. Sidonie Gheysen 1 3 Jan., Leonie Van Holst(1867) echtg. v. Engène Duprez 16 ^Jan.. Elvina Wilde (1863) d. v. Jean en Emma Billiet 26 Jan., Emeric Dehem (1904) ;z. v. Emile en Maria Vandoolaeghe. Den 8 Februari lezen we in het Roomsch Martelaren- boek Te Alexandrië, gedachtenis van de heilige maagd en martelares Apollonia, aan wie de beulen de tanden uitrukten. Daarna werd ze bij een grooten brandstapel geleid en bedreigd levend in 't laaiende vuur geworpen te worden zoo ze niet aan de valsche goden offerde. De heilige vroeg enkele oogenblikken tijd om zich tot den dood te bereiden, 't geen haar gereedelijk werd toege staan, daar de heidenen dachten dat haar geloof aan 't wankelen ging. Apollonia beval hare ziel aan God, en door den H. Geest gedreven, sprong ze zelf op den brandstapel, hiermee beteekende dat ze om Gods liefde den dood en ijselijke martelie vrijwillig inging. Dat ge beurde in 't jaar 249. Hare vereering in Vlaanderen. Wat er in die marteling meest de aandacht van de menschen gaande maakte was minder de wreedaardige bekroning het levend verbrand worden dan wel de voorafgaande pijniging het uitrukken der tanden. Ook i3 Sinte Apolonia sedert de vroegste tijden gehul digd en vereerd geweest als patrones tegen de tandpijn. In ons bisdom wordt ze gediend met grooten volkstoe loop in tal van kerken en kapellen, zooals in O. L. Vrouw te Poperinge, te Woesten, te Haringe. te Woumen, te Slypskapelie-bij-Dadizeele, te Wervick, te Lophem, te Steene, te Ichtegem, te Caster, te Thielt. te Zevecote. Ook nog in Sint Janshospitaal te Brugge, in Sint-Niklaas- gesticht en in 't Begijnhof te Kortrijk. Maar buiten en boven al deze plaatselijke vereering, is vosr ons leperlingen, van grooter belang de aloude devotie in onze Sint-Jacobskerk. Hare vereering te leper. Sinte Apolonia wordt gediend in Sint-Jacobskerk te loper, waar op 8 Februari de jaarlijksche octavo begint. Vóór den oorlog was er een kunstig gesneden borstbeeld van de heilige op een rijk versierden voet, geschikt om eene relikwie te dragen. Thans is er een voorloopig modern beeld, dat, hopen we, door iets meer kunstigs zal vervangen worden, eens dat Sint-Jacobs zijn opschik zal gekregen hebben. En we zouden wenschen dat men naar oud gebruik, zij het dan ook met nieuwe kunstvor men, de relikwie-borstbeelden weerom in eere zou bren gen zooals in Sint-Maartens en Sint-Niklaas. De broederschap van StcApollonia in S' Jacobs. Sint-Jacobs heeft een broederschap van onze heilige sedert dsn 26 November 1858. Te dezer gelegenheid gaf kanunnik Tanghe uit het Handboeksken des broederschap der H. Apollonia.. in Sint-Jacobskerk te leper, met een bijvoegsel, bevat tende de naamlijst der beke ide heeren pastors dezer parochie. Te Brugge, bij de Weduwe Deschrijver- Van Haecke, 1859 Het werkje is zeldzaam geworden, maar bevat weinig of geen geschiedkundige inlichtingen. Dit weten we dat, vóór de oprichting van de broederschap in 1858, de de votie tot S. Apollonia reeds in Sint-Jacobï bestond; wellicht was het borstbeeld der heilige een kunstwerk der jaren I 700, die met de devotie, uit de Predikheeren- kerk naar Sint-Jacobs was overgebracht. De devotie bij de Predikheeren te leper. Onze lepersche Predikheeren of Dominikanen, waar van Pater Henri Iweins de geschiedenis schreef in Je Annales de la Société d' Archéologie d'Ypres 3d" jaar, bi. 43, hadden sedert de jaren 1600 een bloeiende devotie tot S. Apollonia in hunne kloosterkerk. Waarschijnlijk werd deze devotie overgenomen van de Antwerpsche Dominikanen, waar ze een ongemeenen bijval had en nog heeft, alhoewel hun kloosterkerk scdsrt de Fransche revolutie veranderd is in parochiekerk, be diend door diocesane geestelijken. Maar al de kunst schatten zijn er bewaard gebleven en de devoties mede. Ge moet eens de zeer plechtige Apollonia-viering heb ben meegemaakt in die grootsche Sint-Pauluskerk, om een gedacht te krijgen van wat dergelijke feesten waren vroeger. Men deelt er aan de geloovigen uit roó zijden draden, gewijd ter eer van S. Apollonia, en die rond den hals gedragen worden tegen de tandpijn. Wellicht heeft een onzer lepersche Preekheeren te Antwerpen die jaar lijksche plechtigheden meegeleefd, en vandaar naar ons klooster de devotie overgebracht. Wanneer overgebracht naar St-Jacobs Zooals Sint-Jacobs de groote devotie van den Rozen krans van de Dominikanen overerfde, zoo kreeg het nog deze tot S. Apollonia. Wanneer dat juist gebeurde kan ik niet achterhalen.'t Was pastoor B. Bouckaert, die op S. Jacobs stond van 1803 tot 1805, die de broederschap van den Rozenkrans hier deed overbrengen, maar ik ge loof dat het zijn opvolger was, Emmanuel Dubois, die S. Apollonia binnenbracht. Pastoor Dubois was prior en professor geweest in 't voormalig klooster der Predik heeren hij stond hier lange jaren, van 1805 tot 1819, en 't zou me niet verwonderen moest hij naar zijne kerk, met andere kerkelijke voorwerpen van zijn klooster, ook de relikwieën én 't beeld van S. Apollonia hebben verhuisd. In elk geval de devotie is thans in S. Jacobs. Moge ze er bloeien! En mogen alle godsdienstige leperlingen inde Apo'loiia-dogen niet vergeten hun beevaart te doen naar Sint-Jacobs.

Tuinklokke (1930-1940) | 1933 | | pagina 3