IEPER'S JUBELPROCESSIE O. L. V. VAN TUINE TER EERE Brugge gaat sedert eeuwen, en terecht, fier op hare Heilige Bloedprocessie; Veurne bezit sedert honderden jaren haar ingetogen Boetprocessie Oostende roemt op haren Ommeganck St Pieter ter eere leper... bleef ten achter. Thans echter ter gelegenheid van het Jubelfeest van O. L. Vr. van Tuine, en van de Toewijding der stad aan het Heilig Hart thans wordt leper begiftigd met een Iuisterlijke Processie, die jaarlijks zal uitgaan en voor geen andere zal moeten onderdoen. We mogen 't gerust zeggen leper's «Ommeganck zal iets eenigs zijn, geheel eigen aan onze stad, een stuk uit haar diep godsdienstig verleden, een trouwe weergave van haar kinderlijke devotie tot haar gevierde Patrones, Onze Lieve Vrouw van Tuine. Ziehier hoe leper's Ommeganck O.L. V. van Tuine ter eere ineenzit. Hij bevat, benevens de inleiding, drie deelen Deel leper's Tuindag. II Deel Oud leper huldigt Maria. III Deel Nieuw leper huldigt Maria. Inleidingsgroep De stoet wordt door de stadspolitie en hereden gen darmen geopend, en opgevolgd door de Harmonie van Waasten. Voorop wordt de titel der processie gedragen. Dit ge schiedt door maagden gekleed in het wit en het rood, de kleuren van de stad. Op de borst dragen zij het merk van leper: het dubbel kruis. Drie hofknapen dragen de stadssleutels, de gulden stadsdraak zinnebeeld der vrijheid onzer gemeente en het stadswapen. Naar zeer oud gebruik wordt hier de stadsoaan door een ruiter gedragen. Dan volgt de heraut van leper, vergezeld van de stadstrompers, die plechtig aan de bewoners der goede stede het Tuinfeest afkondigt. Nu stappen de zingende maagden voorbij. Ook zij zijn in de stadskleuren gekleed. Zij dragen ijftekronen op het hoofd en ijfteranken in de handen, tot teeken van trouwe liefde aan de stad. Zij zingen het leper's Tuin lied gedicht in 1683. In sierlijke kleedij volgt de Maagd van leper, te paard, en omringd van haar hofknapen. I Deel: leper's Tuindag 1383. l8,e Groep: Ieper is in nood. Deze eerste groep herinnert aan het beleg van Ieper. De ambachten, waarvan hier de vlaggen gedragen wor den zijn te wapen opgeroepen. Het grofgeschut, kanonnen, blijden en springalen, waarvan hier een afbeeldsel voorbijtrekt, wordt op de stadswallen geplaatst. Dapper verdedigen zich de Ieperlingen, aangemoedigd door hun oude strijdleus: lepre, Iepre, lepre. 2de Groep Ieper zoekt troost. Oodertusschen, terwijl de mannen zich verdedigen, bidden de kinderen, de vrouwen, de ouden van dagen, tot zelfs de gekwetsten en verminkten: 't is de oude «Ghilde van O.L.V. in den Tuyn die ter bedevaart trekt, opge leid door P. Denys Paeldynck proost van St-Maartens, vergezeld van zijn biddende regulierekattu mikenterwijl de Min lerbroeders het beeld van O. L. Vrouw proces siewijs door de straten dragen. 3de Groep Ieper behaalt den zege. Dank zij de zichtbare bescherming van O. L. Vrouw behalen de Ieperlingen den zege! In triomf nu trekt het leger door de versierde straten. Voorop treden weerom de stadstrompers, en de olaggen der schuttersgilden van St Joris, van St Sebastiaan, van St Michiel en van St Barbara. Met groene twijgen om het hoofd, al zingende «Hard is de strijd geweest» (uit «Klokke Roeland» van Tinell stapt het winnende leger voorbij, aangevoerd door Jan VanOultre, en Boudewijn.heer van Elverdinghe, zijn zoon. Ook de gekwetsten, rustend in de zware wijtewagen, deelen in de algemeene vreugd. Meisjes dragen de oude vaandeltjes waarop het beleg en de zege van Ieper voorgesteld wordt. Tot slot stapt O. L. Vrouw vanTuine voorbij in haar gulden kleed gehuld, met breeden blauwen mantel zij is de gevierde van dezen dag. II Deel Oud leper huldigt Maria. I8" Groep: «De Lamotte kantschool 1766». Eerst komt de Lamotteschool, gesticht in 1752, en goedgekeurd in 1766, aan de beurt. Voorop stapt Juff. Clara van Zuutpene-Lamotte met Charlotje, het vonde- lingske op de Ieperlee. In hun schilderachtig blauw kleedje dragen en huldigen de kleine kantwerksters het beeld van hun H. Patrones: de H. Moeder Anna, de moeder van O. L. Vrouw. 2de Groep De Penitenten van Ieper Ingetogen stappen de boetelingen voorbij, mannen en vrouwen, die hulde brengen aan O. L. Vrouw. Zij zijn gekleed met het aloude zwarte boetekleed, de koord om de lenden, en dragen zware houten kruisenVier engelen in rouw dragen het houten beeldje van het Ecce-Homo van Dezen die het eerst boete deed voor ons aller zonden. 3de Groep De Pelgrims van Ieper In 1364 werd op het kerkhof van St-Jacobs een af zonderlijke kapel ter eere van St-Jacob gebouwd. Deze was de zetel van de gilde der Pelgrims. Ieder jaar, van af 1430, namen zij deel aan de Tuindagprocessie. Achter hen wordt de kostbare vaan gedragen van het

Tuinklokke (1930-1940) | 1933 | | pagina 4