De Groene Zondagen Bisschopswijdingen te leper ïn vroegere eeuwen De tijd na Sinksen (of Pinksteren) is het langste der tijdperken van het Kerkelijk Jaar. Hij gaat van H. Drie- vuldigheidszondag (27 Mei) tot den Advent (2 De cember Gedurende dit tijdperk wordt ons in de liturgie voor oogen gesteld: de uitbreiding van het rijk Gods op aarde met ons eigen streven naar deugd en volmaakt heid, om zalig te worden. Groene kleur De liturgische kleur dezer Zondagen na Sinksen is groen na het paars, dat de boetestemming van Advent en Vasten uitdrukt het wil van den blijden Kerst- en Paaschtijd het rood van de Sinksenweek, is het groen de symbolische kleur van vreugdevolle hoop, in welke stemming wij ons geloof moeten beleven. Het is de verkwikkende kleur in de natuur, die nu boomen en weilanden tooit. Practisch beginnen de groene Zondagen pas op den derden Zondag na Sinksen immers: op den eersten Zondag van Sinksen wordt het feest gevierd der Allerh. Drievuldigheid, met wit als litur gische kleur en op den tweeden Zondag komt de plechtigheid en de processie van het H. Sacrament, eveneens in 't wit. Prefatie der Mis. Alle Zondagen van het Kerkelijk Jaar worden giwijd aan de vereering van de H. Drievuldigheid: die vereering der drie goddelijke Personen den Vader, den Zoon, den H. Geest geschiedt o. m. in het Gloria en in het Credo der H. Mis. Maar op de Zondagen na Sinksen wordt nog uitdruk kelijk lof en eer gegeven aan den drieëenigen God, in de Prefatie zij vereerlijkt dit aanbiddelijk mysterie van ons geloof, in verheven bewondering en plechtigen zang. Epistels en Evangeliën De Epistels en Evangeliën van den tijd na Sinksen houden ons voor de voornaamste aller deugden: de liefde tot God en den naaste. Hoort de vurige taal van den H. Apostel Joannes God is liefde... Als God ons zóózeer bemind heeft, moeten wij ook elkander beminnen En hoe aandoen lijk spreekt op den derden Zondag na Sinksen de parabel van het verloren schaap over Gods teedere erbarming. De Evangeliën op deze Zondagen bevatten verder meerdere gelijkenissen over het rijk Gods, en veel genezingen, ook doodenopwekkingen, om ons aan te sporen tot vertrouwen op Gods almacht en goedheid. M isgebeden Van treffende schoonheid, én door de taal, én door den inhoud zijn op deze Zondagen vele der Misgebeden (Oratio- Secreta- Postcommunio). Zoo b.v. de Oratie op den vijfden Zondag na Pinksteren God die voor hen die U beminnen, onsterfelijke goederen bereid hebt, stort in onze harten uit de vurig heid Uwer liefde, opdat wij, U in alles en boven alles beminnend, de beloofde goederen mogen verkrijgen, die al onze wenschen te boven gaan Op den elfden Zondag: Almachtige, eeuwige God, die in de overmaat Uwer liefde de smeekenden meer geeft dan zij verdienen en meer dan zij wenschen, stort Uw barmhartigheid over ons uit, opdat Gij datgene ver geeft, waarover het geweten ongerust is en verleent, wat ons gebed niet durft verhopen Hemelwaarts Hoe meer de Zondagen het einde van het Kerkelijk Jaar naderen, des te ernstiger is de stemming der Mis liturgie. Steeds meer worden wij opgewekt, den strijd en het lijden van dit leven te aanvaarden met het oog op den hemel. Immers, zegt de H. Paulus Ik ben van gevoelen dat het lijden van dezen tijd van geen verhouding is tot de toekomstige heerlijkheid die in ons zal veropen baard worden Dan wordt ons op den laatsten Zondag na Sinksen voor oogen gesteld het ontzagwekkend tafereel van het laatste oordeel, om vooral de zondaars aan te sporen tot heilzame vreeze. Zoo moet deze tijd van het Kerkelijk Jaar ons een aanleiding zijn ons toe te leggen op onze heiliging, met moed, met ijver en vertrouwen. Met overweldigende belangstelling en christene fier heid heeft onze bevolking de schitterende plechtigheid bijgewoond van 14 Mei II.: de bisschopswijding van Z. Excellentie Mgr. Six, Apostolisch Vicaris van Leo- poldstad. Bijna twee eeuwen was het geleden dat leper zulk een plechtigheid mocht meevieren in 't jaar 1743 (op 29 September) ontving Mgr. Werbrouck, een leper- ling van geboorte, de H. Bisschopswijding in leper's Kathedraal, waar hij de bediening uitoefende van Kanunnik-Cantor. Mgr. Werbrouck was tot bisschop benoemd van Roermond en later werd hij bisschop van Antwerpen. Onder de bisschoppen van leper werden slechts twee hier gewijd, te weten In 1614 (23 April), Mgr. de Hennin, van Valencien nes, vijfde bisschop van leper. Voordien was hij pastoor van St-Niklaas en Kanunnik van St-Maartens. Hij werd bisschop gewijd door den Aartsbisschop van Mechelen, bijgestaan door de bisschoppen van Gent en van Brugge. In 1642 (19 Januari) Mgr. Bouckaert, een Bruggeling, achtste bisschop van leper. Voordien was hij pastoor van Scherpenheuvel. Hij werd bisschop gewijd door den bisschop van Gent (Mgr. van Triest) bijgestaan door de bisschoppen van Brugge en van 's Hertogenbosch.

Tuinklokke (1930-1940) | 1934 | | pagina 3