DE TUINKLOKKE PAROCHIEBLAD VAN IEPER ZESDE JAARGANG 1935 NUMMER 9 ZONDAG 10 NOVEMBER St Maarten Ons Octaaf ter eere v. Ste Barbara De Tuinklokke Inzonderheid van Sint-Maartens Administratie •r»chijnt baomtal jaar* Janseniusstraat, 5 Met blij gemoed en oprechte devotie vieren wij mor gen 11 November den glorierijken patroon van de stad leper. Volksheilige lr. West-Vlaanderen alléén, is Sint Maarten de pa troon van 22 parochiekerken. In ons land zijn hem 400 kerken toegewijd. In Frankrijk zijn er niet minder dan 3672 die hem als titelheilige gekozen hebben I St Maarten werd niet alleen in de middeleeuwen vereerd, maar nu nog wordt hij algemeen gevierd in alle christen landt n. St Maartensfeest» is een volksfeest in den echten zin van 't woord. Als kindervriend en geschenkenbrenger wordt hij gevierd in verschillende gouwen onder meer, in het Ypersche en in 't land van Aalst. Hij staat hier op ge lijken voet met Sint Niklaas in andere streken. Nog al dikwijls krijgt men eenige dagen schoen weder, rond het feest van St Maarten: 't is «Sint-Maar- tens zomerkedat, naar het schijnt, zijn elf schocne dagen moet leveren 1 Mocht het waar zijn Uit zijn leven Vermelden wij slechts het meest markante feit, dat iedereen toch kennen moet. St Maarten werd geboren rond het jaar 317 in Hongariè, uit heidensche ouders. Vroegtijdig werd hij catechumeen d. i. geloofsleerling, en legde zich vlij tig er op toe om deugdzaam te leven. Hij had dienst genomen in 't Romeinsche leger, en verbleef in Gallic met zijn legioefn toen, op ze keren kouden winterdag, bij de stadspoort van Amiens, eer. halfnaakte bedelaar hem om een aalmoes smeekte. Martinus had geen geld en wilde toch dien sukkelaar helpen. Onmiddelijk trok hij zijn zwaard, sneed zijn mantelkleed midden door en gaf de helft ervan aan den armen bedelaar. De belooning voor deze christelijke daad van lietdo zou niet lang uitblijven. Den volgenden nacht, verscheen hem de Goddelijke Zaligmaker, bekleed met dit stuk van Martinus' mantel en zegde tot de engelenZie, Martinus, hoewel hij nog catechumeen is, heeft M ij met dezen mantel bekleed Zij wordt ingericht, telken jare, ter eere van de H. Barbara, Maagd en Martelares, de gevierde patrones van de goede dood. Predicatie Tot groot profijt onzer zielen zullen wij, in St Maartenskathedraal, het indrukwekkend en meeslepend woord mogen hooren van E. Pater Edgar De Pauw, Recoliet uit Antwerpen. Kwalen van onzen (iid, dat zal het onderwerp zijn van zijn leerrijke avond- sermoenen. Op Zondag 1 December, te 3 u Rozenkrans, openingssermoen en pl. Lof. Op de weekdagen, van Maandag 2 tot Vrijdag 7 December: 's mor gens, onder de H. Mis van 7 u., korte onderrichting. 's Avonds te 6 u., Rozenkrans, Sermoen en Lof. Op Zondag 8 December, te 3 u., Rozenkrans en sluitingssermoen; plechtig Lof en Processie binnen de kerk. Wij twijfelen er niet aanheel de stad zal mee doen in die schoone oefeningen van het octaaf. Er zal in onze wijdsche St Maartenskerk, veel volk zijn en veel devotie 1 Broederschap Een woord nog over de Broederschap of Confrérie, die sedert 4 December 1685 ingericht is in St Maarteps. Door toedoen van de Broederschap wordt, ter eere van de H. Barbara. a). Ieder jaar, een plechtig Octaaf gevierd ter gelegenheid van haren feestdag. b). Iedere maand ten minst, een H. Mis opge dragen ter intentie van de levende en afgestorven leden van de Confrérie. c). lederen Maandag, het Lof gezongen met «De Profundisvoor onze dierbare afgestorvenen. De leden betalen jaarlijks 2 fr. Bij hun afsterven hebben zij recht op een zielmis. Om lid te worden, gelieve men zijn naam op te gever, aan Juffr. Lernould, Boesingestraat.

Tuinklokke (1930-1940) | 1935 | | pagina 1