Het altaar van O. L. Vrouw van Tuine Exposities Gebeurtenis in ons land Het plan ervan, ontworpen door den heer Coomans, werd uitgevoerd door beeldhouwer Alois De Beule. Het is het laatste gewrocht van dien grooten kunste. naar, die zoo machtig bijd'o g tot het passend bemeu belen onzer kathedraal. Het altaar van O. L. Vrouw van Tuine, alhoewel het .ge: ne nabootsing is van h t alta..r dat vóór den oorlog bestond, herinnert er toch aan. Zooals het vroegere altaar, bestaat het ten eerste uit de eigenlijke altaar tafel wiens voor - en zijkanten versierd zijn met zinne beelden. Op die tafel rust een marmeren predella. Op dit laatste stuk rijst het houten rijk-bewrocht retabel, dat binnen korte maanden zijne vollediging zal beko men, door h t pa tstn \an twee g. childerde luiken. Het retabel, onderverdeeld in twee verdiepingen, bevat in het bovengedeelte, een middenpaneel met het gekleurd beeld van O. L. Vrouwe van Tuine, dragend op den arm het Kindeke Jesus, en omgeven door een tuin in schitterend goud. Dit beeld is ge plaatst tegen een achtergrond van stralen, met langs weerskanten engeltjes inTtiddende houding. Dit centraal punt van het aitaar krijgt r.og meer luister door de twee rijk gebeeldhouwde paneelen die het omgeven het eene herinnert aan 't beleg der stad leper in 1383, het andere is de Tuindagpro essie, die de geredde leptrlingen beloofden jaarlijks te houden ter eere der H. Maagd. Te midden het beneden-paneel strekt zich de huidige stad uit, hcrkennelijk aan haar drie schoonste torens: de Halletoren, en deze der St Maartens - en St Jacobs- kerken, en versterkt door vestingmuur en stadspoort. De stad ligt onder de bescherming der Moedermaagd, die in de wolken verschijnt, zittend in een tuin. De vier groote krijgsgilden uit de middeleeuwen, die de verdediging der stad waarnamen, zijn vertegen woordigd door hunne patronen: St Michiel voor de Kruisboogschutters, St Joris voor de zweerdvechters, St Barbara voor de Bukschieters en St Sebastiaan voor de handboogschutters. Al dit fijn, kunstig beeldhouwwerk is ingelascht in een grooten kader, even rijk aan architecturale vormen als rijk en verscheiden van uitvoering.. Het geheel laat den indruk na van een kunstig gesneden prachtaltaar dat leper's hoofdkerk heerlijk opluistert en de talentvolle bouwkundige en beeldhou wer veel eer aandoet. Met de Tuindagen, gaat eens zien naar de Ten toonstelling die gehouden wordt in de H. Familie, G. de Stuersstraat, 32, leper, en ge zult in bewondering staan voor het smaakvol en keurig linnen - confectie- en modewerk, vervaardigd door de leerlingen van de Lagere - Middelbare - en Beroepsschool. In de ruime lokalen van de huishoudklas zal uw belangstelling gewekt worden door allerlei smakelijk bereide schotels, opgelegde groenten en fruit, en andere huishoudelijke werken van de leerlingen. De Tentoonstelling in «de H. Familie» is voor het publiek toegankelijk van 1 Augustus tot Dinsdag na middag 4, telkens van 9 tot 11 u. en van 2 tot 5 u. Daarop volgt een andere, zeer merkwaardige Expo sitie van handwerk ingericht in de feestzaal van de Mariaschool (Zusters Lamotte Vrije toegang van Woensdag 5 tot Maandag 10 Augustus, telkens van 9 tot 11 u. en van 2 tot 5 ui Het mooie handwerk van de leerlingen, groote en kleine, zal ongetwijfeld veel bijval genieten. Op Zondag 13 September wordt een grootsche be tooging gehouden, op de hoogvlakte van Koekelberg, vóór de Nationale Basiliek. 100. 000 overtuigde christenen, uit alle levensmiddens, zullen er eensgezind optreden, in een fier belijden van ons christen-Katholiek geloof. Uit leper wordt een sterke vertegenwoordiging ver wacht te Koekelberg. Binnen kort zullen hier de noo- dige schikkingen getroffen worden. En die grootsche Katholieke dag» van Zondag 13 September zal de bekroning zijn van het «Katho liek Congres van Mechelendat gehouden wordt op loeniien en I2en September, en mag beschouwd worden als een keerpunt te wege voor het Katholi- sisme in ons land.

Tuinklokke (1930-1940) | 1936 | | pagina 3