PAROCHIEBLAD VAN IEPER ZONDAG 19 SEPTEMBER Hoe verbetert men kinderen De beste manier *s Menschen lichaam ACHTSTE JAARGANG 1937 NUMMER 7 DE TUINKLOKKE De Tuinklokke Inzonderheid van Sint-Maartens Administf itie verschijnt tienmaal jaar» Janseniusstraat, 5 Jonge boompjes zijn plooibaar en leidzaam dat weet de hovenier besl, en hij zal niet nalaten er een sterken paal naast te zetten en het boompje er tegen vast te binden, wanneer het neiging vertoont om krom te gro i n. Met weinig moeite kan men, de eerste jaren, zijn groti richten en leiJen; maar eens dat hij zijn volwassenheid heef: bereikt, zoudt ge hem eerder bre ken dan hem nog te buigen. Dat i- ook waar voor het ki.id. Iedere kinderziel ver toont neigingen om krom te groeienmaar wanneer de sterke leiding van zijn opvoeders als een richtende paal naast hem staat, d.in zal hij zeker de goede rechte lijn bewaren hij zal in eerlijkheid en goedheid tot een voorbeeldig inensch opgroeien. De eerste jaren is uw kind nog een buigzaam boompje, maar zoo gij het in zijn eerste jeugd verwaarloost, dan zal het licht te lttet zijn. Daarom, beste ouders, houdt een open oog op uw kinderen, en zoohaast gij gebreken in hen ont waart die noodlottig zijn of kunnen worden, verbetert ze aans.onds en roeit ze uit. Met de volgende puntjes zult gij rekening houden hij het verbeteren van uw kinderen. 1Gij moet een fout kunnen onderscheiden van een ongeval: m. a. w. gij moet nagaan in hoever de kin deren schuldig zijn aan hetgeen zij gedaan hebben. Z< o fci voorbetldeen leugen, een onbeleefdheid, een slag, het verzuim van de school, enz., dat zijn fouten... daarvoor moet het kind berispt worden Daarentegen een val op den grond, onvrijwillig iets laten vallen, enz., dat zijn maar ongevallen; 't is voldoende daarbij het kind tot meer voorzichtigheid aan te zetten. 2. Uw verbeteringen moet ge met kalmte maken, anders zijn ze niet nuttig, Als gij in oogenblikken van gramschap uw berispingen geeft, dan zijt gij geneigd om te overdrijven. Wacht dus tot gij weer kalm zijt om uw vermaningen te geven. 3. De gehoorzaamheid moet gij van uw kinderen nooit afbedelen door beloften, noch door gevlei of door bedreigingen. Déze middelen zijn misleidend, en hebben een valsch uitwerksel. Als gij zegt Mieke, indien gij deze boodschap voor mij gaat doen, dan krijgt gij een appel dat is ik-zuchtigheid aankweekenl 4. Verander niet te licht uw bevelen... Eens het bevel gegeven, moet gij volharden tot het einde, laat u niet gemakkelijk beïnvloeden door de bedenkingen welke de kinderen tegen uw bevel inbrengen. 5. Vader en moeder mogen elkaar niet tegenwerken; ze moeten beide aan dezelfde koord trekken, in dezelf de richting werken; anders breekt de een af wat de andere opbouwde. Ik ga er met den ruwen borstel over. Als een van de kinderen iets rrispikkeltkrijgt hij straf en klop Met azijn vangt ge geen vliegen. Ik zoek de snaren van het hart te treffen. Ik tracht de kinderen te doen verstaan hoe gelukkig ze zijn en hoe gaarne gezien, als ze goed zijn. Ik hrat hun veel vrijheid. De ondervinding is de beste leermeesteres. Ze leeren door schade en schande. *- Deze drie manieren hebben- hun goeden kant; maar geen van hen is voldoende om de lastige taak van de opvoeding tot een goed einde te brengen. Er zal altijd iets aan te kort schieten het voorbeeld van de ouders. Ge moogt straffen of vleien, streng zijn of te goed, kort houden of lossen teugel vieren, raad geven zooveel ge wilt, altijd blijft het spreekwoord waar Woorden wekken, Voorbeelden trekken. Welke is de stoffelijke waarde van het menscheiijk lichaam Een Engelsche geleerde heeft die uitgerekend. Welnu, volgens hem, is ons lichaam niet meer waard dan 25 fr. 1 Er zit in 's menschen lichaam vet genoeg voor 7 stukken zeep, ijzer voor 'nen gewonen nagel, suiker voor twee tassen koffie,... kalk om een kieken kot te witten, fosfoor voor 2.200 lucifers, ge noeg magnesium om één foto te maken, en een klein beetje solfer. Dat is ongeveer de waarde van uw lichaam. Hebt gij er aan gedacht dat in dit waardelooze lichaam een ziel steekt van oneindige waarde

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 1