De Heilige Margareta van leper (f 1237) Dit onze Kerkregisters 1937 is voor leper een jubeljaar. We vieren, of be ter we moesten vieren, het zevende eeuwfeest van het zalig afsterven van de H. Margareta van It per Veel te weinig i s ons volk vertrouwd met de geschiedenis van deze hei.ige, die nochtans een onzer puurste glo ries blijf t. Hare jeugdjaren Margareta werd te leper geboren, in 1216, uit zeer gegoeden sand, wellicht uit adellijk geslacht. Haar jeugdjaren werden gekenmerkt door een vroegrijpe deugdzaamheid. Van haar vierde jaar werd ze in een kloostergesticht opgevoed. Toen zij amper vijf jaar was werd ze tar Heilige Tafel toegelaten en sedert dien is haar leven een aaneenschakeling van heldhaftige ver stervingen en hemelsche visioenen. Toen haar opvoeding binnen de stille kloostermuren voltrokken was, keerde ze naar het ouderlijk huis terug, en daar te midden de wereldsche vermaken dreigde die ver gevorderde volmaaktheid een oogenblik onder te gaan. God waakte echter over zijn lieve bruid. Derde-Ordelinge van den H. Dominicus Te leper kwam prediken de gelukzalige Zegher, do- minikaan uit het naburige klooster van Rijsel. De dertiende eeuw teekent de opgang der bedelorden die in hun eerste vurigheid geweldig bijdroegen tot het behoud van het christen geloof bij onze ontvoogde mid deleeuwers. Margareta was zoo sterk onder den indruk dezer predicatie dat ze zich gansch en geheel onder, de leiding stelde van pater Zegher en door hem werd opgenomen in de Derde-Orde van Sint Dominicus. Een kloosterzuster in den eigen zin van 't woord zal ze wel nooit geweest zijn, ze droeg echter, naar de toen heerschende gewoonte, het kleed der derde or- delingen van St Dominicus, en volgde in het ouder lijk huis de strenge regeltucht van de orde. We kunnen' hare levenswijze best vergelijken aan deze van hare zuster in S. Dominicus, de H. Catharina van Sienna. Deze omkeer in haar leven geschiedde in 1234, toen ze achttien jaar oud was. God schonk haar maar een korte tijdspanne van drie jaar, maar wat al wonderbaars gebeurde er niet binnen di:n korten tijd. Na haren dood Op dit heilig leven volgde een heilige dood. En talrijke mirakelen verheerlijkten Gods uiverkorene na haar afsterven. Hadden de Predikheeren destijds te le per een klooster gehad, dan ware onze Iepersche hei lige zeker daar bijgezet geweest. Ongelukkiglijk, Pater Zegher, die de begraving van Margareta beschrijft, ver meldt niet in welke kerk ze haar graf kreeg, en de la tere godsdienstige beroerten hebben belet dat de eere- dienst van S. Margareta den opgang vond dien hij verdiende. Haar leven beschreven Evenwel bleef de heilige niet onbekend bij onze voorouders. Vooral in de jaren tóoo, toen de puinen door de pseudo-hervorming veroorzaakt, werden opge ruimd, zien we de gedachtenis van S. Margareta in eere gebracht. Voor mij ligt etwi oud boekje, gedrukt «tot Ypre» bij Franssois Bellet, voor Sebastiaen Par- mentier, boeckverkooper, In den gulden Bybel, 1622. Het draagt als titel «Het leven van de H. Margareta van Ypre overghestelt uvttcn latyn ende vermeer dert door Hetr I.ouys de Huvettere Canoninck van S. Macitens tot Ypre». Het is een bewerking op het oorspronkelijk leven door den zaligen Zegher van Rijsel verteld aan zijn ordesgenoot, de latere bisschop van Kamerijk, Thomas van Cantimpré, en door dezen laatsien te schrift gesteld. Er is een meer uitvoerige levensbeschrijving van onze Iepersche heilige onder de handschriften der Bollandisten te Brussel. Moge deze eens benuttigd worden om ons beter vertrouwd te maken met deze heerlijke bladzijde onzer geschiedenis. Afbeeldingen Het feest der H. Margareta wordt gevierd op 20 Juli. Te leper in de St Jacobskerk staat ze afgebeeld op een dei geschilderde kerkramen. Evenzoo op een raam in he: klooster der Zusters Dominikanessen te Oosten de. Er bestaat een devotieprentje van S. Margareta uit gegeven bij VandcVyvere te Brugge. Schooner is de gravuur van den leperschen kunstenaar Willem du Tielt, die als titelplaat voorkomt in het boekje van Kanun nik de Huyvettere, en waarop onze heilige staat afge beeld naast haar biechtvader, met op den achtergrond het stadsgezicht van het oude leper met zijne sierlijke torens. Het is te wenschen dat deze kunstige koperplaat worde gereproduceerd en met een korte levensbe schrijving onder het volk worde verspreid. Vrome wensch Laat mij eindigen met dezen anderen vromen wensch, dien drukker Frans Bellet in zijn aanbiedingevan Kanunnik de Huyvettere's boekje neerschreef, wensch die. mocht hij ooit in vervulling gaan, niet weinig zou bijdragen tot luister van leper en versteviging van het geloof Bidt dan Godt nacht en dagh Dat hij eens wilt kenbaer maken Waet haer lichaem rusten magh En dat ghy daer aen meught raken I Opdat sy door u vereert Oock syn eere sy vermeert. Door het doopsel herboren. 11 Aug., Willy Sonnevi'le, z. v. Albert en Martha Vermeulen, Hondstraat; 1$ Aug., Madeleine Titeca; d. v. Leon en Suzanne Desramault, Leet In den Heer ontslapen. 14 Aug., Marguerite Versailles-Rackelboom 1901 Boterstraat20 Aug., Stephanie Ververken-Messiaen (1867), Paddevijverstraat21 Aug., Pieter Luyten-Gn- pelier (1851 Kiekenmarkt; 23 Aug., Victor Bonnv- Vanlerberghe (1875 Hondstraat; 29 Aug., Gabrielle Noorenberghe-Anne 1901 Veemarkt; 8 Sept., Maria Theresia Vanleke-Bourgeois (1856), DiksmudestraatII Sept., Joseph Vynckier-Parret (1859), Casselstraat.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 2