Lachkruld Voor "O© Tuïnklokke»" St-Joseph's altaar Het eigenlijke altaar, uitgevoerd in 't heerlijk marmer «gris des Ardennes» is sierlijk opgevat, 't Is een der laatste werken van Ingenieur Coomans. Hij heeft er veel zorg aan besteed en was gelul«kig te zien hoe zijn pogingen om iets origineels te leveren met welslagen bekroond werden. Het doet eenvoudig aan, zonder praal, het is zuiver van lijn, massief en monu mentaal. Wat bijzonder aantrekt, zijn de vier medail lons in wit marnier, die in den achtergrond in Ita- liaanschen bleu turquinde volgende gebeurtenissen uit S. Joseph's leven weergeven Zijn huwelijk met Maria; De Vlucht naar Egypte; Het leven te Nazareth; Zijn zalige Dood. Die tafereelen van de hand van Alois De Beule, in halfveiheven beeldhouwwerk, zijn fijntjes uitgebeiteld en trillen van leven. Zij volledigen op gepaste wijze het geheel. Nu dat de H. Joseph zijne plaats in onze harbouwde Kathedraal bekomen heeft, aan de parochianen van zijn eeredienst in leven te houden. Hij is Patroon der Kerk, van 't Vaderland en van 't huisgezin. In de benarde tijdsomstandigheden waarin wij verkeeren, op een oo- genblik dat de grondvesten dier drie instellingen ge schokt worden, keeren wij tot Joseph terug, en roepen wij hem ter hulpe. Louis lag in de kliniek Men had hem lijk zoovele anderen geopereerd van een appendicite. Louis was danig benauwd geweest van te voren. En nu, dat hij weer uit de operatiekamer in de zieken zaal teruggebracht werd, was hij danig blij. Hij kon zijn blijdschap niet verduiken Wel 'k ben toch zoo blij, zoo sprak hij tegen zijn gebuur-zieken; 'k ben toch zoo blij dat het gedaan is». Gedaan Gedaan zegt zijn kameraad links. Als 't maar waar isAls ge ne keer denkt dat de Dokteur zijn spons vergeten had en dat hij mij weerom heeft moeten opereeren om die spons uit te halen1 «Ja, zegt zijn kameraad rechts, wat houdt dat in? 't Was van mij al erger De Dokteur had zijn schare laten zitten, en 't was ook herdoens om die schare weer te vinden Louis begon te zwesten van angst; toen almeteens de Dokteur de deur der zaal openstak en «Weet er niemand waar mijn hoed naartoe is»? vroeg hij. Och Heere toch1 zuchtte Louis, en hij viel. van zijn zeiven 1 Binnen kort zullen onze ijveraarsters hun jaarlijk- sche tournéedoen, voor de Tuinklokke. Het verheugt ons te mogen bestatigen dat gij belang stelt en smaak vindt in u w parochiebladje. Geerne hooren wij u zeggen: «'tis zoo leerrijk en 'tis aange naam om lezen Een goed onthaal a. u. b. aan de dienstvaardige Juf frouwen die u regelmatig de Tuinklokke thuis bestellen. De s ijl cn de opvat ing verschillen teenemaal bij die der andere altaren d-r Kathedraal. Hier werd het zwaartepunt gelegd, niet in het retabel, maar wel in het machtig marmeren beeld van den Heiligen. St Jozefsbeeld trekt in de eerste plaats de aandacht dcor zin weelderig materiaal: wit Italiaansch marmer, hard als sommige zandsteenen, en daarom heel moci'ijk te bewerken. Wanneer men nagaat dat dit beeld gehouwen werd uit één stuk, dat het op sommi ge plaatsen heel diep uitgekapt is, dan staat men in bewondering voor de kunde van den beeldhouwer. Doch rijkdom van matetiial, technische vaardigheid, zijn hier geene hoofdzaak. Wat den doorslag geeft, wat diepen i.tdruk nalaat .i-. de uitbeelding zelf van St Joseph en van het Kindeke Jesus. Dit laatste, met zijn dirp erns ige en toch kinderlijke wezenstrekken, wijst naar zijn voedstervader op. Gaat tot Joseph schijnt het te zeggen. En deze, het bovenlichaam beschuttend over 't Kind lichtjes gebogen, met een goedige, nederige uitdrukking, ziet naar 'tbildende volk, als onthutst door 't gebaar van 't Kind en als wilde hij zich dee moedig verschansen over die onverwachte eer Er zal ons niemand tegenspreken als wij verklaren: dat weinig S. Joseph's beelden dit stuk, in vrome innig heid, in diep chiistelijk gevoel, in kunstwaarde, kunnen evenaren. Beeldhouwer Sinia heeft hier blijk gegeven van een temperament van 't zuiverst christelijk allooi. Hij heeft zijn ontwerp diep ingestudeerd, en het voorze ker al biddende gerealiseerd. Eenige weken geleden, werd in onze St Maartens kerk een altaar geplaatst ter eere van den H. Joseph.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 3