Voorrecht voor de zieleen in zake h. Communie We hebben 't geleerd in onzen Catechismus om w a dig te communi:eeren. moet.n wij «nuchter zijn» en z.iver van zonde. «Nuchter zijn1, d. w. z. sedert middernacht of één uur zomertijd niets meer geëten of gedronken hebbin. Voor vele zieken echter levert die kwestie van het «nuchter zijn» een echte moeilijkheid op. In haar moederlijke bezorgdheid en gocdh.il heeft de H. Kerk da*:in voorzien aan zieke menschen, in bepaalde gevallen, is het we! toeg. laten te communiceeren zonder nuchter te zijn. Welke zijn rlie gevallen I. IN STERVENSGEVAAR ledereen weet dat de menschen die «in gevaar zijn van stervenen zoolang het stervensgevaar blijft duren Onzen Lieven Heer mogen ontvangen zonder nuchter te zijn. Al was het alle dagen. Al hadden zij geëten en gedronken Kerkelijk wetboek, can. 858 en SÓ4 Deze vergunning komt vooral ten goede aan de zie ken di; berecht zijn. Zij is zoo ruim mogelijk opge vat, opdat die menschen in hun laatste levensdagen zouden gesterkt en getroost worden met de H. Com munie. II. BIJ LANGDURIGE ZIEKTE Wat vele geloovigen niet schijnen te weten, 't is dat do II. Kerk een belangrijke privilege toestaat, in zakH. Communie, aan de zieken die een langdurige ziekte doormaken. Kerkelijk wetboek can. 858 Van welke zieken is er sprake Er is sprake van «die zieken welke sedert een maand bedlegerig zijn en nog niet zoo gebeterd dat ze zi h zeker binnen enkele dagen ter kerke kunnen be- gtv.n. De ziekte moet dus reeds «een maand» (30 dagen geduurd hebben, vooraileer men van het privilege be gint te genieten. Als bedlegerige zieken mogen aanzien worden ui t alleen zij die altijd te bed blijven liggen, maar ook zij die nu en dan opzitten, zich min of meer in huis of kamer kunnen bewegen, eenig licht huiswerk kunnen verrichten. Welk privilege wordt hun toegestaan? Welnu die zieken «mogen eens of tweemaal in de week de H. Communie ontvangen, ofschoon zij een me- deci,n of iets bij wijze van drank te voren ge nuttigd hebbenDat privilege geldt ook voor hun Paaschcommunie. F.en woordje uitleg daarover. De zieken waarvan sprake mogen al was het meermaals in den nacht of 's morgens vóór de H. Communie a). medecijnen gebruiken (ook geneesmiddelen die uit vaste stof bestaan b). en alles wat «bij wijze van drank» genomen wordt. Daaronder verstaat men niet alleen eigenlijk gezegde dranken als water, thee, koffie, bouillon, melk, maar ook een drank met iets anders gemengd bijv. met een geklutst ei; ook bijv. ovomal.ine, die in melk is op gelost. Hoe dikwijls Aldus niet meer nuchter zijnde, mogen onze zieken tweemaal in de week Communiceeren. Niet noodzake- kcli k. maar wtnschelijk zal het zijn het oordeel van den biechtvader in te winnen. Willen zij ook op de andere vijf dagen der week Communiceeren, zij mogen het gerust doen, als zij zich op die dagen de moeite van het nuchtcr-zijn willen getroostm. Het privilege blijft hun toch behou den twee dagen in de week te Communiceeren zonder nuchter te zijn. III. VOOR DE ZIEKEN DIE IN HOSPITAAL OF CLINIEK VERBLIJVEN De twee gevallen welke wij tot hiertoe aangehaald hebben zijn voorzien in de algemeene wetgeving van de H.Kerk; ze zijn geregeld door het Kerkelijk wetboek can. 858 en 864. Nu echter vermelden wij een speciaal Indult dat Z. H. den Paus onlangs heeft toegestaan (15 Fcbr., 193- aan Z. Exc. den Bisschop van Brugge. Krach tens die bijzondere faculteit heeft Z. Excellentie een ver heugende verordening uitgevaardigd (11 Maart 1937), ten voordeele van de zieken die in een hospitaal of een cliniek verblijven, althans in het Bisdom Brugge. Welke gunst Voortaan kunnen de zieken, al was het van den eersten dag af van hun verblijf in hospitaal of cliniek, de toelating kri.gen (de dispensatie) om tweemaal per week, vóór de H. Communie iets te gebruiken bij wijze van drank of medecijn. Aan wie moet de dispensatie aangevraagd worden De macht om dispensatie te verlecnen bezit de pries ter die van ambtswege de ziriezorg waarneemt over de zieken van het hospitaal of de cliniek men zorge ervoor om alle ergernis te vermijden Wat dan gezegd van een zieke die sedert een maand bedlegerig is in een hospitaal of cliniek Krachtens het algemeen Recht (can. 858) mag de zieke tweemaal in de week niet-nuchter communiceeren. Maar nu kan die zieke, krachtens speciaal Indult voor het Bisdom Brugge, nog dispensatie krijgen om, twee andere dagen, te communiceeren zonder nuchter te zijn. Uit de nieuwe verordening blijkt eens te meer de echt moederlijke bezorgdheid en goedheid van de H. Kerk voor haar bi proefde en geliefde kinderen de zieken. Treur niet omdat rozen staan midden doornen, maar verblijd u omdat op doornen rozen bloeien. Geen zweerd maakt zulke diepe wonden Als achterklap en booze monden. j;

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 2