Wist u... Een kunstbeeld van Sint Maarten Uit onze Kerkregisters Berechting Wie denkt er niet, met Allerzielen, aan de over ledenen, die ons zi,n voorafgegaan naar de geheimnis- volle eeuwigheid Wie herleeft niet, in zi,n geest, de laatste oogenblik- ken, de laatste uren, de laatste dagen, die het sterven voorafgingen Wicn staat het «iet, als een weergalooze troost, vóór de oogen, indien de Priester tijdig kon verwittigd wor den en bij het ziekbed komen om den zieke te berechten, om met andere woorden hem de laat ste Heilige Sacramenten toe te dienen Daarover een paar bemerkingen. Een eerste bemerking. Dierbare Parochia nen wanneer gij zieken in huis hebt, als 't u belieft, wacht niet lang het aan den eenen of den anderen van uw Priesters te zeggen of te doen zeggen. Zelfs als er geen kwestie is van sterven, is het altijd voor de zieken een troost het bezoek van een Priester te ontvai>gen. Maar bijzonderlijk als de ziekte wat erger is, dan, als 't u belieft, niet langer uitstellen I 't Is zoo diep be droevend, voor den Priester zelf en ook voor u, en het kan somti,ds zoo vreeselijk jammerlijk zijn voor hem zeiven die 't aangaat, wanneer de Priester niet aan tij den verwittigd wordt en, helaas, te laat komt 1 Is het niet duist keeren beter dat de zieke, met zijn volle ver sland een laatste maal kan biechten, de H. Communie en het H. Oliesel ontvangen Ten andere berecht worden brengt geen dood bij. Hoevelen kent gij er niet, die berecht wer den en weerom springlevend van gezondheid geworden zijn En, om maar hiervan alleen te spreken, is het H.Clicsel niet ingesteld om de zieken te verlichten en op te beuren Is nie. één van zijn uitwerksels «het helpt ook de zieken tot gezondheid, als het zalig is»? Een tweede bemerking. Waar iemand zoo gezegd «subiet» sterft, ook dan, haast u al wat ge kunt om den Priester bij te roepen. Want wat sommige menschen niet weten en toch zoo is het kan heel wel gebeuren en het gebeurt dat de zooge zegde gestorvene wel zonder taal en teeken is en uitwendig geheel en al den schijn heeft van dood te zijn, maar dat hij in werkelijkheid nog niet dood is; het kan somtijds nog eene heele tijd aanslepen vooraleer de ziel inderdaad het lichaam verlaten heeft. In deze omstandigheid kan het H. Oliesel door den Priester toegediend, den mensch nog helpen tesr zalig heid. Dat men vlekken uit de kleeren best doet ver dwijnen met alcohol Althans is het een zeer geprezen middel. Maar weet u ook dat alcohol of drankmis bruik nog de volgende dingen doet verdwijnen de winterkleeren en alle andere kleeren van vrouw en kinderen van den dronkaard meubelen uit de woning, de tapijten van den vloer, het voedsel van de tafel, het licht uit de oogen, het geluk uit het huis. Waar staat het Waar is het te zien Het staat in de kathedraal, dichtbij het hoogal taar. waar het bronzen H. Hartebeeld prijkt en heerscht. Let er eens opde steenen afsluiting achter het hoogalt: ar is versierd en verrijkt met eenige prachtige beelden, die het werk zijn van den Gentschen mees ter Siniao. m langs den Evangeliekant, O. L. Vrouw van Tuine, de gevierde patrones van de stad leper; langs den Epistelkant, Sint Maarten, de titelheilige van onze kathedraal. Dit beeld is het waarvan wij de foto weergeven. Hier wotdt Sint Maarten voorgesteld, niet als de jonge krijgsman die zijn man telkleed deelde met een armen bede laar, maar als de geliefde heilige bis schop van Tours. Om onze devotie op te wekken, geen beter middel dan de «wonder bare en echte historie van Sint Maar ten te herlezen, zooals zij verteld wkrd in de Tuinklokke Vjtn ver leden jaar 1936, Nr 9 Zoo leeren wij Sint Maarten vieren (op 11 No vember niet alleen als een blije kin derfeest, waaraan lieve legenden en smakelijke folklore verbonden zijn, maar ook als het feest van een groo- ten Hei ige, wiens stichtend voorbeeld ons allen beter maakt, trouwer en edelmoediger in den dienst des Hee- ren. Door het doopsel herboren. 14 Sept., Guy Carpentier, z. v. Hubert en Alice Mo rel, Kalfvaartstraat; 19 Sept., Diana Demuynck, d. v. Sylvaan en Maria Denys, Veurnesteenweg19 Sept., Christiane Tant, d. v. Marcel en Irma Noyelle, Elver- dingestraat; 10 Oct., Erna Verfaillie, d. v. Omer en Margareta Vauthier, Dehaemestraat13 Oct., Chris tiane Dtcrock, d. v. Daniel en Jeanne Moerman, Brug- gesteenweg; 14 Oct., Elisabeth Defoort, d. v. Julien en Rosa Waerenborg. Door het huwelijk verbonden. 22 Sept.: Roger Versavel en Yvonne Fauvart, Kalf- vaart, 23 Sept., Pierre Housez Comines-Sud en Marie Camerlynck, Veemarkt; 29 Sept., Roger Salomé Poperinge en Germaine Doolaeghe, Hondstraat2 Oct., Hector Dombrecht en Jeanette Wuylens, Diksmu- destraat; 18 Oct., Edmond Van Daele en Simone De- prez, Dixmude«traat. In den Heer ontslapen. 20 Sept., Dionisius D'Haeyer-Gryffon (1863), Car- tonstraat27 Sept., Eric Pyck-Heugebaert 1900 Groote Markt; 27 Sept., Jules Wolters-Wenes 1849 Brakkestraat.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 3