Voor de Moeders Bieralcoholisme Kunstwerk; in onze Kathedraals Ware ik de duivel Uit onze Kerkregisters Naar aanleiding van Kerstdag,toen de gezegendste onder alle vrouwen haar goddelijk Kindje ter wereld bracht zal de Kristelijke Arbeiders Vrouwengilde een dag inrichten of liever een namiddag ter verdediging en verheerlijking van het moederschap. Wanneer is 't Op Donderdag 23 December I En de schikking is de volgende te 2 u., in St- Jacobskerk, plechtig Lof met aanspraak door E. H. Socquet. Te 3 u., algemecne vergadering in St- Ja- cobscongregatiezaal rechtover de kerk Daarna gezamenlijk bezoek aan de Tentoon stelling blij moederschap in 't Kristen Volkshuis. Wie is er Uitgenoodigd Alle vrouwen, leden en niet-ledcn, worden vriendelijk en dringend uitgenoo digd om dezen schoonen dag ter ecre van de moe ders, te gaan meevieren. Iets ecnigs is de Tentoonstelling. Daarom zal zij nog toegankelijk ziin op Kerstdag en op 2e Kerstdag 's morgens van 10 tot 12 u., en 's namiddags van 2 tot 6u. Toegang vrij vpor al de vrouwen. Kinderen niet toegelaten. Musiceerende Engei.en Het woord alcohol heeft twee beteekenissen 10 het vergift, dat is in bier, wijn en likeuren, en men zou het nooit in een anderen zin moeten gebruiken; 2° de sterke dranken of likeuren waar gedistilleerde alcohol in is, en wel in zulke verhouding, (van 30 60 °'o nl. dat men de likeuren kortweg alcohol noemt. Daardoor kwam het echter dat men de dwaling in gang deed vinden, alsof het alcoholisme enkel voort kwam van het misbruik der sterke drankenzelfs wil den sommigen bier en wijn voorstellen als gezond en als het redmiddel uit het alcoholisme. 'Niets is minder waar. In België is het alcoholisme een bieralcoholisme cn dit is misschien nog brutaler mirdadig dan het genever- alcoholisme. Er is 12 gram alcohol in een pint herbergbier zoo goed als in een borrel, en in 'n pint sterk bier is er tot 2 maal meer. Als er 's Zondagavond over straat zwijmelen, of beneveld achter het stuur zitten, of verhit door den drank iemand 'n kwaden slag toebrengen, dan is het 99 keeren op 100 door het bier I De gevolgtrekkingen daaruit laten wij over aan ie ders doorzicht en edelmoedigheid. Zoo begon een pastoor zijn sermoen, tot groote verbouwereerdheid van zijn beminde parochianen Als ik de duivel ware, zou ik u niet bekoren tot vloeken of lasterentot diefstal of vuilen praat zelfs niet op de eerste plaats tot zedeloosheid. Zoo 'n domme duivel zou ik niet zijn I Maar ik zou u aan zetten u te abonneeren op een slecht blad. Aldus zou ik u stilaan brengen tot alle andere zonden tot zeden bederf, tot plichtverzuim, tot onrecht, tot geloofsverlies en als gevolg: misschien tot eeuwigen ondergang...». De engelen werden dikwijls voorgesteld op de ge bouwen der Middeleeuwen. De Kathedralen van Char- tres, Parijs, Amiens en Reims, om slechts eenige te noemen, bezitten prachtige specimens ervan. Te Parijs, onder ander, waren de kunstgevels der zijkapellen langs buiten bekroond met musiceerende engelen. Dit thema werd veel toegepast, doch nievers kunstiger en rijker dan te Reimis. Over een honderdtal jaren, waren het meerendeel der hoogaltaren omringd met koperen kolommen, die engelen in top voerden, dragende onder meer de werk tuigen der Passie. Beeldhouwer De Beule, getrouw aan die overleve ring uit het heerlijkste tijdvak der gothiek, heeft voor 't hoogaltaar van St Maartenskerk, prachtige engelen ge beeldhouwd, die in opzicht van kunstgehalte, van rijke drapeering en gloedvolle expressie niet moeten onder doen voor de sierlijkste modellen uit de middeleeuwen. Door het doopsel herboren. 28 Nov., Irène Degrendel, d. v. Gerard en Martha Van Imschoot, Lange Meerschstraat5 Dec., Jeannine Decrock, d. v. Daniel en Ivonne Obyn, Oude Veurne- straat; 13 Dec., Lena Decorte, d. v. Julien en Agnes Desmadryl, Adj. Masscheleinlaan. Door het huwelijk verbonden 14 Dec., Gaston Vanassche en Martha Defever, Dik- smudestraat. In den Heer ontslapen. 23 Nov., Romain Depuydt-Rossel( 1905 Mondstr; 3 Dec., Pelagie Verstraete-Vandermeersch 1845 Cas- selstraat9 Dec., Arthur Lauwers-Bories (1875), Brug- gesteenweg.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 3