Meeleven met de Kerk: in den Kersttijd Uit onze Kerkregisters Het Kerkelijk jaar is begonnen met den Advent. vier Zondagen vóór Kerstdag als voorbereiding tot de komst des Heeren. En daarop volgt de aandoenlijke K e r s 11 ij d. Het zal ons deugd doen, de gebeurtenissen en goddelijke weldaden van den Kersttijd te herden ken, meelevende met de H. Kerk. t< Geopenbaard heeft zich de welwillendheid en menschlievendheid van God, onzen Zaligmakerzoo zingt reeds met Kerstavond Onze Moeder de H. Kerk, en gedurende heel den Kersttijd zal zij ons in die vreugdestemming houden. Jesus werd op wonderbare wijze, door de werking van den H. Geest, ontvangen. Een Engel verkondigde dit geheim, het mysterie der Menschwording van Gods Zoon, aan den H. Jozef, den echtgenoot van de H. Maagd. (Ev. van daags vóór Kerstdag). Terwijl Maria en Jozef te Nazareth woonden, gaf de Romeinsche Keizer Augustus een edikt uit, waarbij de volkstelling van heel zijn Keizerrijk, dat ook Pales tina bevatte, bevolen werd. Volgens het gebruik bij de Joden bestaande, ging Jozef, die afstammeling van David was, samen met Maria zijn echtgenoote. naar Bethlehem, de stad van David. Daar kwam ter wereld het Goddelijk Kind, de zoon Gods mensch geworden. (Evangelie van Kerstdag). Arme herders, die in de nabijheid over hunne kud den waakten, door een Engel verwittigd over het won der dat geschied was, stonden aanstonds op, om den Nieuwgeborene te gaan vereeren en de H. Familie hun giften aan te bieden (Ev. der Dageraadsmis). Den achtsten dag had de besnijdenis plaats en ont ving den naam «J^sus» doqr den Engel Gabriël aan gewezen. (F.v. van het feest der Besnijde nis (i Jan.) en van den Zoeten Naam). Veertig dagen na Kerstdag vertoont zich de H. Fa milie in den Tempel te Jeruzalem, volgens de Joodsche Wet, Maria om gezuiverd en Jesus om aan God opge dragen en afgekocht te worden. Zij werden daar be groet door den profeet Simeon en de profetes Anna. (Ev. van den Zondag na Kerstdag). Na de voorschriften der wet vervuld te hebben te Jeruzalem, keerde de H. Familie naar Bethlehem terug. Hier ontving ze het bezoek van Wijzen of «Drie Ko ningen (Ev. van Drie Koningen). Nauwelijks waren de Wijzen vertrokken of een En gel verwittigde Jozef, die met het Kind en zijne Moeder vluchtte naar Egypte om te ontkomen aan den kin dermoord door Herodes bevolen. (Ev. van het feest der Onnoozele kinderen). Na den dood van Herodes, werd aan Jozef verkon digd dat hij mocht terugkeeren naar Palestina. En hij vestigde zich te Nazareth, waar Jesus opgroeide als een kind van nederigen stand. (Ev. van de Vigilie van Driekoningen). Toen Jesus echter twaalf jaar oud geworden was, ging Hij volgens de Joodsche Wet met zijne ouders naar Jerusalem om er de Paaschfeesten bij te wonen. Maar bij de terugreis bleef Hij te Jeruzalem achter, zonder dat zijne Moeder noch Jozef het wisten zij vonden Hem echter weer in den tempel, waar de lee- raaren die Hem hadden aanhoord verbaasd stonden over zijne schranderheid. (Ev. van den Zondag onder de Octaaf van Driekoningen). Zoo zien we, gedurende den Kersttijd, in treffenden eenvoud verhaald, het eerste bedrijf van het goddelijk mysteriespel. Een Zaligmaker is ons geboren die Chris tus de Heer is. Hij komt ons verlossen van de slavernij des duivels, maar ook door zijn voorbeeld den wreg naar den hemel toonen. Door het doopsel herboren. 20 Nov., Maria Devos, d. v. Robert en Chris ina Van- neste, Surmontstraat24 Nov., Wivina Moncarey, d. v. Albert en Maria Synaeve, Groote MaTkt27 Nov., Eugeen Ruyssen, z. v. Camiel en Gerardina Vanden Eynde, Kalfvaart28 Nov., Daniel Lacante, z. v. André en Irène Declercq, Rijselstraat. Door het huwelijk verbonden 12 Nov., Achille Vanhove Zillebeke en Julia Har dy, Paddevijverstraat18 Nov., Jos. Liefhooge en Ber tha Bulckaen, Kiekenmarkt; 26 Nov., Maurice Hessel Brielen en Simone Vandenbussche, Neerstraat; 12 Dec., Jules Lecluyse, wedr v. Louise Dewanckel, en Syl- vie Cornette, wede v. Désiré Debacker, Lange Meersch- straat. In den Heer ontslapen. 20 Nov., Pelagie Defever-Sennesael (1872), Diksmui- destraat; 27 Nov., Gustave Doolaeghe-Staessen (1867), Surmontstraat; 30 Nov., Marie-Thérèse Demeersseman (1857), Bruggesteenweg30 Nov., Henri Raes-Van Wonterghem (1854), Boomgaardstraat; 7 Dec., Louise Wilde-Cre.us (1868), Lange Meerschstraat8 Dec., Irma Devos-Seghers (18-4), Korte Meerschstraat; 8 Dec., Henri Corneillie-Bouckaert (1870), Lombaardstraat 8 Dec., Angèle Cuvelie-Duquesne (1879), Boomgaard straat 13 Dec., Aimé Coudron (1863), Elverdingestr. Strijd voor niets. Vóór ons kind geboren was, konden we het maar niet eens worden over zijn voornaam. Ik wou hem Ka- rel noemen en mijn vrouw Jan. En hoe hebt ge hem tenslotte genoemd Elisabeth. Het laatste conflict Mijnheer Jansen voelde zijn einde naderen. Hij ging dan ook zijn testament maken. Hij dicteerde Mijn zoon krijgt het geld en mijn beide dochters het huis Hier viel zijn vrouw hem in de rede Neen, de beide meisjes krijgen het geld en de jongen het huis Driftig richtte Mijnheer Jansen zich op Zeg, wie gaat d'r hier dood gij of ik

Tuinklokke (1930-1940) | 1938 | | pagina 2