Het tweede Br and venster Uit onze Kerkregisters Neem den tijd... in de kapel van O. L. Vrouw van Thuyne. Zooals wij het in de Tuinklokke 1939, Nr 7 hebben aangekondigd, werd het tweede brandvenster in de kapel van O. L. Vrouw van Thuyne geplaatst. De twee glasramen geven in tien tafereelen de bij zonderste feiten weer uit de geschiedenis van den Tuin dag. Ten einde onze lezers toe te laten de verschillende medaillons goed te begrijpen, hebben wij het nuttig ge vonden ieder tafereel kortbondig te beschrijven, en zulks volgens het wel bekend werkje van wijlen Mr Jules Corneillie, over «Tuindag». De volgorde der medaillons is van onder naar boven Eerste Brandvenster leper, 9 Junimaand 1383... De alarmklok kondigde aan dat het beleg van leper door de Engelschen en de Gentenaren nakend was. 1. Iedereen liet aanstonds het werk staan en ging op de markt zijn gelid vervoegen, om vervolgens op de vestingen aangeduide plaats te bekleeden. 2. Tijdens den nacht, die er op volgde, deden de Yperlingen een uitval, en staken een groot deel dei voorstad in brand, om te beletten dat de vijand er een schuilplaats vond. 3. Den 12 Juni kwam het Engelsch leger toe, door Hendrik Spencer, Bisschop van Norwich, aange voerd. 4. De Gentenaren, meer bedreven in belegerings werken dan de Engelschen, maakten loopgrachten aan de Boesingpoort, leidden het water van de buitengrach ten in het Ypertje af en vulden ze vervolgens ten deele om alzoo gemakkelijk den middendam te bereiken. 5. Terwijl de Engelschen aan de Meessenpoort werkzaam waren, beproefde de Heer van Newcastle, den 27 Juni, een stormloop doch hij vond er insge lijks den moedigen Andries Paldinck en zijn onver schrokken mannen, die de Engelschen met gevoelige verliezen afsloegen. Tweede Brandvenster 6. Hij wendde zich dan tot den bisschop van Luik, en bad hem als middelaar op te treden ten voordeele van Yper. Deze aanvaardde, kwam den bisschop van Norwich in zijn belegertent vinden en trachtte hem te overtuigen, dat hij met Yper te belegeren, zijn eigen geloofsgenooten, de Urbanisten bestreed verder be loofde hij hem in naam des Graven, 5°° man met 3 maand bezoldiging, zoo hij er wilde in toestemmen de stad te ontzetten. 7. De bisschop van Norwich had dus geen oogenblik te verliezen hij verwittigde seffens geheel het leger, zich tot een laatsten stormloop voor te be reiden. 8. De ouderlingen, de verminkten, de vrouwen en de kinders trokken de kerken en kapellen binnen, om O. L. Vrouw te smeeken op dit beslissend oogenblik hare machtige bescherming niet te onttrekken aan de stad. 9. Zij verstonden dat de bevrijding der stad, meer dan menschenwerk was, en daarom plaatsten zij het beeld der H. Maagd voor het altaar bij de Minder broeders Recoletten en volgens het register van dat klooster, omringden ze het met een borstwering of «tuin» zinnebeeld der zwakke versterkingen, die de stad bevrijdden. 10. Doch daarmede waren zij nog niet tevreden: in overeenkomst met de geestelijkheid, richtten zij ook enkele dagen later na de zegepraal een plech tige dankprocessie in ter eere van O. L. Vrouw, en beslisten verder telken jare, op 8 Oogst dag der ver lossing zulkdanige processie te houden. Later werd zij op den eersten Zondag van Oogst gesteld. Onnoodig uit te weiden over het kunst- en tech nisch gehalte dier gekleurde glasramen. Eenieder heeft hun warm en schitterend koloriet bewonderd, alsmede de vaardigheid waarmede de onderscheiden tafereelen werden weergegeven. Ondanks de geringe afmetingen der cirkels, is de Heer Ladon erin geslaagd in die be perkte kadertjes historische scènes in te lasschen, tin telend van leven, en die wonderschoon uitkomen op den kleurrijken achtergrond. Door het doopsel herboren. S Nov., Hubert D enorme, z. v. Om er en Maria Jacob, Veumesteenweg 5 Nov., Rolande Plate voet, d. v. Ra- oul en Madeleine Deherripon, Bruggesteenweg 5 Nov., Roger Cherchié, z. v. Joseph en Martha Vandenbroucke, Adj. Masscheleinlaan 13 Nov., Jacques Coppens, z. v. Jerome en Maria Lahoutte, Boomgaardstraat 3 Dec., Marie-Jeanne Pollée, d. v. Jules en Maria Leupe, Dik- smuidesteenweg 5 Dec., Monique Staessen, d. v. Va- lère en Regina Vermeersch, Bruggesteenweg 9 Dec., Gilbert Eggermont, z. v. Valère en Simonne Gadeyne, Pennestraat. Door het huwelijk verbonden. 25 Nov., Jos. Moreels Boezinge en Suzanne De- vos, Kaaistraat 29 Nov., Floris Vandelanoite (Elver- dinge en Alice Wildermeersch, Veumesteenweg 6 Dec., Georges Deschutter Stavele en Paula Van- grysperre, D' Hondtstraat 6 Dec., Maurice Vanhecke Cokelare en Adeline Valentin, Kalfvaart. In den Heer ontslapen. 5 Nov., Louisa Maekelberg-Anthoons 1914 Min neplein 11 Nov., Elisa Vandenbussche.-Decock 1867 M. Plumerlaan 14 Nov., Isidore Depuydt-Breyne (18- 76 Paddevijverstraat 16 Nov., Albert Stas-Deloddere 1891 Diksmuidesteenweg. Neem den tijd 1. Om 's morgens en 's avonds te bidden... 2. Om vriendelijk te zijn en beleefd... 3. Om geduldig te luisteren naar iemand die zijn nood klaagt. 4. Om te peinzen vooraleer gij een beslissing neemt... 5. Om te zorgen voor uw eeuwigheid.

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 3