Om een Kruisken Uit onze Kerkregisters Ik ga om een kruisken op Asschewoensdag, Geert, om een kruisken op mijn voorhoofd. Een kruisken van houtasch, van de palmen die ver leden jaar op Palmenzondag gewijd werden en nu verbrand. Dan wil ik weer luisteren naar de woorden die de Pastoor zegt Gedenk, mensch, dat gij stof zijt en weer tot stof zult vergaan En dan zeg ik tot mijn eigen Pak dat vast, Frans Stevens, dat is voor u 1Ge meent dat ge 'n groote Jan zijt, dat niets u deren kan Maar tot stof zult gij vergaan, uiteenvallen, gij Frans Stevens I Daar zijn van die sukkelaars op de wereld, die met ons niet meedoen. Menschen die maar leven om hun buiksken in de koets te laten rijden. Of om den grooten Jan uit te hangen, voor wien alleman den hoed afneemt. Of om hun brandkoffer vol bankbriefkens te sta pelen, waarvan ze geen enkel in hun kist medenemen. Of om met gekalkte gezichten en smeersel op hun kaken over de straat te stappen, gelijk pauwen. Ze mogen hunnen kop zóó hoog de lucht insteken als ze willen er aan moeten zij, en niets blijft er over van al dat plezier en dat gepronk. Dood is dood zeggen de onnoozelaars, aan wie andere onnoozelaars dien gekken praat wijsgemaakt hebben. Dood is leven zeggen wij en weten wij. F.n daarom is 0115 leven nu reeds schoon en deugde lijk. Want nu reeds mogen wij werken om gelukkig te zijn. Maar wij weten zeker, dat we later heelemaal ge lukkig en schoon zullen zijn. Laat ons lijf dan maar tot stof vergaan dat kan ons weinig schelen. Wij blijven leven, leven in eeuwigheid. En ocharme, die onnoozele sukkelaars, die niet we ten wat er met hen gebeuren zal Met zoo'n menschen kunt ge hier op de wereld niet veel aanvangen. Die denken maar aan hun eigen. Voor hun lijf, voor hun beurs, voor hun plezier, voor hun grooten naam. Spreek niet aan die gasten van versterving te doen in de Vasten, van dit en dat te laten. Ze bekijken u met een koppel groote oogen «Walle Ons goesting niet doen Waartoe kan dat dienen Wel, om uw schulden uit te boeten. Want gij ook hebt er nevens geboerd, precies gelijk wij... Om uw boeksken zuiver te maken, tegen dat gij bij Onzen Lieven Heer aanlandt Daar snappen ze geen woord van, Geert. Spreek niet aan die gasten van andere menschen voort te helpen, vooral in dezen slechten tijd. Want veel menschen zitten er erg voor, veel menschen zitten in ge sukkel en armoer in een zware vasten. Weet ge wat ge tot antwoord krijgt Voor die wordt gezorgd. De Staat zorgt voor hen, en de Openbare Onderstand Gaat eens zien in veel huizen een doode stoof, weinig eten, versleten kleeren Wat kan ik daar aan doen «Veel, Trek uw oogen open. Dan zult ge het wel zier... Of, neen, doe eerst uw hart open, voor an deren Maar dat verstaan ze niet hun hart opendoen voor anderen. Want alles bij hen is gesloten, afgesloten door hun eigen huid Er verder dan hun huid gaan zij niet. Geert, wij gaan om een kruisken. Om een kruisken voor ons. Om een kruisken, dal ons de kruisen van andere menschen doet meedragen. T. V. T. Door het doopsel herboren. t6 Dec., Jacqueline Souvage, d. v. Willy en Maria Vandelanoote 20 Dec., Rejanne Wouts, d. v. Maurice en Julia Wyffels, Surmontstraat 24 Dec., Anna Demey, d. v. Gaston en Amata Rosseel, Boomgaardstraat 31 Dec., Jules Wyffels, z. v. Joseph en Suzanne Dcvos, Kaaistraat 31 Dec., Jan Eeckhout, z. v. Oscar en Anna Anthoon, Minneplein 3 Jan., 1940, Hervó Pau wels, z. v. Jean en Martina Sys, Surmontstraat. Door het huwelijk verbonden. 30 Dec., René Vervaecke Cuerne en Martha Por- reye, D' Hondtstraal 4 Jan., Albert Soetaert en Alice Eeckhout, Lange Thouroutstraat 6 Jan., Canaille De- zittere en Marguerite Temperville, Bruggesteenweg 13 Jan., Francois Dubois en Norva Vermeersch, Veurne- steenw 27 Jan., Albert Verheye en Georgine D' Hondt, Diksmuidestraat. In den Heer ontslapen. 23 Dec., Henri Lacante-Van Wonterghem (1858), Boorr.gaardstraat 27 Dec., Romanie Giller-Gesquière, (1873), Bruggesteenweg 28 Dec., Charles Vanassche- Warlop (i8b6) Boterstraat 4 Jan., Camille Giller-Ges- quière 1875 Bruggesteenweg 10 Jan., Roger Wol- ters-Scrive (1912), Blauwe Leliestraat 14 Jan., Henri Moerman-Duflou (1861), Oude Houtmarktstraat; 17 Jan., Angèle Bodard-Yserbyt (1878), Diksmuidestraat; 19 Jan., Silvie Loncke-Delbaere 1854 Diksmuide straat. Als een engeltje werd, op 15 Jan., ten hemel opge nomen Jret lieve kindje Gilbert Eggermont geb. 4 'Dec. 1930 z. v. Valère en Simonne Gadeyne, Pennestraat.

Tuinklokke (1930-1940) | 1940 | | pagina 2