KOEKELARE. is. „Zonder haat noch vrees”. De Stem uit Londen. Na NIEUWPOORT. meer dan één uiterst belangrijke Administra- De pastoor van Trois-Ponts maat- kosteloos voor Met verwondering Kamiel ih de Vischmijn aangetroffen. DIKSMUIDE. Onbescheiden vragen. de zaal van Ch. Leroy, vereenigingen lid ontslag te Minister Van Glabbeke komt. Op houdt de h. Ad. j te verkrijgen zijn vanaf 11 November laats genoemde vier jaar, wat goedkoop bij de voorzitter van „Sport en Nering” Alles op zijn tijd NU is het tijd een biljet te koopen van de KOLONIALE LOTERIJ om deel te kunnen nemen aan de VERDEELING van de 15 MILLIOEN van de 7e Schijf 1945 VRIJDAG 16 NOVEMBER. heeft, zal zeker niet met veel vrienden naar Pennincx te komen luisteren. jaren geleden zijn prachtige voordracht over „Spionnen _-n Spionnage” gehoord nalaten opnieuw den h. Tot slot R. Willems het woord secretaris-Bibliothekaris liever een oude-wijfs kerkgang. In. dat zelfde gezelschap, op dezelfde vergaderingen en meetings was „Fluppe” in groot ornaat aanwezig met zijn spits broeder Berten D.... Was „Fluppe” toch een ferme bri gademan? Was hij „schoon’ en „liefe lijk” toen hij de witten trachte te over tuigen van de Duitsche. overwinning, die hij zoo uit den. grond van zijn hart had gewenscht, zoowel tijdens de ver gaderingen en meetings te Oos tvle,teren en Westvleteren als in zijne gesprek ken. Was u groot en sterk om met uw col lega Berten Desière, wekelijks te gaan oefenen bij „Toone Louwagie te Woes ten. Daar behoorde u 'thuis! Regen en wind kon U trotseer©® om uw ideaal bot te vieren, maar destij cfe, waren er geen bellen genoeg om geen soldaat te moe ten wérden. Dat zijn onderwijzers, op voeders der jeugd! „Zonder haat noch vrees”, brevier te komen voorlezen. Wie enkele i het in tijds nemen van uw kaarten die genoemden I te verkrijgen zijn bij de voorzitter van „Sport en Nering”, Arseen Vermander, of bij de secretaris,1 Frans Cappoen en bij de andere Be stuursleden van wielerclub „Sport en Nering”. Buitengewone aantrekkelijke Sportavond. Ingericht door de wielerclub „Sport en Nering”, Diksmuide. Op Donderdag, 22 November, om 7 u.. ’s avonds, in de zaal van de „Café du Théatre” bij Ch. Leroy, Beerststraat, Diksmuide. Een voorafgaande hulde zal gebracht worden aan Albert Sercu, Koning der Belgische baanrenners, alsook aan Nest- „De Vrijheidsecho” gaf reeds een klein uittreksel uit de rekeningen van het V.N.V. Werden de heeren geldschie ters al eens ondervraagd, over de vleien de plaats die ze destijds bekleedden in de boekhouding van onze zwartjes? Is er gelen middel om te weten wie er een dergelijike mooie plaats inneemt op de steunlijsten van „De Vlag”? Rond Nieuwjaar 1943 liep een zoon van Benzineführer Bert Vandemeule- broucke sommige huizen af met een lijst voor steun (zeker niet voor het Verzet!) Zou men „Joerke” niet ee,ns vragen waar hij best gekomen was? „Misschien” zou men ontdekken dat er nog middel was anti-vaderlandsche te steunen, lang na als hebben genomen. „Misschien” was wel handelaar daarbij betrokken. Heeft mdn al eens gekeken welke ambtenaren en „vooraanstaande pa triot en” lid waren van V.O.S. lang na dat dezen „neutralen” bond OPENLIJK propaganda maakte voor de moffen en hun Oostelijk front. Kurieuzeneuzel en Vraagsteer t. Welhoe, is Kamiel dan toch aange steld geworden? Als wij ons niet be driegen, heeft hij toch twee jaar vrij willig als bediende gewerkt bij de firma Bcncquet. Verdiende hij daar geen 3009 fr. in de maand! Is hij daarna naar De Panne nie' geweest om zich, eveneens vrijwillig, bij de TODT Orga nisation te laten inlijven? Heeft hij in die hoedanigheid geen, twee jaar ge werkt in Frankrijk aan 3,200 fr. per maand? Er zijn er die voor minder in St. Kruis zitten. Op uitnoodiging van het Bestuur der Nieuwpoortsche Afdeeling van het Wil- lems-Fonds komt de heer Adolf VAN GLABBEKE, Minister van Binnenland- sche Zaken op Zondag 11 November 1945, te 3 u„ namiddag in de groote zaal van het „Duynenhuys” Oostendestr., 13, te Nieuwpoort, een voordracht houden. Hij zal handelen over tieve Zuivering. Buiten en boven alle politiek zal de Minister een uiteenzetting houden die bes.emd Ss voor allen die. het goed meenen met het welzijn van het land. Daarom wordt dan ook de GANSCHE NIEUWPOORTSCHE BEVOLKING drin gend uitgenoodigd dien namiddag te komen luisteren opdat ze nadien met kennis Van zaken zou kunnen spreken, en oordeelen over het reuzenwerk dat de Minister van Binnenlandsche Zaken verricht heeft in het zoo kiesche en moeilijke vraagstuk der zuivering op administratief gebied. De toegang is vrij en idereen. jaren zwijgen zal het Willemsfonds zijn werking hervatten, ten bate van de kultureele ontvoogding van het Vlaamsche volk. In. den loop van dezen Winter zullen een reeks voordrachten ingericht worden en met de meest in teressantste! Een der sprekers die reeds aanvaardde is niemand minder dan den h. Nand Geerssens, oorlogscorrespon dent, beter gekend onder den naam JAN MOEDWIL, die ons gedurende den langen en afgrijselijken bezettingstijd via de B.B.C. lederen dag en lederen avond moed inpompte. De h. Geerssens was de man van „We doen ons best zonder er op te boffen en toch krijgen we ze, de Moffen!” Niemand zal nalaten Jan Moedwil te hooren en te... zien! Zuivering”. Algemeene Vergadering. De af deeling van het Willemsfonds hield voor een drukke, opkomst' haar algemeene vergadering. De h. Dr. G. Holvoet open de de vergadering, verontschuldigde voorzitter M. Descamps wegens ziekte weerhouden en verleende het woord aan den secretaris. Deze gaf een bondig verslag over den toestand van de boeke rij, de winterwerkzaamheden en de op richting van den Jeugdkring. De va der landsche houding van het Willems fonds tijdens de bezeting werd breed voerig behandeld. Tot slot nam be stuurslid R. Willems het woord en wenschte secretaris-Bibliothekaris R. Devisscher, in naam van de vergadering hartelijk geluk met zijn benoeming als lid van het hoofdbestuur van het Wil lemsfonds te Gent, 11 Novemberviering. In de pa rochiale kerk wordt een rouwmis op gedragen voer de slachtoffers van bei de oorlogen waartoe alle vaderland sche vereenigingen en de schoolkinde ren uitgenoodigd werden. Daarna heeft een aanspraak en een bloemenhulde plaats aan de gedenkplaten der ge sneuvelden 1914-T8. Voordracht. N.N. Politiek gevange ne R. Van Poucke, uit Heist, spreekt in de .zaal Vandepoele. op Zaterdag 10 November te 19 uur, over: Achter Slot en Pinnekensdraad” Toegang vrij- en kosteloos. Na de voordracht boekentom- bola. je Sterkx en André beri Sercu het meest -ingen behaald hebben gedurende het jaar 1945. Daarna volgen fel betwiste koersen op rollen en aantrekkelijke spórtintervieuws met de 'volgende ren ners: Albert Sercu, Nestje Sterkx, André Pieters, Marcel Kint, André Malbrancke. Arthur Mommerency, Richard Depoorte- re, Georges Desplentere, de populaire Bertje Berton, onze locale belofte Geor ges Van Belleghem, Julien Plovie, Bel gisch kampioen der beginnelingen, en Marcel Martin, zoon van gewezen wieler kampioen Hector Martin. Er zullen ook spórtintervieuws afge nomen worden van de grootste gewezen wielerkampioenen: Alfred Hamerlynck, gewezen Koning der Kermiskoersen Odiel Defraeye, die in zijn tijd del groots e internationale koersen heeft ge wonnen en Hector Martin, overwinnaar van Bordeaux-Parijs. Voor de voetballiefhebbers komen Marcel Vercammen. internationaal, van Lyra en de kapitein van voetbalclub „Woudsport” Houthulst. Liefhebbers, weest op uw hoede, voor Den 13 aanstaande is het de beurt aan de groeten van. Woesten. CLICTEUR Maurice ersatz-burgemeester, AMPE Gerard, gemeentesecretaris en LOUWA GIE Antoon administrateur der D.M.Z. B. zulle® er gevonnist worden voor hun zware zonden. Ter herinnering melden wij, dat de veldwachter BAES Jerome lid der D.M. Z.B. reeds door denzelfde® krijgsraad ot de doodstraf veroordeeld werd. Er is een nieuwe schandalige geschie denis Demoen Maeckelberghe. Tsekomende week zullen we ook, daarover een. paar onbescheiden vraag jes stellen en van de gelegenheid ge bruik maken om over de „German Shop’s” te spreken. STADEIN. Voor den krijgsraad te leper. Odiel Beeckaert V.N.V.-propagandist en lo- kaalhouder kwam voor den krijgsraad en kreeg drie jaar hechtenis met een maand lijfsdwang en daarbij beroofd voor zijn leven van alle burgerrechten. Vanmarcke Germaine kwam ook voor den krijgsraad en kreeg voor hare duitschgezindheid en lid van de n.azi- organisaties, twee jaar hechtenis met ontzegging van alle burgerrechten. De zaak Jeroom Bossuyt werd een maand uitgesteld. 11 Novemberfeest. Op Zondag 11 November om 3,30 u. Vorming van den I s oet van alle vaderlandsche schappijen op het statieplein. Optocht naar de kerk om de H. Mis bij te wonen voor de gesneuvelde helden van Ü914-’18—1940-’45. Na de mis, groet aan het Oorlogsge- denkteeken me; korte toespraak. Waar- na uitvoering der Vaderlandsche liede ren door het muziek. Vervolgens gaat de stoet langs de Carninstraat om een groet te brengen aan Stadens doodenakker. De stoet waarvan alle maatschappijen met vlag gen mede opstappen gaat weer uiteen op het statieplein. ’s Namiddags dm 4 uur wordt er in de zaal Tivoli, Statiestraat een gezellig feest ingericht met Bal. De heeren van den krijgsraad onder zoeken thans het geweten van de drukkérs-ui gevers Sansen, uit Poperin- ge, die tijdens de bezetting hét moffen blad „De Poperinghenaar” op de markt brachten. Ook alhier werd die ®azi- vuiligheid verspreid. Zou men in de pa perassen der hh. Sansen niet kunnen opmaken welke de verscheidene mede werkers van dit weekblad waren, voor al deze HIER TER STEDE. Het is niet onmogelijk da: er meer dan één was... Men zal zich ook herinneren dat bij de firma Sansen NA DE BEVRIJDING een ander blad van pers kwam: „De Toekomst”, dat thans tot het.... verle den behoort. Het ware even zeer in teressant te vernemen, wie daar, voor onze streek, bij betrokken was! Pieters, die na Al- WOESTEN. aantal overwin-Roestig Woesten of Roesten a.u.b. Onlangs hebben drie zwarte br^de- Zondag g December mannen, H^stencamp Frans, Meersdam Van Glabb&ke> Minister van Binnen_ Jules en Silvere te leper voor denj la]ldsche Zaken, in de èaal va-Mepoele, krijgsraad rekenschap moeten geveneen Spreekbeurt over: „Administratieve over hun gebrek aan burgerdeugd. 1 Het is een eer voor ons Land, dat de i verdachten door een verdediger bijge staan worden, maar geringer is deze eer, wanneer de verdediger van eerst genoemde verdachte, dergelijke zaak zooals de zwarte brigade yan Woesten en van nog een gewapende, wil doen ui schijnen als een nietigheid en maar, waard was om in den vuilnisbak te werpen. Degene die sinds 1941 tot de bevrij- ding het uniform van D.M.Z.B. gedragen, heeft, aan optochten en oefeningen heeft deelgenomen, vergaderingen en mee tings hpeft bijgewoond, verdacht van aan de schietoefeningen bij Baes Adrienne te Woesten in 1'944 te hebben deelgenomen, propaganda- en vlug schriften te hebben ui gedeeld, enz. enz. scheen het alles een nietigheid' Na beraadslaging kregen beide eersï- elk 5 jaar gevangenis en VOORDRACHTEN IN HET WILLEMS FONDS TE DIKSMUIDE. Wie herinnert zich onzen vriend Joris PENNINCX niet, secretaris van het W.F. te Maldegem, die zich tijdens den oor log 1914-T8 onderscheidde, niet alleen! aan het front, maar ook in den gehei men diens:. Alhoewel onze wakkere kameraad in 1940 reeds de .45 jaar voorbijgestevend was, achtte hij het toch zijn plicht van den eersten dag van den oorlog naar Zuid-Frankrijk te trenken (de „zwarte kliek te Maldegem hield zich anders reeds klaar om hem bij de grijze vriendjes warm aa® te be velen!) en van daar uit veiliger oorden te bereiken. Hij kwam alras naar „la belle France” terug, maar moest uit een, vliegtuig springen cm er op een behoorlijke ma nier te geraken! Onze parachutist werd bij de F.F.I. ingeburgerd als „lui tenant Georges”, maar hij ontdekte in zich de roeping om voorlcopig al thans! priester te worden en weldra zagen de inwoners der dorpen uit het „massif des Cevennes” een welgedaan pastoor af en toe uit de berge® naar beneden komen. Ze zullen gedacht heb ben. dat de .sympathieke abbé „le physique de l’emploi” had. Met de bevrijding eindigde de geeste lijke loopbaan van den h. Pennincx, doch wij zagen hem onlangs te Gent, in de uniform van, officier van de <„Hirborn” en de gewezen „curé des trois Ponts” beloofde ons weldra te Diksmuide enkele bladzijden uit zijn Lederartikelen AJ I nnnk Reisartikelen BRUSSEL 16-18, Passage du Nord.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2