ONBESCHAAMDE ANNY door Karei Van Braebant. ver- (Wordt vcortgezefe). Gedurende de betrekkelijk lange poos, was het in. de kerk toch muisstil geble ven. Alleen de pastoor van Hanzelbeke scheen wat meer te moeten kuchen dan im het begin, terwijl koster Duikboot nU insgelijks door een! rauwe keel ge plaagd scheen. de rechtbanken, belast met heb oordee- len der oorlogsmisdadigers,,, zonder de eigen, bekentenissen der nazibeulen te vergeten. Heel de beschaafde wereld is thans verzadigd van deze gruwelverhalen, en wij zullen dan ook de woorden van Blinck’s lotgenoot, niet aanbalen. Maar voor Hanizelbeke’s bevolking waren zij, in degen tijd, een revelatie. He" bleek dat de volksgeliefde „kape laan” 'r. de somberste uren, die hij in de Hitleriaansche galeien had doorge bracht, zijn, spreekwoordelijk optimis me nooit verloren had. Voor Felicie waren de woorden, die van den kansel rolden, nog niet zeer duidelijk, maar ze begreep er al meer van en begon bij zich zelf te denken, dat de jonge priester in het kamp van Buchenwald den schadelijken invloed van Blinck ondergaan had. Terwijl de oude juffrouw Acoleyns zat te dubben, verhaalde de kansel redenaar n.u hoe hij met zijn ouderen collega uit Hanzelbeke kennis gemaakt had. Nu was het eerder igemoedelijk tellen, dat hij deed. Hij schetste het leven in de concen tratiekampen, zooals wij het ithans kennen, uit de mededeelingen. van dui zenden, die terugkeerden en uit de ge tuigenissen, die afgelegd werden vóór niet bestand bleek tegen de onmen- schelijke beproevingen, sprong hij in de bres om hen op te beuren. „Velen die zullen iterugkeeren, hebben hun. leven te danken aan den zedelij- ken steun, die zij vanwege Hanzelbeke’s onderpastoor genoten” zegde zijn ge wezen medegevangene. „Bij de eenen, onze - de eerste plaats als zieleherder dat hij optrad. Bij de anderen was het vooral als menscii en vaderlander, maar steeds toonde hij zich een waarachtigen na volger van Kristüs. Wanneer het eenigszins mogelijk was, voerden wij ons heilig ambt uit en. ik houd er aan hier te verklaren dat de andersdenkenden, die in denzelfden toestand als wij verkeerden, het hunne bijdroegen om de S,S,-bewakers te ver schalken en, de priesters en geloovigen in de mogelijkheid te stellen hun plich ten. te kwijten”. Felicie vroeg zich af wat dit alles te beteekenen had. Zij keek naar den, pas toor en naar koster Duikboot, maar beiden! schenen thans ook aand.ach.tig haar de woorden van den jongen pries ter te luisteren, evenals Rudolf. Wat, Lies je betreft, zij snikte als een kind,, zooals het meerendeel der aan wezige vrouwen, want heit beeld, dat van het leven in. de nazikampen gege- Wanneer de moraal van. zijn makkers ven werd, greep het gemoed van. alle I S.V. DIKSMUIDE. toehoorders ook en zelfs veel mannen hadden moeite hun tranen, te bedwin gen. Blinck’s vriend vertelde verder hoe de onderpastoor, dank, zij zijn ijzeren» gestel, er in gelukt was weerstand te bieden, niet alleen aan de slechte be handeling, den dwangarbeid en de on- i medegevangene. „Bil ae eenen, denkbare hygiënische voorwaarden,, broeders jn het waarin de. geïntemeerden. moesten, leven,. maar ook aan de besmettelijke ziekten;,, die duizenden slachtoffers vergden. NT,aar hij was altijd de eerste, wan neer het er op aankwam een makker' bij te staan, die door de ziekte over mand. werd. En zoo gebeurde dan eindelijk het onvermijdelijke: ten gevolge van zijn omgang niet vrienden,, die door de plaag aangetast waren, had de: typhus hem ook te pakken. Van. den beginne af, wist hij dat hij aan de vangarmen van den dood niet zou ontkomen, maar hij droeg zijn lot met moed en gelatenheid. Zij n opti misme verliet hem. niet, en hij was het, die nog steeds de anderea moed insprak.. Toen hij tot de overtuiging kwam dat zijn lot bezegeld was, vertelde hij aan. zijn jongeren collega, tot wien hij zich, lederen dag meer aangetrokken voelde., over zijn leven. Kleine Aankondigingen. USB® -SBKSBi HET •I wel in ietwat Munte Handzame- naar TROLATRA, ’T KORT. WIELERSPORT IN .3JSHH5S VOETBAL. en 3 7 MEN GEL WERK V Veraatw. Uitgever: F. Willewyns, Diksstaid* ■ft! dat te West- 0—1 5—0 9 7 6 - punten werden terwijl de tweede gewestelijk en - - 'i waardige en ge- We verwachten dan Vandeweghe, eerste waar_ van Flandria Ze- afdeeling even een aanradlen Pelgrim) 1—3 7—1 afg. 1—3 6—0 1—3 2 3 3 16 5 4 7 in Vlaanderen, wekken de belangstelling der dorps- Ibewoners opde jonge dokter Snoeck en Anny DEN TE weder op 3 Februari Georges Desplenter hoogst welke dien Korte- komen. tweede ronde legde om te beginnen vinnig betwisten wedstrijd Met invallers, ging het kansrijk de punten in- vöor de tweede maal de Adinkerke nogmaals de 1 62—22 29 2: 44—24 24 7 60—35 23 2 53"-29' 23 4 37—33 20 4 32—214. 20 2 41—38 16 2 33—56 14 2 36—48 14 3 31—47 11 3 25—47 1 24—64 2 30—49 2—1 afg. 1— 3 2— 1 moderne licf- goeden staat. Cordes. ver- j Leermeisjes naaisters bij il3, Debreyne Peellaert-- 10F. Korte Inbond van het voorgaande. Twee nieuwgekomenen te Hanzelbeke, BAAN SEIZOEN 1946 IN AANTOCHT. De Roane, die in zwangeren toestand verkeert, •siaar niettemin geen schaamte vertoont, zoodat ®e door de oude kwezel Felicie Acoleyns „onbeschaamde Anny” genoemd wordt. Een achttienjarig nichtje van Felicie, Liesje; „die. wegens de raketbommen, uit Antwerpen bij ha.'’- tante kwam en er nog steeds is, stelt veel ‘belang in den jongen geneesheer, wiens over- iteden vader afkomstig was uit Hanzelbeke, ■maar, volgens Felicie, het destijds als student •si te bont gemaakt had, waardoor de kwezel ook geen goed oog heeft op zijn zoon. Op de gemeente is de mare toegekomen van den dood, te Buchenwald, van den populairen onderpastoor Blinck. Een grootsche rouwplechtigheid heeft plaats. Een vreemd priester, pas uit .Buchenwald ge repatrieerd, houdt een ontroerende kanselrede. de scheidsrechter zijn lieten we ons den inzet ont- alhoewel er aa.ii het meesterschap der kampioenen niets 'af te dingen viel 'f OVER TE NEMEN scheone stede, 30 Ha., materiaal in zeer Zich wenden Loosfeldi en Marsille, Henegouwen) He PROVINCIAAL A. C. S. leper Rac. De Panne E. G. Gistel W. S. Houthulst S. K. Vlamertinge S. V. Blankenberge 1—4 D. iBlankenberge WS. leper F. C. Poperinge C.S. Middelkerke S. V. Veurne S. V. Nieuwpoort F.C. Torhout VV. Kokzijde DE STAND: 17 14 16 11 18 8 18 10 8 8 7 6 10 6 10 4 8 3 10 3 14 2 11 17 16 16 18 18 17 16 18 15 rangschikking. MEN VRAAGT Willemot-Goudsmedt, straat, Diksmuide. VERLOREN: linker lederen handschoen in Diksmuide, ofwel tusschen Diksmuide en Hand zame. Terug te bezorgen ten bureele van ’t blad. Goede belooning. W. S. Houthulst C.S. leper F. C. Poperinge Daring Blankenberge Torhout S.V. Blankenberge De Panne Middelkerke W.S. leper w.S. Veurne S.K. Vlamertinge Gistel Nieuwpoort Kokzijde speelt buiten He GE WESTELIJKE B. Zedelgem-Passchendale St. Kruis Ex. Zedelgem Boezinge Brielen Sport Oudenburg Langemark VIERDE AFD. B. S.V. Veurne A. Veurne B Kokzijde Diksmuide TE KOOP. 1 waschkara met electriek en I vleeschkuiip bij Arthur Dewulf, Veldstraat, 343, Klerken (achterhoek bij Houthulst).. OOST WEST EEN HOFSTEDE BEST. Over te nemenstreek Mons 23 Ha.streek Namen 34 ha.; streek Doomijk 19 ha, Beste zaailanden: zonder overname 5 ha., 3 ha., 2 ha. uiterst geschikt voor kiekenkweek. Afname van landbouwproducten. Zich wenden bij Georges Lagrou, Commissie, Pervijze. H.R.V. 8596. Postch. 29611. Verders Vlas, zaailijtizaad. GOEDE METSER gevraagd bij Joseph Van- lerberghe-Kemel, aannemer, Pervijze. 1 Nu het kampioenschap in derde ten einde is- geloopen werpen we' blik op de prestaties van ons elftal tijdens deze competitie. Opvallend was het gebrek aan uithoudings vermogen onzer spelers tijdens de eerste wed strijden. Vijf wedstrijden dienden, gespeeld vooraleer het eigenlijk begon te „vlotten”. Tegen Den Haan liep het op een drawn uit. Eene nipte doch verdiende overwinning werd behaald te Veldegem, waarna Eernegem met groote cij fers werd geslagen. Adinkerke werpt zich als eerste struikelblok op en behoudt de puntjes, terwijl Steenbrugge, zoo vriendelijk is omze eerste „pil” aan huis te bezorgen, dit na een wedstrijd waarin gansch ons elftal zich over trof en uiterst frisch eindigde. De vier volgende wedstrijden werden even veel zegepralen want achtereenvolgens moeten Oos'tduinkerke, Koekelare, Wijnendale en Jab- beke er aan gelooven. Na.de eerste ronde staan we op de derde plaats,, hebben 36 doelpunten aangeteekend, Achiel liet zich slechts 12 maal verslaan en we tellen 13'punten. In de t Den Haan na een beslag op de punten, naar Vêldegem welke palmde Eernegem moet vlag strijken waarna beide punten opstreek. Te Steenbrugge waar perten speelde, glippen, jjA™,.. Oostduinkerke moet het nogmaals tegen onze jongens afleggen waarna Koekelare, er kans, toe zag tegen een gehavend elftal den inzet weg te kapen. Nog twee punten werden verdiend te Wij- nendaele, terwijl de laatste wedstrijd tegen Jabbeke nogmaals op een nederlaag uitliep. In de tweede ronde werden 24 doelen aange-. teekend,"onze portier werd 26 maal voorbijge gaan en slechts 6 punten verworven. We hielden dus enkel Eernegem, Wijnendale Oostduinkerke in bedwang hetgeen maar een magere troost is. Het ontberen van onze center-half voor ka pitale wedstrijden deed zich bijzonder aanvoe len, daarbij komt met uitvallen door ziekte van enkele onzer beste elementen en we mogen be sluiten dat het selectie comité soms voor zware karweien kwam te Istaan en dat het lot ons niet té mee was. We mogen gerust beweren dat wij ons op de derde plaats zouden hebben kunnen houden hadden we niet moéten beroep doen op inval lers, waardoor de spelwaarde der regelmatige spelers op een veel lager peil daalde. Doch deze tegenslag mag geen reden zijn om den moed te laten vallen, integendeel! Morgen gaat het trouwens'beter Zondag op het terrein wedstrijd, van het ,,LÉNTE TORNOOI^ voor we het geduchte elftal delgem op bezoek krijgen. Deze ploeg komt uit t zal voor onze jongens, een duchte tegenstander zijn. V. ook een macht van volk. WESTVLAMINGEN KLAUWEN IN CYCL.O=CRfvSS=HOUTLANDPRIJS HANDZAME, OP 10 FEBRUARI 1946. Het is idlus ^Zondag, 10 Februari a.s. Handzame het cyclo-cross-seizoen in Vkianderen aanVangt. De koene mannen van „Sport en Nering” hebben 5000' fr. prijzen bijeen vergaard en daarbij nog 500 fr. premiën. De omloop is ge schikt én voor „echte crossers”, én voor min geroutineerde renners. We zijn er dan ook vast van overtuigd dat er op 10 Februari te Hand zame (Edewalle) een mooie sportnamiddag zal beleefd worden. Wel te verstaan als het weder ietwat zomersch is, De start grijpt plaats te 2 uur zeer stipt, 8 jonden van ongeveer 3,4 km. in achtvorm zijn af te leggen. Als vaste deelnemers noteeren we de locale vedetten Desplenter, Labaere en Lanckriet, daarbij Thuur Mommerency, Dree Maelbrancke, en al de andere jongere cracks van ’t houtland en. andere streken.. Dus, sportmakkers, allen Edewalle op 10 Februari a.s. TE KOOP FRITURE-WAGEN, zeer goede standplaats. Zich wenden ten bureele van ’t blad. 39-12 In onze vorige bijdrage meldden we dat Nes tje Sterks en Maurits. Meersman te Brugge het soldatenpak aantrokken. En thans vernemen we. oök. dat. Jan Landuyt uit Ingelmunster al daar van de klas is, X Michel Decroix, de kleine maar flinke ju- ,nior-liefhebber uit Deerlijk, is sinds 23 Janu ari eveneens, onder de wapens en vertoeft te St. Niklaas. Ook junior Maurits Vanryckeghem uit Tielt is. aldaar milicien”, JlJ Zondag a.s, 3 Februari richt de bloeiende supportersclub van Maurits Minne te Lange- tnark een grootsche sportavond in. Intervieuws .af genom en door. Dries Desplenter van die cracks Desplenter,. Sercu en Ollevier,, met daarbij rol- koersen tüsschen al de jonge vedetten der streek met de locale Minne op ’t voorplan. W. en S. club Torhout telt momenteel. 16 cJubleden-renners, garandeert groote koersbe- drijvigheid en reikt op 3 Miaart het jaarlijksche «dubkampioenschap in, W De sympathieke voorzitter van, „Sport en Nering” Handzame, de h. Geo Vanhalst ligt voor een 16tal weken te bed en zal zoo de eerste cantactnamen zijner poulains moeten, missen. W.e wenschen hem een spoedig herstel. Geo Casier uit Staden heeft na demobili satie terug van leer getrokken en aast op lau weren bij de profs. In het cyclo-crosskampioenschap van Bra bant vonden we „Casiertje” op de 7e plaats. Doch..., nu is „Casiertje” een slanke, sterke Casier geworden. Wat „corned béaf” toch mag, zonder van parachiuten te spreken WOUDSPORT HOUTHULST. Voetbal. We zijn ons persoonlijk gaair overtuigen bij faire s.port-men van F.C. en S.K. Torhout Ex. en Fl. Zedelgem en W.S. Hout hulst over de match F.C. Torhout W.S. Houthulst. Na alle betrouwbare gegevens goed nagezien te hebbengeven we die Houthultsche suppor ters gelijk critiek uitgeoefend te hebben op het artikel van voor 14 dagen. We beperken ons met enkele gegevens, uiteen te zetten. De i match nam aanvang in volle nervositeit Na eenige oogenblikken reeds moest de Woud- midyóor van ’t plein gedragen worden wegens kwetsuur. Na 30 min. spel onderging de mid- denhalf hetzelfde lot. De baan was dus vrij... de twee beste spelers waren weg De, stand was aan half-time 2-0. Woudsport koos evenwel de wijste partij (op van onzen stadsgenoot trainer J. na de koffie niet meer op te komen En met overschot van gelijk. Een Wood-reporter laakte de uitingen van éen gewestelijk weekblad; doch volgens wij dit lazen was dit enkel een aanmoediging. Houthulst bleef hierbij ook niet in gebrekeEn terecht. Erger is het gesteld met de critiek door een Veldeghem’s rioolkrantje. Van fair-play gespro ken! We willen omis kostelijk papier niet be kladden met 'deze uitlatingen weer te geven; doch we verzekeren ieder sport-men dat „De Vrijheidsecho” zich verder met dit zaakje zal inlaten. We hebben een blad voor „Zuivering en Recht” en dit is niet alléén op politiek ge bied maar i'n.om het even welke zaak!: Recht: voor alles. Toekomende wee±, z u R. Sabbe, Labaere feb Lanckriet zinnens gezamenlijk de baan op te trekken om als junior rap „slap” te zijn. Raf. Jonckheere, de renner-beenhouwer uit Westroozebeke, heeft weinig goesting om vali in ’t voorseizoen reeds als junior uit te komen.'Eerst wenscht hij zich wat in te rijden bij de liefhebbers, Geen slecht gedacht, alhoe wel we vast meenen dat de lange „Raf” bij de niors. zijn streng zal trekken. „De c’mloop der Vlaam.sche Ardennen” in gericht door Firma Debou uit Ichtegem wordt dit jaar op Donderdag 30' Mei, (Ons Heer He melvaart) geloopen. Iedereen herinnert zich nog wel het machtig succes, dat deze eersteling te beurt viel, ’t Was Marcel Kint welke won ,n:a een boerenden koers, waarin Georges De splenter een hoofdrol vertolkte. g? Te Kortemark richt supportersclub „Hand in Hand” op Beloken Pascben 28 April de ronde van West-Vlaanderen in voor beroeps^ renners, wel te verstaan als de organisators van den klassieken Parijs-Brussel, dag opnieuw verreden wordt, met de marknaren tot een akkoord kunnen Wat we hopen. g? Indien het zomersch is, start waarschijnlijk in deii cyclo-cross te (Oostvlaanderen)Ook is de Handzamenaar er op gevierd voor ’t cyclo-cross-kampioenschap van België, dat op 24 Februari doorgaat. TROLATRA.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1946 | | pagina 4