Oe bluft Na de da plakken Het 3e Internationaal Geneeskundig Congres RYTHME Strandleven in ons Van de hak Ijzerbedevaart op de tak dat de man herhaaldelijk pro beerde ii'i de gevangenis van Wiremont binnen te breken. Matroos gedood te Oostende Frankrijk Reis naar Van Pikbroek en Klompen^ Vaandelifi hu ld iging bij de Liberale Vakbond door II. Degrave Van Geluk Ouders zendt Uw kinderen naar de Officiële School Kaartenverkoop voor de Paardenwedrennen door K. Jonckheere Gesproken van riKoroeK en Klompen totKepi en zelfs Gallonsl op de Mouw I van Oostende ■Si B S Afdeling Houthulst taevcuiit A' - DE C.V.P. GEVANGENE VAN DE VLAAMSE CONCENTRATIE JONGELING UIT HEREN- TALS AANGEHOUDEN WEEKBLAD ZESDE JAARGANG Nr. 35 PRIJS TWEE FRANK ZONDAG 27 AUGUSTUS 1950 De Vrijheidsecho Tetefeewi 738.2» UgD VERA^TWOOJWRLIJKK UITGEVER II. D2QRAV3 Nieuwpoort steenweg, 90 Po stoheskrekemns 42.38.93 Telefoon 725.: L de Wedergeboorte emperisme De stralende glimlach van een strandnimf Danotaai Wil bleef Icn^e w*- EEN VLAAMSE VOLKSBOND GLYP. (vervolg op bldz. 5) Onlangs verscheen een gees- bonte uitspansel. Deze maar rechtover de Manitoba. H. DEGRAVE. ontplooiing ons Ieder jaar groeit de be vol ta adkamers deze in een van OP ZONDAG 17 SEPTEMBER 1950 WERKERSBOND «HELP U ZELF» regering vertrou- k tinnen Ande- rige leute, behoren veelal tot het verleden. van zetten laten varen of corvetten en klippers moeten het op hun beurt afleggen voor heid. Nu eveneens lin jarig was, zeiden ze «Leve ur van van tot behoren tot de kleinste piot tengestalten. Ik geloof dat we de zee naderen, mijn voeten worden als wordt in. De rechter liet getuigen ko men. De schoonmoeder van de ongelukkige man trad op en haai- verklaringen waren zo be zwarend voor haar eigen doch- vante opstelling blijkt van dit Zekere avond om 9 u. wei- Op bevel van het Russisch gerde de grote klok jan Lon- ministerie is het de jonge man den zoals een Van Dieren goed vertegenwoordigd zijn. Ondanks het gebaar van de C.V.P.-regering die daags voor de bedevaart besloot de IJzer- toren op Staatskosten weer op te bouwen, ondanks de bloe men aan de voet van de toren neergelegd in naam van de Vlaamse ministers, werd Zon dag te Diksmuide de CV.P. eenheid begraven. De hh. Se- ghers, De Boodt, De Quae, De Taye en Van den Daele. die zich geen Belgische ministers meer noemen, en verscheidene C.V.P. parlementairen w.o. uit ons gewest senator Sobry en fessionele politiek volhardt zul len wij maar weinig goeds voor de Belgische gemeenschap mo gen verwachten. BEWAPENDE De XVe en XVIe eeuwen wa ren een gulden glorietijd voor de scheepvaart (de ontdekking vian Amerika en de eerste w-e- reldomvaart) met prachtig op getuigde caravellen, galjoenen, koggen, kraken en Hollandse, fluiten, net als drijvende kas telen of forten met allom flu weel, zijde, damast, koper, brons en kostbaar snijwerk als tast bare bewijzen van rijkdom en macht. In verbeelding zien we de toenmalige kapiteins en ka pers in prachtig plunje zijden bloesbroek, duffelse of diemit- tenjas. een brede pluim op de breedgerande hoed, hoge kap laarzen en rood lederen len dengordel met «knaphaan» en vlijmscherp zwaard. Het was de romantische tijd van zeeko ningen, specerij- en slavenhan delaars met lange haren, stijve knevels en stoere blikken. veilige kompasroute te houden, roer te «voelen», knap bij te springen bij het uitwerpen en ophalen der netten, met spoe- geboden werd om de Vlaamse volkswil te doen gelden werd door de C.V.P., zwichtend voor Yorderlijk zijn van het land. De C.V.P. begaat voort de mondaine freule, die alleen dan OP ZONDAG 10 SEPTEMBER 1950 De afdeling Houthulst van de Liberale Vakbond, Federatie Oostende, van de Algemene Centrale der Liberale Vakbon den van België huldigt op Zon dag 10 September 1950 haar nieuw vaandel in. Te 14.30 u. trekt een grote optocht met vaandels en ver schillende muzieken door Hout hulst, waar, in een openbare feestvergadering het woord zal gevoerd worden door verschil lende liberale voormannen. We vernemen dat thans reeds meerdere groepen uit West- en Oost-Vlaanderen, en zelfs uit Antwerpen hun toetreding heb ben ingezonden, terwijl uit al le hoeken van ons arrondisse- ment de cars reeds besproken zijn voor de verplaatsing van de talrijke deelnemers. De reis uit Oostende ge- vo schiedit per autocar. Vertrek 1 twee delen, Terugkeer uit Houthulst venste, zoender lintjes of ba- gehouden door geleerden. On dertussen wordt ook voor de ontspanning gezorgd en de Woensdag 30 Augustus is aan een uitstap naar Rijsel gewijd. moeten we dit ogenblik een ingrijpende evo lutie - en hier meer nog dan elders - uur. ten laatste te 18 u. Wij doen een warme oproep tot alle libe rale partijgenoten, liberale vrouwen, Jonge Wachters, Syn dicalisten en Mutualisten om in grote getale aan deze libera le betoging deel te nemen en de vrienden uit Houthulst in hun liberale strijd aan te moe digen. De inschrijvingen geschieden ten burele van de Liberale Vakbond, Hotel Victoria, Kerk straat, 8, 1ste verdiep, dage lijks van 8 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Prijs 10 fr. beneden het vriespunt, dat er onder de C.V.P. volksvertegen woordigers eerst niemand te vinden was die de taak op zich wilde nemen namens de partij tussen te komen in. het debat jajen lezen inzake de repressie- politiek amnestie voor louter politiek misdrijf. Zij hebben niet in ’t minst geprotesteerd, maar liever in de geest van wat zij hoorden de eed van getrouwheid aan Vlaanderen gezworen en het duidelijk bewijs geleverd dat de mannen van de Vlaamse Concentratie hen bij de strot hebben. De C.P.V mandataris sen hebben immers tot taak te wachten op de bevelen uit Me chelen dat onafgezien van de leinen of droads vaste bluft. Volgens dank gelezen en is dat ’n zekere meneer Charles L. Langs, die dat utgevoenden ed. Je zoedt ie doar vier joar op gestudeerd en om ’t middel te vingen om die schievetjes of die potjes vaste te zetten. Hoe dat da systeem dat meneer Langs loaten breveteren ei- gentlik werkt wetèk ni. Mo do- mee is de kweeche vo die schil- derieën en standbeelden vo min ook opgelost. D’artisten die nateurlik visioenen èn bu ten ’n ander en woarschinlijk in under eigen zelven gezeid, dat os ’ntwa ’n bitje oenwoar- schinlik gelikt, datter toch ’n tid komt woarop datter iets ut gevoenden wordt woarbi dat ’t oenwoarschinlike meugelik schone is dat is nateurlik ’n kweeche van apprecioache. Tis domee dank min gedacht v?n deze kè vo min oeden en junder tjunder loaten. overging tot de ondervraging van een zestal getuigen. Ma troos Swijnen werd ter beschik king gesteld van de krijgsaudi teur. Inmiddels ging de wetsge- neesheer over tot de lijkschou wing waaruit bleek dat D’Hai- naut overleed tengevolge van een inwendige bloedstorting in het hoofd. Op het lijk werden geen uitwendige sporen van ge weld vastgesteld. Onze marinesoldaten zijn niet bang van een vechtpar- achtste en twintigste jaar her senvliesontsteking, maar wer den zich daar nooit van be wust. de eerbiediging van de Vlaam se volkswil zal weten af te dwingen» besluit het manifest. Stalin». Tussen India en Nepal is van op een verdrag van «eeuwigdu- r®ide vrede en vriendschap» gesloten... met een opzeggings- Mevrouw Katharina Lova termijn van één jaar. De Amerikaanse Senaat trok deze dagen een crediet uit van 100 dollars om een bandiet te betalen die sinds jaren in de gevangenis van Alcatry ver blijft. bevestigt, straalt een warmte sloten vrijwillig hun loon te uit van 36°, hetgeen voldoende verminderen van 1,89 in ’t uur is om de uitwerking van de op 1,50 dollar. waterverdamping te beletten. Wij hebben in ons vorig num mer uiteenge zet waarom wij in de nieu we geen wen stellen, ren hebben er ook op gewe zen welk een zware fout het is geweest in de huidige toestand als hoofd van de regering de keus op dh. Pholien te laten vallen. Het is sedert ook geble ken dat langs katholieke zijde er geen enthousiasme heerst voor deze ploeg waarvan de beste koppen van de C.V.P. zijn uitgestoten. De stemming bij de C.V.P. was zelfs zo ver d(; kamerieden Goegebeur, Piers en Develter, hebben zonder protest de weerstand als ban ditisme en rinchardisme la ten beledigen, zoals zij zich ook zonder verpinken de les hebben boord oorlogsschepen. Gezien de ver een «blekken» stoomschip volmaking der technische uit moest. Die «vervloekt rusting zou elk soort schip smerige» rook uit de machtige voortaan geheel en welomschre- schouwen beklemde hem de ven functies kennen. Zo zien keel terwijl hij met minach- we benevens de paketboot, de tende grijnslach de naakte cargo, de mail, het fruitschip, zonder de tanker en de ferry-boat een o 11C P.' ITOkS r.-.1.... T„ Twee jonge lieden onderna men vorige week Donderdag van uit Middelkerke een tocht je per kayak. Niettegenstaande de stranduitbater hen, en met reden, verwittigde voor alle eventuele gevaren, luisterden ze naar deze wijze raad niet en roeiden zij ruim een 2-tal km. ver in zee. Dan kwam het fa tale ogenblik ogenblik het bootje sloeg om en de onerva ren jongelingen stonden voor een hachelijk feit. Zij bleven echter volle moed houden want zij hielden zich klemvast aan het omgekanteld vaartuig. Ge zien de verre afstand van uit strand bleef hun hulpgeroep onbeantwoord. Nagenoeg twee volle uren verkeerden zij deze schier hopeloze toestand. Eensklaps werden zij opge- haar uniek haute-couture-mo- del registreren ®ls voor kunst schilder Paul Delvaux, die in „„„teen stuk eenzaam duin van St. echtscheicing^ tegen jijnjiojw |Idesbaldeg de rechtg geometrie zit te tekenen van een zwarte asfaltbaan temidden van hon derden 1 theunisbloemen. Het is druk langs de kust, “göthische stijl gelukzalig maar er heerst een boyante roos van Anderdeels eiste de voorzitter van het IJzerbedevaartcomité de oprichting van een «Vlaam se Volksbond», waarin alle ge zonde Vlaamse krachten zou den worden samengesmeed tot een krachtige Christelijke- Vlaamse weerbaarheid. Intussen is die Vlaamse Volksbond reeds van wal gesto ken met een comité, waarin de mannen van de Vlaamse Con centratie en andere heethoof- len en vlechtgaren behendig te kunnen omgaan, netvlott-ers werkmethodes ondergingen sche Vereniging ter bestrijding van het Rheuma, geneeskundig adviseur van het Thermaal Station van Chaudfontaine en het Ondervoorzitterschap van dh. P. Combenale, Voorzitter van de Faculteit voor Genees- verbinden met de partij, zoals zij even verkeerd deed de gods dienst met het koningspro- 1 en haar land terug optreedt minaerheid niet toe te laten te bij de volgende verkiezingen en stemmen volgens haar overtui ging. Want daar ligt de oor zaak van heel het drama in de C.V.P. en van die onverkwikke lijke toestanden die wij in het land hebben gekend. De meer derheid van de C.V.P. heeft haar minderheid verplicht te stemmen tegen haar overtui ging en die minderheid heeft de moed niet gehad openlijk tegen deze dtuk op te komen. Omdat voor de onderdanige dienaars van de katholieke kerk niet de belangen van een land; tellen, maar hun bekom mernis wel in de eerste plaats gaat naar de rol welke de kerk in het land kan vervullen. Het is deze vermenging van de godsdienst met de politiek en met een politieke partij in het algemeen welke tot grove fou ten in ons land aanleiding gaf. Zolang de C.V.P. in haar con- g’r^r volk die dit jaar de grote prijs van Oostende kenmerkt zal j a.s. Zondag een speciaal win- worden talrijke uiteenzettingen gantijnen, die met hun bolle ket geopend worden op de Zee- zeilen, witte raa’s sneller vaart dijk hielden en veel renderender Toegangsticketten zullen er te waren, gezien hun viervoudig koop gesteld worden van 10 tot laadvermogen. Inder- 13 u. ling zouden willen missen van de marktdagen te De Panne, Nieuwpoort, Middelkerke, Oost ende, Blankenberge en Knok- ke. Voor ons mannen is het werkelijk curieus om vast te stellen, dat de chronische ziek te van het markten het vrouw volk zelfs blijft aanvallen tij dens c’e vacantie aan zee. Naast de marktwemeling onderschei den we het strandkrioelen. Van een vliegmachien gezien of op een vuurtoren, zelfs een hoge verdieping dijkhotel’ schijnt de strandfauna één trillende ho ningraat te zijn. Hoe dichter bekeken, te meer echter de si- Hoewel innerlijk verdeeld, wil de C.V.P. nog van haar tii- verschijnsel als volgt: de mees arbeidersstand, niet te te gangsters kregen tussen hun ter> eis dadelijk werd toegestaan. Onmiddellijk na de scheiding trad de man in het huwelijk met zijn schoonmoe der. Als U op het ogenblik in Hongarije een regeringsdepar- tement opbelt, zegt de telefo niste «Handen af van Korea, - met wie moet U spreken Alle telefonisten op de minis teries en in de genationaliseer de ondernemingen moeten nl. antwoorden met een politieke leuze inplaats van met het in andere landen gebruikelijk «Hallo». In December, toen Sta- Mrs Anna Jarvis, 84 jaar oud, is overleden. Zij was het, die, in 1902, besloot, dat de den haar bekend gelui te ge- eerste of de tweede Zondag van merkt door een vissersboot uitjnen beneden de 18 jaar verbo- ven. Men was ontsteld, ver- I. Duinkerke die dan ook de won- ^en te roken. «In de kapitalis- blufd, getroffen, en derbare redding bracht w^nt tisehe landen is het roken een na weinige ogenblikken werden i verspreide, maar verstaan de «zeevaarders» opgepikt om 1 jjare plaag, zeggen de Russen, naderhand gaaf en veilig in de 1 Honger, ellende en verwaarlo- haven van Nieuwpoort aan wal j zing, dwingt de jeugd van L-„ te worden gezet. Westen, narkotische Einde goed, alles goed, maar gebruiken. Maar dé Sowjet- eens te meer werd hier bewe- jeugd is de gelukkigste ter we zen dat talrijke onzer b?dgas- I reld en heeft geen tabak nodig» ten onvoorzichtig te keer gaan. Heeft de zee tot heden toe nog niet genoeg slachtoffers ge- i de eist Een Amerikaanse genees heer heeft vastgesteld dat de meeste misdadigers gewoon 8, ’s namiddags tussen 2 en 5 uur. Ook belangstellenden van alle liberale groeperingen. 17 September 1950 wordt een liberale verbroedering in een gezellig reisgezelschap. voor - zich alleen dan gelukzalig ciassificering vatbaar zijn de voelt, wanneer duizenden ogen eenzaamheid van de dichter en de dromer, die van de familie, die van de groep, die zich een beetje beschaamd wil terug trekken in een lommerrijke duinplooi, omdat ze voor~ het pick-nicken tot zelfs het flesje limonade van uit het geboorte- kanariegeel - bloeiende heeft meegezeuld; de een- zaamheid van de geliefden, die ode flam- gelukzalig maar er heerst een Voyante roos, van hun mond pitente verscheidenheid in re- zoeken te verenigen die een- ze drukte. Vraagt maar eens zaamheid kortom, welke het aan de vrouwelijke badgasten schichtig duinkonijn tot de of ze de gemoedelijke wrieme- zijne dacht te rekenen. Wij bezitten een miraculeu ze kust, solaas voor elk ge moed. Laten we de hoop uit drukken dat deze specifieke verscheidenheid moge meegaan in lengte van jaren. Werd hier en daar reeds iets verbrod, de hemel zij dank, de ruggegraat van ons duinland is nog geen ononderbroken winkelstraat ge worden. Aantrekkelijkheid is synoniem van diversiteit, er moet rhythme blijven zitten in de bekoring, een rhythme dat droom schuift naast gewoel. (Tekst van de Kroniek van de Kust voor de BJf.RO, gehouden) Heden Vrijdag neemt het 3e Internationaal Congres voor Geneeskunde van Oostende een die jaarlijks ingericht worden s.anvang. een der sterkste factoren wordt Het wordt ingericht door het van de heropbloei van Oosten internationaal Centrum voor de. Thermale Geneeskunde en Kli- maatkuur van Oostende, in het kader van het Thermaal Insti- t ut onder het Ere-Voorzitter- s nap van dh. Professor J. Mai- De wijk Hazegras. te Oosten de, werd ’s avonds in opschud ding gebracht door een hevige twist met dodelijke afloop. Ma troos Robert D’Hainaut, uit Marcinelles, begaf zich naar naar een danszaal «Petit Casi no», in de Oesterbankstraat, waar hij een hoogoplopend ge sprek voerde met enkele ande re matrozen. Weldra nam de twist in he- vigheid toe. Op een bepaald bijtje en "strengere maatregelen ogenblik diende matroos Swij- ZOuden zeker geenTcwaad doen, nen, uit Herentals, een kop stoot toe tegen het voorhoofd van D Hainaut. Vervolgens nam Swijnen het hoofd van D’Hai- naut tussen de armen en begon er op te drukken. Dhr. Serpie- ters, die belast was met het toezicht op de zaal, kwam tus senbeide en leidde de matrozen buiten. Op straat voelde D’Hainaut zich onpasselijk worden. Men bood hem een stoel aan, doch enkele ogenblikken later zonk hij levenloos op de straatste nen. Hij werd onmiddellijk naar de nabijgelegen kazerne overgebracht, waar een bijge roepen geneesheer de dood vast stelde. De rijkswacht en de gerech telijke politie stelden onmid dellijk een onderzoek in, ter wijl die krijgsauditeur uit Gent Zoals in elk an- daad de Wedergeboorte had der vak der men maar oog voor het esthetisch selijke activiteit effekt (bovendeks) en verwaar- op loosde veelal praktische eisen (ruimer kiel). Ook het zeemansvak maakte vaststellen een algehele evolutie door sierlijkheid en bovenal doelma- i tigheid wonnen het op praal- in het voorheen vertoon, geweld en romantis- i zo traditionele vaardersbedrijf, me. minder romantiek, emperisme Schepelingen, janmaats, va- da.t zich thans kenmerkt door rensgezellen verkiezen een een- en bijgeloof maar des te meer voudig donker blauwe pak, de doelbewuste orde, nauwe plicht- hofmeester een hagelblank uni- betrachting en bovenal welbe- form en weldra duiken gegalo- grepen organisatiegeest. De al- neerde kepi’s, zilveren knopen, oude pikbroeken, olie jakkers en runen en hiërarchieke merkte- zuidwesters leiden thans een kens op. Ter aanvulling van veel kalmer en prozaïsch be- het eeuwenoude kompas komen staan dan voorheen, het lieder- sextant, log, verrekijkers, si lijk zwerven op zg. Godsgena- gnaalvlag, barometer, de, het shangaiën van dronken matrozen, het aflopen, kort en klein slaan van zeemanskroe gen in de aanlegplaatsen, bene- hulde aan de populariteit van ons Noordzeestrand, waar er plaats is voor iedereen,^ zowel zaamheden. Eenzaamheden, die J op hun beurt voor vergedreven Ozekik azo van op mien torre roend me kiken en in de Zomer nogol geren m’n ogen de kost geven an ’t leven op ’t strange, enkik min in de iatste tid ol dikwijls afgevraagd oedat da goat met die nieuwste bad- costumen van de vrouwen. Dat is apeupres tzelfde probleem van ozek vor ’n klassieke schil- derie stoan met Eva op of vor ’n beeldhouwwerk, woardat, vo de goeie zeden, figgebloaren bi te passe kommen, woardank moltied ofvragen oedat ’n ar tist in de werkelikheid de men selijkheid ziet om dat zoender lintjes of spelletjes vaste toe- i den. Dad’enk m’ook ofgevraagd ge- vo die nieuwe badpakjes ut woarvan dat bo- Walen en Brusselaars, laffelijk verspeeld. De C.V.P. heeft in De y j>_ begaat voort de Vlaanderen afgedaan. Het uur grotP dwaling de godsdienst te der Vlaamse Concentratie is, - - geslagen. Alle Vlamingen slui ten aan bij de Vlaamse Con- centratie, welke over heel het bjeem te verbinden Vlaamse 1 Brooklyn, heeft een nieuwe methode uitgewerkt, die het mogelijk, maakt, gehele krin gen te bouwen... met zaagmeel. De uitvinder maakte bekend, dat de fabricage van zaagmeel- stenen, planken en vloeren reeds ingezet werd en dat het nieuwe product zeer goedkoop zal zijn. HANDELSZEILSCHEPEN aan het type van de «Vlie gende Hollander» gelijk. Maar een eeuw later reeds hadden de veelkleurige trotse zeekastelen plaats gemaakt voor hagel blanke en sierlijke drie en viermasters, klippers en bri- zomerse ven een zee. in volle seizoen, de indivi- ring, die door grijze en andere duële ontplooiing onmogelijk kinderen bijna als lijfelijke kort schijnt te maken. Tevens be- noodzakelijkheid wordt aan tekent dit plaatje een schone gevoeld. Benevens deze drukten biedt strand ook stilten en een- Men was ontsteld, ver- Mei over de hele wereld moest blufd, getroffen, en spoedig worden gevierd in het teken stelde men vast dat een hele van de moeder. Aanvankelijk kolonie spreeuwen zich gezellig werd dit feest in Amerika in ingericht had in de raderen en bescheiden kring gevierd, maar het mechanisme van de bei- in 1914 verleende president het aard. Zij was verantwoordelijk Wilson het een soort officieel middelen voor de ramp. karakter, en aldus maakte het feest zijn weg. Nu is in de Ver- In de loop van een groot- enigdé Staten besloten ieder scheepse actie van de politie jaar (je (j3g van het overlijden werd de beruchtste onder alle van wijien Anna Jarvis te her- Donald Othmer, chef van inbrekers in Frankrijk, „j scheikundige afdeling van Cucchi, het poly-technisch instituut te derling over de regeringsverklaring dat vorige week plaats had. Tot ten slotte zekere heer Gilson, die nog maar weinig van zich liet horen en dh. Verbist, die reeds voor de oorlog de geeste lijke vader was van de Vlaam se Concentratie - waarvan de C.V.P. thans de gijzelaar is om wille van het behoud van haar meerderheid en alleen heerschappij - het woord voer den. Sedert Zondag 11., dag waar op de traditionele bedevaart naar de IJzer werd gehouden, is het echter duidelijk dat bet met die meerderheid in feite gedaan is. Tijdens de plechtigheid werd onder de bedevaarders een ma nifest verspreid. Daarin wordt er aan herinnerd dat de C.V.P. op 4 Juni 11. de volstrekte meerderheid behaalde dank zij de stemmen van de Vlaamse Concentratie «De laatste kans, die aldus aan de C.V.P. delijke bewindvoering misbruik maken en enkele programma punten uitvoeren die niet be- i voor de eenheid Voorwaar de liberalen krij gen trekkersbloed in d’aderen. Pas was de reis naar Frankrijk aangekondigd of in een wip was de 2e car aangesproken. Als deze lijnen zullen verschij nen zal de 3e car aangelegd zijn, en, gaat het in hetzelfde tempo door, dan komt er van nu tot de 17 September nog iedere week een car bij. Zeg den we niet dat het een echte karavasn woröit Ter herinnering in comfor tabele gemakkelijke autocars, gaat het al over Nieuwpoort, Veurne naar Hondschocte, Ber- gues, Casselberg, Catsberg Ro de berg, Zwarte berg, Bailleul, Armentières, Rijsel, om langs Menen, Roeselare naar Oost ende terug te keren. Op verschillende van plaatsen in Frankrijk wordt afgestapt en gelegenheid gege ven de streek genoeglijk te ver kennen. Middags is ruim tijd voor het middagmaal voor zien. Vertrek ’s morgens 8 uur. Terugkomst ’s avonds 21 uur. Prijs 75 fr. De reis met de Werkersbond «Help U Zelf» wordt een waar genot. De leden en hun fami lie schrijven in op onze bure len, Hotel Victoria, Kerkstraat grijnslach de «afmonsterde» -■■■ui uu;imn.iLnm. - - [raa’s of zeilen. de^fo^en» ’zoals’ avisos,' 'krui-'het Coordinatie-Comité der In- ZEEKASTELEN sers, torpedeer- en kanonneer- ternationale Congressen voor boten, slag- en linieschepen en Geneeskunde (UNESCO, het last not least de onderzeeër, de voorzitterschap van dh. Prof, ontmijner en het vliegtuigdek- W. Esser, Professor aan de SCbip i Hogeschool van Luik, Voorzit- De visserij bleef geenszins ter van de Belgische Vereniging ten achter in de wedloop der voor Physische Geneeskunde, evolutie netten, getuig, zeilen Ondervoorzitter van de Belgi- en 1 met de jaren ingrijpende wij- zigingen. Aan boord van een ■eenvoudige vissersboot, een tjalk of kogge kwam het er l vroeger gewoonweg op aan de i kunde te Rijsel. Op de openingszitting zal het woord gevoerd worden door Burgemeester Serruys, dokter Albert Graveline, Algemeen se cretaris van het Congres, dok ter W. Esser, en dokter de Laet, vertegenwoordiger van de mi nister van Volksgezondheid. De Academische rede wordt uitge sproken door dokter E. de Greeff, Professor aan de Uni- versiteit van Leuven. Nadien wordt door Mevrouw H. Serruys, voorzitster van de Oostendse tak van het Rode Kruis en Voorzitster van het Gezien de grote toeloop van Receptie Comité van het Con gres, .aangeboden. Op 26, 27. 28 en 29 Augustus Luigi denken. doodgeschoten. Zon was de omstandigheid Een onder neming in Chi cago heeft een apparaatje uit gevonden om door middel van kruiden en andere ingre diënten vlees, vis en gevogel te smakelijker te maken. Het apparaatje «savounizer» (sma- kelijkermaker) genoemd, lijkt op en grote injectienaald, waar mede het in water oplosbare product bestaande uit kruiden enz., in het vlees of de vis in gespoten wordt. Een Amerikaanse fabri kant heeft een speciale spiegel king van de Verenigde Staten voor badkamers vervaardigd, aan. Te Springfield, bij voor- Hij is voorzien van een rubbe- beeld, heerst nijpende woning- zieken,^zijn. JHij yjrklaart dit ren electriciteitsgeleider die de nood. Daar de bevolking, voor- dampvorming op de spiegel al de i verhindert. De rubber, die aan welvarend is, hebben de met- de ^achterzijde van de spiegel is selaars en de timmerlieden be- bevestigt, straalt een warmte s.1-1— STOOMSCHEPEN Splitsen en samenvlechten van touwen allom in voege, vens straatrumoer en lawaaie- Niet zodra heeft Robert Fulton (1765-1815) zijn eerste steam boat de «Clermont» - op de In de meeste gevallen is de HadsonriVier laten varen karakteristieke schilderachtig- corvetten en heid van het «zeilepos». de va derlijke hakkelaarzen, de sterk- de sneller, steviger en doelma- riekende «pruim», het afgebro- tiger paddewielers en schroef- ken stenen baardbranderke schepen. met traditioneel dotje twijn- De «Zeilperiode» was afge- draad, de brede pikbroek en de sloten en opnieuw moesten on onaf scheidbare olie jakker, ver- ze zeelieden van alle rang en dwenen en hebben onze huidi- functie zich snel aanpassen bij ge varensgezellen, kapiteins, de geweldige gespecialiseerde stuurlui, dekknechten, zetschip- activiteit aan bord der «nieuw pers en vissersmaten zich knap modische» drijvende warenhui- en snel weten aan te passen bij 2611 of hotels. de «stoom- en turbineperiode». Tot in de XVIIIe eeuw ver- Eertijds achtte een oude pik- vulden galjoenen, galjassen en broek zich werkelijk onteerd brigantijnen vrijwel de dubbele wanneer hij van zijn «houten rol van koopvaardij- en tevens gevolgen welke dit op ’s Rijks- doodskist» een stap aan begroting zal hebben, eerst de vrije scholen met subsidies wil vetmesten, vooraleer de homo gene C.V.P. regering wegge jaagd wordt. tende ALS POLITIEK EN GODS- (masten DIENST VERMENGD -ii. r omrciT- Het lijdt geen twijfel dat de ze Geneeskundige Congressen heeft James tig spotprentje in verband met evenwichtig evoluerend zandig de zee- en strandgeneugten. uitspansel. Deze bonte maar Het stelde een millioenenkop- tevens harmonieuze, bijna wet- pige menigte voor, - voor zover matige wanorde we bruut konden schatten -, Ensor in één van zijn olijkste en alle mensen keken vóór zich momenten de ets geïnspireerd: uit in dezelfde richting. In het «Het Oostendse Zeebad». Als centrum van deze menselijke (j.e microscopie het eens zo ver poespas ziet men de ene vriend brengt, dat we ook de gezich- tot de andere zeggen, en beiden ten van de microben zullen on derscheiden, dan zal het volle digste beeld van het strandle ven wel in een druppel water -f „«uw......j.. - - weer te vinden zijn. De tijd be- jnat. let ons op wetenschappelijke van Birminghem heeft het re- De geestigheid van dit schimp wijze nog die aard van andere cord gebroken van de jongste 4 schotje ligt in de overdrijving, zomerse krioelingen weer te ge- moeder. Zij is pas 13 jaar en waarmede gewezen wordt op de Ven die bij het afschieten van haar wicht is in goede gezond- 4 overgrote drukte, welke aan een vuurwerk bvb., versnape- meldt men dat de 13-jarige Mevrouw Herbert Pearson binnen het bestaande record omver zal halen. Maar ja, de eerstgenoem de moeder heet immers «Love» liefde, en de geneesheren van de kliniek zijn ervan overtuigd dat haar record overeind zal blijven. De gelukkige vader is 18 jaar geworden. Een brave inwoner Chicago diende een eis

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1949 | | pagina 1