NIJVERHEID HANDEL en Het Contactblad V isserij voor de Het Vraagstuk der Lonen HILDA .7 De fVinkelsluiting AlgemeneVerzekeringen h Opsoiog es Sluitisg der Jacht vo&r 1950=51 Bij de Kas voor Beroepskrediet Het Bezoldigd Ver- voer van Personen TREKKINGEN AANBESTEDINGEN Ons Mengelwerk Voor de Bieten rooiers in Frankrijk I Philipsindustrie f >0c=n=2![^] =S» Oorspronkelijke roman door JOHN HERMANS l^r-[t MAATSCHAPPIJEN ‘VAN n—-ii -11 fcfoj - - |iii 'Xy VAN PARIJS s' 4 Nederlandse de wet inzake winkelsslui- stad, of ook omdat men op reis Parlement .301 UITSLAGEN en di K de Rijkslandbouw- De te Diksmuide school alleen niet beschikt moderne een over tevens hoeve maar over het nieuwste ma teriaal, waarmede de vertrouwd leerlingen 117.539 144.496 worden gemaakt. 295.392 393.787 (19e vervolg) XXX (vervolgt) ONGEVALLEN Reserves 6 milliard 800 millioen LEVEN Technische Reserves 8 milliard 851 millioen BRAND Reserves 2 milliard 767 millioen Twee dagen na mijn uitsluiting uit de school brak de bom los. Het kwam tot een buitenge woon hevige discussie tussen mijn vader en ik. Moeder stond er machteloos bij te wenen... Ik heb mij afgesloofd om u een goede op voeding te bezorgen en in plaats van beloning, ontvang ik niets dan oneer. Of dénkt ge soms dat het me werkelijk genoegen doet, steeds te vernemen dat uw gedrag in alle omstandighe den te wensen laat Mijn vader zag er vermoeid en uitgeput uit. Zienderogen leed hij, maar er was iets dat alle gevoel in mij smoorde. Ik wilde maar niet luis teren, integendeel, ik antwoordde venijnig En denkt ge dat ik het plezierig vind steeds op de vingeren getikt te worden, steeds achter volgd te worden nopens het minste wat ik doe Gij denkt mij een goedé opvoeding te geven, maar gij pest mij dag in, dag uit. En dan - en ik maakte een theatraal gebaar - dan verlangen de ouders dat ze voorbeeldige kinderen hebben André Wilson veegde wat zweetdroppels vn zijn voorhoofd weg. Het kostte hem heel wat inspanning om deze bekentenissen af te leggen. Hij dronk vlug een teug bier en vervolgde Mijn vader kreeg een doodsbleke kleur. Plots kwam hij op mij toegelopen en vatte me (specifieke kleinhandel, aan van Ik zag Hanover slechts gedurende een paar ogenblikken. Een landbouwer met koets stond me op te wachten - tekende een papier van «ontvangst» af - en voerde me mede naar zijn hoeve. Na weinige dagen begreep ik in welk nood lottige toestand ik verkeerde van landbouw- werk wist ik niets af en ik diende slechts tot spot van de andere knechten. Ik. moest leren melken en mesten, putten maken op de weide voor een nieuwe omheining, graan omscheppen in de schuurzoldér, paarden kuisen. En ’s avonds sliep ik in een klein hokje, boven de koeien die me soms deden opschrikken. en de De titularissen van het jacht- recht moeten onmiddellijk over gaan tot de verdelging van de konijnen, met el de middelen welke door de wet zijn geoor loofd. Zoniet zal van ambtswe ge tot deze verdelging worden overgegaan. In afwijking van artikel 4, 3, van dit besluit, mogen de ti tularissen van het jachtrecht, die bewijzen een jachtwapen - vergunning te bezitten, de ko nijnen blijven schieten in het open veld tot 20 Augustus 1951, op de percelen die bossen en Keizerin EUGENIE (1826-1920) is, met Mevrouw RECAMIER, Louis PASTEUR, en zovele an deren, een van de beroemdhe den, verzekerd bij de Maat schappij van Algemene Levens verzekeringen «van Parijs». bij de kraag. Zijn adem piepte en zijn ganse lichaam trilde. Als ge uw ouders niet meer wilt erkennen, goed, jongen, verlaat dan dit huis. Ogenblikke lijk. Ik zeg ogenblikkelijk 1 Zijn arm stak hij, dreigend omhoog. Ik besef te, dat hij het ten volle ernstig meende en dat alle tegenspraak hem nog woedender zou ma ken. Ik knikte, stug en verwaand-fier. Ik draaide me om, energiek. Zo verliet ik mijn huis, Hilda. Dit was mijn eerste misstap. O, ik weet, vele jongens en meis jes verlaten eens hun ouderlijke woning na een twist. Maar bijna, allen keren terug, berouwvol en tot verbeteren geneigd. Het is zelfs eens nut tig dat zulks gebeurt het is pas dan dat zowel de kinderen als de ouders begrijpen hoeveel ze in feite van elkaar houden. En alles wordt vlug bijgelegd en de huiselijke vrede is opnieuw ver zekerd. Doch niet allen keren terug, Hilda. Er blijven daar die koppige, die bedorven mensen die lie ver hun mooiste geluk opofferen, liever, dan maar één toegeving te doen... En ik was reeds verloren. Diezelfde avond doolde ik rond, zonder enig doel, zonder het minste vooruitzicht. Ik doolde omdat ik wilde dolen, zonder meer. Toen het laat werd, ging ik naar het station, waar ik dacht te overnachten in de wachtzaal. Doch de bewaker kende mijn vader en ik durf.dé niet blijven. Opnieuw liep ik over de straat. Ik had omzeggens geen geld op zak en ik kon zelfs niet binnengaan in een nachtkroeg om er een pint te drinken. De ganse nacht liep ik rond. Ik voelde me el lendig en verlopen. Pas tegen de morgen, toen de eerste klaarte de duisternis brak, was ik wat opgelucht. Ik zag de werklieden per fiets naar hun werk rijdten en de eerste trams met vreemd aandoend geluid het depot verlaten. Toen dacht ik eensklaps indien ik nu naar huis ging Daar wachtte mij een zacht bed, 274.423 280.151 319.409 326.650 399.262. die nog slechts op zichzelf kon rekenen. Spoe dig had de onderwereld er weer iets op gevon den men begon een georganiseerde smokkel handel op touw te zetten die hopen geld op bracht... We waanden ons gered, toen die dag aanbrak waarop de tram,, waarin enkele onzer mannen hadden plaats genomen, door Duitse soldaten, tegengehouden werd. Onderzoek van papieren - onze physionomie sprak reeds ge noeg.. We werden opgeleid en van elkaar ge scheiden. Wat er met hen verder gebeurd is, weet ik niet. Concentratiekamp Nog levend en misschien opnieuw te Brussel Het interesseert mij niet... In elk geval was mijn nieuwe bestemming Duitsland. Ik kon echter tamelijk vlot Duits spreken en dat betekende mijn voorlopige red ding. Liever dan in een kamp te geraken als smokkelaar, vroeg ik of in mocht werken op het land. De beslissing viel enkele dagen later na dat ik angstwekkend» nachten had doorge maakt in een cel ik werd naar Hanover ge stuurd. af 1 Maart tot de opening die de grond bedekt de jacht de jacht met de drijfhond, blijft echter toegelaten in de als zij gemuilband! zijn, kleine gneuls) Bestuur voor België de Heer Jean RIMBERT 6, Congresstraat, BRUSSEL Tel. 17.63.94 (7 lijnen) DE STANDPUNTEN Inmiddels bleek, dat de afge vaardigden van het Algemeen Belgisch Vakverbond en van de Algemene Centrale der Libera le Vakbonden aandrongen op een onmiddellijke beslissing tot toepassing van het minimum loon van 16 fr. per uur. De afgevaardigden van het Algemeen Christelijk Vakver bond waren eerder te vinden voor een wens, die door de Al- zou de de 1.581 nr. 1 20.051 nr 1 41.754 nr 4 LENING TOT WEDEROPBOUW (Eerste, schijf) 1 LOT VAN 1.000.000 FRANK Trekking van 19 Augustus 142e trekking 1.000.000 fr. Reeks 1474, nr. 696. die vóór grote feestdagen val len, met daarbij nog een toene mende bevoegdheid, toegekend aan de gemeenteraden, om voor 21 dagen per jaar afwij kende sluitingsregelingen vast te stellen. Dit alles wijst, er op dat men in Nederland zich van het be- voor al de eenden (mannetjes en wijfjes), en voor alle ande re jacht op het waterwild, uit gezonderd de watersnippen en dovers, waarvan het schieten tot en met 31 Maart toegelaten blijft. Nochtans, zal het ge bruik van de eendenkooien met netten geschorst worden gedu rende de tijd dat het omlig- patrijshonden cockers en eten en rust. En ik was zeker dat mijn ouders mij alles zouden vergeven. Ik begon reeds te stappen, doch een nieuwe gedachte doemde plots op ik zou de verslagene zijn, bij mijn thuiskomst... En juist dèt wilde ik niet alles, maar dat niet Ik keerde op mijn stappen terug het was het definitief afscheid van mijn huis. In alle haast ging ik wat geld lenen bij Jacques, een van mijn weinige vrienden, en vervolgens vertrok ik per trein naar Brussel. Zonder spijt verliet ik de kust. Meer dan ooit lokte, het avontuur 1 Ik ge noot en dacht aan niemand anders meer dan aan mijzelf en aan Brussel Brussel, Hilda Ik was één en al opgetogen over die van levenslust bruisende wereldstad. Ik had geen ogen genoeg voor die indrukwek kende lanen en gebouwen... Hilda had een cigaret opgestoken en tikte met een verveeld gebaar de as af. André Wilson bemerkte het. Hij onderbrak even zijn verhaal. Ik zal korter zijn, Hilda. Ik zal me houden bij het meest essentiële... Doch wanneer ik aan die tijd terugdénk, och een romancier zou stof hebben voor een grote roman... En een cri minoloog genoeg stof voor een uitgebreide stu die André Wilson glimlachte nerveus... Dan her pakte hij zich Nai drie dagen, verzeilde ik in een verdacht café. Er waren meiden aan de bar, die een «klant» afdroogden. Nadat ik een glas bier had gedronken, kwam de bezoeker naar mij - ik zal maar zeggen «afgestrompeld», want hij was dronken. Reeds zijn adem deed me walgen. Beste vriend, bralde hij, ik stel voor dat we samen een bakje spelen Met zijn «bakje» bedoelde hij de teerlingbak. Daar ik nog slechts een zeshonderd frank op zak had en niet wist wat er in de eerstkomende dagen met mij zou gebeuren, poogde ik door een kwinkslag het voorstel af te slaan. Beste vriend, riep ik terug, neem het mij De Algemene Paritaire Raad is Maandagnamiddag te Brus sel bijeengekomen om 2 u. 30. Zoals de vorige, die op 7 Au gustus vergaderde, telt hij 22 vertegenwoordigers van de werkgevers en 22 van de werk nemers, nl. 10 voor het Alge meen Vakverbond, 10 van het Algemeen Christelijke Vakver bond en 2 van de Algemene Centrale der Liberale Vakbon den. De vergadering werd voorge zeten door dh. Van den Daele, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. In het Staatsblad van 9 Au gustus verscheen een ministe rieel besluit betreffende de ope ning en sluiting der jacht voor het seizoen 1950-1951. De opening der onderschei den wijzen van jagen op de verschillende soorten van wild is voor het seizoen 1950-51 op de navolgende data voor gans het land, behalve in de velden waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragen de planten bevinden, rijp of rijpende te velde staande, of, afgemaaid, maar liggend op de grond 1. Op 26 Augustus 1950, te 8 u. ’s morgens, voor de patrijs, de kwakkel, de houtsnip en de kwartelkoning. Het konijn mag in open veld geschoten worden van 26 Au gustus af, te 8 u. ’s morgens. 2. Op 30 September 1950 voor de haas, de fazanthaan, .die aer^ee^Gi?e gende water met ijs bedekt is. grote jacht met koppel jacht honden en zonder vuurwapens. De jacht met het geweer op het konijn, met of zonder fret, bij klopjachten of met de staande hond in de bossen, als ook in de duinen, de teenbos- sen, bremvlakten en heiden, en deze door middel van beurzen en fretten, zijn gans het jaar toegelaten. Tenzij mits bijzon dere ministeriële machtiging, mogen de honden, «keffers» ge naamd, voor die wijze van ja gen slechts van van teugels wat losser te laten zijn aankoop echter niet doen vrij- Dat is het geval in Nederland, Tijdens de afgelopen maand Juli hebben de Nationale Kas voor Beroepskrediet en haar aangenomen organismen, 464 credieten voor een globaal be drag van 58.895.000 fr. toege kend. Anderzijds werd op de uitstaande credieten 26.798.000 fr. terugbetaald, hetgeen dus een netto verhoging der cre- dietverbintenissen v. 32.097.000 fr. medebrengt. Van le Januari tot 31 Juli 1950 hebben de Nationale Kas en haar aangenomen organis men 3.026 nieuwe credieten voor een globaal bedrag van 398.153.000 fr. verleend. In het Staatsblad van 3 Au gustus 1950 verscheen een Ko ninkrijk besluit aangaande het reglement betreffende de machtiging tot het bezoldigd vervoer van personen door middel van automobielen. 1. De artikelen 21 en 25 van het besluit van 15 Maart 1947 worden door de volgende be palingen vervangen «Artikel 21. Zij die de mach tiging krijgen, dragen, indien de gemeenteraad het eist, alle kosten veroorzaakt door het onderzoek der ontwerpen, de enquête en de gebeurlijke open bare aanbesteding. Artikel 25. Het college van burgemeester en schepenen legt de aanvragen aan dé ge meenteraad voor. Deze beslist over het verlenen van de mach tiging. nooit zullen laten meeslepen met bepaalde eenzijdige en tendéneieuse gedachtenstromin gen, dewelke steeds bestaan in alle bedrijfssectoren van nage noeg alle industriën, en dewel ke soms heftig in botsing ko men. Wij zien aandachtig en tact vol toe op het schaakbord der «intrigues a la Richelieu» en zullen ons zwichten de spelers te storen door één of ander uit lating van onzentwege. Wij stellen ons er eenvoudig boven omdat ons doel ook boven dit alles staat.» zo schreef de re dactie, welke waargenomen wordt door de hh .V. Depaepe en J. Deroo, Vismijn 12-13, Zeebrugge. Het 8e nummer van de 2e jaargang van het Driemaande lijks Bulletijn «Philips Indus trie» is verschenen en bevat belangwekkende bijdragen over De electrische controle van de wikkelingen van collectoran kers. Verdere inhoud over de ver scheidenheid van de toepassing van Philips’ magnetische Fil ters, «Nieuw gelaste Construc ties», «De Brug van Lanaye», «De afdeling Industrie biedt enkele interessante verwezen lijkingen aan», «De electrische relais en hun toepassingen», «Gelijkrichter met gestabili seerde spanning voor proefstai- tion». De studie over de We tenschappelijke organisatie van de arbeid wordt vervolgd. Een artikel is ook gewijd aan het electrisch booglassen. BELANGWEKKENDE OVER EENKOMST NA MOELIJKE ONDERHANDELINGEN Dh. Aristide Pottihus, uit Menen, technicus der liberale vakverenigingen, heeft een ver slag uitgebracht over de toe stand van de Belgische seizoen arbeiders in Frankrijk in het vooruitzicht van de aanstaan de bedrijvigheid tijdens de herfst. Dh. Pottilius verklaarde, dat de onderhandélingen buitenge woon moeilijk verlopen zijn. Er werd een belangwekkende over eenkomst bereikt voor de bie tenrooiers. Een dergelijke uit slag kon evenwel niet bekomen worden voor wat de arbeiders in de suikerfabrieken betreft. Men heeft gepoogd een scha deloosstelling te bekomen om de ongelijkheid van wisselkoers te vergoeden. Men kon rekenen op de overeenkomst van dé planters, doch de afgevaardig den van het Franse ministerie van Financiën konden hierom trent hun toestemming niet ge ven. De suikeirfabriekarbeiders zullen de lonen, schadeloosstel lingen en premiën genieten, die aan de Franse arbeiders wor den verleend. Dit was het hoog ste dat kon worden bereikt. In de toekomst is het echter nog mogelijk, dé-t de Fransen Belgische werkkrachten zouden aannemen, die dan zonder ge waarborgd loon zouden ver trekken. De syndicale organisa ties zijn echter waakzaam en de liberale vakbond zal alles in het werk stellen om deze po ging te doen mislukken. BINNENLANDSE PREMIELENING 1933 203e trekking 100.000 fr. 211.697. 18 loten van 25.000 fr. brengen. Op die bijeenkomst 112.833 zullen ook nog onderzocht wor- j 165.074 den de vraagstukken inzake de 247.271 arbeidsduur, de betaalde feest- 296.206 dagen en het betaald verlof. niet kwalijk, doch ik hou nu eenmaal niet van het spel De man liet niet los. Hij plaatste zelf de teer lingbak vóór mij en begon enkele krijtstrepen op de rand te trekken. Naast mij kwam een meid plaats nemen. Zij had diepe oogkassen, waarin een paar driftogen onophoudelijk naar mij loerden. Ongedwongen kwam, zij zich tegen mij aanvleien... Haar par fum bedwelmde mij en die eerste gewaarwor ding, die een vrouw in mij opwekte, was over weldigend. Ze nam me bij de hand, ik voelde mijn bloed heviger door mijn lichaam stromen. Ze sprak niet, haar ogen vroegen reeds genoeg. Ik moést spelen Al was het maar voor haar, die herbergmeid met die verleidende ogen en die brede, gulzige lippen... En ik speelde... Zo werd ik, zonder het zelf aanvankelijk te beseffen, een kansspeler.. In enkele dagen tijd wón ik voldoende om gedurende een tweetal weken niet te moeten dolen. Mijn geluk in het kansspel was weldra bekend in verscheidene drankhuizen, zodat ik er «opgenomen» werd on der het klienteel. Hierdoor kwam ik in betrekking met aller hande personen met een duister verleden. Allen leefden van een inkomen dat ze zonder veel werk en moeite konden bemachtigen. Er werden in bepaalde groepjes plannen gesmeed over wat zij noemden «handelszaakjes» en méér dan eens wist ik wat er in de volgende dagen zou gebeu ren. De mentaliteit van de onderwereld werd me eigen. Men. erkende mij -als «lid» van die we reld en ik voelde me tevreden... Het was echter definitief met mij gedaan. Er kon geen sprake meer zijn van mij terug te trekken... God weet hoelang ik aldus zou rondgelopen hebben, wa ren we plots niet uit ons boevenwereldje wak ker geschud de oorlog brak uit. Ik zinde op redding... Weer dacht ik aan mijn huis, maar die mogelijkheid leek mij niet meer te bestaan. Ik voelde mij als een uitgestotene, drijfhond en de grote jacht. 3. Op 14 October 1950. voor de fazanthen en de reegeit. 4.. Op 28 October 1950, voor de hinde en het hertje (man netje en wijfje). Het schieten van de spither- ten, damherten (mannetjes en wijfjes), korhennen, grote kor- hoenen (hanen en hennen), en schotse sneeuwhoehen, alsook die jacht met de hazewindhon den zijn verboden. De SLUITING van de jacht is bepaald als volgt 1. Na 20 November, voor het hert, de reebok en de reegeit. 2. Na 30 November, voor de patrijs, de kwakkel, de kwar telkoning, de fazanthen, korhaan en de hazelhoen. 3. Na 31 December, voor de VERWOESTE GEWESTEN 1923 2 LOTEN VAN 100.000 FRANK Trekking van 19 Augustus De uitslag van de 327e trek king van de Verwoeste Gewes ten 1923 luidt 100.000 fr. Reeks 63.201, nr 1 Reeks 392.679, nr. 1. 50.000 fr. Reeks 120.639, nr. 3 Reeks 212.242 nr. 1. 15 loten van 10.000 fr. 13.325 nr. 3 30.726 nr 4 46.037 nr 2 83.377 nr 5 164.012 nr 2 186.156 nr 3 246.145 nr 4 291.584 nr 2 322.567 nr 2 353.947 nr 1 383.382 nr 1 387.593 nr 2 haas, de jacht met de drijf hond en voor om het even wel ke jacht in open veld, behalve de uitzondering van artikel 5 en de grote jacht. 4. Na 15 Januari 1951, voor de hinde en het hertje. 5. Na 31 Januari 1951, voor de fazanthaan, 6. Na 28 Februari 1951, voor de snippenjacht in de bossen, houden "verenigen, welke niet goed afgesloten zijn en waar in zich konijnen bevinden. De jacht op het everzwijn is gans het jaar toegelaten, maar het benuttigen van de opja- gingshond en van de keffers is slechts toegelaten, na 31 Maart en tot de algemene opening, wanneer zij gemuilband zijn. Bij toepassing van artikel 2 der wet op de jacht, is de loer- jacht Op snippen. van 1 October tot en met 15 November 1950 en van 1 Maart tot en met 10 April 1951. Deze loer jacht is enkel toe gelaten des avonds, gedurende een half uur na zonsondergang, in de bossen van ten minste 20 hectaren en aan de eigenaars of rechthebbenden van een ge bied van deze grootte, daar waar die loerjacht plaats heeft. Bij sneeuw is het verboden in ’t open veld te jagen, welke gebruikt worden, ook de hoeveelheid sneeuw zij dat zou ook het geval zijn bij ons indien de winkelsluiting wetsont- verplichtend wordt. Voor het maken en ver maken van Uwe ZON- NESTOORS in alle mo dellen, wendt U tot het welgekend huis DUTRIEUE HENR1 Smid, slot-, stovenmaker Vindictivelaan, nr. 2, - OOSTENDE - (rechtover Panorama) (Tweede schijf) 81e trekking van 16 Augustus 1 millioen fr. Reeks 3794, nr. 21. 500.000 fr. Reeks 4836, nr. 686. De bossen, duinen, teenbossen en (épa- brem, alsook op het waterwild Dandere, langs de zeeoever, in de moe- zijn met de staande honden rassen, op de stromen en ri- gelijkgesteld. vieren. BRUGGE Onderhouds- en verbeteringswerken in 1950 aan de gebouwen afhangende van de Directie der Gebouwen (heraanbesteding van het 2de perceel). Laagste L. De Bus- schere, Oostende, 5 t.h. ver meerdering (werken en basis prijzen, lonen). Hoogste F. Rooms en Zn, Nieuwpoort, 15 t.h. vermeerdering (werken) 15 t.h. idem (lonen). OOSTENDE Leveren plaatsen van meubelen in Bestuursgebouwen van de Vis mijn. Laagste Roothoof, Haas- donk-Waas, 82.682 fr. Hoogste «Au Bon Marché», Brussel, 132.155 fr. Herbouwen van een huis, hoek Vrijhavenstr, en Fortuin- str. (eig. Mevr. Anna Staelen). Laagste Degryse, te Oostende, 635.460 fr. Hoogste Dereere O., Bredene, 740.077 fr. Herbouwen van een huis, 192, Zeedijk, (eig. Mevr. Hey man L.). Laagste Lingier, Oost ende, 432.004 fr. Hoogste Ma- rest, id. 495.631 fr. KOKSIJDE Aanleggen v. funderingen voor een loods op het vliegveld. Aangeb. Pieux- Franki, Luik, 1.073.520 fr. Rayé J., Oostende, 1.216.697 fr. NIEUWPOORT Bouwen van een steiger voor yachten op de Westwal van dé haven geul. Laagste L. Vollemaere en A. Crabeels, Bredene, 789.279 of 790.041 of 778.931 of 779.603 of 739.909 of 740.581 fr. Hoog ste Van Huele Gebrs, Oostende 831.918 of 831.918 of 838.218 of 789.393 of 789.393 fr. ZARREN Herstellings- en verbeteringswerken aan de ge- gemeenteschool. Geen inschrij vingen. GENT Vernieuwen van de 148.863 waaierdeuren aan de sluis van 178.381 212.902 217.744 Rodenhuize. Laagste Van den Bussche, Veurne, 203.560 fr. 327.483 Hoogste Gebrs Mahy, te Gent, 476.985 fr. (Derde schijf) 17e trekking - 21 Augustus 1.000.000 fr. Reeks 9430, nr 0722. 250.000 fr. Reeks 10260, nr. 0676. De andere obligaties zijn uit- keerbaar tegen een bedrag van 1000 fr. Vorige week ontvingen wij het eerste nummer van Het Contactblad dat maandelijks gratis wordt verstuurd aan al de Reders, al de In- en Uit voerders en Groothandelaars verzenders, af de Kleinhande laars in vis en visserij produk- ten van België. Het maandblad staat in dienst van de Organisatie der Bedrijfskosten der Visserij, de Vishandel en dé Visnijverheid, dewelke de nederdrukking der bedrijfskosten beoogt alsmede de voortdurende technische voorlichting aan alle Visserij- bedrijfsectoren in betrekking tot de modernisatie van. de Vis serij vloot, de indüstrialisatie- mogelijkheden bij de bewer king van de vis, de uitrusting van de viswinkels, dit alles om bij te dragen tot de kwaliteits verhoging bij de aanvoer van wege het productieapparaat en een volmaakter aan de vis aangepaste distributiesysteem om aldus het visverbruik in ons land systematisch te verho gen. In andere woorden zal die Re- der, de Vishandelaar en de Vis- industrieel gratis voorgelicht worden van al de nieuwste en modernste materialen en pro- cedé’s dewelke de wereldmarkt! aanbieden kan. De voorlichting zal geschie den door middel van a) Technische Documentatie- burelen b) Het Contactblad c) Voorlichting door corres pondentie. Teneinde echter afwisseling te brengen voor de lezers zullen verscheidene practische ver- volgrubrieken geopend worden rubrieken voor groothandel, in voer, uitvoer, industrie, visse rij, enz...) maar «wij verzeke ren onze lezers dat wij ons gemene Paritaire Raad overgemaakt worden paritaire commissies verscheidene bedrijven. Toen de vergadering om 5 u. 30 hernam bleek, dat de werk gevers slechts konden instem men met een minimumloon van 15 fr. per uur, op voor waarde, dat de paritaire com missie voor ieder bedrijf afzon derlijk eigenmachtig zou be slissen. Op die manier zou er van geen algemene loonsverho ging sprake zijn. Er werd im mers gewezen op de moeilijk heden die de Belgische nijver heid inzake prijzen reeds op de buitenlandse markt ondervindt. OP 4 SEPTEMBER Tenslotte werd overeengeko men het vraagstuk te laten on derzoeken door een bijzondere commissie, samengesteld uit vijf afgevaardigden van de werkgevers en vijf van de werk nemers. Onder voorzitterschap van staatscommissaris Fuss, gewezen secretaris-generaal van het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, zal deze com missie reeds Vrijdag a.s. bij eenkomen. Zij zal op Maandag 4 September op een nieuwe bijeenkomst van dé Algemene Paritaire Raad verslag uit- 16e trekking 14 Augustus 1.000.000 fr. Reeks 7258, nr. 116. 500.000 fr. Reeks 9186, nr. 743. MINIMUM UURLOON Tijdens de algemene bespre king kwamen twee tastbare punten op het voorplan het minimum-loon van 16 fr. per uur en de veralgemening van de toepassing van de index 3,75. D® afgevaardigden van de werkgevers wensten afzonder lijk te vergaderen om deze puntén te onderzoeken. De ver gadering werd derhalve om 4 u. 45 geschorst. In enkele1 artikelen in vorige nummers verschenen hebben wij reeds de kwestie van de winkelsluiting behandeld en verscheidene van de argumen ten voor en tegen aangehaald. Volgens peilingen in verschei dene streken gedaan blijkt het wel dat het merendeel dier kleinhandelaars tegen de voor- staande dirigisme stilaan wil genomen wet gekant zijn. losmaken, terwijl de winkeliers Waar de voorstanders zich naar meer bewegingsvrijheid tot nogtoe sterk voelden door snakken, nu zij dé uitwerking het voorbeeld van Nederland, van de stroeve wet in zake win- lijkt het wel dat ook de tegen- kelsluiting ten volle hebben on- standers zich kunnen beroepen dervonden. op wat zich bij onze Noorder- wij kunnen daar nog aan buren vooröoet. toevoegen dat die winkelslui- Zoals onze lezers bekend is ting een verlies betekent van wordt in Nederland de winkel- aankopen welke eendaagse be- sluiting en de Zondagrust der zoekers anders zouden doen, handelaars sinds lang wette- Mensen die naar een vreemd lijk geregeld en het is aan de land reizen, zij het ook maar i hand van het aldaar gegeven voor een eendaags bezoek, zoe- voorbeeldl dat het Belgisch ken niet alleen souvenirs te wetsontwerp werd opgemaakt kopen of kaartjes te verzen en bij de betrokkenen zeker den, maar al slenterend voor met weinig eensgezindheid aan- de uitstalramen, ontdekt men vaard wordt. soms wel zaken die men koopt, Opvallend is het dat thans indien het bedrijf open is, ’t zij vele Nederlandse winkeliers omdat men het goedkoper of hun ontstemming ten opzichte beter vindt dan in zijn eigen van ting laten kennen, zodat het eerder in een stemming is tot Nederlands Parlement zich kopen. Wanneer de winkel ge- aangezet voelde om die gespan- sloten is kan de Zondagsklient nen t_..„ en de winkeliers meer heidsbeweging te geven. Zo is bij de Nederlandse Tweede Kamer een werp ingediend waarin voor zien wordt dat op verzoek van het bedrijfsleven een sluitings uur tot 20 uur en een avond per week tot 22 uur door de ge meenteraad mag vastgesteld worden,, terwijl voorheen alle winkels te 18 uur moesten slui ten. Verder wordt ook in zake verkoopuren, meer vrijheid verleend aan de markt- en de straathandel, terwijl de rege ling der sluitingsuren soepeler wordt gemaakt voor de dagen

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1949 | | pagina 4