Ze vodden het ST... gerechtigheid. Zuivering en gelezen heeft, brengt het aan den verkooper terug, die bekomen ook wij het dus een tweede maal kan verkoopen. Zoo wordt het u.F. financieel geholpen door een koop van één exemplaar en ook de baat bij. Ons voorstel volgen is ook solidariteit beoefenen! Dank bij voorbaat. dubbelen ver- lezers vinden er een vorm van F. WILLEMYNS. spakke” De Vijlder naar den spitsboef verder voort aan het Diksmuide- Veume- Nieuwpoort NU verder het arrondissement Diksmuide vertelt verantwoordelijkheid kleiner ver- van Heil Hitler I H. De Vijlder Krei tsambtleider Veurne-Nieuwpoert Diksmuide. De weggelaten zin (zie stippellijn) wordt niet be kend gemaakt, ten einde het onderzoek niet te schaden. Fouten voor rekening van Spakke. De rest behoeft geen commentaar F. W. iifw .■■,w>Hailb Ziehier een brief door Van Remoortel (.Brussel) gezonden Belieft: Maandverslag JUNI 1944. ondanks de verkeersmoeilijkheden en de evacueering van het stilaan tot de uitbouw als nationale bur- vcor personen is dan de zijne. Wellicht scheidene beste krachten, komt' dezen Kreits. Kwestie is moet uitgeixiuwd worden? Vanwege de „!)t Vlag” werden nieuwe onderrichtingen gege ven tot vernietigen van de archieven. In ’t vooruitzicht van een mogelijke landing of wat? Te Kokzijde deden de Duitschers zelve, de .startbaan van het vliegplein en loodsen springen. Te Nieuwpoort vernietigden ze de haveninstellingen. Te Oostende doet men liet postgebouw waaraan zoölamg inwendig gewerkt was springen? Uit Oostende werden de van achter de waterlijn tot Kortemark is het een veid bezaaid met „Rommelasperges”. I Dit alles is niet van aard Om van de Kden te verlangen dat ze zouden arbeiden alsof er niets gebeurd of gebeuren zal.. Kd. Coucke der „De Vlag” moest naar noodheemen uitzien. Twee plaatsen kwamen volgens zijn meening daartoe in aanmerking? Het kasteeltje „Van Crombrugghe” te Vladsloo en een paar hoeven te Zarren gehucht Ruyterhoek. Het kasteeltje beant woord het meest aan de eischen gesteld in den onizeind,brief SI/VdD van Rd. Dandsambtleider S. Trio, daar er meer contort aanwezig is als op een. hoeve, anderzijds liggen naar mijn be scheiden meening de twee ópgegeven plaatsen, te dicht of nog volop in het operatiegebied. Want dat schijnt men in Brussel niet te -weten of althans men houd er geen rekening van, dat i ■een eventueele beschieting of bombardeering van dees gewest ge- i paard zou gaan met een poging tot landing Bij de eerste evacueering die hier geschied is werden de menschen «verge.. bracht naar de Antwerpsche Kempen meen ik.. Nu wil men ze in het operatiegebied laten? Zouden de Tommies, onze burgers misschien beter behandelen dan deze van Normandie? Nu! Wel licht beschikt de leiding over andere inlichtingen die haar toe laat beter over den toestand te oordeelen. Gwteren vernam ik door uw schrijven dat Kd. J. Van Hecke aangesteld is als. Kreitsambtleider voor Oostende. Mijne houding in dees „wespennest” verdiend inaderen uitleg: Zooals reeds gezegd bestaat er hier een wrijving tusschen die SS. met Kd. Leyhausen J. en de De Vlag met Kd. Gewestleider Dr. J. A. Deys. Met heel deze zaak heb ik niets te maken, een eereraad van de De Vlag heeft beide partijen onderhoord, maar tot inogtoe geen afdoende beslissing getroffen IS HET WAAR? Na de zuivering der eerste bevrijdingsdagen» die als een storm van het volksgeweten over ons land wervelde, lijkt het ■dat in sommige gemeenten de kitisch van heden geleid wordt door menschen met een beneveld gezicht. Het komt ons voor dat men vier eenvoudige menschen naar een reden zocht om de aanhouding te motiveeren, terwijl men in andere gevallen .niet zien Wil. In. een gemeente van men ons het volgende ’’Tijdens de bezetting, toen de Duitschers alle bestuursappa raten aan hun oorlogsdoeleinden ondergeschikt maakten, wer den onze gemeenteraadsleden naar huis gezonden. Ben schepen werd afgesteld en de tweede ttiam ontslagzij werden vervangen door twee personen zonder publiek mandaat, lid van het V.N.V. en voorstaanders der ’’nieuwe orde”. Kan dit bestuur anders geschieden dan in een geest van knechtenschap'in dienst van de Nazi’s en het V.N.V. Het portret van Staf Declercq, dat ten gemeentehuize op de eere- plaats hing, was er dte kenmerkende illustratie vanEn de oud- vriend van den burgemeester, leider van het toen in schijn ze gevierende V.N.V., deelde zijn bevelen ujt in ’t gemeentehuis. En met hoeveel vlijt werden de plakkaatbrieven uitgehangen, die onze jongens naar Duitschland moesten lokkenEen paar gevallen zijn ons bekend, waarbij de burgemeester de Feldgen- naar onze jongens. Eater werd de veldwachter met die afschuwelijke karwei belast. Wiens bevel heeft hij toen al te lichtzinnig uitgevoerd Als Duitschgezinde hebben we hem niet gekend! Alle postjes in de openbare dien sten werden door V.N.V.-ërs bezet. Voorwaar, zou een burge meester der ’’nieuwe orde” beter den vijand en het V.N.V. gediend hebber..? Het is ons bekend dat de locale Führer van het V.N.V. zelf het burgemeesterschap in handen won nemen, maar hij slaagde nooit. In dit verband herinneren wë ons de talrijke reisjes van den burgervader naar Brugge, bij den gouverneur V.N.V.ër Buk-kaert. Was het als Belg uit één stuk dat hij alle bescher ming genoot? Zijn plaatselijke gebieders van het V.N.V. leg den dan klacht neer bij de Gestapo. Er kwam een huiszoeking. De burgemeester doorstond dit zegevierend en jammer voor hem, de eer van afgezet te worden genoot hij niet. Dan nam hij zelf ontslag, maar één der V.N.V.sschepenen deed zulks eveneens en niemand werd nog gevctaden om als burgemeester op te treden.... Toen was Stalingrad gekomen! Het licht der komende bevrijding beginorde reeds onze gewesten en dan wer- misschien wel een vrouwenreferente zou dat hier ook doch al iets beter zal kunnen gewerkt worden. Et» Kreitslokaal, zdoals het behoorde, bezitten we nog altijd niet, omdat dat, wat hier in aanmerking komt door de Weer macht bezet of voorbehouden blijft. Voor de enkele Sekwesters (die in het „Soldaten Heim” die nen) werden één of twee auto’s voorbehouden (één zelf opnieuw vrijgemaakt) om bij het eerste alarm te kunnen evacueeren, naar Roeselare of verder? Hier heeft een Generaal met zijn staf gelegerd (te Diksmuide). Eerst heeft men meterdikke onder standen laten bouwen, later bij alarmtoestand en dit tot twee maal toe hebben ze Diksmuide verlaten voor de dorpen uit de omgeving, do,si verspreiden, in plaats van verzamelen, en ons menschen wil men verzamelen Geeft dit geen stof tot naden ken We werden reeds zoo dikwijls met beloften gepaaid? Op de vergadering te Brugge was er gesproken van noodheemen te Geint (omgeving) of Berlare, Donk Waarom geen een rechte lijn. Waarom geen onderscheid tusschen gebombardeerde steden en eventueel operatiegebied? Dit zijn zooal de meeste opwerpin- gen van den oogeblik. In mate van het mogelijke arbeiden we groote Nat. Soc. werk „Volkswelzijn”. I darmen vergezelde, «p zoek Van bij de aanvang van het konflikt heb ik getracht er buiten te blijven omdat hoogere instanties en niet ik in dergelijke zaken moeten optreden. Toen ik mijn aanstelling kreeg als kreitsambt leider, heb ik mij volgens de ontvangen bevelen gewend tot de menschen die het dichtst bij ons stonden en zich met maat schappelijk werken inlieten. In dees geval heb ik me gewend tot Kd. A. Danneel Cel en Voorzorgleider der De Vlag Oostende, die onmiddellijk bereid was te helpen. Uit een schrijven van Brugge bleek dat voor Oostende nog niemand aangesteld of aan gesproken was. Kd. Van Hecke welke achteraf opgedoken is heb ik niet voorgesteld doch wel gesteund in dezen zin, dat al wat ik persoonlijk van hem wist goed was, en omdat Hij bovendien kaderlid was der Devlag en aktief SS man, zoodat ik meende dat hij de kloof zou kunnen-overbruggen hebben? Hoe het nu met deze zaak zit heb ik medegedeeld bij mijn bezoek verleden» Woensdag 28 dezer. De ledenaanwerving heeft een begin van uitvoering gekregen in De Panne. Ooisitduinkerke heeft ook een ploeg opgesteld. Doch hier evenals te Nieuwpoort en Diksmuide zelve heeft de i zorg voor levensonderhoud, gebrek aain brood, de invasie, de den velen wijs eventueele evacuatie, de meeste krachten lamgelegd. I Thans treedt dezelfde heer weer op en wel Onze sociale werking gaat in stijgende lijn. Het moeilijkste is, gemeester, hij onderteekent aanhoudingsmandaten ernstige en degelijke medewerkers te bekomen. Volgende maand wier

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2