Nr 509. iOe JAER. KIEEWSBLAD VAM YPEREM EM IIET ARROMDl§§EVlEMT, De gazette van Mgr Malou doet alle poogingen om te doen gelooven dat, onder het beheer van het liberael ministerie, de katholvken geene vryheid meer genieten, dat de kerk onderdrukt is en dat de geestelykheid blootgesteld is aen de kwellendste vervolgingen. Welk kan het doel zyn van dusdanige ongerymde aenhalingen? is het om de Belgen te overtuigen dat er vryheden zyn die bekrompen zyn, dat zy in hun geloof verhinderd zyn of dat de geestelykheid uit mar- telaers is samengesteld in het geheele niet, want men heeft schoon te zeggen en te herzeggen dat de vryheden door de Grondwet gewaerborgt tot in hunne verste uitgestrektheden verkrompen zyn, dat de kerk niet onafhangelyk is of dat de gees telykheid verre van vervolgd te zyn door het ministerie niet wordt begunstigd, men zal het toch aen geen eenen Belg, die de gezonde reden bezit, ofschoon men hem belette van andere ga zetten dan de klerikale te lezen, kunnen doen gelooven dat er iets van al die aenhalingen ge grond is. Het doel is dus klaerblykelyk van aen de vreemde natiën, die deze onbetamelyke artikelen in de klerikale gazetten van hun land zien her halen, te doen gelooven dat België in omroer is, dat alles in verwarring is, dat het ministerie uit dwingelanden is samengesteld en dat het mis noegen algemeen is, even zoo als dat onze kleri kale nieuwsbladeren onze bevolkingen trachten te bedriegen, met artikelen van den zelfden aerd uit de italiaensche, fransche en oostenrvksche klerikale nieuwsbladeren te herhalen, dit al ten einde den openbaren geest door misleiding op al de gouvernementen te doen wegen, om de oude misbruiken die den geest van opstand der ita- lianers hebben opgewekt, niet te zien afschaffen, en dezelve zoo veel mogelyk in alle landen te zien herstellen maer, naer onze gevoelens, deze handelwyze moet eenen geheel anderen uitval te wege brengen, want zy verwekt de misachting van alle weldenkende persoenen, ten aenzien dergene die door voorbeelden van regtzinnigheid, eerlykheid en matigheid de Godsdienst zouden moeten doen beminnen, in plaets van er een werktuig van overheersching van te maken. Na al de schanddaden, waervan de hoven van assisen en de regtbanken van België en brankryk gedurende dit jaer hebben geweergalmdmen mogt verhopen dat de krygstogt tegen het wei- reldlyk onderwys in lange niet zou hernomen hebben; vooreerst, omdat het geene redens tot beknibbeling oplevert, en byzonderlyk uit vreeze dat uit wedervergelding de liberale drukpers eindelyk het groot getal euveldaden onlangs door moniken met het onderwys belast op bunne leerlingen begaen zoo verre als dat de zedelyk- heid het toelaet, zou herhalen en uitleggen. Maer eenieder is in zyne verwachting te leur- gesteldmen spreekt van eenen brief door den DE VOLKSVRIEND, ▼ERSCHTRESDE ELKE WEEK DER ZATERDAG. Inteekinprys voor het arrondissement 1 fr. per trimester en fr. 3-30 per jaer. Voor buiten het arrondissement vrachtvry #r. 1-23 per trimester of S fr. per jaer. Tperes, 29° October. tf o vaderland en vryreid. Bekendmakingen tegen 45 centimen per drukregel. Al wat h«t nieuwsblad betreft, moet vrachtvry toegezonden worden aen den uitgever, Boterstraet, n° 83 en83bi', te Yperen.

De Volksvriend (1850-1867) | 1859 | | pagina 1