1 aertsbisschop van Mechelen aen de pastors toe gezonden om hun aentebevelen van de ouders zoo veel mogelyk aftekeeren van hunne kin deren naer de instellingen van het gouvernement toe te zendenen toen wy de Patrie en de Pro- pagateur lezen, wy hebben alle redens om te gelooven dat de togt algemeen is, en hctgene ons aerdigst voortkomt het is dat het altyd namens de ZEDELYKIIEID en de godsdienstige gevoelens is dat zy het officieel onderwys bevechten de ongelukkigen gevoelen niet dat het onvoorzichtig is van koorden te spreken in het huis van eenen gehangenmaer zy betrouwen zich op onze gevoelen van matigheid en verdraegzaemheid terwylindien zy een honderdste gedeelte van lietgene te Forges, te Gent, te Leuven, enz., is voorgevallen a-en eenen onderwyzer van een atheneum of stadskollegie konden verwyten, dat hunne gazetten jaren lang met vaste druk letters de schanddaden zouden herhalen. De Gazette van Ypre doet ons de eer van zich met ons bezig te houdengy zoudt denken dat de wysbollen der Meenenstraet een van onze aen- halingen hebben tegengesproken of een van onze artikelen hebben wederlegdin het geheel niet, na de liberalen op eene christelyke wyze te heb ben uitgeschilderd als goddelooze kwasten als dille die de bisschoppen in "t hair vliegen en die als BRiEssciiENDE doggen uitvallen tegen de kerk voogden, zy heeft ons met de bynaem van valsch- vriendje vereerd; de uitvinding is verstandig! valschvriendjedat wcderlegt in een syllabe alles dat wy sedert jaren hebben geschreven; valschvriendje! wat vernuft in zes letters, de abtjes die de Gazette van Ypre schryven moeten wel opgevoede mannen zyn, om in zoo eenen verheven styl te kunnen schryven en zulk-eene uitvinding te hebben kunnen doen, die ons een voudig bladje zal doen smilten gelyk de sneeuw tegen de zonwy loven de ouders die aen dusda nige onderwyzers de opvoeding der jeugd toever trouwen, zy zullen er zeker verstandige mannen van maken, maer byzonderlyk hun verheven en minzame gevoelens inboezemen. De bisschop van Gent heeft een omzendbrief uitgegeven betreffende den opstand der Romagnas tegen den Paus. M. Delbecque drukt in zyn schryven de hoop uil dat Frankryk al spoedig krachtdadig te werk zal gaen om den Paus al zyne regten van wereldlyken souverein terug te doen verki vgen. De bisschop wenscht zulks des te vuri ger, aengezien elke uitstel, zegt hv doet vreezen het beklagensweerdige drama van Valencie zich te zien her nieuwen of de heiligschendende aenslag van Fontaioe- bleau. De zendbrief eindigt met een volzin waerin voorkomt dat de Paus meer angst uilslaet in het Va- likaen dan vroeger op de rots van Gaëla. lleki*oEUj>ciihei<l va» geest. Als een staellje van de geestesbekrompenheid waervan de schryvers der katholieke drukpers bewyzen geven, en die zy alsmede onder het volk trachten te verspreiden leze men het volgende uittreksel eener correspondencie der Patrievan Brugge Da proleslantache propagandmakers doordoopen straffeloos de gasllidizen van Milaen, zoekende het Iaelste uer van de zieken te verslooren en dit ondanks de priesters die gelast zyn met de zorg der zieken en die te vergeefs by de overheden gaen klagen. Dit heeft zoo lang geduerd tot dat God, op zigthare wyze, tusschen beide is gekomen en een dezer ellendige leeraers der dwaling plotselings aeri eenen aenval van beroerte overleed, tot grooten schrik van iedereen. Hoe vindt gy, lezer, deze voorstelling van God die aenvallen van beroerte uitdeelt om de protestanten te straffen, en hoe vindt gy de liefelyke benaming waermede de Palriede dienaers bestempelt van eenen godsdienst die door millioenen menschen wordt beleden? Wat zouden de katholieke bladen zeggen, als de protestanten de room- sche geestelyken den bal eens terugkaetslen dien de Patrie harea tegenstrevers toewerpt (Schelde.) Het Journal de Gand heeft over eenige dagen den uit het lalyn vertaelden tekst afgekondigd van eenen geheimen zendbrief, welken de kardinael-aertsbisschop van Mechelen gesluerd zou hebben aen de geestelykheid zyns bisdoms. De Univertel en het Journal de Bruxelles loochenen de echtheid van dezen brief. De wetgevende kamers zullen den B" der toekomende maend, tweeden dingsdag van november, byeenkomen. - n n i i Hof vau assisen van West-Vlaeiidcreu. Lyst der jur.éen behoorende tot het gerechterlyk arrondis sement Yperenom te zitten in de zaken die zullen gebragt worden voor het Hof van assisen van West-flaendersn gedurende de i" serie van het 4' kwartael i85g, welke zal geopend worden den i4" november aenstaend». 1. Domortier, Jeao-Baptiste, brouwer, te Comen. 2. Van Renynghe, Hnberlus, grondeigenaar te Poperinghe. 3. Cools, Jozef, gepensionneerden, te Yperen. 4. Van de Zande Jacob, grondeigenaer te Yperen, o. Beaucourt, August, advokaet, te Yperen. Devos, Karei, grondeigenaer, te Poperinghe. 7. Andries, Gustaef, gemeente-sekretaris, te Hooglede. 8. Paltyn, Ignacius, schepen, te Hooglede. Wy hebben, in onze jNummcrs 16 en x8, de onaengenaem- heden en de ongemakken laten zien welke, voor koophandel en

De Volksvriend (1850-1867) | 1859 | | pagina 2