3 BUITENLANDS. Knliaensclte kwestie. ny verheid, spruiten uit de moeijelyklieden Tan korrespouden- t;e lusschen onze stad en veel naburige gemeenten, en wel byzonderlyk de iransche gemeenten, en wy hebben tevens de aendachl der bevoegde Overheden op dit punt ingeroepen ten einde haeropte wekken otn by het gouvernement, ten voor- deele van onze streek, de zelve weldaed af te smeeken welke M. Alp. Vanden Peereboom, tydens de laetste posthervorming, Toor Comen bekomen lieeft, 't is te zeggen de daerstelling van eene regtslreeksche brievenkorrespondentie tusschen Frankry k en Belgie. Heden komen wy van niet veel voldoening te verne men dat, zoowel van den kant der fransche gemeenten als van den kant der belgische, veel pogingen in het werk gesteld zyn strekkende om aen de ontstane klagten op dezen slaet van zaken regt te doen, en van dus onzen wensch met een goeden uitslag te bekrooneri. Naar het schynt, zouden de gemeenteraden van Bergen, Duinkerk, Yperen, Poperinghe, Rousbrugge-Haringhe, en de koophaudelkamers der arrondissementen Yperen en Duinkerk reeds deze verbetering aen hunne wederzydsche gou vernementen gevraegd hebben. Tot ondersteuning onzer gezeg den gevoelen wy eene ware voldoening van hier aen onze lezers een artikel te kunnen mededeelen, getrokken uit het Journal de Bergnes. betrekkelyk de loffelyke maetregels nog onlangs ten dien einde in het werk gesteld door het reverige en verlichto gemeentebestuer van Rousbrugge-Haringhe Bergues, Ie 10 Oclobre 1859. N'ous apprenons arec plaisir que 1'administration locale de Rous- brugge Belgiquefait des démarches auprès de I'administration franfaise pour obtenir une correspondance postale entre celte petite ville et la nótre. Nous faisons les vieux les plus sincères pour que ces démarches soient couronnées d'un prompt succès. La rapidité des communications est aujourd'hui un besoin de notre époque. N est-il pas regrettable en effet qu'une leltre, partie de Bcrgues le soir, n'arrive que le lendemain soir a Rousbrugge, et le surlendemain dans les communes rurales dependant de son bureau de posle Or, entre Bergues et Rousbruggeil n'y a qu'un parcours de 15 kilomè- tres; par conséquentune leltre envoyèe de notre ville en destination de Rousbrugge met a parcourir celte distance autant de temps qu'il lui en faut pour être transmise a Bordeaux. La correspondance directe sollicitée par le commerce et. les intéréts de nos excellents voi- sins, leur permettrait de recevoir leurs lettres tous les matins a huil heitres et obvierait a in si aux inconvénienls que nous venons de si gnaler. (Hoppeblad.) Brand in dcu koiiiuklykcn Entrepot. Men schryft uit Antwerpen a4" October Gister, korts na den noen, verspreidde zich de mare door de stad, dat de koninklyke Entrepot in brand stond dat een der paviljoenen ingestort was en dat er, even als by de ramp van a8" October i857, menschen onder de puinen begraven lagen. In weinige ©ogenblikken lyds waseene ontzaggelyke menigte volks op de plaels der ramp byeen,die wel bleek de gi*oote verhoudingen niet te hebben die er het eerste gerucht aen toe geschreven had, maer niettemin vreeselyk was. De in aller yl met hunne spuiten aengekomene pompiers hebben niets anders kunnen doen dan de ingestorte puinen te begieten en zich er by moeten bepalen de nevensstaende gebouwen tegen den brand te beveiligen. Ongelukkiglyk heeft men by deze nieuwe ramp niet alleen sloffelyke schade le betreuren. Weinige oogenhlikken voordat de galery inviel, hadden eenige onversclirukkene burgers niet geaei zeld zich onder de brandende gebouwen te wagen om er te redden wat gered kou worden. Eenige waren gelukkig genoeg by lyds weg le komen, onder andere de heer duuauen contro leur Vritthoff. Twee werden van onder de puinen getrokken met niet gevaerlyke wonden aen schouders en beenen. Maer van twee persuonen die men onder de galery had gezien als deze in stortte, heeft men niets vernomen. Een dezer wordt gezegd M. William Lynen te zyn de zoon van eenen der achtbaerste kooplieden dezer stad de andere zou niemand anders wezen dan M. Joachim Janssens, de jongste zoon des kapiteins van ons pompierscorps. Wat er van deze twee ongelukkige jongelingen geworden is, zal eerst kunnen geweten worden, als men met de wegruiming der puinen, aen welke ieverig voortgewerkt wordt, zal hebben gedaen. Mogle de Voorzienigheid hun het wonderbare geluk laten ten deele vallen, dal over twee jaren toeliet Mertens levend uit zyn puinen graf te halen Ganacli den nacht zyn de pompiers ter plaets gebleven, en hebben zich als altyd door hunne zelfsopoflfering onder scheiden. Men schryft uit Antwerpen, 20° october Gisteren avond ten 6 ure beeft rnen de wegruimingswerken moeten staken. Er was te veel voor instorting te vreezen. De pompiers zyn echter den ganschen nacht met hunne spuiten ter plaets gebleven. Het vuer smeult nog voort, en dezen morgend, omtrent huiver zes, wanneer talryke wegruimers weer aen 't werk begonnen, is het met geweld, vooral op bat eerste verdiep, heruitgebroken. De vlam heeft zich medegedeeld aen liet gebouw palende tegen het centerzuid-paviljoen; doch is weldra kunnen over meesterd on geconcentreerd worden. Een ontzettend ongeluk is d.ierby voorgevallen. Een dei- pompiers, de genaemde Van der Meuten, is door een trekgat dec 5* stagie heen gestort.... Men raepte niets op dan een yzelyk verminkt lichaem. De man was morsdood gevallen. Die ramp heeft zoo als men denken kan de omstanders en medehelpers pynlvk getrollen. Men weet nog altyd niets stellings over de oorzaken dezer ramp. Men wil intusschen met zekerheid Weten dat er niet meer dan dry persoonen ouder de ingestorten muren liggen. Dit getal zou veel aenzienlyker kunnen geweest zyn, viant weinige minuten voor de instorting werden verscheidene men schen op den kleinen koer gezien. Verwikkelingen in Italië. De Morning-Pust zegt, dat hel ontstaen van verwikkelingen in Italië onvermydely k is, dewyl de pauselyke troepen waer- schyulyk die van Garibaldi zullen aentasten. Hy denkt dat de eerstgeinelden de neerlseg zullen krygen, en hy vraegt wal Frankryk doen zal, indien die troepen tot aen de grenzen van het koningryk Napels worden teruggedreven. De Konferencie. De konferencien van Zurich, welke den 8° augustus weiden geopend, zyn den 17™ october gesloten; dezelve hebben zes weken geduerd. Het Journal du Havre zegt dal de rekening der gevolmagtigden en hun gevolg, in liet Hotel Baurmeer dan 100,000 francs beloopt. Aenhouding van priesters. Men heeft gisteren te Marseille tydingen nit Rome van den 22° ontvangen. Het pauselyk gouvernement heeft het berigt gekregen dat de bisschop van Rimini en andere priesters, in'de gevangenis zyn gezet. De overheden van Pesaro hebben brieven van uitzendelingeu in beslag genomen, welke lot opstand aanhitsten in de provin ciën, welke aen het gezsg van den Paus zyn onderworpen.

De Volksvriend (1850-1867) | 1859 | | pagina 3