van Nieuport en Kanton Voor Waarheid en F:rede! Foor Vrijheid en Recht! N° 1 Zie het belangrijk bericht op de 3lle bladzijde. Briefwisseling Eerste Jaargang/ Aan onze geachte lezers! Allen in de bres! Zaterdag 2 October 1909 Wij hebben vernomen dat onzen achtba ren heer volksvertegenwoordiger Buyl ongesteld is en zijne kamer niet verlaten mag. Overspanning door zijne veelvuldige bezigheden en zyne bewonderenswaardige werkzaamheid zal hiervan wel de oorzaak zijn. De redaktie van het Weekblad wenscht hem van ganscher harte een spoedig vol ledig herstel. Brussel, 1 October ’09. Waarde Redactie! Hoera! Wat een heerlijk idee! Gij hebt dus be* sloten dat voortaan de liberale denkwijze In Nieuport wederom haar orgaan zal hebben! Die gelukkige gebeurtenis zal niet alleen degene verheugen die, in uw midden, het met de vrij zinnige princiepen goed meenen, maar zij zal ook welkom geheeten worden door de talrijke Nieupoitnaars die, alhoewel op den vreemde ge vestigd, belang stellen in alles wat hun geboorte stadje aangaat. Gij weet dat ik van ouds her on der die Nieuportnaars mag gerekend worden en het was uwentwege een bewijs van vertrouwen en genegenheid dat me tot het harte sprak toen ik uwe zoo vleiende uitnoodiging ontving om aan hel opstellen van het Weekblad mede te werken. Volmondig antwoord ik Ik wil dat graag, zeer graag doen, in de maat van hel mo* gelijke, wanneer tijd en omstandigheden mij dat loelaten, in één woord Als 't past, bi appetite! Eu ik vind dat ik zoodoende niet alleen tegen over U, mijne vi tanden, mij van een plicht kwijt, maar ook tegenover degene die minder ingelicht zijn omdat zij niet altijd den noodigen tijd heb ben en soms ook wel hel noodige onderwijs missen om zich op de hoogte van de hedendaag- sche toestanden te houden. Vuyleteke, de studentendichter, zong eens ’t Gevaar is groot en dringend de nood! Geene woorden beter dan die kunnen de Belgi sche toestanden in ’l gezegend jaar 1909 ken schetsen! Wie daarvan niet mocht overtuigd wezen, leze het volgende Sedert 1884 z jn ae Staatsuitgaven in Belgie DRUKKER J OSE)I>H M A.JECK Statiestraat, Oudenaarde VERKOOPER ■•leter Verstraete, zoon schatkist leeg geplunderd. Dat is meer dan ge noeg,... het is te veel! Het belgiscbe volk is U beu, Mijne Heeren. Rolt uwe matten op en moeit U nooit meer mei ’s lands zaken. Daarvoor zul len de anliklerikalen, ten goede van werkman en burger, spijts U, te beginnen met 1910 wel zorgen! Sursum cordaüf Waarde Vrienden van den Redactieraad, lot welhaast! L. S. H. EEKBLAD ABONNEMENT ü,GO frank per jaar op voorhand betaalbaar PRIJS PER NUMMER 5 centiemen ’t Is onder den strijdkreet ïa«r vrijheid en recht! voor waar heid en vrede! dat wij te dit eerste nummer komen aanbieden. Veel te lang reeds ligt ons vlaamsche volk onder het juk der klerikale dwinge landij; veel te lang reeds wordt het door dwang en vrees van broodroof zijne vrij heid ontnomen; onze meesters dringen in alles en voor alles hun eigen wil op en be- rooven ons volk van het vrijheidsgevoel, dat in aller hart aan banden ligt gekneld, en nochtans slechts eene gunstige gelegen heid afwacht om aan dit vrijheidsgevoel openlijk lucht te geven. De vrijheid, het heiligste pand dat den mench behoort, wordt gesmoord door slaafscbe dwinge landy. Gelijke plichten bestaan er niet. De een- en moeten al den last op hunne schouders torschen wijl anderen zich aan de heiligste plichten jegens het vaderland onttrekken en aldus haat en nijd, twisten tweedracht onder de menschen zaaien. Het recht, dat vooral aan hen toekomt die de grootste plichten vervullen en de zwaarste lasten dragen, w-ordt onmeedoogend onder de voeten getreden.De innige broederlijkheid die Onder het volk zou moeten bestaan, wordt verbroken en onophoudend aange vuurd door het voorrecht dat de klerikale partij aan hare vrienden onwettig toekent wijl zij het recht bare tegenstrevers open lijk miskent. Bevoorrechting en schande lijke misbruiken heerschen van langs om meer in alle besturen, waar de klerikalen den scepter zwaaien. Aan dien betreurenswaardigen toestand dient een einde gebracht! Aan ons, bij middel van ons Weekblad, dien toestand klaar en duideiyk bloot te leggen, alle rechtsmiskenning openlijk aan te klagen, alle bevoorrechting te bekampen; luid en krachtig, rechtzinnig en onbevreesd te strijden voor vrijheid en recht! Doch dit alleen is niet ons doel. Wie maar eene klok hoort, hoort ook maar een klank, en dat mag niet meer. De klerikale pers, immer door dweepzucht en tanatism geleid, tracht steeds door valsche aantijgingen, hen te beschimpen, die standvastig hunne beste krachten wij den aan het welzijn van ons volk, aan den vooruitgang en de welvaart van onze stad van ons kanton, van ons land. Die pers verbloemt den hachelijken toestand waar in 't klerikaal bestuur van stad en land verkeert; zij schetst op verkeerde wijze de maatregelen en besluiten af die het neemt ten voordeele zijner partijgangers; zjj wacht zich wel de gegronde opmerkin gen, de wijze raadgevingen onzer vrijzin nige mandatarissen mede te deelen; ja, die klerikale pers is onbeschaamd genoeg zich die nuttige wenken, die heilzame lessen toe te eigenen. ’t Is tijd dat de klok der waarheid hein de verre dreunt over stad en dorp om de onverschilligheid van sommigen af te schudden, om den tegenstrever te ontmas keren, om züi>e valsche bedoelingen en heimelijke inzichten klaar en duidelyk te Valkestraat, Nieuport Aunonceuprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelingen moeten vóör den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, alkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver oaderteekend en ouder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. doen kennen; om vrij en vrank onze mea ning, onze gedachten, onze zienswijze te verdedigen; om de rechtmatige eischen, de billijke wensehen van werkmanen boer van burger neringdoener te behartigen, om hunne belangen te verdedigen; om vrijheid en recht te vragen in alles en voor allen! ’t Is tijd dat de waarheid overal worde verkondigd en aan dien plicht zal ons Weekblad steeds getrouw blijven. Het vast geloof in onze princiepen, de vurige hoop in eene nieuwe blijdere toekomst, de liefde tot ons ideaal schenken ons de noodi ge kracht om den stryd aan te gaan, die we immer hebben gestreden en altijd zul len strijden! En, hoe hardnekkig die strijd ook moge wezen, vol moed vatten wij de taak aan, want edel en grootsch is ons doel. Wanneer vrijheid en recht alom zullen erkend wezen, als de waarheid eindelijk zal zegepralen, dan ook zal alom vrede heerschen! DE.REDACTIE -,r van 181 lot 230 millioen gestegen, d. 1. eene vermeerdering van 33 t. h. terwijl de bevolking slechts niet 23 l. h. toenam. ,D< onrechlslreeksche belastingen, d. w. z. de lol- en accijnsrechten die van 1880 tol 188436°/0 van de algeheele belastingen bedroegen, verte genwoordigen thans 48 p, h. Toen de liberalen de rechten op den alcohol verhoogden werd die handelwijze,als een moord aanslag zoo erg door de katholieken gelaakt, maar ZIJ brachten die rechten van 18 op 44 en daarna op 56 ï/2 millioen. De openbare schuld was, in 1884, 1 milliard 766 millioen groot; thans is ze tot de monster achtige snm van 3 milliards 600,000 fr. gestegen!!! In 1884 waren 82 millioen noodig om de kroo zen der schuld te betalen. Thans gaan die kroo- z n jaarlijks me! 178 millioen weg. In 1883 bestonden 27 Staats novmale scholen. Sedert 1905 is dat getal op 13 gevallen. Maar in 1883 bestond geene enkele vrije normale school en thans zijn er 41helaas! In 1883 waren er 4787 lagere officieels scho len, in 1905 zijn er 250 min alhoewel.jtooals hierboven gezeid, de bevolking met 28 p. b. is vermeerderd. In 1883 ontvingen de vrije scholen geene toe lagen; thans verorberen ze 3,240,000 fr. ’s jaars en... de klerikalen vinden dat hel niet genoeg is! En eindelijk De katholieken kwamen aan het bewind onder den kreet «Geen man, geen cent, geen kanon meer! Ellendige kluchtspelers! Oordeel, beste lezers, hoe dat programma Mnoai werd nageleefd Onder het liberaal beheer werd voor hel budjel van oorlog en dal der gendar merie 49 millioen verteerd. Thans zijn die bud- jetlen 67 millioen groot geworden en wanneer men bij dit ontzaglijk cijfer dal van de militaire pensioenen, van het loon der lotelingen enz. voegt, komt men lol de versch. ikkelijke som van 97,906,000 frank, t. t. z. nagenoeg honderd millioen ’s jaars!!! En niettenstaande die onloocgenbare feilen die de veroordeeling van hel klerikaal bestuur, waaronder we sedert 25 jaar gebukt gaan, uit maken, roepen onze meesters victorie. Zie hij es aan, Mijne Heeren! Het is niet genoeg in een roes, na de talrijke banketten die in den laatsten tijd voor doel hadden in de oogen der menigte zand te werpen en te doen gelooven dat builen den katholieken winkel geene zaligheid meer mogelijk is, het is niet genoeg, zeggen we, in een roes te verkliren dat aan het katholiek bewind geen einde meer kan komen. Wij welen het wel beter en gij ook, Heeren Klerikalen, be seft wal gevaar U bedreigt, en als ge stoft en pocht over uwe onoverwinbaarheid dan is het tegen beter welen aan. Want wal leert ons de geschiedenis van gisteren? Sedert 1904 is de meerderheid der klerikale partij op eene voor harr deerniswaardige manier aon ’t verbrokkelen gegaan. Van 20 stemmen is ze, in 1906, op 12 en verleden jaar op 8 gevallen. Die uitslagen zijn zoo welsprekend dat ze aan de flauwbartigsten onder ons den noodigen moed geven om ten strijde te trekken en ons allen, liberalen, de toe komst met volle vertrouwen doen Inzien. En daarom is het dat we ons tol den slag dien we aanstaande jaar zullen leveren geestdriftig uit rusten. De tweedracht die we uit onze rangen hebben geweerd is in die van den vijand geslo pon en zooals zij vroeger wel eens in onze gele deren verwoestingen heeft aangebracht, zal zij ook bij hen, een kanker gelijk, hel beste hunner krachten uitzuigen en dooden. Ja, beste Vrienden, ik zeg het U in der waar heid baast heelt het klerikalismus in Belgie gedaan; omdat het na 25jaren overheersching, na 25 jaren dwang tot op den draad versleten is. Onze meesters hebben de openbare schuld op eene schandalige manier verhoogd, zij hebben hunne volgelingen, hunne trawanten met goud en gunsten van alien aard beladen,zij hebben de Het Weekblad van van Nieuport en Kanton is verschenen. Het zal voor U, Geachte Vrienden en Strijdgenooten, een machtig wapen wezen, waarvan gij u op tijd en stond zult weten te bedienen, om logen en laster te weerleggen, om den po- litieken tegenstrever als ’t past op zijne plaats te zetten, zijne zienswijze te weer leggen en uw programma warm te verde digen. Daarom zal het weekblad u regelmatig op de hoogte houden van den politieken toestand van land, en stad; bot 7al.11.maA0, VRbilca warm auïlerelanaen gebeurt; het zal regelmatig zijn lezers op kenbaar ma kende warme verdediging onzer belangen door den achtbaren heer Senator Verbeke de bewonderenswaardige werkzaamheid van onzen ijverigen volksvertegenwoor diger de heer Buyl. Het Weekblad zal regelmatig alle fees ten en voordrachten aankondigen; het zal nuttige en leerrijke artikels voor landman en neringdoener laten verschijnen, het zal zooveel nieuws mogelijk mede deelen om het zoo aantrekkelijk te maken als het kan. Doch dit is niet voldoende. Op de medewerking van u allen, Waar de Vrienden en Strydgenooten, wordt gerekend. Het Weekblad van Nieuport en kanton is het orgaan van U allen, die het goed meent met onze zaak; van u allen die overtuigd zyt dat fanatisme en dwang moeten bekampt worden om de rechtvaar digheid te doen zegepralen. Leest en verspreidt dus ons orgaan, leest het aandachtig om op uwe beurt overal het goede woord te verkondigen; leest het regelmatig met u als abonnent in te schrijven. Wie kan, zende ook arti kels ofmeedelingen; de volledigste geheim houding is gewaarborgd. Op een punt echter roepen wij van nu af de aandacht onzer lezers en onzer mede werkers. Wij zijn niet voornemens te han delen zoals onze tegenstrevers. Op politiek terrein zullen wij hen oog voor en tand voor tand bestrijden, doch wy zullen ons wel onthouden van persoonlijke aanvallen van kwetsende aantijgingen of eerrooven- de bedekte zinspelingen, ’t Is niet daarme de ook niet door scheld of schimpwoorden dat ons programma dient verdedigd te worden. Ons doel is veel edeler, veel ver hevener en van die gedragslijn zullen wij niet afwijken. Ten strijde dus! Allen in de bres! En weldra zal overal den vreugdekreet weer klinken Wij wilden wat was recht En wonnen wat wij wilden!

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1