I t NIEUPORT Zie het belangrijk bericht op de 3dbladzijde, Nieuport Baden I Gemeenteraad van Nieuport Ze willen niet kapot Heeren Kiezers Westende-Baden Hoogwater te Nieuport 's morg. - rüoojb'g 'ft wedde van 50 1 Tie Sterfgeval. Zaterdag 25 September 11. is te Gent overleden in den ouderdom van 59 jaren Mijnheer Leonard Penmans, postontvanger te Nieuport. Zijne begraving had donderdag laatst plaats te Assenede. Leerling. Bij koninklijk besluit verrat, ld in hel Staatsblad van 24 dezer wordt de stad Nieuport bemachtigt eene leaning aan te gaan van 255,000 fr door tusschenkomst der Maat schappij van het Gemeentekrediet. 8 9 3 October 4 5 Met het Concert door de Fanfaren van Oostduin- kerke op zondag 26 Spetember II. alhier gegeven eindigen de ofllcieele feesten in onze badplaats. Zooals, ongelukkiglijk vele voorafgaande zon dagen, was hel weder vei van voldoende geen wonder dus dat het getal toeschouwers zeer ge ring was, te meer daar op zelfden dag de kermis *s avonds 2,47 3,32 4,18 5.12 0,21 7,49 9,09 Dinsdag morgen werd in openbare ziling van den gemeenteraad overgegaan tot de overhand! ging van de eerteekens bekomen door verschil lige onzer medeburgers en bun onlangs bij Ko ninklijk besluit toegewezen, namelijk aan Mijn beer Pieter Vandenabeele, scheepstimmerman sedert 44 jaren bij Mr Emiel Vandenabeele, de nijverheidsmedaillie van 2* klas; aan Mijnheer Gerard De groote behanger sedert 36 jaren-bij Mr Frans Genachte, de nijverheidsmedaillie van 2“ kas, aan de Heeren Joseph Vansteger en Louis Monleny de burgerlijke medaillie van 2e klas en aan den heer Arthur De Groote deze van 3’ Klas voor daden van moed en zelfopoffering. Daarna werd er overgegaan tol de prijsdeeling aan de leerlingen van de lagere scholen en van de school van volwassen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag Zaterdag Middelbaar onderwijs. M. Ureel, onderwijzer bij de staatsmiddelbare school alhier gaat in dezelfde hoedanigheid over bij de middel bare school te Laeken en wordt alhier vervangen Zitting van den 24 September 1909, om 5 1/2 ure namiddag. Afwezig M. Stroom. De heer Burgemeester verklaart dat den raad eerst in geheime zitting moet vergaderen voor het bespreken en stemmen der jaarwedden en vergoedingen voorgesteld in de begrootingen der Godshuizen en van de Gemeente voor het dienstjaar 1909, en in de begrootingen van de leekenschool en van het lager onderwijs voor het dienstjaar 1910. Al de voorgestelde jaarwedden en vergoedin- Vijf en twintig jaren aan ’t roer en er nog niet toe geraakt zyn liet officieel on-" derwijs kapot te maken, waarlijk, ’t is eene oorzaak van beschaming voor de kle- rikalen, vijf en twintig jaren de meesters en er nog niet in gelukt zijn, den Staat, dat wil zeggen hun eigen zelvsn als mees ters buiten de school te zetten.... ha! .hoe kan dat zijn Ze zullen voor hunna opperba zen verschijnen en deemoedig op de borst kloppen zeggende Doorluchtige opperba zen van België, wij hebben gelanterfant, vergeeft ons, we zullen uw best doen om uwe bevelen stipt uit te voeren. Woeste en Jacobs waren nochtans zoo goed begonnen. Qu’ils s’en aillent riep Woeste en op zijn commando sloeg Jacobs linksen rechts, scholen werden algeschaft; brave bekwame onderwijzers op straat ge zet, er was geween en tandengeknars in honderden huisgezinnen, qu'ils s’en aillent dal ?o oe. van onder trekken.' Oh! met die twee aan ’t hoofd, zou het officieel onderwijs al spoedig gezieltoogd hebben en weldra begraven zyn en verge ten. Maar het noodlot beschikte er anders over Woeste en Jacobs werden door den koning van hunnen ministerszetel gerukt en afgedankt. Wat tegenslag voor de fanatieken, die zoo maar gladweg het officieel onderwijs in Belgie begraven willen. Ze wanen het reeds dood, maar de doode wil niet sterven het officieel onderwijs wil niet kapot! En dat doet de opperbazen knarsetanden van woede. Overal zijn de officieele scho len de beste, de uitslagen van wedstrijden en examen van allen aard, zijn daar om het te bewijzen en overal ook weten de ouders de waarde dier scholen te schatten en zenden er hunne kinderen naartoe, al behooren ze tot de katholieke partij. Kan dat, of mag dat blijven duren, mogen de opperbazen zulks blijven gedoo- gen? Kost wat kost moet er een einde wor den gesteld, het kan immers toch niet zijn scholen laten te bestaan waarin het vol strekte oppergezag niet behoort aan de pastoors, of zonder hunne toestemming dergelijke scholen te openen. De klerikale ministers buigen en zeggen eminencien we zullen dóén volgens uw believen.... als we er nog de gelegenhied toe hebben. Weldra zal op het congres van ’t Aller heiligste te Mechelen de zaak worden be sproken. Eerst en vooral moeten de kleri- kalen geld hebben en ze vragen, dat hunne scholen waar nog de helft der onderwijzers en onderwijzeressen, zonder bekwaam- heidsdiploina nestelen, voor de toelagen van den Staat op denzelfdeu voet zouden behandeld worden als de offloieele scholen! Stillekens aan! stillekens aan! jongens, klinkt het opperbevel, eerst het duimkruit daarna zal de rest van zelts komen, dan zal weldra blijken dat om alle onderscheid tusschen de scholen, om alle oorzaak van naijver voorkeuren redetwist te vermijden het beter is alle scholen op den leest te schoeien der klerikale scholen dat wil zeg gen al de scholen onder het rechtstreekse!» gezag te stellen van de pastoors, wat nu De kiezerslijsten van 1 Mei 1910 tot 30 April 1011 zijn verschenen. Met die lijsten wordt gestemd in de Kamerkiezing van Mei aanstaande. Het is dus noodig dat o- ze vrienden op die lijsten met het aantal temmen ingeschreven zijn waarop zy recht hebben en dat onze tegenstrevers er geen grooter stemmental op voorkomen dan hun toekomt. Komt dus allen naar het koffiehuis Willems Fends Valkestraat Nieuport, waar de lijsten van al de gemeenten van het kanton Nieuport ter inzage van een ieder berusten. Zie de lijsten na, en. wie denkt voor zich zelven, voor anderen ol tegen anderen te moeten reklameeien, zegge het ten lokale. Het bestuur van den Vrijzinnigen Volks bond van Nieuport zal zieh hiermede kos teloos gelasten. Alle reklamatiën moeten vóór het einde der maand October by het College van Burgemeester en Schepen van elke gemeente ingediend worden. Er is dus haast bij en niet wachten of uitstellen is de boodschap. In den loop van het toekomende jaar zal waarschijnlijk de verlenging beginnen van den bestaandeu zeedyk. Het nieuwge- deelte westwaarts te maken zal ongeveer 600 meters bedragen en nagenoeg in den zelfden aard gemaakt zijn als den thans bestaanden dijk vanWestende naarCroco- dille. Men denkt tevens Westendedorp rechtstreeks met den hieuwen dijk door eene breede laan te verbinden Zulks ware nuttig werk en zou veel bijdragen om het verkeer rond onze badplaats te ver gemakkelijken en te verbeteren. 2,15 3,09 3,55 4.43 5 44 7,04 8,32 Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende bet kiesrecht Om kiezer te zijn is de eerste vereisohte dat men geboren Belg zij, of de inburge I ring bekomen hebbe. Daarenboven moet men nog de volgende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn vcor de Kamer moet men op 1" Mei 1910 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor 1 de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op 1 Jbli 1909 ten minste sedert I één jaar ten volle in de stad of' gemeente verblijven; voor de Gemeente, sedert ten I minste driejaar. Hebben recht op iléne bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op 1 Mei 1910, gehuwd, of weduwnaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten TTwwn.» don IA AAA ginlAH- tron <W> fnt iö de minnare ge meenten 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopende jaar en voor het voorgaande. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1908 betaald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zy een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aahgeteekend is op de bélastingsrollen. Hebben ook recht op èéne bijgevoegde stem De kiezers, eigenaars, sedert 1'" Juli 1908, van gronden of huiz n gevende een kadastraal inkomen van 48 fr.; of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van 100 frank en be staande sedert 1 Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde stem men 1“ Dezen, die alle twee de bovengenoem de voorwaarden van huisvader en eige naar samen bezitten; 2" Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften, opgesomd art. 17 der wet van 12 April 1894; 3’ Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voor melde wet Zij, die sedert 1 Juli 1908 eigenaar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr., hebben recht, als eigenaar, op twee bijge voegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. dooi’ den beer De Grave van Slupekeosker Droevig ongeval. Een smartelijk on geluk Is woensdag avond voorgevallen. De ge naamde Jozef Debruyne, landbouwer op den Groenendijk, gehuwd en .ader van familie, 36 jaar oud, werd door den tram van 8 u 19 overre den Het droevig ongeval had plaats aan den Steenen Beer, juist in den draal waar den buurt- spoorweg overden steenweg naar NleuporlUaden loopt. De ongelukkige werd gaosch vermorzeld op- genomen en zijn lijk werd naar het hospitaal te Nieuporl overgebrac'il. Een droevig ongeval voorwaar dal eene gan- sche familie In diepen rouw brengt. gen worden met eenparige stemmen aangeno- I I lieeft’loe{ I en 2° aan den heer Vande Walle, hoofdonderwijzer bij de gemeenteschool eene vierjarige wettige verhoogtng van wedde van 100 fr. heelt toegestaan. De heeren Louis en Emiel Vanden Abeele ver- krijgen elk eene toelage-vau 75 franks voor het dekken hunner onkosten van bijwoning der zondaglessen in de St Lucasschool te Gent. De heer Burgemeester verklaart de geheime zitting geheven en do openbare zitting geopend. Het proces-verbaal der laatste zitting wordt door den heer Secretaris gelezen en door den raad goedgekeurd. V punt. Vraag der visschersgdde Sinte Pieter Eene maatschappij van onderligen bijstand voor doel hebbende hulp te verleenen aan hare leden in geval aan ziekte en hunne aansluiting te verzekeren bij de algemeene lijfrentkas. komt alhier geslicht te worden. Zij is enkel toeganke lijk voor de zeevisschers de kust bewonende tus schen de fransche grens en Oostende. Deze vis- schersgilde, voorzitter Ml' Delaere onderpastoor, secretaris heer Th. Dobbelaere, vraagt een hulp geld van 500 frank bij jare uU de opbrengst der vischmijn. Het lid M. De Jaegher zegt dat dit eene nieuwe kwestie is en stelt voor deze zaak uit te stellen tot bij de stemming der stadsbegrooting voor 1910, om alsdan na te zien of stads middelen deze nieuwe uitgaaf zullen toelaten. Dit voorstel wordt verworpen met 8 stemmen legen een na de verklaring van het Schepencollege dat deze uitgaaf zal mogelijk zijn. Bij de bespreking der zaak zegt het lid heci De Jaegher dat alleen van de gunst dezer toelage zoudea mogen genieten die visschers die alhier ter mijn hunne vangsten doen verkoopen. Hij prijst een premiestelsel aan voor de vaartuigen die het meest hunne vangsten ter mijn brengen. Er wordt hem geantwoord dat het lid, heer Du- mon, reeds vroeger dergelijk premiestelsel heett- voorgesteld en dat de beste premie voorzeker bestaat in de ondersteuning die nu wordt, ge vraagd. Er wordt hem verzekerd dat al de vaar tuigen die in onze haven eene schuilplaats zoe ken, beurtelings, wanneer het geval zich voor doet, hunne vangsten doen verkoopen alhier in de mijn die dagelijks aangroeit Ten gevolge der I stichting van de visschersgilde zal de mijn nog in belangrijkheid toenemen, zoo veel te meer I door het behoud gedurende den winter van den spoorwegtrein van 17,45 u.. de vreemde koop lieden zal aanlokken, vermits ei nu meer gemak I van verzending voor het binnenland zal bestaan. Het gevraagd hulpgeld van 500 fr. wordt met algemeene stemmen toegestaan. 2* punt. Begrooting der Godshuizen voor 1909. Het lid heer De Jaegher kan verschillige uit- I gaven niet goedkeuren, namelijk deze van 100 I fr. voor den eeredienst in de kapel van het gesticht I en deze van 200 fr. voor toelage aan de huishoud I school. I verwondering uit dat een openbaar bestuur de weeskinderen ter school zendt in een bijzonder I gesticht, waarover hel niet het minst toezicht I heeft, terwijl alhier allerbeste officieele scholen bestaan geplaatst onder het toezicht der gemeen- I telijke overheid, alwaar de weezen een hooger onderwijs zoudsn genieten dan in het Collegie, vermits reeds verschillige leerlingen die al de klassen van het Collegie gevolgd hadden, ver plicht zijn geweest hun onderwijs in de middel- I bare school uit te breiden en te volledigen, ten I einde in de gewenschte examens te gelukken. Daarenboven zouden de weezen wellicht koste loos ter middelbare scholen kunnen aanvaard worden en bijgevolg zou er eene besparing uit dien hoofde kunnen geschieden. De heer schepen Pattyn verdedigt T onderwijs van het Collegie en zegt dat het niet bewezen is dat bedoelde leerlingen hel onderwijs der mid delbare school noodig hadden en de heer Secre taris verklaart dat de weezen niet kosteloos ter middelbare school kunnen toegelaten worden, I hetgeen door M. De Jaegher betwist wordt die zegt, dat zij er in alle geval aan verminderd 1 schoolgeld zouden aangenomen worden. De heer schepen Pattyn zegt dat M. De Jaegher nogmaals met dwang de weeskinderen ter middelbare school wilt zenden en M. De Jaegher antwoordt hem dat het toch de weeskinderen niet zijn die vrijwillig het Collegie als school hebbon gekozen. Bij het art. 35 slaping 600 fr. vraagt de heer De Jaegher of pet waar is dat de ouderlingen op strooizakken moeten slapen. De heer schepen Huyghebaert antwoord dat het eigelijk altoos zoo is geweest doch dal de kwestie reeds ter studie is om in dien toestand te verhelpen, maar dat alles in eens niet kan gedaan worden. Belrekkelijk art. 43 onderschrij ving van 5,000 fr. bij het Volksbelang vraagt het lid heer De Jaégher, aan welken intrest deze leening zal gedaan worden. De heer schepen Huyghebaert verklaart dat het onderschreven kapitaal 3,75 fr. p. h. zullen opbrengen. Het is dus eene goede plaatsing gewaarborgd door de hypoiheken. In dal geval, zegt de heer De Jaegher, kan het be stuur hare onderschrijving nog vermeerderen met de beschikbare gelden. De begrooting van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen opgemaakt in ontvangsten en uitga ven op de somme van 172,918 fr. 65 wordt goed gekeurd met 6 stemmen. Er zijn 3 onthoudingen de heeren Huyghebaert en Dumon, als leden van het Godshuizenbestuur, en de heer De Jaegher om de verschillige redens door hem kenbaar gemaakt bij de bespreking. ('Wordt voortgezet} plaats bal te Nieuport stad. De uitvoering van hel progamma liet nidtte wenschen, voooral rekening houdende van de moeilijkheid welke men in een dorp ontmoet om een muziekkorps tot goede uitvoeringen te kun nen brengen. Aan Bestuurder en muziekanten zeggen we welgemeend, moed en volharding om den voor uitgang der Maatschappij te verzekeren. Over t algemeen heeft men zich langs de kust niet te b doven gehad over het weder gedurende den te korten duur van T badseizoen iederen zondag bijna was regen of wind ons deel, het geen al het aangename van een verblijt langs de kust in groote mate verminderde. Niettegen staande die ongunstige omstandigheden hebben vele vreemdelingen onze badplaats bezocht rnerkenswaardig was het hoe alle buur’spoorwe gen met vreemde bezoekers letterlijk opgepropt waren, t'e eene zich naar OostenJe-Blankeuber- - ghe, Middelkerke of Westende begevende, de an dere naar Oostduinkerke, Coxyde of ter Panne. Wa' dit jaar vooral eene groote uitbreiding nam was wel hel leger kunstschilders dat onze kust bezocht We moeten bekennen dat onze streek zeer acbilderachtig mag geheeten worden. Een degelijk reklaam zou voorzeker veel voordeel aan onze badplaats en streek verschaffen en jaar- lijksch nog menig kunstschilder naar onze ge westen lokken. Gedurende de aanstaande winter zal ons riool net en talrijke kasseiwerken volledigd worden en Nieuport Baden alzoo in aantrekkelijkheid doen winnen. Het stichten van eene nieuwe badplaats, west waarts Nieuport Baden zal met veel genoegen door de werklieden der streek vernomen wor den. Menig werkman thans genoodzaakt naar Westende Baden of nog verder arbeid te zoeken zal alhier bezigheid vinden. Mcge de nieuwe onderneming gelukken! Wij wenschen bet van harte. Weldra zal de draadlooze telegraaf naar Oost ende overgebiacht worden. Dat was nog te veel voor onze badplaats alwaar eenieder dacht dat deze proefneming er nog meer zouden uitgebreid worden. Doch men had er niet gerekend op al de onderduimsebe werkingen die ons nog deze aantrekkelijkheid moesten ontrukken. Van eenen anderen kant vernemen wij dal bij hel hoogbesluur er nogmaals ernstig spraak is om Nieuport Baden als eindstalie te veranderen, i en er de noodige magazijnen en hangars op te bouwen, waarvoor de noodige gronden reeds zijn aangekocht. Wij vernemen ook dat de eleklrieke tram, die t >an!g maar tot aan Weelende .Badea.loonL toe- komenden zomer zaT "voortloopen tot aan de haven van Nieuport.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 2