Belangrijk Bericht k I L ij Binnen- en Buitenland. Inteekeningsbriefje Land- en Tuinbouw Ondergeteekende wonende straat, N’„ te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prijs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper of te zenden naar bet koffiehuis Willetns- Fonds, Valkestraat, Nieuport. twee ploegbazen, Frans Fincteur, 60 jaar oud wonende op het gehucht Clratlle, te Westelijk Eene verbeterde doenwijze. Bij het bemesten der landerijen, dienstig voor het zaaien der wintergranen, ’t zij wintergerst, rogge of tarwe, handelden bijna alle landbouweis op de volgende wijze Zij gebruikten vooreerst hunnen voorraad stalmest, strooiden daarbij me- taalslakken of superphosphalen, chloorpotasch of kaïniet, ploegden alsdan het veld om en zaai den. En waar bleef de stikstof, zult gij mij vra gen. Hewel ja, die gaven zij in de lente in een maal, onder vorm vau soda nitraat. Die handelwijze kunnen wij niet goedkeuren. Immers, de planten vragen reeds voor den win ter de noodige stikstof en zullen zich daarmede verkloeken voor het invallen der gure winterwe- ders. Daarbij, de Ie snelle werking van het soda- nitraat, in de lente overvloedig gegeven, zal de granen doen vallen en de opbrengsten vermin deren. Neen. landbouwers, weest verstandiger’ Gebruikt reeds een weinig stikstof voor en ook wat na den winter. De slikstofmest, daarvoor het best geschikt, is het ammoniaksulfaat. Haar in- houd, 20 21 stikstof, werkt traag doch zeker. Zij gaat niet In den grond verloren, doch bereidt xich, in medewerklnh van fesfoorzuur en po- tascbmesten, lot een onmisbaar plantenvoedsel. Strooit vaor den winter 100 k. per Ha. van dit zout uil, herhaalt die bemesting nogmaals, zeer vroeg in de lente, egt of rolt alsdan uwe granen eans duchtig, en gij zult moeten ondervinden, dat uwe doenwijze van vroeger niet zal kunnen opwegen, tegen den gouden raad in deze weinige regelen vervat. Agricola. In nr 21 dezer straat, op ’t gelijkvloers houden de echtgenooten Everaert een v Inkel van leder en benoodigdheden voor schoenmakers, terwijl op het eerste verdiep de ec.itgenooten Leroy wonen. De man, 32 jaren oud, is letterzetter en de vrouw werkzaam in het verbuurbureel van den Galei ioschouwburg. Zij hebben een docbterken van 13 jaar; het is in de slaapkamer van dit gezin dat het drama in den nacht is afgespeeld. Dinsdag morgen, bij het opslaan, bemerkte vrouw Everaert, dat het huis met gasrauk was gevuld; een kort onderzoek deed haar vaststellen dat het gas ontsnapte uit de kamers der echtge nooten Leroy. Zij riep om hulp en toegesnelde personen stampten de deuren van het eerste verdiep in. Een akelig schouwspel rees voor de oogen der aanwezige personen op. De heer Leroy, die den kelijk in zijn slaap door de gasuilwasemingen werd verrast, was opgestaan en hij had willen vluchten; hij was evenwel te mi Iden der kamer gevallen; naast het bed lag Mevrouw Leroy, die dus insgelijks moet opgestaan zijn om te vluchten I doch op hare beurt werd verrast. Hel 13jarig i docbterken werd verstikt in haar bed. De drie personen gaven geen teeken van leven meer. De i gelaatstrekken der vrouw waren krampachlig in ineengetrokken, zoodat het bleek dat zij veel moest geleden hebben vooraleer te sterven. i Het onderzoek, dadelijk door de politie inge- steld, bracht aan ’t licht dat in de kleine kamer, die tot keuken dient een gaskomfoor is geplaatst. De kranen waren gesloten, doch de zekerheids- kraao, die den toevoer van gas afsluit, stond open en eene berst werd waargenomen in de caout- choucbuis die hel komfoor aan de gasleiding ver bindt. Een bijgeroepen geneesheer trachtte nog de levensgeesten op te wekken, doch vruchle- loos De dood was sinds lang ingetreden. i Het parket is ter plaats atgestapl om het offi- i cieel onderzoek te doen. i Bandieterij.— Maandagavond, rond 6 uren, weid Willem Nuel, plaatser van tele- i graafdraden, rue du Page, 73 te Elsene, op den steenweg van Ter Hulpen, tusschen de Victoria- laan en de laan van Lorreinen, door een kerel aangerand. i Deze greep hem langs achter vast om hem op i den grond te werpen en uit te punderen. Nuel kon zich losrukken en bracht den bandiet een geweldigen slag toe in den nek met een werk tuig. De kwaaddoener liet eenen smartkreet hoo- ren en zakte ineen. Een medeplichtige naderde doch Nuel hield hem op afstand met zijn ver- schrikkelijk werktuig. Intusschen kon de gewon de bandiet zich oprichten. Hij verwijderde zich met zijnen kameraad. Nuel deed eene klacht aan den eersten agent dien hij ontmoette en eene klopjacht werd in hel boseb ingerichl met politiehonden doch de twee bandieten werden niet ontdekt. Deze schenen 25 tot 30 jaar oud te zijn. Hun signalement werd naar de commissaria ten van den Brusselschen omtrek gezonden. Erg geveciit. Dinsdag namiddag, rond 4 ure, is te Ingelmunsler een twist ontslaan tusschen Jules De Muynck en oenen persoon van Oost-Roozebeke Beiden waren min of meer be- ronken. Al twistende zijn beiden lot aan de Lies brug gekomen, daar is de twist langsom heviger geworden. Plotselings heeft de Oost Roosebeke- naar aan Jules De Muynck eenen hevigen slag toegebracht met eene spa ie. De Muynck is ten gronde gevallen en zijn aan valler heeft hem dan nog verscheidene slagen toegebracht met zijn vreeselijk werktuig, alsook schoppen en stampen. Daarna heeft hij de vlucht genomen. Personen die in het veld werkten, zijn loege- l-jopen; zij vonden De Muynck erg gekwetst en bulten kennis. Men is spoedig op zoek gegaan naar eeneu geneesheer en dokter De Poorter van Izegem. die het eerst ter plaats kwam, stelde vast dal de toestand van De Muynck zeer erg was. Gp eene ladder werd de gekwetste naar een nabijslaanue boerenhof overgebracht. De Muynck is 25 tot 30 jaar oud. Automobielongeluk. Een onge luk heeft zondag plaats gehad op de baan van Pepinsler naar Spa, in de nabijheid der statie van La Reid. Het verkeer was aldaar zeer groot. Talrijke lieden welke zich naar de meeting van luchtvaart van Malchamps begaven of er van lerugkeerden gingen elkander onophoudend voorbij midden in het onafgebroken geruchl’van bellen en trompen. De au omobiel van M. De Reul, wisselagent, te Brussel, teutte naar Spa, voorafgegaan door vier wielrijders. Ter hoogte van de Thuronhrug gekomen kwam in tegenovergestelde richting een andere auto. Door het rijtuig te willen vermijden, werd een der wielrijders vastgegrepen en met zijne ma chten verscbillige meters ver medegetrokken. Hij had de beide beenen gebroken en kneuzin gen bekomen aan den onderbuik. Men kan nog geene uitspraak doen over do ergheid van zijnen toestand. Het is zekere Jules Lardinois, 29 jaar, werkman te Verviers. Aangerand. Een mijnwerker van Marchionnes, de 30jarlge Louis Plrson, was naar Gouillet gegaan om er vrienden te zien. Maandag morgen vonden de werklieden van de steengroef van de weduwe Marchal, Bone- AtomobielongevaL Op de Karel V ban te Bergen rolde een automobielreclaam een- er Anlwerpsche firma met groole snelheid. De conducteur Decot, wnnend op Ste Anneken bij Antwerpen, stond op de tostijgplaats en zekere A. Famain, wonend te Antwerpen, vertegen woordigend bedoelde firma, stuurde de automo biel. In het rijtuig zaten nog een Antwerpenaar en een persoon uil Bergen, M. Blanquaert. Bij 't ontwijken eener oude vrouw, reed de automobiel tegen een boom waartegen zij heelen- al werd verbrijzeld. Hector Decot werd opgeno men met gebroken rechterbeen en talrijke kneu zingen aan ’t gelaat; M. Famain had den volant in den buik ontvangen en lag bewusteloos; de Antwerpenaar bad den neus afgesneden door stukjes glas; M. Blanquaert was slechts licht ge kneusd. De oude vrouw, weduwe Gobeit, uit het Be gijnhof, lag bezwijmd ten gronde met gebroken schedel en arm. De toestand van MM. Decot en Famain is erg Moord. De echtgenooten Van Welteren Paquet houden herberg te Gosselies, in den fau bourg Charleroi. De man werkt in eene zeepzle derij. Zij hadden ais kostganger den 25jarigen daglooner Jozef G... Drie maand geleden, op raad van haar man, zei Hortense Paquet aan G.. dat hij moest weggaan. G... deed dit en ging verblij ven niet ver van daar, in de Jumetslraat. Zaterdagmorgen, rond 10 uren, bood G zich aan bij M. Van Welteren en bestelde een glas bier. De herbergierster weigerde hem te bedie nen en op zijne uitnoodiging, ging hij niet heen. Toen verliet de vouw hare woning. G... volgde ze. greep ze plots vast en loste vijf revolverschoten op haar. Twee kogels troffen haar een aan ’t hoofd, de andere aan den lin kerarm. De ongelukkige viel levenloos neer, waarna de moordenaar werd aangehouden. Hij zei toen niet hebben geweten waarom hij had geschoten. Ongeluk. Zaterdag morgen waren meerschen weg te Mont sur-Marchiennes. den ongelukkige teiug, badend in zijn bloed. Hij lag in de steengroef geworpen en had wonden beko men over gansch het lichaam. Hij heeft verklaard dal hij was opgevolgd door door verschillige kerels, wier naam hij heeft opgegeven. Dezen hebben, na hem met slagen overladen en geplunderd te hebben, van eene hoogte van 30 meters, in de steengroef geworpen. Plrson is naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is erg. De policie en de gendarmen zetten het onderzoek voort. Vermoord. Zekere Mestdag, fabriek werker te Fives, kwam zondag avond, om 6 ure, per rijwiel door de Processiestraat, toen hij door een ouden kameraad tegengehouden werd, die hem zonder omwegen verklaarde Zeg het aan niemand, maar ik heb een oude naar de andere wereld geholpen. Ik werkte, zooals gij weet, bij vader Serrure, de oude vrek wilde mij niet be talen. Ik werd woedend en hem gedood. Wilt gij mij dezen nacht helpen om zijn lijk te begraven? De kerel leidde Mesldagh naar een huisje in de Vancansonslraat waar Edmond Serrure, 70 jaar, geboren te Ronse, stoofhout verkoêht. De ouderling lag inderdaad dood, verwurgd, ten gronde. Zoodra Mestdagh zich van zijnen afschuwelij- ken kameraad kon ontmaken liep hij de policie verwittigen, Een eerste onderzoek werd onmiddellijk Inge steld; het parket werd verwittigd; het kwam rond middernacht op de plaats der misdaad. De moordenaar werd ’s morgens, om 3 uren, aangehouden in eene herberg der Etaquesstraat. Hij verklaarde Louis Desrumeaux te neeten, 19 jaar oud te zijn, en wel bij vader Serrure gewerkt te hebben, doch niets te weten van de moord. Na lange ondervraging verklaarde hij dat Serrure hem 3,50 fr. dagloon schuldig was. De grijsaard kwam zondag middag beschonken te huis. De moordenaar vroeg zijn geld; Serrure weigerde. De jonkman werd woedend en bracht hem een hevigan slag toe op het hoofd. Hij viel ten gronde, waardoor hij gewond werd aan het hoofd. De moordenaar greep toen eene koord en verwurgde hem, na hem eene prop in den mond gestopt te hebben. In zijne zakken vond hij 3 fr. welke hij zich toeeigende, de deur sloot en heen ging. Moord. Zondag namiddag begaven zich de twee jongelingen, Jules Beernaert, 18 jaar en Odiel Beernaert, 17 jaar, kozijns, land- werkers te Jonkershove naar de gemeentekermis van Woumen. HÖiid dón avona^Wamnu in np niiii y^iiucm terug en begaven zich rand 8 ure, ter herherg van Cyriel Descamps, huurhouder, langs den Meikemschen steenweg. Pas waren zij een kwart binnen, of de beide jongelingen begonnen met elkaar te schelden en te twisten over een meisje. De herbergier verzocht hun buiten te gaan twisten. De jongelingen vertrokken. De Beer- naerl’s waren nog maar vijf minuten buiten of Jules kwam terug in de herberg, doodsbleek en de handen aan de borst houdende. De baas kwam toegeloopen en vroeg wat er gaande was, waar op Jules zachtjes stamelde Odiltje, gij zult het wel beklagen Pas had de jongeling deze woorden uitgespro ken of hij viel roerlos ten gronde. Men plaatste Beernaert in eenen zetel, doch' een kwartuurs later gaf hij den geest. De eerw. heer pastoor kwam jbist ter plaats, toen den ongelukkige den laatsten adem uitblies. De dader had zich intusschen gevangen gege ven in de gendarmerie van Klerken en werd in hechtenis gehouden. Alwie een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke straat, Nieuportte zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt ep voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtschrift zal afleveren. toch op vele plaatsen feitelijk reeds hut i geval is. Dan eerst zullen de opperbazen van ens Thuin, en zijn broeder Altoos, 58 jaar oud, ins- land de politieke bisschoppen en priesters j «efijks wonende 'e Thuin beiden geboren te Aag- 1 r DIPS, hf‘710’ mpt nn 'I(M) metara ofatnnH van Ja voldaan wezen. Uit Spanje seint men aan de dagbladen In Katalonie zijn 120 scholen gesloten en zullen niet mogen heropend worden zon der de toelating van den pastoor! Ziet, dat ‘s het klerikaal ideaal, het voorstel van Woeste om aan de provinciën en gemeenten te verbieden normaalscho len te openen zonder de toestemming van ’t goevernement (’t is te zeggen van de priesters) was eene eerste stap naar dat ideaal. Dan zal het onderwijs van Belgie zoo laag vallen als dat van Spanje, dan zal Bel gie een land zijn van fanatism en ellende, van bandieterij en anarchie, gelyk Spanje; maar wat geven de priesters om de armoe de en de verstomping van een volk als zij maar de bazen zijn. Laat ons hopen, dat de klerikalen den tijd niet zullen hebben om die bevelen uit te voeren en Belgie weldra van de knel lende juk van ’t fanatism zal ver’ost zijn. nies, bezig met op 100 meters afstand van de stal ie van Thuin het spoor te herstellen. Te 7 ure 47 kwam een goederentrein uit Lob bes aan De twee broeders wilden zich mijden, doch een stapel bilje Het hun niet toe den expres- trein te zien dis met vollen stoom kwam aange rold. De belden broeders werden door de machien omvergeworpen en onder de wielen geslingerd. Het personeel der stalls kwam toegesneld. Frans Finceur was onthoofd geworden en was de leden afgesneden. Hij lag op het spoor. Zijn broeder Alfons lag op een tegenspoor bijna geheel vermorzeld De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. Beiden waren gehuwd en vader van een talrijk kroost Moordpoging. Een zonderlinge aan slag werd in den nacht van Zaterdag tot zondag rond 11 ure, gebleegd op eenen policieagent der stad Bergen, M. Janssens. M. Janssens kwam van zijne woning, vergezeld van zijne vrouw en zijne schoonzuster om zijnen dienst te gaan doen. Gekomen onder aan de Ni- mystraat, sprong eene vrouw vooruit en loste op M. Janssens een schot. M. Janssens gevoelde den kogel zijnen rechter slaap schrammen. Hij riep dadelijk om hulp en dreigde ouk vuur legeven met zijnen revolver. Twee andere agenten kwamen bijna onmiddel lijk ter plaats en hielden de moordenares aan; de vrouw werd naa het policiebureel overge bracht. Daar verklaarde zij Juliette Duart te heelen, 29 jaar oud te zijn en gehuwd met zekeren Lefebvre. Ze woonde te Bergen. Ze verklaarde dat ze den revolver had wegge worpen In een riviertje, gelegen nabij de plaats van den aanval en de Tröuillon genaamd, en dat zij den agent had willen dooden omdat hij haar ellende berokkende. Juliette Bruart is aan gehouden. Niettegenstaande al de opzoekingen is het wapen der misdaad nog immer zoek geble ven. Aanhouding. Verleden week mel den wij dat er dinsdag avond, rond 11 ure, een dynamielaanslag gepleegd werd te Lede, aan de woning van M. Paul Wuestenraed, bestuurder der zijdefabriek De Viscodi b te Hofstade, waar de werklieden thans in staking zijn. De bont ontplofte op de vensterriggel efl ver oorzaakte enkel eenige stoflelijke schade. Hel parket deed een onderzoek doch de dader werd niet ontdekt. Zaterdag rond middernacht is echter ae dader" van den aanslag zich te Brussel in het policie- kommissariaat van de Nieuwe Graanmarkt zich komen gevangen geven. Het is een oud soldaat, zekere L..., handels- reiziger, geboreu te Burdinne en wonende te St- Joost-le i-Noode in de Kruldtuinstraat, die nau welijks twee maand geleden het krankzinnigen gesticht van St-Truiden verlaten heeft. Hij vertelde aan den (commissaris gansch de to dracht der zaak. Een tiental dagen geleden ontmoette hij een oud wapenbroeder, die hem onder het drinken van een paar glazen bier uitnoodlgde dinsdag naar Aalst te komen om samen een stukje te •ten; de kameraad betaalde zelfs zijnen trein. L... ging naar Aalst; de twee kameraden aten en dronken goed. Toen vertelde L... aan zijnen kameraad dal hij zoo kort zat, en de vriend beloofde hem 20 frank, mits voorwaarde dat hij hem ook een plezier zou doen, nanaolijk een pakje te gaan nederleggen op den venslerdorpel van een huis dat hij hem aanduidde, dat er kwestie was eene lol en dat hij dus het pak ongemerkt moest nederleggen. L..., dankbaar voor de 20 frank, hielp gaarne mede aan de lol zonde** dat hij wist dat de farce in werkelijkheid een misdadige aanslag was. Toen kreeg hij van zijnen kameraad een zakje en zij gingen samen naar Lede. Nabij een zeker huis, nam de kameraad eene ronde doos, uit het zakje, en gaf die aan L. na eene wiek, die eruit hing, aangestoken te hebben. Hij legde de doos op den aangewezen dorpel en toen liepen zij samen weg. Twintig minuten later hoorde zij de ontploffing. Aan den Dender gekomen, leidde de vriend hem in eene herberg bestelde voor hem eene slaapkamer, gaf hem 4 stukken van 5 fr. en vertrok. Den volgenden dag vertrok L. naar Brussel, zonder <^en kameraad te hebben teruggezieo. Later gevoelde hij echter wroeging over die daad en kwam zich gevangen geven. De zrnuwdokter werd geroepen; deze stelde vast dal L niet genezen was van zijne zenuw ziekte. L... zegde gemakkelijk den weg en hel huis te Lede te zullen herkennen. Ook zijnen kame raad kan bij gemakkelijk herkennen, doch kent zijnen waren naam niet daar hij altijd met eenen bijnaam genoemd wordt. Alles loont aan dat L. de wrarheld zegt; zijn kameraad wordt thans opgezocht. Verstikt. Een zeer smartelijk onge luk dal dtie menschenlevens heeft gekost, ge beurde in den nacht van maandag op dinsdag in de Putterij. te Brussel, een oude straat gelegen achter de St-Huibrechtsgalerijen.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3