van Wieuport en Kanton Hartelijk dank! 1 Voor IB a ar he id en Vrede! Voor Vrijheid en Recht! Eerste Jaargang Zaterdag 9 October 1909 N° Willems-Fonds - Afdeeling Nieuport Aan de Werklieden Zoo fopt men de kiezers Gemeenteraad van Nieuport Staats Middelbare Scholen! DE REDACTIE iifanf vrij en knaieloo». J. DIERENDONCK kleingeestig, niet Ouderlingen bijatand Sedertjaren werd door den Vrijzinnigen Volksbond eene instelling tot stand ge- Namons Jiet Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, P.-F. DESWARTE DRUKKER HAHCK Statiestraat, Oudenaarde EEKBLAD OFEPSTB AX=t BZ Concert-Voordracht op Zondag tï October 190» om 4 1/2 ure namiddag IN HET LOKAAL, VALKESTRAAT Het Leven in de diepe zee Voordracht met lichtbeelden door den heer 11' Cam. lie Hruyne, leeraar aan de Hoogeschool te Gent. Gevolgd door Muziek en Zang. Het is een algemeen bekend feit dat de klerikale politiekers tot alle middelen hun toevlucht nemen om het bestuur, zoo van 't land als van stad, in handen te houden. Alle middelen zijn goed voor hen om hun doel te bereiken en de klerikale pers heeft dan ook de specialiteit van den min- Met het grootste genoegen hebben we verno men dat Mejuflers Baes en Plis, oud leerlingen der middelbare meisjesschool alhier, bij het on langs gehouden ultgangsexamen ter normale sehool te Luik, het diploma hebben bekomen van regentes bij het middelbaar onderwijs. Aan beide Mejuiïers en hunne gelukkige ou ders, onze innigste gelukwenschen. deren man, den weinig geleerden land bouwer, om den tuin te leiden. Zij bezigt hiertoe vooral het spook van het socialism, PRIJS PER NUMMER S ceutlomoii Zitting van den 24 September 1909, om 5 1/2 ure namiddag. (Vervolg). 3* punt. Sladsbegrooting voor 1909. Het lid heer De Jaegher vraagt het woord en zegt dat deze begrooting schijnt iu evenwicht te zijn dank aan de 5500 fr. nieuwe gemeentebe lastingen, die voor 1909 niet zullen gebruikt worden voor hunne eigenlijke bestemming, na melijk voor den dienst der ontworpen leening van 255,000 fr. Hij vraagt zich af welke bespa ringen in de begrooting voor 1910 zullen kunnen gedaan worden om den meerderen last van 6496 fr. 75 voor den dienst dezer leening te ver zekeren. Heer schepen Patfyn antwoordt hem dat hij het alsdan wel zal zien. In begrooting voor 1909. zegt de heer De Jaegher, is er voorzien Art. 13 Onderhoud der gebouwen 3000,00 Art. 16 Uitgav. gemeentelijke wegenis 500,00 Art. 17 Reiniging waterloopen, onder houd pompen en riolen 600,00 Art. 21 Onderhoud klokken 100,00 Art. 25 Onderh. der boomplantingen 500,00 Art. 78 Volksfeesten 2000,00 Ingezien de uitgevoerde werken en de talrijke werklieden gebezigd in 1909 aan den onderhoud der wegenis en planterijen, kan hij niet veron derstellen dat verschillige dezer kredieten toe reikend zijn om de uitgaven te dekken. De beer Secretaris zegt dat voor het vaststellen dezer kredielen, het College het middencijfer heeft genomen van de uitgaven der vijf laatste jaren; dat, voor de buitengewone plantagiën, er Pas was het eerste nummer van het om den niet helder zienden kiezer den Weekblad verschenen of wij ontvingen van alle kanten, zoo van de stad als van den buiten, talrijke inschrijvingen als abonnent. Sommigen waren vorgezeld van brieven van gelukwenschingen over ons genomen initiatief. De redactie dankt hartelijk de talrijke vrijzinnige vrienden voor die menigvuldi ge blijken van genegenheid. Onzen oproep werd gunstig beantwoord; het Weekblad werd overal wel onthaald. De redactie zal zich dan ook beijveren om de lezers zoo goed mogelijk op de hoogte van alle belangrijke politieke aangelegen heden te houden. Eenigo onzer inschrijvers stellen ons zelfs een aantal vragen om te weten of wij over de talrijke meesterwerken en de on telbare heldenfeiten der klerikale Nieu- portsche stadhuisbazen niet zullen hande len. Een weinig geduld, geachte lezers. Alles zal komen op tijd; Parijs en Rome zjjn immers niet op eenen dag gemaakt. Er is zoodanig veel kritiek voorban den er zijn zooveel punten waarover ge sproken moet worden, dat wy waarlijk bjjna niet weten waarmede beginnen. Alles zal dus komen op tijd en stond, tot spyt van wie ’t benijdt. Doch van nu af gezorgd dat het Weekblad overal indringe opdat de waarheid over fanatisme weldra zegeprale! bracht, die nog niet genoeg door de werk lieden wordt gewaardeerd; wy bedoelen de afdeeling van den Ouderlingen Bijstand. Het doel is aan den werkman, aan den kleinen bediende en den geringen nering- doener, in geval van ziekte of ongeval, hulp en bijstand te verschaften. Hulp, dewijl hij, die er deel van maakt, gratis de verkleefde zorgen van den ge neesheer ontvangt en tevens de noodige geneesmiddelen. Bijstand, dewyl hij dagelijks een frank vergoeding trekt gedurende zijne ziekte. Van die voordeelen kan elke werkman, van onbesproken gedrag, genieten, mits eene maandelijksche storting van een hal ve frank. WERKLIEDEN! Gij ook hebt toch uwe eigenliefde, gij ook beseft uwe eigenwaarde. Het is zoo vernederend, wanneer de ziekte of een ongeval U treft, uw toevucht tot het Armbestuur te moeten nemen om gratis het bezoek van een geneesheer te ontvangen, om met een bedelbriefje in de hand medecynen te gaan halen. Gedurende uwe onbekwaamheid tot werken, komt er ook geen loon in huis en moe Ier de vrouw moet nochtans voor ’t huishouden zorgen; ja, gij die ziek zijt, hebt zelfs versterking noodig. Waarom dan de hand uitsteken? Waar om eene aalmoes aanvaarden misschien slechts gegeven om hiervan is kiezingstjjd gebruik te maken? om later dwang uit te oefenen? Er is werk genoeg en de loonen zijn goed. Zorgt dus voor uw eigen, wees vrij en onafhankelijk! Al wie wil, kan heel gejnakkelijk vijf tig centiemen per maand aan zijn eigen welzijn besteden. Talryk zijn de werklieden, die van die nuttige instelling deelmaken doch ze kun nen nog talrijker zijn. Sluit U dus allen aan bij den Ouderlingen Bystand van den Vrijzinnigen Volksbond van Nieuport. VERKOOPER Pieter Versiraete, z«ou Valkestraat, Nieuport ABONNEMENT 3,eo franlc. jaar op voorhand betaalbaar I i den algemeenen wedstrijd van 1909, uilge- schreven tusschen de gestichten van het Middel baar onderwijs, lageren graad, komen onze beide Middelbare scholen zich op eene schitterende wijze te onderscheiden. Mejuffer Lucia Deseck, dochter van den ge- achten beer Bestuurder der Middelbare jongens school, en loerlinge van onze .Viddelbare meis jesschool bekomt in kategorie A, den 2n accessit met 64 punten op 100, en bekleedt de 32e plaats op 254 mededingsters. De jonge heeren Valere Legeln van Oostduin- kerke en Vercnocke Renon van Nieuport, leer lingen onzer Middelbare jongensschool, bekomen beiden iu het wetenschappelijk gedeelte, katego rie 85 punten op 1OO, en behalen ieder een prijs; zij bekleeden de 26e plaats op 141 mede dingers. De heer Michiel Michlels, van Eessen, is in Categorie C den 45* geklasseerd en bekomt een prijs met 80 punten. Eindelijk verdienen de heeren De Meyere Joris en Vercnocke Renon, beiden van Nieuport, eene eervolle melding, de eerste in het wefenschappelijk, do tweede in het letterkundig gedeelte van den wedstrijd, Dus totaal 3 prijzen, 1 accessit en 2 onder scheidingen. Die uitslag, vooral In acht genomen dat op een leerlinge van de meisjesschool, en op 4 leerlin- gmawari de jongensschool, ALLEN zijn bekroond geworden, mag als schitterend en roemvol be schouwd worden; terecht mogen we fier zijn op onze officieele Nieuportsche scholen. Ook is het een hoogst aangename plicht, de gelukkige lau reaten, alsmede hunne geachte ouders en het besturend en ondeawijzend personeel der beide scholen, onze warmste, onze l artelijkste geluk wenschen aan te bieden. Dat de bekomen uitsla gen voor hen een spoorslag weze, en nieuwe moed toebrenge om in de toekomst de goede faam onzer middelbare scholen staande te hou- ddn. De behaalde lauweren zijn een klinkend ant woord aan den hoon het officieel onderwijs, door onze fanatieke stadhuisbazen aangedaan; want, zien we ze niet, met alle hardnekkigheid, door alle middelen, onze onderwijsgestichten trachten te ontvolken, om dan een reden tot hunne af schaffing te vinden; zien we ze niet vlakaf Weige ren de afgebrande lokalen te herbouwen, zien wij ze niet onze meisjesschool in een gebouw vestigen daaitoe gansch ongeschikt, in de hoop er eenige kinderen te onttrekken; zien wij ze niet de prijsdeellngen afschaffen om leerlingen en ouders te ontmoedigen! Dit alles zal u noch tans tot niets haten, heeren klerikalen. Alle Nieuporlnaren, die het hart op de rechte plaats dragen, zijn terecht fier op hunne middel bare scholen en zullen ze met immer nieuwen moed ondersteunen, met immer groeienden ijver tegen uwe laffe lage aanvallen beschutten, want de verlichte burgerij weet maar al te wel het nut te beseffen onzer middelbare onderwijsgestichten Wij zeggen u gij wilt dat het volk onwetend blijve, want ongeleerdheid is synoniem van dwingelandij. Wij integendeel willen licht, volks beschaving dat leidt tot ontvoogding. En daar om Leve ons officieel onderwijs! Leve onze Nieuportsche middelbare scholen! Onze Vlaamsche Volksboeken] gevestigd in het lokaal, is eiken Zondag van 11 tot 12 uren open. De boeken worden aan iedereen kosteloos ter lezing uitgeleend. Kinderen beneden de 1O jaar wor den niet toegelaten. Annoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeeliugen moeten vóór den Donderdagmiddag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Ni- 'port en Kanton moeten door den schrijver onderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. schrik op het lijf te jagen. En, om dien kiezer te beletten zijne stem op de vrijzin nige kandidaten uit te brengen, schreeu wen de klerikalen over alle daken, dat de liberalen de bondgenooten zijn van de socialisten, dat de liberalen zich aan de socialisten verkocht hebben, dat zij samen spannen met den duivel en andere boo?e geesten! Herinnert gij u nog de laatste Kamer kiezing? Op de lijst der liberalen kwam dan ook den naam voor van den heer Cop- pieters, degroote aannemer van werken, gemeenteraadslid te Gent, thans senator voor de provincie Luik. Dat was voldoende om de klerikalen te doen builen en tieren, om den weinig geleerden man te doen schrikken en beven, als ging de wereld vergaan. En wat zien wij thans sedert enkele maanden? Te Gent was het schepencollege uitslui- telijk samengesteld uit liberalen, uitman nen die niets anders wilden dan vrijheid en recht, die niets anders kenden dan plicht, die de socialisten wisten te beletten sommige overdrevens voorstellen te doen uitvoeren en die de klerikale achteruit kruipende politiek wisten te ontmaskeren. De klerikalen met Sifïer aan hun hoofd, hij die zoo gaarne burgemeester zou wor den, hunkerden naar een paar schepen zetels. En wat hebben zij gedaan om hiertoe te geraken? Zij hebben zich eenvoudig met de socialisten verstaan om de liberalen te doen vallen; socialisten en klerikalen zijn er volledige bondgenooten, ’t zijn thans de beste vrienden, ’t zyn twee handen op een buikje. De chef der socialisten Anseele, de vriend van den heer Coppieters is er zelfs schepen van financiën. En niettegenstaande hun ernstig ver bond, hun volleoig akkoord, is de draak van het Gentsche Belfort niet neergeval len en staat de Dalle Griete nog altijd op hare plaats. Volgens de klerikalen mogen wy ons aan allerlei ongelukken, aan alle wreedo en schrikwekkende gebeurtenissen ver wachten, indien de liberalen en socialisten voor ven oogenblik te zatnen oprukken tegen de klerikale overheersching. Maar, spannen de klerikalen en de socialisten te zamen, dan gebeurt er niets, volstrekt niets! Hoe kinderachtig en waar? Hebben wij dan geen gelyk te zeggen dat de klerikalen niets anders doen dan het volk om den iuin leiden? Het kiezerskorps zal zich echter niet langerdoor de klerikale ongeluksprofeeten laten misleiden. In volle vertrouwen, met do vaste overtuiging te handelen in ’t be lang van land en stad, zal het zyne stem schenken aan de vrijzinnige kandidaten.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1