Belangrijk Bericht - Binnen- en Buitenland. Inteekeningsbriefje een Alwie een abonnement neemt op het Weekblad tan Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings- briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke- straat, Nieuport te zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtschrift zal atleveren. vrijwaren tegen den inval eener vreemde natie. De belastingen zijn maar gedurig opge slagen. Rechtstreeks en onrechtstreeks hebben zij het geld uit de zakken der las- tenbetalers geklopt; en dat noemen de klerikalen Geen cent meer! De openbare schuld is verdriedubbel, de Belgische renten zijn in waarde gezon ken, en dat noemen de klerikalen het ontredderde financiewezen in evenwicht brengen. Zoover hebben de klerikalen ons ge bracht op financieel gebied? Daartegen trad de liberale partij op met een s gramma naar te veel vrijheid rook; daar het voor iederen Belg de gelijkheid voor de wet eischte en zijn stoffel ijk welzijn be oogde, hebben de klerikalen het steeds hardnekkig bestreden. Wij vroegen het algemeen stemrecht met evenredige vertegenwoordiging en wij kregen de wet der vier eerloosheden. Wij vroegen 1 fr. pensieon daags voor den afgesloofden werkman en als beloo- ning wordt enkel aan de oude vriendjes van den pastoor 9centen daags toegekend. Wij vroegen den persoonlijken dienst, en zij schonken ons het vrijwilligersleger dat op een kolossalen fiasco is uitgeloopen en dat hen thans diep in verlegenheid heeft gestoken. Wij vroegen de leerplicht, en zij hebben integendeel de jeugd van een degelijk on derwijs beroofd. Zij hebben het onderwijs overgeleverd aan broerkensen nonnekens die op de domheid der geslachten specu- leeren om hunne kolossale macht te be stendigen. In een woord, het klerikaal bestuur heeft gedaan wat Beernaert eens verklaar de Gematigd gehandeld. Het is op looze, slimme, oolijke wijze te werk gegaan en zonder slag of stoot het land overgeleverd aan de klerikale macht, bij zooverre dat er geen openbaar ambt meer te bemachtigen is zonder een biecht- briefje van de geestelijkheid. Vandaar verlaging der karakters, ver nietiging van alle ideaal, verdrijving van alle fierheid en nationalen trots, en weg zinken van gansch een edel volk in den modderpoel van ondeugd en slechte be geerten. Dit is het bilan der 25jarige klerikale heerschappij. En op het oogenblik dat zij deze verja ring met allen mogelijken luister vieren, heerscht de tweedracht in hunne rangen. Deeenen, die met vrees het einde zien naderen, willen wat toegeven met het ge dacht aldus het vertrouwen des volks te winnen. De anderen houden aan den ou den slenter, willen alles trotseeren om tie geestelijke macht, waaronder w ij gebukt gaan, te doen duren, en alzoo ziet men tegenwoordig de klerikalen malkaar be vechten. Niet een punt komt op de dag or Ie of zij verschillen van meening, en niet eene stemming heeft plaats waar zij zeker zijn de meerderheid te bekomen. Zoo zjjn reeds verscheidene voorstellen, uitgaande van de regeering, afgestemd geweest door de Kamers, hetgeen het mi nisterie in een aardige toestand brengt. Tegenwoordig is het de millitaire kwes tie die hen verdeelt. Schollaert heeft aan den minister van oorlog beloofd hem niet te verlaten, en komt meteen voorstel voor den dag, waarmede zijne aanhangers lachen. De oude kliek wil van geone veranderingen hooren; en volgens het schijnt heeft de Koning er zich dit maal ernstig mede bemoeid en zou desnoods de Kamers ontbinden. Ziedaarin welken toestand de klerikalen verkeeren. De oude klerikale party schreeuwt moord en brand. Wij zijn verdeeld, roept zij uit, gelijk de liberalen in 1884, en wij zullen hetzelfde lot ondergaan. Anderen bidden om overeenkomst en het gaat njet. Nog anderen zouden met een programma willen voor den dag komen en zij kunnen er geen vinden. In één woord, aan meer deren hutsepot geleek nooit de klerikale door druksels of meetingen, toonen, hoe wij de misbruiken, die de klerikale partij invoerde, zullen doen verdwijnen, om ze trapsgewijze te vervangen door domokra tische belangen. Thans zijn wij goed ingericht. Er dient nog slechts de onverschilligen op te beu ren, de verlorenen terug te doen keeren, en dan zullen wij zien dat in 1910 de libe rale partij sterker dan ooit uit den strijd zal komen en de klerikalen voor eeuwig zal verslaan. de woning harer oude ouders, welke te Wettenen Jabbeke; waren, had verlaten om te Ledeberg te gaan wasschen. Daar de ouders niet juist wisten wanneer hunne dochter zou weerkeeren, waren zij naluurlijk niet ongerust en verwachtten ze haar nog niet voor den maandag avond. Niettemin was het meisje Schollaert dien avond naar huis gegaan. Het is alsdan, bij deze terugkomst, dat het wreede drama moet zijn voorgevallen. Hoe het eigenlijk is gebeu d, en is de ongelukkige het slachtoffer geworden van een dief of van een ellendeling, dit zal het onderzoek trachten uit te wijzen. Eene zaak is zeker; de ongelukkige werd ge* vonden dinsdagmorgen rond drie uur en wel met overgesneden hals. Ziehier hoo de beklagengswaardige vader het lijk zijner dochter aan trof Zooals vele bejaarde menschen, gaal vader Schollaert vroeg slapen, en is dus vroeg wak ker. Nu dinsdag nacht was hij reeds vroeg wak ker en rond 2 1/2 uur kon hij dus geen oog toe doen. Hij besloot dus maar op te staan en eens naar buiten te gaan kijken. Zoo gezegd zoo gedaan. Rond 3 uur kwam hij dus in een boschje, op een lOtal minuten van zijne woning gelegen. Langs een wegel gaande, zag hij er het lijk eener vrouw liggen. Dadelijk dacht hij aan eene misdaad. Verschrikt besloot hij de politie van Welteren te gaan verwittigen. Het bureel ligt niet al te ver van de plaats en hij begaf er zich dadelijk heen. Toen hij met den commissaris en een agent ter plaats kwam, welke een lantaarn mede had den genomen, beseft men welk tooneel er volgde wanneer de de arme man in de vrouw zijne eigene dochter had herkend; de ongelukkige was vermoord geworden. Zooals wij hooger zegden, had zij de keel over gesneden en tevens een steek in den buik ont vangen. Zij moet tegen haar moordenaar hebben geworsteld. Dit drama verwekte de grootst opschudding in de streek Het parket is thans ter plaats en bel lijk der vermoorde, naar het dorp gebracht, zal geneeskundig worden onderzocht Revolverdrama. Maandag avond, rond 5 ure, bevond Edmond Van Daele zich in de herberg Den Keizer, Lichterveldestraat te Zwevezeele, toen Emiel Haezebroeck, daar juist nevens, In Cuba, herberg houdende, er ook bin nen kwam. Twist ontstond lusschen beide man nen en eensklaps haalde Haezebroeck eenen revolver te voorschijn. Vooraleer men kon tus- schenkomen, knalden twee schoten en Vandaele rolde stuiptrekkend ten gronde. Een kogel bad hem den arm diorboord terwijl een andere hem langs de zijde in het lichaam gedrongen was. Haezebroeck nam de algemeene verwarring te baat om weg te vluchten. Onmiddellijk werden policie en geneesheer verwittigd. Deze laatste oordeelde den toestand van Van Daele zeer erg. Naar het schijnt zou de twist ontstaan zijn doordien er eene veels was tusschen Van Daele en Haezebroeck. Aan de geabonneerden van dit blad die zich flauw en afgemat gevoelen, en deze die aan bloedarmoede, trillingen en nevralgies of aan oorruisching lijden, zullen in weinig tijd eene volmaakte gezondheid terujgvinden, indien zij hunne toevlucht nemen lot de) ijzerhoudende Pil van Dr Raphaël, die men in alle goede apotheken aan 1.75 fr. verkoopt. in tijd van oorlog niet in staat zijn ons te partij in ons land En bij zulke toestanden zou het, volk de oogen niet openen? Als zulke kans van winnen zich voor ons voordost, moeten wij dan niet al onze krachten somenspan- n?n om die bende uiteen te drijven? Wij hebt en sterke wapens in de hand. Wij hebben het schoonste en edelste pro gramma dat ooit eene partij aan het volk heeft kunnen voorstellen. Algemeen stem recht, leerplicht, verplichte soldatendienst en 1 fr. pensioen voor den afgesloofden werkman. Dat moeten wij door onze bladen de kiezers voor oogen leggen, en niet ophou den hun dit schoon programma in ’t ge- schoon programma. En daar dit pro- heugen te prenten. Wij moeten hen, hetzij inwoners in geslaagd het vuur te blusschen. De schade bedraagt ongeveer 5000 fr Eenige uren later, na dezen brand, is brand uitgebroken in eene schuur te Wemmel, bij Hamme. Het vuur was ontstaan in de schuur bij den landbouwer Verhelen. De pompiers van Wemmel, alsook deze van Hamme, zijn erin geslaagd hel vuur te beperken. De schuur met alles wat ze bevatte is de prooi der vlammen geworden. De gendarmerie heeft een onderzoek Ingesteld. Vergiftigingen. - De policie van Valenciennes werd zaterdag bericht dat Madame Berteaux, geboren Adolflna Larlier, 29 jaar oud, wonende rue du Pont-Neuf, dood was gevonden, bezweken aan eene vergiftiging. Een harer kinderen was insgelijks bezweken en de drie anderen waren zwaar getroffen. De zaak veroorzaakt eene kolossale opschudding. Ziehier de inlichtingen. Ongeveer 15 maanden geleden woonde Mad. Bertreaux nog te Marly bij Valenciennes, met eenen Belg, eenen werkman en zijne vier kinderen 9, 7, 5 en 3 jaar. Zikeren dag verliet Berteaux vrouw en kinde ren en droeg 300 fr. mede. Sinds dien weet men niet meer wat er van hem geworden is. Zijne vrouw had als lastdraagster een zwaren kamp. Vrijdag avond, rond 8 1/2 uren, had zij even als hare kinderen, een beafsteak met frites geëten. Men dronk bier en ging toen slapen. Rond 3 uren ’s morgens, moest zij opstaan om hare kinderen te verzorgen die klaagden over ingewandspijnen. De ongelukkige stierf wanneer zij terug naar bed ging evenals het jongste. De drie anderen ademden met moeite. Dr Lamb?rl die men over’! geval raadpleegde deed het lokaal ontruimen en de overlevenden naar het godshuis overbrengen. De politie heeft den pot met friten aangeslagen. In afwachting weet men nog niet of er eene misdaad of een zelfmoord gebeurd is. Drama. Een vreeselijk drama waar van de oorzaak nog geheim blijft, heeft zondag in den vroegen morgen in het do»p Crupet (Na men) plaats gehad. Josephina Martin, 38 jaar, is voor de tweede maal gehuwd met de genaamde Boucifet. Uit dit tweede huwelijk zijn vier kinderen gesproten, twee jongens en twee meisjes Het oudste Is een jongen van 6 jaar, het jongste een meisje van ongeveer 6 maand. Zondag morgen, om 4 1/2 ure, stond de zoon, uit het eerste huwelijk van Josephina, op, om te Moordpoging. Inde gemeente Wam- beke werd woensdag nacht eene moorpoglng gepleegd, welke diefstal tot drijfveer had. Rond 1 ure van den nacht werd de landbou wer De Ridder, uit zijnen slaap gewekt door eene groote klaarte, van eenen dievenlantarn, denkt men, welke een kwaaddoener op hem gericht had. De klaarte was zoo verblindend dat de land bouwer niemand kon erkennen. Op hetzelfde oogenblik werd er rakelings een revolverkogel in zijn gelaat geschoten. De kogel verbrijzelde den landbouwer drie tande schampte dan af en vloog in een meubel in den hoek der kamer. De landbouwer verloer van schrik het bewust zijn. De bandiet die dacht dal de man dood was, nam de vlucht, na al de meubels opengebroken en eene som v. n verscheidene honderde frank gestolen te hebben, ’t Was slechts tegen den morgen dat de landbouwer terug tot bezinning kwam. De gendarmerie werd verwittigd. De bevelheb ber ontdekte in het meubel den revolverkogel en op den vloer vond hij eene groote zwarte kous, mat twee gaten in en welke de schelm als masker moet aangehad hebben Donderdag namiddag heeft het parket ter plaals een onderzoek gedaan. Brand. Zondag morgen, om 1 uur, werden de inwoners van Wemmel, bij St-Pieters Jette, gewekt door de noodklok welke de koster der kerk onophoudelijk deed bengelen. Hel alarm was gegeven door MM. Pewaet en Fossë, die terugkeerden van Meysse. Van zoodra de inwoners vernomen hadden dat er brand was uitgebroken bij den heer schepen Vanden Broeck, verlieten zij spoedig hunne woningen. Het vuur was ontstaan op eenen hooizolder, boven bel afdak van de heeren Vanden Broeck, die een der groote landbouwers Is van het dorp. De pompiers zijn er spoedig met de hulp der uit het eerste huwelijk gaan visschen. O.n beneden te geraken moest hij door de kamer zijner moeder en tot zijne groote verwon dering zag hij ze niet. De bedjes zijner broertjes en zusters waren ook verlaten. Da jongen ging naar het venster en zag er zijne moeder in eenen grooten vijver spartelen. I lug liep hij naar beneden en riep om hulp. Hel was verloren moeite; eenige stonden nadien verdween de vrouw onder ’t water. M tn begon te dreggen en haalde de vrouw boven. Zij gaf nog eenige teekens van leven doch er is geene hoop haar te redden. Eenige minuten nadien haalde men de lijken der vier kinderen op. het parket is ter plaats gekomen. Moordpoging. Zaterdag werd hel gehucht Bauwenshuizen te Temsche in opschud ding gebracht door eene moordpoging. Do vrouw van Frans Van den Eynde, de ge naamde Marie Pauwels, onderhield sedert eenige maanden schuldige betrekkingen met Arthur Goffoi, eenen oud,veroordeelde, bijgenaamd de Foolbal De man had uit dien hoofde zijne vrouw een tijd lang verlaten; nu hadden zij echter wederom het echtelijk leven hernomen, en Goffroi werd buitengezet. Deze was sedert op wraak bedacht. Zaterdag avond, rond 9 uren, drong de schurk eensklaps in hel huls van Vanden Eynde, sprong op do vrouw en bracht haar verscheidene mes steken toe. De echtgenoot, die zijne vrouw trachtte te verdedigen, bekwam insgelijks ver scheidene messteken. Do vrouw werd doodelijk gewond. De moordenaar vluchtte na zijne euveldaad weg, doch werd in den nacht aangehouden in eene herberg op de wijk <t Cauwenberg Hij zegde aan den pollciekommissaris dat hij wel zeker in hel huis gedrongen was om d. vrouw te vermoorden en drukte zijn spijt uit dat zij nog leefde. Schrikkelijk drama. - Een schrik kelijk en geheimzinnig drama heeft de gemeente Wijogene in opschudding gebracht. Toen Meetor Vande Voorde, lijnwaadfabrikant, zondag avond, rond 10 ure, tehuis kwam, op het dorp, was hij erg verwonderd zijne vrouw niet te vinden. Hij ging de kamers doorzoeken en vond zijne vrouw met eenen revolverkogel in hel hoofd, dood te bed liggen. Naar allen schijn moet er ingebroken zijn en in de slaapkamer was den inhoud der kas over hoop geworpen. Aanstonds werd de policie van Wijngene en de gendarmen van Eegem verwit tigd. De gendarmen hebben onmiddellijk een voor- loopig onderzoek ingesteld, en hebben de wacht in de slaapkamer bij het lijk gehouden, tot aan de komst van het parket van Brugge, dat maan dag namiddag, om 3 ure ter plaats kwam. Vands Voorde is 32 jaar oud en een welstellend man, hij was slechts sedert 2 maanden gehuwd. Zijne vrouw, het slachtoffer, is eene dochter Lampaerl van Pittem en slechts voor aan in de 20 jaar oud. Zij werd algemeen geacht. Oneerlijke winkeldochter. Me- juffer was sedert 4 jaar winkeldochter bij M. C., die-een groot magazijn heeft van speelgoed, snuisterijen en juweelen te Mechelen. De moeder der winkeldochter, de broeder en eene zuster woonden te Thieneo. De handelaar stelde sedert verscheidene maan den belangrijke diefstallen vast In zijn magazijn. Vermoedens vielen ten slotte op mejutfer L. ten gevolge van een naamloos schrijven aan het parket. Uit het onderzoek bleek dat de winkel dochter eiken morgen een zwaar pak gestolen goed aan hare zuster van Thlenen droeg die aan de statie van Mechelen wachtte, en er mede naar Thlenen vertrok. Aldus werden er voor 25,000 fr. koopwaren gestolen. Door huiszoekingen bij de weduwe en bij ver- heler$,zijn thans 3000 fr. gestolen koopwaren teruggevonden. Wreede misdaad. Eene vreeselij- ke mibdaad werd gepleegd op ’t grondgebied van Welteren-Jabbeke; men veronderstelt maandag avond. Ziehier de bijzonderheden welke daarover vermeld worden. Het slachtoffer is de 2<jarlge Marie Schollaert, een slruisohe vrouw welke sinds verleden zondag Ondergeteekende. wonende straat, N‘ te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prjjs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper of te zenden naar het koffiehuis Willetns- Fonds, Valkestraat, Nieuport.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3