Weslende-Baden NIEUPORT Heeren Kiezers Nieuport-Baden Examens Landbouwkronijk Kieskronijk Staats Middelbare Meisjesschool bet princiep de klerikalen! van den dan ropp?n zij moord en brand op dp libe ralen Eerlyke taktiek voorwaar! Maar het kiezerskorps wordt ook verstandiger; het zal zich niet meer laten misleiden en in volle vertrouwen zijne stem schenken aan de vrijzinnige kandidaten. van automobielen en ..vt smalle brugje Pensioenen Bij koninklijk besluit van 26 Augusti 11. worden de volgende pensioenen verleend Aan Mev. M. J. Minne, weduwe van den heer P. F. Van den Abeele, landelijke brievenbesteller alhier, 647 franken. Aan Mev. M. V. Van Leir- berge, weduwe van den heer T. Curio, in leven statieoverste te Ramscappelle bij-Nieuport, 1050 franken. ste gelukwenschen. Die vijf schitterende uitslagen strekken nog maals tot eere van ons officieel onderwijs; en bew.jzen meer en meer, dat het, het betrouwen dat we erin stellen, ten volle waardig is. In de Halles Westendaises langs den dijk van Westende Baden, is het nieuw hotel Belle Vue in miniatuur tentoongesteld. Dat uitgestrekt gebouw dat 300 kamers zal be vatten wordt opgericht oostwaarts den bestaan- den dijk en zal als massa aan bet Palace Hotel van Oostende mogen vergeleken worden en eene belangrijke uitbreiding voor deze badplaats daar- stellen, Binnen kort wordt de hand aan ’t werk ge slagen. op ’t laatste oogenblik vernemen wij dat er morgen en acht dagen groote manoeuvers zullen plaats hebben op de Willem De Roolaan, alwaar de pompiers ook de riool zullen blusschen. De andere helft van ’t pompierskorps zal ook opgereepen worden om sabre au clair en baio- nette au canon, de toegestroomde menigte op afstand te houden en te beletten dat de jongens zouden zingen. Sarelije, Sareltje, ’k heh het u gezeid En ’k zeg het nog. Achter die riole 'Zijn d’er nog!... Kleine manoeuvers. Zondag laatst ontwaarden wij een gedeelte van ons pompierskorps met de brandspuit en de stoommachien vooraan, gevolgd door den heer bevelhebber in blinkenden tenu en sneeuwwitte kepi, dat optrok naar de kleine manoeuvers die plaats hadden in de slachthuisstraat. ’t Gevaar was groot En dringend de nood! Bedenkt eens... de riool was verstopt. Dreu nend weerklonken de bevelen van den bevelheb ber; doch tegen hun goeste begonnen onze pom piers de riool met de brandspuit door te spoelen. 17 duist 500 frank uitgeven om van onze pom piers, die van zulke karweitjes in ’t geheel niet houden, gootekuischers te maken, dat is toch te wreed, zei een der toeschouwers. Ware ik pompier, ik deed het niet, zei een ander. Wat wilt gij, zij doen zooveel tegen hun goeste, kreeg hij voor antwoord. Philharmonie. Velen van ons zullen nog met welgenoegen het reisje herinneren dat onze Philharmonie de zen zomer naar Duinkerks maakte om aan het internationaal festival van Malo Baden deol te nemen. Onze maatschappij is door het lot be gunstigd geworden. Onder de talrijke deelne mende kringen bekomt ze de 23* premie en is de eenige Belgische maatschappij waaraan eene premie is te beurt gevallen. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat de heer de Landtsheere kandidaat zou blijven te Brussel. De heer De Groote zou alhier vervangen worden door M. de Coninck; zoon van den oud senator. Blijft te zien of de buis, weggelegd voor den 3n klerikalen kandidaat, bestemd is voor den zwijger Pil, ofwel voor den nieuwen kandidaat de Coninck, die in 't klerikale kamp maar wei nig aantrek schijnt te hebben. Handel en ScheepvaartOp Don derdag 7n October is aangekomen de Steamer Clara kapitein J. Blonde, van Goole, met 950 ton allerbeste kolen, en is terug weggevaren met eene volle lading macadam, op 12n October, ter bestemming van Engeland, dit alles voor reke ning van de naamlooze Maatschappij Handel en Scheepvaartalhier. Naar loopende geruchten zou de heer Beer- naert, oud minister, zich ook niet meer laten voordragen te Thielt en aldaar vervangen wor den door advokaat Vandevyvere, thans klerikale schepene te Gent. In T Thieltsche zal die advokaat schelden en schimpen op de liberalen en de socialisten; maar te Gent, om een schepenfrak, is hij 't akkoord met de socialisten. ’l Zijn mannen van te stoppen door de klerikalen gemaakt en woord voegende, hehben ze zich de groote ,i--1 nu. 1 op jff^ring gefronst de aankoop te doen van een p fitigenkosiclyken, jongen hengst van Brabantsch ras, die reeds een dezer dagen moet aangekomen zijn, en gestald is bij Mijnheer Camille Van de Wonde, landbouwer te Ramscappelle bij Nieuport. Wij wenschen onze landbouwers profi ciat over hun loffelijk initiatief, en hopen dat hunne pogingen met de beste en welverdiende uitslagen zullen bekroond worden. De kiezerslijsten van 1 Mei 1910 tot 30 April 1011 zijn verschenen. Met die lijsten wordt gestemd in de Kamerkiezing van Mei aanstaande. Het is dus noodig dat onze vrienden op die lijsten met het aantal stemmen ingeschreven zijn waarop zij recht hebben en dat onze tegenstrevers er geen grooter stemmental op voorkomen dan hun toekomt. Komt dus allen naar het koffiehuis Willems Fends Valkestraat Nieuport, waar de lijsten van al de gemeenten van het kanton Nieuport ter inzage van een ieder berusten. Zie de lijsten na, en, wie denkt voor zich zelven, voor anderen ot tegen anderen te moeten reklameeren, zegge het ten lokale. Het bestuur van den Vrijzinnigen Volks bond van Nieuport zal zieh hiermede kos teloos gelasten. Alle reklamatiën moeten vóór het einde der maand October by het College van Burgemeester en Schepen van elke gemeente ingediend worden. Er is dus haast bij en niet wachten of uitstellen is de boodschap. Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende het kiesrecht Om kiezer te zijn is de eerste veraischte dat men geboren Belg zy, of de inburge ring bekomen hebbe. Daarenboven moet men nog de volgende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn vcor de Kamer moet men op 1" Mei 1910 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op 1 Juli 1909 ten minste sedert één jaar ten volle in de stad of gemeente verblijven; voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op èène bijgevoegde stem Voor de gemoentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op 1 Mei 1910, gehuwd, of weduwnaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen; van 2,000 tot 10,000 zielen, 10 fr.; in de mindere ge meenten 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5’frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopende jaar en voor het voorgaande. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1908 betaald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekend is op de belastingsrollen. Hebben, ook recht op éène bijgevoegde stem De kiezers, eigenaars, sedert 1“ Juli 1908, van gronden of huizn gevende een kadastraal inkomen van 48 fr.; of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eerien jaarlykschen intrest van 100 frank en be staande sedert 1 Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde stem- menitamBÉr'iïii-- - f/ezen, die alle twee de bovengenoem de voorwaarden van huisvader én eige naar samen bezitten; 2’ Zij, die drager zijn van een der diplo ma s, titels of getuigschriften, opgesomd art; wet van 12 April 1894; 3" Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleedeu of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voor melde wet Zij, die sedert 1 Juli 1908 eigenaar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr., hebben recht, als eigenaar, op twee bijge voegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Het droevig nieuws van het afsterven van Mijnheer Leon Lepage, Schepen van Openbaar volksvertegen- onderwijs der stad Brussel en volksvertegen woordiger werd alhier zondag avond ontvangen. Sedert verscheidene jaren bracht hij het zo merseizoen over in onze badplaats. Dees jaar echter bij zijne aankomst kon men reeds bemer ken dat, door eene sleepende ztekte ondermijnd zijne gezondheid zeer veel te wenschen liet, en bij zijn vertrek, pas vier weken geleden, had eenieder het droevig voorgevoel dal de geachte heer Lepage, zijn geliefkoosd Nieuport Baden nimmer nog zou terugzien De stad Brussel heeft door zijne plechtige be- graafnis op Woensdag 11., de grootste hulde bewezen aan haren diepbetreurden schepen van onderwijs en sehoone kunsten, aan den beroem den advokaat Lepage. .l«n Mijnheel- Lopsgs, amu, en AmtAI.w Ml de kolonie van Nieuport-Baden bare Innige deelneming in dit zoo vroegtijdig afsterven. Er is opnieuw spraak het recht trekken van den steenweg van N<euport naar Nieuport Baden nabij het Oud Veurnesas ten uitvoer Ie bren gen. Vroeger werd zulks meermalen nuttig ge vonden, doch steeds uitgesteld. Heden, door het daarstellen van eene buurtspoorlijn, is dit ont werp noodzakelijk geworden want voor trams Is voornoemde plaats een der gevaarlijkste gedeel ten'welke op de buurtspooriijnen der kust be- staan. Voor het druk verkeer van automobielen en rijtuigen in het badseizoen is het smalle brugje onvoldoende geworden en daarenboven uiterst slecht gelegen in de bocht van den weg. Des avonds is het gevaar des te meer te vreezen, daar de verlichting dikwijls verv aarboosd is en dikwijls te gering. Wij zouden gelukkig zijn, kon men spoedig lot eene bevredigende rplosslna geraken. Mijnheer Gustaaf Magnlel, zoon van den heer Mgnlel, kontroleur der douanen alhier, oud leer ling van het Atheneum te Gent, die ter Gentsche hoogeschool in de zitting van Juli 11. de 1' plaats met groote onderscheiding had verworven, voor de 2" proef van het exaam van kandidaat inge nieur der burgerlijke gebouwen(wetleiijkegraad) heeft, in zitting van October een bijgevoegjl exaam afgelegd, tot het bemachtigen graad van kandidaat in natuur en wiriaodige wanschappen, en is mei de grootste onder» -hel ding aangenomen geweest. De heeren Lodewijk Dansercoer, oud leerling onzer Middelbare Jongensschool en van het Atheneum te Oostende, en Lodewijk Verduyn, bediende bij staatsspoorwegen alhier, insgelijks oud leerling van hel Atheneum van Oostende? hebben belden met goed gevolg bet ingangs- exaam aan de Gentsche hoogeschool afgelegd, ton einde er den lltel van conducteur der bur gerlijke gebouwen te veroveren. De heeren Arthur Debusschere, oud leerling der Middelbare school, en Hendrik Debruyoa, oud leerling van hel bisschoppelijk college, doch die nadien studiën aan onze Middelbare school heeft voleindigd, beiden thans ordeklerk bij het beheerder Belgische posterijen, hebben in het laatste uitgeschreven examen den graad van klerk (commis) bij genoemd bestuur bemachtigd. Aan die vijf jonge heeren en hunne geachte amilién biedt het Weekblad zijne hartelijk- muldelen zouden kun:; om den paardenteelt in beteren. wh™LParig m°eSten Z® bestat'8en dat het gebrek aan goede voortteelers de oorzaak van dien toestand is, en de daad bij bet Verschillige der voornaamste landbou wers van het omliggende, bewust over denk T00,uitgang van den paar- denkweek hebben zich in eene vereeni g-ng aangesloten, en in verschillige bij- eenkomsten nagezen welke doelmatige iDDen genomen worden - .J onze streek te ver- De Brusselsche dagbladen melden ons groot nieuws dat M de Landtsheere, minister van Juslicie, thans volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Brussel, bij de aanstaande Kamerkiezing van Mei 1910, de vernieuwing van zijn mandaat aldaar niet meer zal vragen om zich in het arroBdissement Veurne Diksmude-Oost- ende als kandidaat, in plaats van M. De Groote, voor te stellen. Het aftreden van M. De Groote was reeds se dert zeer langen tijd voorzien, voorzeid en ver wacht, dcch hy liet zijne kamerzetel niet los vooraleer de verzekering te hebben dat er hem in ruiling een vetbetaalde post zou geschonken worden. Zoo het schijnt is die koop nu vast en zeker gesloten. De man voorziet immers dat de klerikalen in Mei aanstaande met pak en zak uit ’t ministerie zullen mogen verhuizen en hij vindt dus het oogenblik geschikt om eerst voor zijne eigene belangen te zorgen. ’t Schijnt dat hij ergens een zeer winstgevend ambt zal vervullen; een vet kaasje voor de vriendjes! De kandidatuur van M. de Landtsheere wordt door de Diksmudsche klerikalen zeer koeltjes onthaald, want daar vindt men mannen met baarden en andere Maesen die met een afgunstig oog den kamerzetel van M. De Groote sedert lang beloeren. Het valt nu te zien of die combinatie in den smaak zal vallen van ons kiezerskorps. VVellicht wordt M. de Landtheere in Mei aanstaande terug gezonden naar zijn kasteel te Meldert bij Hou- gaerden. In het lommer der hooge boomen van het prachtig park van wijlen graaf d’Oultremont zal hij alsdan den tijd vinden om over de ver gankelijkheid der wereldsche zaken te redenee- ren, en zich goed het spreekwoord beter één vogel !n de hand, dan tien die vliegen te herip neren. Weder ie een nieuw schooljaar begonnen, en nog altijd mist onze Staats Middelbare Meisjesschool een behoorlijk, een maar slechts houdbaar lokaal. Reeds sedert Mei 1907, duurt dien ba- chelijken toestand, en, alhoewel over één jaar ongeveer, de heer Minister van bin- nenlandsche zaken en openbaar onderwijs in antwoord op eene kernige, doch in de bewoordingen zeer gematigde vraag, hem desaangaande gesteld door onzen achtba ren volksvertegenwoordiger M' Buyl, be loofd had het gemeentebestuur onzer stad dezes wettelijke verplichtingen te herin neren, is men tot hiertoe nog altijd wer keloos gebleven. Wil men dan het geduld der ouders ten einde brengen? Wil men den ondergang dezer zoo voordeelig gekende school? Bijna zou men het moeten gelooven. Dit, ten anderen, zou genoeg strooken met de gewone handelwijze der partygan gers van den domper onder wiens juk wij ongelukkiglijk nog moeten bukken. Het is hun niet genoegzaam meester te spelen in de weinige, nog bestaande Staatsscholen; er op alle mogelijke wijzen de door de wet vereischte onzijdigheid te ontzenuwen, zij moeten nog alle middelen in het werk stellen om ze tot ondergang te doemen, tot groot voordeel der onwetende, vreemde Jdoosterratten welke zij, in ons beklagens- Waardig land, met open armen ontvangen eg, bij hoopen, tot Belgen maken. Bijzonderlijk op de meisjesscholen heb ben zy het gemunt. Immers, meisjes zijn toekomstige vrouwen, en op de vrouwen steunt bijzonderlijk hunne macht. Daarom mogen zy hetlicht nh t tot deze geesten laten doordringen, wantdan ware die macht gevoelig geknakt, daar hunne leerstellingen tegen het onderzoek der verlichte rede niet bestand zijn. Meisjes, dat worden moeders, en moe ders leggen in het kindergemoed de eerste de onuitwisbaarste indrukken; dat worden «chtgenooten en wat kan eene beminne lijke gade niet al verkrijgen van een man! En wat kwaad kan dus de vrouw met bekrompen geest al niet verrichten, wanneer zij onder de beheersching blijft van fanatieke dwingelanden. Daarom vreezen zij dat de meisjes te geleerd zou den worden, maar daarom ook moeten wij met taaien moed, met onwankelbare volharding, hunne sluwe werking bekam pen om niet, door de vrouwen, onder hun juk te blyven zwoegen. Wie zou kunnen goedkeuren wat een hunner aan eene Nieuportsche moeder antwoordde De meisjes moeten zoo ge leerd niet zgn. Verlichten wij integendeel de meisjes, opdat de vrouwen onzer zonen, hunne ge- Jken m verstand, hunne bondgenooten ezen; opdat de moeders onzer klainkin- ^teisin dezes brein de kiemen van voor- uitgaten vryheid leggen zouden. En om doel te bereiken, eerst en vooral hardnekkige Mdersteunig onzer offlcieele meisjesscholen, tot heïf vaa onze KiDdereD.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 2