Belangrijk Bericht Inteekeningsbriefje Binnen- en Buitenland. De katholieke regeering en de werklieden Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ver- zoon van 4 Fonds, Valkestraat, Nieuport. 22 23 17 October 18 19 's avonds 1,45 2,18 2,53 3,32 4,18 5,18 6,35 Ondergeteakende wonende straat, N’ te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor hetjaar 1910 aan den prijs van 2,60 Ir. vooraf betaalbaar. Handteeken _N. B. Af te geven aan den verkooper Bloedig drama. Een smartelijk fami liedrama is zaterdag avond op de Handelslei te Antwerpen afgespeeld. In de nabijheid der Van Boendalestraat hoorden voorbijgangers revolver schoten lossen. Zij snelden toe, zagen een man op het zijpad neervallen terwijl een soldaat de vlucht nam. Deze werd achtervolgd ingehaald en ■aar het politiekantoor overgebracht. Daar vernam men dat het hier een familiedra- Do maatschappij heeft voor dringen le plicht de zedalijke en stoffelijke verheffing van d n werkman. Dit is in nauw verband met de ontwik keling van handel en nijverheid. Duitschland, Engeland, Erankrijk, Zwit serland, Holland verwezenlijken met rasse schreden eene wetgeving ten voordeele der werklieden. Ons land, Belgie, blyft sedert vijf en twintig jaren achteruit tegenover andere naties, op dat gebied van volksverbetering en volksbeschaving. Waarom? Omdat sedert 25 jaar ons land beheerd wordt door een achteruitkruipend katho liek bestuur, vijandig aan den vooruit gang. Een enkel doel beoogt dal goeverne- ment het onrecht, dat op de natie, en vooral op den werkman drukt, exploitee- ren ten bate zijner partijgenooten. De millbenen en de voorrechten dienen voor de geestelijkheid en da klerikale in richtingen. Denkt ons goevernement aan den werk man, dan is het om hem te paaien of wat zeem aan den baard te strijken om er beter profijt te kunnen uit trekken. Dit zijn geen ijdele woorden. Een klaar klinkend bewys leveren de onrechtvaardigheden waaronder de werk lieden gebukt gaan. In België Is de stem van 't volk onderdrukt door eene wet die het bewind geeft aan eene katholieke minderheid. In België Hoe armer een burger is, hoe kleiner ook zijn stemrecht. Een werkman krijgt ééne stem! Andere personen krijgen er vier! Maar deklerikalen trekken er profijt uit. De Grondwet zegt immers Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. In België Hoe armer, hoe moeilijker om geleerd heid te ontvangen. In België Hoe armer hoe zwaarder de soldaten- last op hem drukt. Voor 1600 fr. is er de rijke van af. De arme duivel alleen moeten naar ’t slag veld. In Bélgie Betaalt de werkman grootere lasten op brood, boter, suiker, bier, genever enz. Sedert 1883 zijn die lasten verdubbeld. En daarvan staat geen enkele cent op de belastingbriefjes. De werkman moet zijne belastingen niet gaan betalen bij den ontvanger, maar by den bakker, bij den herbergier, bij den slachter, bij den apotheker; in den kruidenierswinkel; in den ellegoedwinkel. in den tabakwinkel. En waartoe dient al dat geld? Om te geven aan klerikale vriendjes; Klerikale scholen te onderhouden; Om nationaal onderwijs te onderkrui pen. ’t Volk in domperskringen te verslaven; Het bijgeloof te verspreiden; De weg tot vooruitgang te versperren. Hoe armer man, hoe verder van de gunsten door 't gouvernement uitgedeeld. Hoe armer, hoe meer de klerikale wet geving hem wil vernederen. Hoe armer, hoe min het gouvernement voor zijnen ouden dag zorgt. Hoe armer, hoe meer de lasten op hem drukken. 6 Vercnocke Lucia Louisa, dochter 12 terugkomen, doch iedermaai werd zijn verzoek of te zenden naar het koffiehuis Willems- afgewezen.j Fonds, Valkestraat, Nieuport. Zondag kwam Chermanne naar Nallnes, waar Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag 3 Oct. Geryl Geeraard Hector Maurits, Pieter en Octavia Bulteel. I Vanden Berghe Magdalena Leonia, doch ter van Alfons en Leonia Symoens. L1van Emile en Maria Provoost I Vansteenkiste Andreas Jozef Victor, zoon van Julius en Maria Bailleul. Sedert 1 Januari 1909 107 geboorten. STERFGEVALLEN. 6 Oct. Dechievre Eugeen Maria Jozef, oud 63 j. en 7 maanden, zoon van Desideer August en Ludovica Debaecker en echtgenoot van Octavia Ferrand. Sedert 1 Januari 64 sterfgevallen. hij ’s avonds gezien werd door de nicht zijner vrouw, die aanstonds Mathilde Fraiture ging verwittigen. Deze laatsfe sloot zich in de woning harer moeder op en versperde de deur, daar haar echtgenoot aan bare zu ter een revolver getoond had, zeggende dat deze weldra zou dienen. Cher manne kwam naar de woning zijner schoonmoe der, doch hij geraakle niet binnen; toen schoot hij een ke/el door de deur en vrouw Vanneste werd licht gekwetst. Chermanne, die een smart kreet hoorde, zal gedacht hebben dat hij eene moord gepleegd had. Hij ging rond de woning en schoot zich vervolgens een kogel in het hoofd; de dood was oogenblikkelijk. Het lijk werd naar het doodenbuis overgebracht. Ongeluk. Maandag namiddag keerde de jachtwachter van den heer Beeckman, van Antwerpen, huiswaarts te Puurs-Calfort, met eene geschotene ekster. De ekster vloog weg. De jachtwachter legde zijn geweer, een tweeloop, welke nog geladen was met eene kardoes, neder en liep den vogel achterna. Intusschentijd had zijn zoontje, een kind van omtrent 10 jaar, dat daar met eenige makkers aao ’l spelen was, het geweer gevat, en begon, onbewust van het gevaar, aan den haan te futse* len. Eensklaps knalde een schot, en het zoon’je van den landbouwer Roosemondt, kreeg de volle lading in de bil. Kermend van pijn en geweldig bloedend droeg men het ongelukkig kind naar zijne woning, waar een geneesheer het de beste zorgen toe diende. Doch niets mocht baten, eenige uren nadien was het ongelukkig kind reeds een lijk. Eename.- Vrijdag 8 October jl. rond 5 1/2 uur namiddag, gingen de twee paarden van den Leer Bouckatl-Leymans, bierbrouwer aldaar, ingespannen aan den wagen met ledige tonnen, van de herberg E. Truyen, gehucht Lijnwaad markt, op hol tot op de provinciale baan van Oudenaarde op Aalst alwaar Karei Lodewijk De Temmerman, metser oud 36 jaar te Eename, Hoogstraat, niets dan zijn moed raadplegende, sprong ten gevare van zijn leven, naar den kop der hollende vierpooters, gelukte erin dezelve te bedwingen en tot staan te brengen. Er konden groote ongelukken le betreuren zijn, daar er kinders op andere rijtuigen op de bewuste pro vinciale bevonden. Buitenkijf, zullen moed en zelfopoffering op de benaastiglog der plaatselijke oveiheidte recht, door het Staatsbestuur beloond worden. gaf hem een messteek aan het hoofd. Marneffe, nogal erg gewond, viel ten gronde, in bezwijming en wanneer hij tot liet bewustzijn terugkeerde, stelde hij vast dat men hem zijn geld had ontstolen. Tevens meldt men dat in de rua Pige au Cuby, te^Brouchetterre (Charleroi) de weduwe Duick woont met hare 17jarige dochter Albertine, wel ke gedurende eenigen tijd kennis had gehad met den 20jarigen mijnwerker Gaston B ’l Was een slechte kerel en dit vernemend, had hel meisje hem afgewezen. Zondag avo id, 9 uur, ontmoette hij ’t meisje in ile Broucheterrestraat, in gezelschap van hare moeder. B... sprak beide vrouwen aan en volgde xj tot in hare woning. Daar zei hel meisje dat hij niet meer moest terugkeeren. Toen trok de ellendeling eene revolver en schoot op het meisje De kogel trof haar aan den hals en vloog langs den nek uit, doch de strota- der werd niet getroffen, zoodat er geen levens gevaar bestaat. Wat B... betreft deze heeft de vlucht genomen. Me.» denkt dal bij zich in Frankrijk noudt ver- sêbolen. Vreeselijk drama. Dinsdag mor gen is het parket van Brussel, vertegenwoordigd door den onderzoeksrechter Devos, den substi tuut des Konings Staetmans, een griffier en een weisdokter, naar Pamel vertrokken naar hel ge- hu ht Ledeberg waar dezer dagen een vreeselijk diamawerd afgespleeld. Twee echtelingen waren met houweelslagen mishandeld en zwaar gekwetst. Ziehier nadere bijzonderheden omtrenrt dit drama Tusschen twee gezinnen van Ledeberg, de echtgenooten L... en de broeders D..., heerschle sedert eenigen tijd oneenigheid, en meermalen hadden er reeds vechtpartijen plaats gehad. De familie D... bestaat uit 5 broeders, allen zijn, even als L..., mijnwerkers arbeidende in de omstreken van La Louvière. Drie dagen geleden keerde L..., vergezeld van zijne vrouw ’s avonds vrij laat huiswaarts, toen zij nabij hunne woning de gebroeders D... ont moetten. Na eene nieuwe woordenwisseling gingen deze laatsten L... le lijf en met een houweel bracht een broeders D... hem een vreeselijken slag toe op het hoofd. Terwijl het slachtoffer bloedend neerlag, werd ook de vrouw aangevallen en vreeselijk met het schrikkelijk wapen verwond Geburen snelden toe, de daders namen de vlucht en de gewonden werden in hunne woning gedragen. De toestand van L... is buitengewoon gevaar lijk. Hij is gehuwd en vader van 3 kinderen. De schoonbroeder van het slachlcffet, zekere B..., die hel drama vernam, begaf zich naarde woning der gebroeders D... waar hij drie revol verschoten loste zonder echter iemand te treffen. B... heeft de vlucht genomen en is sedert niet meer teruggezien. Na ondervraging door het parket is legen een der gebroeders, Hubert D..., een aanhoudiogs- maandat afgeleverd daar men gelooft dat hij de boofddader is. Hevige brand. Maandag namiddag, rond 5 ure, brak er brand uit in eene schuur, opgepropt met vlas en met rogge en toebehoo- rende aan den landbouwer Eduard Vandenbulke, op het Godhuis te Komen. De bewoners en de geburen begonnen aanstonds aan de redding van het vee en van de meubelen, daar het vuur, dat in korten tijd eene snelle uitbreiding genomen had, het v oonhuis en de stallen bedreigde. De pompiers der gemeente, die van Wervick en die van Fransch Komen waren spoedig op de plaats van den brand; de schuur stond in laaie vlam en de hitte was zoo geweldig, dal men op verren afstand van den gloed moest blijven. De rechtervleugel vaa het woonhuis werd ge durig door de vlammen bestookt; de pompiers betoverden zich dus om dit gebouw te vrijwaren en een hunner een franschman, klom op het dak en vandaar bleef hij eene volle uur den zij muur bespuiten. Er was waler genoeg te krijgen daar de Leie niet ver afgelegen is; ook blies de wind juist in tegenovergestelde richting van het woonhuis, zoodat de pompiers dank aan hun krachtdadig optreden den brand konden beper ken bij de schuur, die met gansch den inboud de prooi der vlammen geworden is. Rond 7 ure was de brand gansch gebluscht. De vernielde rogge hoorde toe aan den land bouwer Vandenbulke, terwijl het vlas de eigen dom was van verschillende personen die het daar gebracht hadden om geroot te worden. Ook eene partij landbouwgereedschappen is in den brand gebleven. De schade bedraagt rond de 15,000 fr. en is door verzekering gedekt. Drama. De echtgenooten Chermanne, van La Louvière, leefden sinds eenigen tijd in oneenigheid. De vrouw, Mathilde Fraiture. 32 j. oud, had haren man verlaten en was bij hare moeder, de echtgenoole Vanneste, te Nalines, komen wonen. De man, Alfons Chermanne, 40 jaar oud, dis de oorzaak was der scheiding, had zijn zoontje toeverlrouwd aan zijne ouders, die te Coulllel wonen. Dezer dagen had hij meermaals aan zijne vrouw doen vragen of zij bij hem wilde Alwia een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke straat, Nieuportte zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtschrift zal afleveren. *s morg. 1,29 2,02 2,45 3,12 3,54 4,44 5,55 ma gold; de soldaat had eene moordpoging ge pleegd op zijnen stiefvader. De getroffen stiefvader is de genaamde Block, die een vijftiental jaren geleden de moederwe- duwe van den soldaat, J. Van Dievort, huwde. Block was als hn werkman In de meubelfabriek der weduwe van Dievort, en daar hij een oppas* send werkman was, meende de weduwe een goede zaak te doen voor haar en haar kind, met hem te huwen. Doch, verklaarde de soldaat Dievort aan den commissaals van politie, eens getrouwd, hield Block niet meer van te werken, de zaak ging te niet en van baas moest Block, zich als werkman gaan verhuren. Een kind was ondertusschen ge boren. dat zes jaar oud was toen de moeder stierfZoodra hij den vereischten ouderdom nad bereikt, nam Van Dievort dienst in ’l leger en werd bij de artillerie te Mechelen geplaatst. Soms kwam zijn halve broeder hem bezoeken aldaar en kloeg dan over de slechte behandeling van Block. Bij het jongste bezoek vernam Van Dievort dat de knaap van buis weggeloopen was en Block op eene kamer op de Faiconrui was gaan wonen. Van Dievort, zeer opgewonden, be sloot zich op Bleek le wreken Hij ging zaterdag zijnen stiefvader opzoeken op zijne kamer en had met hem een lang gesprek. Blijkbaar kalm ver lieten beiden het buis en trokken naar de Han deislei. Plots ontstond eene woordenwisseling en Block aan den soldaat verweten hebbend dat hij niet goed was om zijn brood te verdienen, schoot Van Dievort in gramschap, trok zijne revolver en schoot zesmaal op zijnen stiefvader. Slechts twee kogels troffen den man in den rug. Na eene eerste verpleging in eene apotheek werd de gewonde in eene kliniek gebracht. De kogels konden niet worden ullgehaald en de toe stand van Block schijnt zeer gevaarlijk. Nadat proces-verbaal door den adjunkt Van Hoof was opgesteld, is Van Dievort ter beschik king der krijgsoverheld gesteld. De dader klaart zijne misdaad niet te betreuren. De gekwetste verkeert in stervensgevaar. Doodelijk ongeluk. De School st» aat te St Jans-Molenbeek werd zondag namid dag, ten 2 uren, door een schrikkelijk ongeluk in opschudding gebracht. De echtgenooten Jaak Wouters woonden al daar op de tweede verdieping van het buis nr42. De man, die slechts 33 jaar was, had zich naar de derde verdieping begeven om te eten te geven aan zijne duiven. Eensklaps loste de kijker van het duivenhok welke op de leuning van een venster stond uit gevend op de binnenplaats, en Wouters, den- zelve willende vatten, verloor het evenwicht en viel in de ruimte. De ongelukkige 'viel met het hoofd op den steenen vloer der binnenplaats. Hij werd bewus teloos opgenomen, ganseh bebloed. Dokter Vandenbril, in aller haast ontboden, kon slechts den dood bestadigen, welke oogen blikkelijk moet geweest zijn. De schedel van het slachtoffer werd gebroken en de hersenen waren in alle richtingen gespat. Het vreeselijk ongeval veroorzaakte eene diepa ontroering in gansch de wijk. Wouters was vader van drie jonge kinderen. Verongelukt. Zaterdag namiddag, tusschen 4 en 5 ure, was de jongen Florent Loir, 14 jaar oud, zoon van Aloys, schrijnwerker, op de Kokkelbeek te St Nikolaas, naar Ilamme ge reden. Op de, baan tusschen Elversele en Sint- Nikolaas, waar eene groote daling is, vloog zijne klak af. Hij wilde er naar grijpen, deed eene ver keerde zwenking, rolde met volle snelheid de baan af en kwam terecht vlak op eenen boom. Zwaar gewond aan het hoofd, werd de arme jongen in rijtuig naar huis gebracht, waar de geneesheer De Cock hem verzorgde. Alles was vruchteloos. Zaterdag nacht is hij overleden. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Misdaad. Waalsche en Vlaamsche aardewerkers hadden zondag avond aanhoudend getwist in de herbergen van Courcelles, langs de baan van Charleroi en nabij de glasblazerij van Charleroi-Roux. Er werd geweldig gevocoten. Maandag morgen rond vijf uur kmamen nu steenbakkers In de Bols du Sartstraat, tusschen Tamiet en ’t gehucht van Wilbeauroux en zagen op een sleenbakkersoven, een meter hoog, een lijk liggen. De ongelukkige lag op den buik, met het ge laat legen de sleenen, en niet verre van daar zag men geronnen bloed. De armen van den doode waren gedeeltelijk verbrand geworden. De gendarmerie van Roux werd dadelijk ver wittigd en de commandant stelde vast dat het lijk eene schedelbreuk had aan den rechterkant van ’l hoofd, evenals dal sleenen bebloed waren. Te 6 uur kon men de persoonlijkheid van het lijk vaststellen. Hel was dit van Cyriel Timmer mans, 32 jaar oud, ongehuwd en geboren te Na zareth. Heel ’t seizoen had hij in de streek als steenbakker doorgebrachl en was thans als arbei der aanvaard geworden te Courcelles. Timmermans was nogal een vechtersbaas en men denkt dat bij in een gevecht is gedood ge worden. Het onderzoek duurt voort. Twee misdaden. Maandag morgen rond 2 1/2 uur, werd in de rue du Grand Cenlial te Charleloi de 32-jarige daglooner Marneffe, door drie Franschen aangevallen. Een hunner

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3