Belangrijk Bericht Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw Hel werk van het Willemsfonds Hoogwater te Nieuport ’s morg. 8.37 9,38 10,28 11,13 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Inteekeningsbriefje 18 Veevoeding. De voederbeet. De voederbeet levert eene groote hoeveelheid zeer gewaardeerd veevoeder eenige kilogram men beeten, gevoegd bij het gewoon droog voe der der melkkoeiën, verbeteren merkelijk de boter; gevoegd bij het meel of de koeken van aardnoten, zijn de beeten uitmuntend tot mee ting der runderen te zamen met mais of gerst, met afgeroomde melk zijn ze dienstig tot het mesten der zwijnen. Alle voederbeeten houden echter niet dezelfde hoeveelheid droge stof in. De zeer dikke beeten bevatten in verhouding 29 30 ’s avonds 9,10 10,03 10,51 11,36 12,07 12,49 1,36 12,25 1,13 25 26 Alwie een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings- briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het Koffiehuis Willems Fonds, Valke- straat, Nieuport te zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtschrift zal afleveren. Weldra hervat het Willensfonds over geheel hel Vlaaamsche land het voortreffelijk werk der volksvoordrachten. Overal worden de noodige schikkingen getroffen om een degelijk program ma van werkzaamheden op te maken. Een ver heugend feit is het, dat nieuwe afdeelingen t« Thourout en te Zelzate tot stand komen. Een teeken des tijds! Een teeken van aandrang naar geestesontwikkeling en van h t veldwinnen der Vlaamsche liberale gedachten. In afwachting dat we verslag kunnen doen over de pogingen, die het Willemsfonds alweer gaal doen om onze gedachten te verspreiden en te sterken, is het wel gepast een blik te werpen op één der meest doeltreffende werkzaamheden van die maatschappij die van het Comiteit ter bevordering van den Nederlandschen Zang. Dit comiteit heeft een afzonderlijke inrichting en een eigenmachtig beheer. Het bestaat uit een keur onzer beste Vlaamsche en Noordnederland- sche toonkundigen en uit een drietal afgevaar digden van hel Algemeen Bestuur. De heer Fl. Van Duyse is voorzitter en Prof. J. Vercoullie secretaris-schalmeesler van het Comiteit. In de laatste vergadering is besloten de 86* reeks liederen, door dit Comiteit uit te geven, samen te stellen uit de volgende nummers 1. L. F. Brandls Buys, Binnenhuisje (woorden van Soera Rana). 2. L. Duvosel, Gij zijt mij als het zonnetje (F, L. Hemkes). 3. C. Hinderdael. Klompeke klep (H. Melis). 4. E. Mathieu, Middernacht (Fiore della Nere) 5. J. Schrey, Minneliedje (L. Bouchery). 6. Sam. Schuiger, Sneeuwklokjes (bv Genestet) 7. J. Van der Meulen, Troostliedeken (René Da Clercq). 8 H W. C. van Nieuwenhoven, Ik heb er van zilveren weren gedroomd (G M. Priem). 9. C van Rennes, Komt en ’n beidt niet meer (G. Gezelle). 10. H. van Tusschenbroek, Droomend (Heye). Het Comitiet heeft ook voor herdrukken ge zorgd, namelijk van den bundel Vlaamsche lie deren door Fl. Van Duyse geschikt, van het lied Liefde (H. van Tusschenbroek) en van Zonnetje (C. van Rennes). Dit laatste beleeft aldus zijn 11" uitgave’ Vroeger had er nu en dan een uitvoering der uitgaven van het Comiteit plaats, om die bekend te maken. Nu zijn die concerten die vrij duur kosten vervangen door de Liederavonden, waarop tekstboekjes onder de honderden vrou wen en meisjes worden uifgedeeld, die deze lessen in den volkszang in den winter bijwonen; dit jaar hadden 14 dergelijke liederavonden plaats. Om de studie van den Nederlandschen zang aan le moedigen schenkt het Comiteit zij» uit gaven aan alwie zich, op de Conservatoriums van Gent of Antwerpen, of op de Normaalscholen van Brussel, Brugge en Gent, in de muziek on derscheidt. Het ware te hopen dat het getal inschrijvers op die uitgaven mocht toenemen, om daardoor aan die uitstekende inrichting den doelmatigen steun te schenken, waarop ze aanspraak mag maken. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag Zaterdag 24 October D vrouw, Martha Dewattine, 18 jaar oud. I Zij waren sinds ongeveer 2 jaren gehuwd en s hadden een kind van zoo wal 2 maanden. Om le ontsnappen aan de verwijtselen en de twisten die dreigden een tragisch einde te ne men, had de jonge vronw de echtelijke woning 1 verlaten met haar kind. 1 Da man, hierover radeloos, liep langs alle kanten om haar terug te vinden en ook bij zijne 1 schoonouders. Hij drukte zelfs het verlangen uit haar te doodea. van zoodra hij haar zou lerug- I gevonden hebben. Vrijdag deed hij eene lange wandeling per au- I ’omobiel en kwam laat te huis. Zaterdag morgen, de schuilplaats gevonden hebbend zijner vrouw, werd hij, na haar beloofd te hebben zich aan geene geweldaden te zullen 1 plichtig maken, toegelaten in hare tegenwoor digheid De Wattine viel voor de jonge vrouw op zijne kniëen en riep hare vergiffenis in. Z’jne vrouw wilde nochtans niets van hooren en, na lange onderhandelingen besloten zij te seh jiden. Zmoesten zaterdag bij elkander komen om over te gaan tot de verdeeling der goederen. Op het afgesproken uur begaf de jonge vrouw zich naar de echtelijke woning met haar kind en eene nicht. B j hare aankomst stak De Wattine deze laatste brutaal aan de deur Alleen gebleven met zijne vrouw en zijn kind begon de man zijn kind te dooden door een re volverschot. Hij keerde vervolgens zijn wapen tegen zijne vrouw en doodde haar met een revolverschot in de slapen. Die dubbele moord voltrokken zijnde, slak De Wattine den loop van zijnen revolver in den mond en deed zich de hersens springen. Hij leefde nog een half uur. Dat verschrikkelijk drama bracht de geheele wijk in groote opschudding. Bandieterij. Op de baan van Wem- mei naar St Pieters-Jette had maandag morgen, dus in vollen dag, een stoutmoedige aan?lag plaats. Vrouw Koeck, 60 jaar, wonend in eerstgemel- de gemeente, keerde rond 10 1/2 u. uit Brussel weer. In den Hollen Weg, nabij den boom-ballon. werd zij aangehouden door twee kerels, die haar ten gronde wierpen en eene prop in haren mond duwden. De bandieten ontnamen haar hare portemon- naie en vonden er slechts 1 fr. 20 ct. in. Woedend sprongen de kerels andermaal op hun slachtoffer toe om haar te slaan. Op dit oog- enblik kwamen twee boeren aan, die vrouw Koeck verlossen en de twee ban lieten aanvielen met hunnen riek. Onder bedreiging de schelmen met dit wapen te doorsteken, konden de boeren hen naar Wem- mei leiden. i Vrouw Koeck werd naar hare woning vervoerd met het rijtuig van een moeshovenier, die ook, na de aanranding, ter plaats verscheen. Heel Wemmel was spoedig te been. Twee i veldwachters en de politiecommissaris moesten de bandieten tegen de volkswoede beschermen. De plichtigen zijn twee jonge landloopers, I X 18 jaar, van Molenbeek en Z 16 jaar van Koekelberg. De gendarmen van Laken brachten Dinsdag t morgen de twee bandieten naar de gevangenis van St-Gillis over Wijndrinkers, Zondag morgen, kwam een persoon uit de Ileirnis langs de Scheldekant te Gentbrugge en stond niet weinig verbaasd in het huis van M. Rinskofï, achter dezes fabriek, personen te hooren. Hij kwam dichtbij en zag een hunner die op goed valle ’t uit, op de piano speelde, terwijl een drietal anderen, eene flesch wijn in de hand, dansten en zongen van Leve de wijn De man verwittigde de geburen, alsook de poortier die kwam aangeloopen. De gasten hadden echter lont geroken en de plaat gepoetst. Men stelde vast dat zij in het huis alles wat breekbaar was, hadden stuk gesla gen. Naar het schijnt zouden ook door de schel men honderden doosjes, gevuld met blink, als ook zandpapier, in de Schelde geworpen zijn. Waarom zij dit deden kan niemand gissen. Er moet eene wraak is T spel zijn, om zulke ongehoorde daad te plegen De policie van hel feit verwittigd opende een streng onderzoek. De dieven moeten langs Hukelgem binnen hel huis gedrongen zijn. Langs de Scheldekant zijn zij gevlucht. Men heeft op den oever en langs den muur talrijke doosjes blink en zandpapier teruggevonden. Men zegt ook dat de kerels in den salon vuilig heid gedaan hebben. Seffens was er veel volk te been en het feit werd druk besproken. Een trambediende zou zondag drie dronken personen in den omtrek gezien hebben. Men vermosdt dat het die gasten zijn. De opzoekingen worden door den heer policie- kommissaris naarstig voortgezet. Wraak. De echtenooten D..., wonen de in de Viadukstraat te Elsene, hadden, toen hun dochtertje geboren werd, het kind besteed bij vrouw Lemoine, wonende in de Schildknaap- straat. Kort geleden haalden zij hun kind naar huis, dat thans 4 1/2 jaren oud is. Het kleine meisje had veel trek naar hare voedstermoeder en had reeds herhaalde malen, niettegenstaande het verbod harer ouders, de vaderlijke woning verlaten om bij vrouw Le moine terug te keeren. Dat was nu weer zaterdag gebeurd. De echt- genooten D. waren daar woedend over en ver dachten vrouw Lemoine daar aanleiding toe te geven. De echtgenoot D. besloot zich te wreken Zon dag ging hij, gewapend met eene bijl, naar de woonst van vrouw Lemoine en drong in bare kamer bij middel van eenen valschen sleutel. D. sprong woedend veor de vrouw de bijl drei gend boven haar hoofd zwaaiend. Op het hulp geroep van vrouw Lemoine, kwamen de gebu ren toegesneld en gelukten er in hem te ontwa penen op het oogenblik dat hij haar eenen er- gen slag wilde toebrengen, De policie heeft den woedenden vader in ver zekerde bewaring gebracht. Théatre Minard, Grand. Dimanche 24 Oetobre 1909, i 2 1/2 heures, grande matinee a prix réduits LE SATYRE, vaudeville en trois actes de MM. G. Beer et Guilmaud. On commencera par SA FAMILLE. Nieuwe Cirk van Gr ent. Zondag 24 October, om 3 ure, dagverlooning aan vermin derde prijzen gelijk gewoonte. Uitstekend pro gramma als volgt Henricksen en zijne tijgers. Menesse Paganina, straatzangers. De kleine Paganini, violoniste, 8 jaren oud. John Tom en Miss Beby, eenig in hun slach. De Keptons. Guitana Mia in hare boheemsche scheppingen M, Darius, origineele komiekzanger. Een vriendelijke bezoeker, pantomiem Aan de geabonneerden van dit blad die zich flauw en afgemat gevoelen, en deze die aan bloedarmoede, trillingen en nevralgies of aan oorruisching lijden, zullen in weinig tijd eene volmaakte gezondheid terugvinden, indien zij hunne toevlucht nertien tot de ijzerhoudende Pil van Dr Raphael, die men in alle goede apotheken aan 1.75 fr. verkoopt. 14 Oct. Mercy Leo Hendrik Karei, zoon van Ka rei en Josephina Dewiite. Monteny Gustaaf Leo, zoon van Joseph en Philomena Aesaert. Sedert 1 Januari 1909 109 geboorten. STERFGEVALLEN. 16 Oct. Rümpler August Roger, oud 7 m. 10 d., zoon van Bernard en Elisa Mercy. Sedert 1 Januari 65 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Callenaere Karei Lodewijk, metser met De Jonghe Elisabeth Maiia, dienstmeid, beiden te Nieuport. De Keyser Hendrik, bakkersgast te Oostende met Dedeystere Lucia Marie, dienstmeid, vroe ger te Nieuport, thans te Oostende. Ondergeteekende wonende „straat, N’. te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prijs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper ofte zenden naar het koffiehuis Willems- Fonds, Valkestraat, Nieuport. de belastingsrollen. Hebben ook recht op èéne bijgevoegde stem De kiezers, eigenaars, sedert 1" Juli -1908, van gronden of huiz n gevende een kadastraal inkomen van 48 fr.; of van veel water, minder dikke zijn rijker aan voeden- eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijksohen intrest van 100 frank en be staande sedert 1 Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde stem men 1" Dezen, die alle twee de bovengenoem de voorwaarden van huisvader en eige naar samen bezitten; 2’ Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften, opgesomd art. 17 der wet van 12 April 1894; Groot ongeluk. Man herinnert zich de verstikking waarvan, drie weken geleden, slach toffer was de familie Leroy, wonend Pulterij, te Brussel. M. Leroy, zijne vrouw Kullaert, evenals hunne dochter Laura, 14 jaar oud, werden dood- gevonden, verstikt door gas. Hetzelfde feit gebeurde in gelijkaardige om standigheden te Molenbeek, in de Rosneslraat, in nr 53, waar de echtgenooten d’Essen-Massa wonen. De man, geboortig van Havre, is 57 jaar oud en is vertegenwoordiger in mijnen. De echtge nooten d’Essen hebben drie kinderen, twee meis jes en een jongen, wederkeerig 16, 15, en 12 jaar oud Met hen woont de moeder van Mevr. Essen, 81 jaar oud. De kinderen d’Essen, evenals hunne grootmoe der, sliepen in dezelfde kamer op het eerste ver diep. In deze kamer, welke p alt aan het bureel van Mevr d’Essen, bevinden zich drie bedden. In een sliep de grootmoeder, in het andere de meisjes Jeanne en Marie, in het derde de zoon Willy die 12 jaar oud is. Maandag morgen, 6 1/2 uur, kwam Mev. d’Es sen, slapend op het tweede verdiep, de kinderen wekken. Aan de leur reeds werd ze gasreuk ge waar. Zij riep haar man en na in het huis wat lucht te hebben laten kernen, gingen zij in de kamer hunner kinderen en zagen er een vreese- lijk schouwspel. Kinderen en grootmoeder lagen levenloos, ’t gelaat vertrokken Verschrikt riepen de echtge nooten d’Essen om hulp. Geburen en een ge neesheer kwamen toe, maar de dokter stelde vast dat alle hoop verloren was voor de grootmoeder en de twee meisjes welke dood waren. Alleen de kleine Willy gaf nog eenig teeken van leven, maar lag op sterven. Rond den mid dag was hij nog niet dood, maar ook niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Niettemin zeide Dr Van der Meersch dat de knaap zou gered wezen. Mr Gilbert, onderkommissaris, stelde dadelijk een onderzoek in en ’t blijkt dat de gasontsnap ping voortkomt uit het bureel van M. d’Essen waar zich een automatieke gasmeter bevindt. Inderdaad, een veiligheidsklepje eener gaslei ding, waaiaan geen caoutchoucbuisje was, werd open gevonden. Deze gasbuis, welke lerzelfder- tijd een komfoor bevoorraaoe, werd nooit ge bruikt. Zondag avond, bij ’t slapengaan, moet iemand van het huis, door de aanraking met een kleedingstuk, het kraantje hebben geopend. Het löjarig meisje Jeanne zal dood geknield voor ’t bed der grootmoeder. Hel arme kind moet wakker zijn geworden en heeft nog de kracht ge had tot het bed te geraken, wellicht om groot moeder te helpen of om hulp te zoeken. Toen moet ze zijn verstikt geworden. Dit schrikkelijk ongeluk verwekte verslagen heid in gansch de wijk. Bandietenstreek. Zondag nacht sliep de ordonnance Van Opstal, in de kelder keuken van het huis zijns meesters, M Jooslen, Kogellei, 65, te Berchem, kapitein der schutterij, die thans op zijn buitengoed verblijft. Eensklaps werd de ordonnance, die alleen te huis was, wakker, door een verdacht gerucht in den gang. Hij ging zien, en werd plotseling vast gegrepen door 5 personen die hem in de keuken sleepten, hem eene prop in den mond stopten, en terwijl twee bandieten hem in bewang hiel den doorzochten drie anderen kassen en laden. Eindelijk viel de ordonnance bewusteloos. Toen twee werkvrouwen maandag morgen kwamen om het huis te kuischen, was de ordon nance tot bezinning gekomen en opende de deur. Hij gelaste hen de policie te gaan roepen, die dadelijk een onderzoek instelde. De ordonnance heeft verschillige schrammen aan de hand. Twee rijwielen zijn verdwenen. Wat er nog gestolen is, weet men niet, zoolang de eigenaar niet te huis is, die onmiddelijk ver wittigd werd. Het parket van Antwerpen is maandag namid dag een onderzoek gaan instellen. Echtelijk drama. Zekere Dewat- line Bonnet, oud-helper der posterijen, wonende op het uiteinde der Kalkovenstraat te Kales, was sinds eenigen tijd in onmin met zijne jonge de bestanddeelen. 100 kil. voederbeeten bevatten gemiddeld slechts 12 kil. droge slof, waarvan 0,6 k. ver teerbaar eiwit, 0,1 k. verteerbaar vet en 10 k. verteerbare koolhydraten. De beetenoogst gaat weldra een aanvang nemen, in sommige streken schijnt de opbrengst niet bevredigend te zijn, rrtogelijk ter oorzake van het aanhoudend rege nen, gedurende de groeiperiode In alle geval, onze lezers kennen nu den in houd en het gebruik der voederbeet. Krachtvoe- ders dienen er altoos bijgevoegd en wel op de eerste plaats het suikervoeder Sucrema dat 3° Zij, die een'der openbare bedieningen altoos de beste opbrengsten bij melkkoeiën le- vervullen of vervuld hebben, die eene der vert. Lex. ambten bekleeleu of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voor melde wet Zij, die sedert 1 Juli 1908 eigenaar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens 150 fr., hebben recht, als eigenaar, op twee bijge voegde stemmen voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3