van Nieuport en Kanton -- --- Voor WVaarheiJ F'rede1. en en F<oor Vrijheid Recht! I Zaterdag 30 October 1909 Eerste Jaargang Een Kieswapen? Vrijspraak Gemeenteraad van Nieuport Rhetorika EEKBLAD (Wordt veortgezet). DE REDACTIE. rekening durven vragen over zijne godsdienstige gevoelens, eene onbe- VERKOOPER I-leier Verstraete, zoon Valkestraat, Nieuport 86 kinderen. 11 105 ABONNEMENT 2,60 frank jaar op voorhand betaalbaar PRIJS PER NUMMER r. centiemen De klenkalen, doordrongen van fanatis- me en kleingeestisheid, laten geene gele- genheid voorbijgaan om ons, vrijzinnigen, als godsdiensthaters, als vervolgers der religie te doen doorgaan. Wanneer wij niet aannemen, dat in eene inrichting, gesticht om de aange slotenen, wie zij ook wezen mogen te on dersteunen, er spraak is van godsdienst, dan vallen de klerikale gazetten boven arm op ons lijf en trachten ons in de oogen der lichtgeloovige kiezers af te schilderen als godsdienstbekampers. Dan schamen die klerikale gazettiers zich zelf niet aan hunne politieke tegen strevers, woorden in den mond te leggen die nooit uitgesproken werden Zy hebben immers voor leus Liegen en altijd liegen er zal toch iets van over blijven Dan schamen zy zich evenmin hunne politieke vrienden, die in dergelijke geval len vinden dat zwijgen onverbeterlijk is, of overtuigd zijn van hunne onbekwaam heid als de welsprekendste redenaars te doeo doorgaan, hen als mannen voor te stellen, diemaar den mond moeten openen om den tegenstrever te verpletteren. Wanneer wij schokschouderen bij het vernemen dat de priesters ten huidige dage, in plaats van den waren godsdienst te prediken, zich aan het hoofd stellen van alle soorten van gilden en bonden, dan bazuinen de klerikale gazetten uit, dat wij priestervervolgers zyo. Kan het nog belachelijker? Wanneer wij van gevoelen zijn, dat in welkdanig openbaar bestuur, waar de beambten betaald worden met het geld van al de belastingsschuldigden, niets anders zou mogen gedaan worden dan het werk voor dit bestuur te verrichten, om dat onze centen toch zeker niet moeten dienen om de bezoldigde beambten alle soorten van andere schrijf werken te doen uit voeren, dan luidt het dat wij iemand onrechtveerdig bekampen. Zijn er dah in de klerikale rangen geene bekwame mannen meer te vinden, die zich aan het hoofd van welkdanige nuttige inrichting willen stellen? Zyn er dan in de klerikale rangen geene mannen van wilskracht en eigenwaarde meer aan te treffen die aan de priesters durven zeggen Uwe plaats is in de kerk, maar niet hier! Of is het dan toch waar dat de priesters overal en in alles, overtuigd van hunne heerschappij, zich zelf altijd in de eerste plaats zetten en de anderen, die zij als zeer onderdanige schapen behandelen, eene blinde hehoorzaamheid opleggen, eene slaafsche onderdanigheid van hen eischen? Of staat de priester er maar aan ’t hoofd om met den godsdienst als wapen, de po litiek in alles te mengen? Worden er dan in ’tklerikale kamp geen bekwame mannen meer aangetroffen, die zich een weinig verdienstelijk willen ma ken en hun vrijen tyd aan werk van alge meen nut durven besteden? Want zich verdienstelijk maken mag Wij ontvingen reeds belangrijke arti kels, die wij volgaarne hebben opgenomen en waarvoor wij de vrijwillige inzenders hartelyk danken. Eenige ongeteekende bijdragen werden ons echter ook toegezonden. Hoe belang rijk en ernstig die ook wezen mogen, kunnen wij die volstrekt niet laten ver schijnen. Alle medewerking, hoe gering die ook zij, is ons zeer aangenaam; doch wy kun nen die niet aanvaarden, indien die mede werkers hunne bijdragen niet toekenen. Onze volledigste geheim hou ding Ih hen derhalve verze kerd. versteenen ook in macadam op eene breedte van 5 m. Het lid heer De Jaegher vraagt of er eerst geene rioolen zouden motten gemaakt worden onder het steenwerk en de heer schepen Huy- ghebaert antwoordt hem dat de rioolen rltoos zullen kunnen gemaakt worden op de kanten van den Boulevard. Overigens zegt de heer De Jae gher de zaak zal dienen onderzocht te worden en deze werken zullen toch niet aangevangen wor den, vooraleer volledige ontwerpen door den raad zullen goedgekeurd zijn. Het College stelt ook voor het herbouwen van het slachthuis, vóór het aanslaande seizoen, in de eerste reeks werken te begrijpen en stelt de vraag of het zal herbouwd worden op de tegen woordige plaats ofwel buiten de stad in de nabij heid van den Tempelierstoren. Zonder een vast besluit te nemen is de raad van oordeel het slachthuis niet te herbouwen op de huidige lig ging, doch gezien het gebrek aan goed water in de nabijheid der hariogrookertj van M. Carbon- nez zal het College boringen doen uitvoeren en zien waar goed water te vinden is om dan in de eerstkomende zitting eene beslissing te nemen. Het lid heer Cool komt binnen. 2e Punt Schoollijsten 1909 1910. De lijsten der kinderen recht hebbende tot kosteloos onderwijs worden overgelegd en be vatten. Lagere gemeentejongenschool Lagere gemeentemeisjesschool Aangenomens meisjesschool Deze lijsten worden met algemeene stemmen aangenomen. 3C Punt Aanbesteding vuilnisdienst. De beeren Vanduynslaegher en Lievin Lom- baert, de voordeeligste aanbieders, worden als aannemers verklaard mits de jaarlijksche toelage van 1560 fr. heid werd hier door geen enkel der i raadsleden gepleegd. Hij is dan ook ge- s heel verwonderd dat de Secretaris in zijn verslag aan verschillige leden dergelijke daad ten laste i legt. Overigens had een lid zich moeten veroor- 1 looven hem zulke viaag te stellen hij had hem onmiddellijk het gepaste antwoórd gegeven en hem onder andere gezegd dal, als liberaal, hij voor princiep hdeft de grootste verdraagzaam heid en den eerbied voor andeisdenkenden. Wal belreft zijne opmerking Over het mengen van den godsdienst, in zake der visschersgilde, Hij stelt dus vast dat moest het gebeuren dat een visscher zich aanboodt die geen godsdienst be lijd, hij onmeedoogend uit de gilde zou gesloten en bijgevolg van allen onderstand beroofd blij ven. Zulks bewijs met welken geest van onver draagzaamheid de inrichters dezer gilde bezield zijn. De HH. Pattyn, Rybens on de Secre- eretaris bestrijden de zienswijze èn de gezegdens van den heer De Jaegher die zij beschuldigen deze redetwisting te hébben uitgelokt en den godsdienst te hebben bestreden. De heer De Jaegher zegt dat het wel jammer Is dat er alhier geene stenographen zijn, want dat men alsdan verwonderd zou zijn bij ’t vernemen wal hier eigentlijk gezegd wordt. Hij 3 met te zeggen dat hij het verslag als b'e- leedigend voor hem aanschouwt doch zich verre boven deze beleedigingen weet te stellen. He proces-verbaal wordt vervolgens goedge keurd met 6 stemmen te en één (De Jaegher) en ééne onthouding (M. Stroom afwezig bij de laat ste zitting). PuntLeaning. Gebruik der gelden. Aan duiding eener eerste reeks werken. De Secretaris geeft lezing van een schrijven van de Maatschappij van bet Gemeentekrediet, l|et stadsbestuur verwittigende dat de stad Nieu port gemachtigd zijnde tot bet aangaan van eene lèening van 255,00) fr., de gelden ter beschik king der stad zullen gesteld zijn met 1 Juli 1910. ^venwel kan de stad de vervroegde betaling verkrijgen hetzij de geheele hetzij ten deele mits betaling van den interest aan 3,50 fr. p. h. per jaar, mits bemachtiging te verleenen door de bestendige deputatie. Het schepencollege stelt voor de toelating lot lichting te vragen van de somme van 139,000 fr. ten einde 100,000 frank terug te geven aan de Burgerlijke Godshuizen, 4,000 fr. aan het Bureel van Weldadigheid, 20,000 fr. verschuldigd aan het Kerkbestuur en 15,000 fr. te betalen voor het bluschmaterieel. Het iid heer De Jaegher stelt voor de leeningen aan Burgerlijke Godshuizen en Armbestuur slechts terug te betalen met 1 Juli aanstaande, vermits den Interest nu betaald slechts 3,25 fr. beloopt en dat de gelden voortejchleten door het Gemeentekrediet zullen interesten aan 3,50 fr. De heer schepen Huyghenbaert vermeent dat de Godshuizen dit geld eerder zullen noodig hebben voor het herbouwen van het hospitaal en de Se cretaris zegt dat alhoewel de gemeenteraad van daag de lichting dezer gelden vraagt, er niet onmiddellijk moet gebruik van gemaakt worden en dat het College slechts van deze toelating zal beschikken naar mate de noodwendigheden. In deze voorwaarden wordt de aanvraag tot de vervroegde uitbetaling van een gedeelte der leening met eenparigheid van stemmen aange nomen. De heer Burgemeester zegt dat er vervolgens moet vastgesteld worden welke werken er nu eerst zullen uitgevoerd worden. Hij stelt voor in naam van het College in de eerste reeks te be grijpen het besleenen van de oude Veurnevaart- straat op eene breedte van 4 meters. Voor den Boulevard vraagt het schepencollege of de bestraling zal geschieden ten geheele of ten deele en in kasseisteenen ofwel in macadam. Gezien den te hoogen inkost om den Boulevard te kasseien beslist den raad dezen ten geheele te Het assissenhof van Westvlaanderen komt een vonnis te vellen dat door allen die de treurige zaak met spanning gevolgd hebben met vreugde werd begroet. Het heeft onzen stadsgenoot de heer Polydore Van Houtte, met eenparigheid, na eene meesterlijke pleidooi van onzen stadsgenoot de heer advokaat Alberik Deswarte, vrijgesproken. Wij wensohen den heer Pol Vanhoutte, die zoo zeer de genegenheid onzer bevol king geniet, hartelijk proficiat. Mocht de zedelijke marteling, het ziels verdriet de smart der vertwijfeling die hij heeft onderstaan hem thans de noodige kracht schenken om den dubbelen plicht, die nu als vader op hem rust, met de grootste nauwgezetheid te vervullen! Mocht de sympathie, die hij alhier alom geniet, een balsem wezen voor zijn diep getroffen hart! Wij bieden ook onze beste gelukwen- schen aan zyn knappen verdediger, den talentvollen advokaat meester Alberik Deswarte. Het zou ons te ver brengen moesten wij hier den lof herhalen, die alle groote dag bladen over hem spreken. Het zal voldoen de zijn te melden dat zijn meesterlijk pleit rede de vurigste bewondering opwekte van al de toehoorders. Onbetwistbaar is bet, dat zijn krachtig woord, dat zijn ta lent als rechtsgeleerde, er veel toe bijge dragen hebben om de gevoelige snaar der gezwoornen te treffen en den beschuldigde aan het soms overbiddelijke gerecht te Zitting van den 22 October 1909, om 5 1/2 ure namiddag Afwezig bij ’t aanvangen der zitting M. Cool en M. Dewaele. De heer Burgemeester verklaart de zitting ge opend De heer Secretaris geeft lezing van het proces verbaal der zitting van den 24 September 11. en op de vraag van d’heer Burgemeester of iemand opmerkingen heeft te maken verklaart het lid heer De Jaegher dat hij tegen dit proces-verbaal zal stemmen om reden dat er zinsneden en be weringen in voorkomen die noch door hem noch door de andere leden van den raad werden uit gesproken bij de bespreking der gevraagde toe lage voor de visschersgilde of van de beg rooting der Godshuizen Het lid heer De Jaegher zegt dat hij enkel heeft gevraagd waarom den godsdienst moest gemengd worden in de zaak van onder- gen bijstand, meer niet, en dat op de bemer king van den heer schepen Huyghebaert dat den raad da standregels der visschersgilde niet had te bespreken, hij heeft verklaard dat zijne aan merking gestuurd was tol de inrichters der gilde. Voor wal aangaat da zinsnede vermeld in hej proces verbaal als zouden verschillige leden ge vraagd hebben of ik tegen den godsdienst ben, Op zondag 14. November toekomende geeft de aloude, overal gunstig gekende fooneelmaatchappij «Rhetorika» onder de zinspreuk van Van Vroe Scepe dinne in het lokaal Willemsfonds, Volkestraat, haar eerste wintervertooning die zal be staan in Een Spiegel, drama in drie be drijven van Nestor De Tiére. De naam van den gekenden schryver alleen zegt reeds genoeg; dit stuk vol stichtende zedelessen, vol gemoedelijke toestanden zal voorzeker de moeilijksten bevredigen. Als blyspel zal men opvoeren De Wachter verliest door H. Van Peene. Dit typisch theaterstukje is overal genoeg gekend om er verder over uit te weiden. Allen die een genoeglijken avond willen doorbrengen; komen naar Rhetorika’s vertooning; de ruime zaal van het Wil lemsfonds moet dien dag nogmaals te klein hesJqjt zijn. het toch niet genoemd worden, wanneer zegt het ltd heer De Jaegher, dat iemand men het noodige werk doet uitvoeren van t rekening durven vragen over zijne I godsdienstige gevoelens, eene onbe- bedienden betaald met het geld van Jan en sohoftheld ls> eu deze onbescnoft- alleman! DRUKKER JOSEPH HA&CK Statiestraat, Oudenaarde Aunoncennriis 0 15 fTperdrukregel. - Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncan te weigeren is voorbehouden. - De annoncen artikelen en mededeelhmeèmoeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. - Alle artikels of mededeel.ngen, bestemd voor voor liet Weekblad van Kieuporl en Kanton moeten door den schrijver onderteeki nd en onder gesloten omslag ingezonden woiden. Het recht van op a e voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1