Een brief Allerlei Nieuws NIEUPORT Leest! Leest! Wetenschappelijke kronijk. Klerikale ongerijmdheden of militaire krankheid i zich tegen den gebeur- een vijand te verdedigen. speldenfabriek der wereld, 25 millioen spelden voort. van groo’moederstijd in onze statie. Is er dan toch znovet-l t - o* in de kas van den Slaat dat ni -i eeiii^e brieiji'^ van honderd at mogen om de sassen en het staiiegebouw te ver lichten volgens den tijd waarin wij leven? De vreemdelingen, die met den tram van Oos tende afkomen of die hier in de statie aanlanden kunnen maar niet gegrijpen hoe die toestand reeds zoo lang duurt. Wij begrijpen het integendeel zooveel te beter. Indien er sprake ware eenige duizenden toelagen te verleenen aan klerikale instellingen of honderd duizenden te schenken aan groote steden voor luxewerken, er zou wel geld ge vonden worden! Maar voor Nieuport? ’t Is nog veel te wel en te schoon, volgens onze klerikale regeering! Zou ons gemeentebestuur, dat zich in die zaak zooals in zooveel andere gansch onverschillig toont, het noodige niet kunnen doen, opdat er hieraan eene spoedige verandering kome? Men vraagt een overzetboot met platten bodem om als ’t regent dienst te doen in de Langestraal van aan de loskaai. Voor de voorwaarden zich wenden ten stad- huize. Veel mag het nochtans niet kosten, want er is krot in de kas en de leening is haast op! Oproep aan de uitvinders. Men vraagt een nieuw soort van schoeisel of welkdanig ander speciaal toestel om langs de kaai, van aan den hoek der Yperstraat tot aan de Kaaistraat, ie geraken, zonder beenen te breken of zich met modder te bevuilen. De uitvinders moeten zich rechtstreeks in be trekking stellen met de belanghebbenden want de gemeentekas kan er niet ia tusschenkomen Waarom? Wie denkt dat het nieuwe bluschmateriaal lot niets dient, is volkomen mis. Verleden week zagen wij de portaladder naar de kaai rijden; velen hadden een voorgevoel dat een schrikkelijken brand was uitgeborsten, ’t Was gelukkiglijk niets; de ladder moest dienen voor zekere private gasverlichting op de kaai. Wij hebben er niets tegen dat stadsmateriaal gebruikt wordt, wanneer het een burger van dienst kan zijn en hekelen geenzins het schepen college, {wanneer het dergelijke teelating verleent op eene gedane aanvraag. Benieuwd zijn wij ook om te vernemen aan welken tarief dusdanig ma terieel wordt uitgeleend. Maar waarom dan zoo dikwijls reeds anders gehandeld, als ’t er op aaa kwam een lokaal van stad te laten gebruiken? Wij zulle» nu wachten én zien of onze stad huisbazen ook zoo bereidwillig [en gedienstig zullen zijn, wanneer hel een liberale burger of iemand van minder autoriteit geldt. En als ze zulks zouden toestaan, zal het ook aan denzelfden tarief zijn? Bericht aan de schilders. Een schilder van goeden wil, die gratis voor met wil letters zetten, wordt gevraagd, om bet bord der openbare boekerij Monnie, dat aan de deur van den heer politiekommisaris hangt, eens te herschilderen. Sedert lang staat er op dat bord niets meer op. De schilder, die het gratis doen wil, vrage dus de toelating ten stadhuize om dat bord eens in orde te mogen stellen. In de stad Birmingham beslaat de grootste eu brengt dagelijks Zoo? Is hij onterfd door zijn oom? Maar zeker. Verbeeld u, dat eenigen tijd geleden de arme jongen het ongeluk gehad heeft hem te zeggen. Mijn liefste oom, gij moet’t nieuw theaterstuk gaan zien, ’i Is om te sterven van lachen. Wij ontvingen ondergaand schrijven, dat wij volgaarne eene plaats in onze ko lommen verleenen. Het ware inderdaad te wenschen, dat allen het verstonden zoo als onzen briefwisselaar. X... 29 October 1909. Beste Weekblad, Wilt gij zoo goed zijn dees briefje van mij eens op te nemen. Ik ben geen gazelschrijver, dat zult gu wel zien aan mijn opstel, maar ik zeg de zaken zooals zij zijn. In de laa’ste dagen werd er weer gesproken over den godsdienst en met recht werd het klein geestig gevonden dat de priesters, in plaats van zich enkel onledig te houden met de zedelijke belangen van het volk, zich hals over kop in de politiek werpen, overal en altijd de politiek in mengen, terwijl zij zoogezegd de stoffelijke be langen van het volk willen behartigen. Ik zou dat heel aardig en zelfs onverstaanbaar vinden ware het niet dat ik bij ondervinding weet, dat alles wal zij doen slechls een doel heeft en dit is, het klerikalisme door alle middelen trachten boven water te houden, de kiezers te misleiden of vrees aan te jagen. Leest de klerikale gazetten en men ziet hen afgeschilderd als de grootste weldoeners der mensehheid Gij vindt ze in alle politieke verga deringen; zij staan aan ’t hoofd van alle gilden, die van geitenbokken inbegrepen; werkzamer kiesdravers dan zij bestaan er niet. Maar zult gij mij vragen, blijven zij met dit alles aan hunne edele roeping niet tekort? Och, men hoeft slechts rondom zich te zien, bm zich te overtuigen, dat hel dringend noodig is wat meer het liefdevolle woord, de christelijke leer te verkondigen. Of hebben die ernstige waarschuwingen, die ver maningen van den godsdienstleer dan geen in vloed meer? In alle koren is er kaf, zegt het spreekwoord, en dat is waar. Doch is het vooral niet in de klerikale gelederen dat stichtende voorbeelden aangetroffen worden van ongodsdienstigheid? En zou het juist daar niet moeten zijn dat, onder den weldoenden(?) invloed van den godsdienst, alles en allen als een toonbeeld zouden moeten zijn van rechtvaardigheid en openhartigheid, van menschenliefde en eeuwige huiselijke trouw? Zouden zij niet beter doen aan sommige fana tieke klerikale huichelaars op het hart te druk ken dal hel ongeoonoofd is misbruik van invloed en gezag te maken om jonge meisjes in ’t verderf te storten? om anderen te b- letten onschuldige wezens, als een maagd zoo schoon en rein, te misleiden? aan christene moeders wat meer waakzaamheid aan hunne dochters aan te predi ken? aan sommige klerikale kiesuitkoopers wat meer den godsdienst aan te bevelen opdat zij geene euveldaden zouden bedrijven, aldus eene echlgenoote tot slachtoffer doemende? Zouden zij er niet voor moeien zorgen dal dergelijke feiten en andere meer niet in de klerikale gelederen voorvallen? Het spreekwoord zegt immers Woorden wekken, voorbeelden strekken Ware dat niet beter, niet verhevener, dan den pclitieken kiesdraver te spelen? En indieo zij niets anders deden dan het zede lijk welzijn van het volk betrachten, zich niet om poli'iek bekreunende, zouden ze dan niet van iedereen eerbied afdwingen? en dien eerbied waardig zijn? Bij gelegenheid schrijf ik nog wel eens. l)w trouwe lezer, XX. Priucelijke bv loaning Men herinnert zich dat prins Albert, toen hij van Congo terugge keerd is, den kapitein Van Rooy van de Bru- xellesville zijne groote voldoening over die reis heeft uitgedrukt. De prins heeft aangemelden kapitein, tot staving zijner gezegden, eene prach tige speld laten gewurden, waarop brillanten eene A, met eene kroon erboven, verbeelden. Haringvangst. De haringsloep Sint Antoon n° 5 der firma Carbonnez-Billiau is woensdag namiddag 27 dezer alhier binnengekomen met 565 tonnen haring. Alles was goed aan boord en de manschappen in goede gezondheid. Oostende-Dover. De Belgische paketboot PrinsesElisabeth heeft onlangs de reis van Oosten de naar Dover gemaakt in twee uren zeven en dertig minuten; net is het record der snel heid op de Belgische lijn Men weet dal de Prinses Elisabeth voorlgedreven wordt door turbinen en gemaakt is op de werven van John Corkerill, te Hoboken - Antwerpen. Bij koninklijk besluit van 22 October is Mijn heer Quagebeur A., thans wachtmeester-gen- dartn, ter stede, benoemd tol kommissarls der gemeente Oostdulnkerke, met residentie Ie Nieu port Baden, in vervanging van Mr Marls. Bij koninklijk besluit In date van 14 October zijn de volgende personen vereerd met de bur gerlijke medaille van 2- klas, (voor ten minste 25 jaar dienst.) Mr Cloel C. L.. schipper loods, Mr De Crop C. L.loods. Onze beste gelukwenschlngen! Verlichting. Nog altijd worden de sassen verlicht met de petrollampen van overjaren en flikkert hellicht De dagen worden korter, treuriger. De gezellige haard De lange winteravonden zijn Ouders, zendt boekerij van het onttrekken. Het is dan ook niet te verwonderen, dof wanneer het jury ecu ontkennen nut woord uitbracht, de knappe advokaat de gelukwenschen ontving van zijne aanwe zige collegas en der talrijke toehoorders. Het Weekblad is ook gelukkig zijne beste wenschen aan advokaat Alberik D'iwarta te kunnen aanbieden. Het is fier >p u, meester Deswarte omdat gij als Nieuportenaar en als vlaamsche kampioen een diep beproefde stadsgenoot knap en talentvol hebt verdedigd. Hulde en dank zij U toegezwaaid! kouder en trekt aan. verschenen! uwe kinderen naar de Willems-Fonds! Jonge- ingen eest, en de winteravonden zullen genoeglijk voorbijgaan! Vrienden, die boeken bezit waaraan ge persoonlijk geen genoegen meer hebt, Door eenen telegram van 19 dezer, uit Turin verzonden, vernam men het afster ven van den beroemden Italiaansche ant- hropoloog Cesare Lombroso welke geboren was te Venetië in 1836. Lombroso had zich eerst toegelegd op letterkundig werk', romans, gedichten en treurspelen. Weldra echter wijdde hij zich uitsluitelijk toe aan de wetenschap. Als krijgsgeneesheer nam hij deel, in 1859, aan den Italiaanschen onafhankelijk heidsoorlog. Weldra begon hij bekend te worden door zijne opzoekingen over de wanstaltigheid of cretinism, en werd ge last eenen leergang over geesteskwalen’te geven aan de Hoogeschool van Faire- bij werd vervolgens bestuurder van het krankzinnigengesticht te Pesaro, en wel- ra leeraar in de bijzondere geneeskunde der gees eskwalen aan de Hoogeschool van Turin. Het is dan dat hjj zijne groote stu diën over de criminaliteit begon, en daar- mede wereldberoemd werd. Daardoor be werkte Lombroso eenen gansehen omme keer in de gedachten over de vrije keuze schenkt ze aan de boekery van het Willems Fonds! De Neptunus, het grootste oorlogsbodem der wereld der type Dreadnought, Is onlangs van stapel geloopen In de Engelsche haven Ports mouth .- Men heeft twee jaren aan het schip ge werkt hel is 530 voeten lang op 81 voeten breed; het meet 20.250 ton; de machlenen kunnen een 25.000 paardenkrachten ontwikkelen, en is ge maakt om 21 Engelsche mijlen per uur te loopen Zijne kuras langs voren en langs achter isiduim dik in plaats van 2 1/2 duim bij de anderen. Gelezen op een uithangbord X., matrasmaker, vermaakt bedden, maakt matrassen, slaat tapijten uit En zijne vrouw ook. Dt nieuwe meid.— Zijl gij nog wat rap, Philo mena, vraagt Mevrouw. Wel zeker, Madam. In de plaats van waar ik kom, stond ik op om vijf ure, Ik stak het vuur aan, bereidde het ontbijt, en had reeds al de bed den gemaakt, vooraleer alleman van het huis op was! r en de verantwoordelijkheid der misdadi gers. Onder zijnen invloed en dezen zijner velgelingen leerde men inzien dat deze ongelukkigen dikwijls, om niet te zeggen, altijd, veeleer zieken dan plichtigen zijn. Hij bewees het door grondig onderzoek der omstandigheden in dewelke de misdaad zich voordoet, en doer de opgaven van zekere ontleedkundige bijzonderheden, van de kenteekenen van ontaarding, en de an thropometrische karakterteekenen Alhoewel de leerstelsels van Lombroso in de laatste tijden eenige wijzigingen hebben moeten ondergaan, blijven zij toch in den grond waar, en het wordt nu alge meen aangenomen dat de verantwoorde lijkheid der misdadigers dikwijls zeer be perkt is door geesteszwakte, alkoholische erfelykheid, enz. Dit nu, is een gevoelige slag voor de leer der vrije keuze, welke zoo onmisbaar is voor de mogelijkheid der godsdienstige stelsels. Met den grooten denker Spinoza moet men er dan ook toekomen te zeggen De vrijheid van doen en laten waarover elkeen zoo trotsch is, bestaat eenvoudig daarin dat de menschen van bunnen wil bewust zijn, maar niet van oorzaken die hem bepalen Het is waar, St Augustinus en andere kerkvaders hebben de voorbestemming als waarheid uitgeroepen maar Bossuet leerde dat de voorkennis van God en vrije keuze twee zekere waarheden zijn, die men sa men moet aaunemen, zelfs wanneer men hun verband niet inziet. Maar, indien onze daden voorbestemd zijn, indien God ze vooraf kent, hoe kan hij dan almachtig en oneindig goed zijnde, ons geschapen hebben wetende dat wij kwaad zouden doen en hij ons daarom straffen zou. Neen, niet waar, dit kan niet, en het is al betreurenswaardig genoeg, dat hef mensehdom zoo gebrekkig is, en onder den invloed der erfelijkheid, der aangebo ren driften, enz. zoo ongelukkig dikwijls in het kwaad vervalt. Daar dit feit eens nu zoo is, moeten wij het trachten in de maat van het mogelijke te verhelpen en dat kunnen wij, dat moe- -ten wjj. Wij moeten, want zonder dat is de aan den boulevard tot tegen vooruitgang onmogelijk, en zou het maat schappelijk leven weldra onhoudbaar wor den. Wij kunnen, want daarvoor is het slechts noodig dat de gezonde leden der samenleving zich onthouden van drankmis bruik en andere ondeugden, die erfelijke gevolgen hebben, om geene ontaarde af stammelingen te hebben; dat zij ook wer ken om den geest van het volk te ontwik kelen, want waarlijk verlichte geesten zijn vrijer en meer beschermd tegen het kwaad dan onwetenden; dat zij ook kam pen tegen de armoede, welke zoo vaak eene slechte ingeefster is; dat zij voor leus nemen Elk voor allen, allen voor een en hunne evenmenschen als broeders be schouwen, niet in woorden maar in daden. Daartoe komt de vrijzinnige wereld ge lukkig al meer en meer toe, zonder daar voor eene belooning hiernamels te behoe ven. Hadden mannen als Lombroso ons slechts dit geleerd, dan nog zouden zij wel doeners der mensehheid mogen heeten. En indien de misdaad onzen afschuw wekt, indien wij de maatschappij moeten beschermen tegen de verdwaalden welke ze in gevaar brengen, vergeten wij noch tans niet dat Lombroso ons geleerd heelt dat zij vaak onverantwoordelijk zijn; her inneren wij ons dat de slechte inrichting der maatschappij en de onwetenheid schuld hebben aan het ontstaan van outaarden, en herdenken wij ten slotte het sehooné woord van Mevrouw de Staël Alles be- grijpen is alles vergeven Een nieuw gebruik van leder. In eenige dis- 1 rikten der Australische staten, uoet men tegen woordig hoefijzers aan de paarden in leder. Het schijnt dal de voet van het paard alzoo meer steun heeft op den grond. Nochtans kan men zulks slechts doen in de zandachtige e (.rasach tige streken. In de uitgestrekte en rarlatene landerijen van Anstralië heeft dit een groot voordeel, daar men er een groote voorraad kan mee doen, omdat z» zeer licht zijn; de ruiter moet aldus geen vrees koesteren, zich op een gegeven oogenblik, in een verlaten land, met een onbeslagen paard, te bevinden. Een weinig gewoonte laat toe over! gens, in voorkomend geval, het paard zelf te hoefijzeren. Hel beslaan met leder is daar zeer goedkoop en bijgevolg, bijna algemeen gebruikt. Driejaar geleden waren alle klerikalen: groote kleine, oude en jonge, gematigde en dweepzuchtige, moderne en antieke, arrivisten en afgeleefde het erover eens te bevestigen, dat het land in staat moet be steld worden om zich tegen den gebeur lijke aanval van een vijand te verdedigen. Allen stemden drie jaar geleden de op richting van de nieuwe forten rond Antwerpen, welke minstens J00 millioen moesten kosten, na 80 millioen te hebben gestemd vo«r de forten van de Maas Zoolang er kwestie is talrijke millioenen te laten verzwelgen in de kolken der ver sterkingen, vindt men. al de aanhangers van de wijwaterkwispel in de bres om te stemmen en maar altijd te stemmen, maar zoodra het geldt de manschappen te vinden om de onafhankelijkheid van Belgie te vrijwaren en ons volksbestaan te verde digen, dan zingen zij een ander lied dan is er geen gevaar meer; de vreemde in dringer bestaat slechts in de verbeelding van degenen die denken dat een land manschappen noodig heeft om zich, als ’t past in staat van tegenweer te bevinden. oorlog. In geval van oorlog, zou het getal soldaten op voet in Europa tot 25 millioen beloo- pen. maakt om 21 Engelsche mijlen per dik in plaats

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 2