Belangrijk Bericht r; 1 ;s.1 Inteekeningsbriefje Binnen- en Buitenland. Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. Hoogwater te Nieuport Burgerstand van Nieuport STERFGEVALLEN. OSnOORBÊnOFBHELENl 24 24 van een op afleveren. Ondergeteekende wonende straat, N“ te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor hetjaar 1910 aan den prijs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper 5 6 *3 morg. 1,13 2- 2,47 3,34 4,23 5,21 6,33 Zou het niet veel gepaster en logischer zijn te zeggen geen leger meer, dus geene forten meer, doch van de klerikalen moet men geene redelijkheid verwachten, men moet van hen niet hopen dat ze zich zelven gelijk zouden blijven; want met hunne theorien komt men tot het volgende besluit het kort begrip hunner ongrijmheid: geen leger maar vele forten. Drie jaar geleden als het er om te doen was aan de Kamer de stemming te ontruk ken der 100 millioen voor de versterkin gen van Antwerpen waren al de kleri kalen eensgezind om te verklaren, dat de bestaande verdragen op zich zelven niet j ware dood geweest, voldoende waren om de onafhankelijkheid van Belgie te waarborgen. Men moest zich erop voorbereiden demogelyke aan rander tegen te houden en de weder- landscbe verdragen hadden slechts waarde voor zooveel de verdediging van het land ernstig was ingerioht. Heden zijn volgens dezelfde klerikalen de interrationale verdragen voldoende om alle zorg voor onze onzijdigheid en de onschendbaarheid van ons grondgebied nutteloos te maken. Waarom dien ommekeer in de houding der klerikalen, waarom in een tijdsverloop van 3 jaar die tegenstijdige bevestigingen? Heel eenvoudig omdat de klerikale partij aan het land een staal te meer wil geven van hare onmacht, van hare veranderlijk heid en van hare verregaande ongerijmd heden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag Zaterdag 31 October 1 November 2 Vreeselijke brand. Zondag avond ontstond er brand op verschillende punten der atad, en een dezer verwekte ongelukkiglijk twee slachtoffers. Ziehier, de inlichtingen over deze ramp Op het gelijkvloers van n. 127 van den Vlaam- sehen steenweg bestaat een groot magazijn van gemaakte kleederen, toehoorend aan M. H. Le- lier. Het was rond 8 u. 10 m. toen een policie- agent, wonend in het aanpalend huis, zijne wo ning verlatend, zag dat door de luiken, aan de vitrien, eene dikke rook kwam. Men balde om de huurders te verwittigen en telefoneerde om de pompiers De deur werd ingestampt. Dadelijk liepen de gebroeders Gommerman, der Camuselstraat, naar boven om de huurders te redden. Ten gevolge van de luchtstrooming, nam de brand dadelijk eene grootere uitbreiding, hoe wel heel het magazijn ep dit oogenbhk in brand stond. Zeven of acht personen bevonden zich aan de ramen der twee verdiepen. Zij riepen om hulp, ’F esu dikke rook vervulde ’l gebouw, en be lette ze langs de trap te vluchten. De gebroeders Cotnnterman kwanten dra beneden ges leid, elk I met een ktnd op de armen. Niettegenstaande het gevaar en de pogingen der menigte om hem le weerhouden, wou Frans Commermans terug in Toen driejaar geleden de liberale partij weigerde de vele millioenen te stemmen voor de forten van Antwerpen, verklaar den zij aan de natie hare houding als volgt We kunnen de oprichting van nieuwe forten niet goedkeuren, eer door eene’nieuwe wet de aanwerving der man schappen verzekerd weze om een leger te hebben in staat de voorgestelde forten te verdedigen. Deze houding ten minste was billijk en alleszins logisch. De klerikale partij integendeel heeft het land talrijke millioenen lasten opgedron gen om gebouwen op te richtèn, waarmee ze niet weet wat doen, waarvan ze niet zeggen kan hoe ze bevolkt zullen worden. Na gewillig en gedwee de verkwisting van millioenen en nog millioenen te hebben gestemd van het daarstellen eener nieuwe verdedigingslinie, verwijt de klerikale par tij aan haar eigen minister van oorlog generaal Hellebout, met een wetsontwerp voor den dag te komen dat strekt om de forten te bevolken en ernstig in staat van verdediging te stellen. Toe dan, heeren klerikalen, houdt dan toch op met zoo wispelturig en onbesuid te wezen en stemt ge niet voor de middelen om een ernstig leger in te richten, stemt dan toch ook de millioenen niet meer welke gij verzwelgen laat in den afgrond der versterkingen en den aankoop van oorlogsgetuig. hel huis om andere personen te redden. Hij keer- de niet weer. Dit alles was op bliksemsnelle wijze gebeurd. Inlusschen waren de pompiers van verschillende posten toegesnelci. De ladders werden aangesteld tegen den gevel en de personen die radeloos aan de ramen stonden, werden gered. Doch steeds had men geen nieuws van den redder Frans Commermans eu van eene vrouw wed. Ph. Beyl, welke op de derde verdiep woonde. De adjudant Magdelijns. die de reddingswerken leidde, trad vastberaden in het huis, niettegen staande vlammen en rook. Kort nadien keerde hij terug, ean man dragend dien hij had gevon den tusschen het eerste en het tweede verdiep. Verstikt door den rook, was deze neergezon ken. Nog één minuut langer, en de ongelukkige Callecoen Rochus, herbergier, Oostduinkerke, 15 dagen en 26 fr. of 8 dagen en 26 fr. of 8 dag., en 15 fr. of 3 d. voer slagen en dronkenschap. Coulier Marcel, dienstknecht, Leysete, voorw. 30 fr. of 10 dagen voor vernielen van oogsten. Lambrecht Henrt, visscher, Adlnkerke, 21,20 fr. of 3 dagen, voor onvoldoende Bemaning aan boord. Merchy Florent, werkman, Beveren, Mahieu Florent, werkman, Ilondschoote (Fr,) en Basi soen Loon, smokkelaar, Oostcappel (Fr,) elk 15 dagen en 26 fr. of 8 dagen, voor slagen. BourgeoisClement, en Vanhove Louis werklie* voor Hij was erg verbrand aan gelaat, handen en armen. Terwijl men hem in eene aanpalende apotheek bracht, waar de geneesheeren Lenaets en Petit hem verpleegden, alvorens hem naar het hospitaal te zenden drongen de adjudant Magdelijns gevolgd van den agent Van der Strae ten, kapitein Hols en den pompier Flament, op nieuw in zijn huis. Zij onderzochten het eerste en het tweede ver diep, maar zonder iemand aan te treffen. Maar aan het derde verdiep, onder de trap leidend naar de zolders, von Jen zij een lichaam. Het was het lijk der weduwe Philomena Beyl. Deze had gepoogd te vluchten, maar was verrast geworden door den rook en, in hare radeloos heid had ze zich neergezet onder de trap, waar de dood haar had verrast. Het lijk werd in eene aanpalende apotheek ge bracht en meer dan een uur lang pasten de ge neesheeren op haar de kunstmatige ademhaling toe. Alles was vruchteloos. De arme vrouw, 55 jaar oud, was dood. De bran 1 was midderlerwijl gebluscht gewor den, maar tot laat in den avond stonden er vele menchen ter plaats van de ramp. De schade bedraagt 50,000 fr. De oorzaak der ramp is niet gekend. Moord. Het volkrijk St-A ndrteskwar- tier te Antwerpen werd zondag avond door eenen moord in opschudding gebracht, welke rond 10 uur in het huis n. 58 der Kloosterstraat werd gepleegd. De genaamde Frans De Laet, geboren teZwijn- dreeht in 1879, en wonende Kloosterstraat, 58, was in gesprek met de vrouw van Pieter De Jongh, 41 jaar jaar, dokwerker, afkomstig Beveren en wondende in hetzelfde huis. Op zeker oogenblik kwam De Jongh als razende op het koppel gesprongen en plofte De Laet, een mes in Je borst waarna hij de vlucht nam. De gekwetste werd onmiddelijk naar het Elisa- bethgasthuis overgebracht, waar Dr Jacquet den dood bestadigde. De Laet werd de rechterlong doorboord en de dood moet schier ©ogenblikke lijk geweest zijn. De adjunkt-commissaris Seghers der 4e wijk heeft een onderzoek ingesteld en het parket ver wittigd. De moordenaar is nog voortvluchtig. De Jongh is gehuwd met Mathilde Polfliet, ge boren te Basel op 1 Maart 1871. Na eenigen tijd te Zwijndrecbt te hebben gewoond, kwam het koppel naar Antwerpen. De Jongh beschuldigde zijne vrouw van betrekkingen met het slachtof fer. Nadat een derde kind geboren was verliet de echtgenoot zijne vrouw die dan eene kamer in bet huis n. 58 der Kloosterstraat betrok. Later deed de man pogingen om het echtelijk leven te hernemen, maar de vrouw bleef wei geren en toen huurde De Jongh eene mansarde kamer in hetzelfde huis. Zondag kwam De Laet bij vrouw de Jongh. ’s Avonds ging de echtgenoot op de kamer en vroeg om zijn dochterje te mogen medenamen om iets te koopen. De Laet sprong recht en snauwde den echtgenoot toe Met u gaat nie mand mede en op hetzelfde oogenblik bracht hij hem eene stomp tee in het aangezieht. l?an liep de Jongh naar zijue mansardekamer en nam een broodmes waarvan het lemmer 25 centimeter lengte heeft. De Jongh plaatste zich voor de deur der kamer zijner vrouw en riep driemaal tot De Laet om buiten te komen. Wanneer De Laet wilde ver trekken, werd hem hel broodmes in de boisl ge ploft. De naaste geboren hoorden hem roepen ik ben gestoken eenige oogenblikken later huilde de vrouw och God, hij is dood Maandag morgen, te 6 uur. kwam een man op bet polPiebureel der 4. wijk en vroeg om den adjunkt le spreken. Aan dezen zegde hij de moordenaar le zijn. Hij had den nacht doorge bracht in eene herberg der Zllversmidstraat. Hel mes waarmede de misdaad werd gepleegd had De Jongh aan den herbergier overhandigd. Daar werd het bebloed mes in beslag genomen. Het mes is volgens het oordeel van den geneesheer 15 centimeters diep in het lichaam gedrongen. De moordenaar is Ier beschikking van den procureur des Konings gesteld. Tramongeluk. Zaterdag avond, om 5 ure, is 2 1/2 jarig zoonte van den nachtwaker De Mayer, wonende Schoolstraat te Temsche, doordsn buurttram Hamme-Zwijndrecht dood- gepletterd. Gansch bet hoofdje van den kleine was eene wonde, een der beentjes was gebroken; het had verschrikkelijke wonde op gansch hel lichaam. \an Hoeylandt, schrijnwerker, die seffens toe- geloopen was, heeft het jongentje opgenomen in eene mand en zoo naar het hospitaal gedragen Bij het uitnemen van het manneken bleven de tandjes in de mand liggen en weinige oogenblik ken daarna gal het den geest. De moeder van het kind, bij het vernemen van bet schrikkelijk ongeluk, «iel buiten kennis De vader, nauwelijks van huis weggegaan, had zijn zoontje nog terug op het plankier gebracht De ouders zijn ontroostbaar. De machinist Claus zag het 2jarig zoontje van Albert De Mayer over de sporen loopen wanneer de machlen slechts een drietal meters meer van hem verwijderd was. ’s avonds 1,36 2,24 3,11 3,58 4,51 5,54 7,14 21 Oct Vandaele Juliana, oud 46 j. 9 m. en 12 d dochter van Karei en Maria Landuyt. Hubrecht Josef Pieter Jan, oud 80 j. 8 m. en 21 d. zoon van Pieter en Antonia Storms en echtgenoot van Sophia Ro salia Wille man. Dedrie Luclaan Renaat Josef, oud 1 m. en 12 d. zoon van Renaat en’Elisabeth Seheirsen. Sedert I Januari 68 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Loones Lodewijk Cesar Pieter Frans, landbou wer te Nieuport en Ryckeboer Irma Pharaildis, landbouwster te Eggewaertscappelle. den Adinkerke, elk 100 fr. of 8 dagen, De machinist deed den stoom terugwerken, jachtdelikt, de tweede voorwaardelijk, doch het was reeds te laat, en Let slachtoffer werd de rechterbil afgereden. Joos Cyriel, leurder, Clercken, 26 fr. of 8 da- gen voor vischdelikt. Het leefde evenwel nog toen men het van on- I r DebJuïne Florent, leurder, IJper, 15 dagen 26 der de machien haalde; maar naar het gasthuis overgebracht, achtende geneesheeren het on- noodig tot het afzetten van het verminkt deel over te gaan. Korten tijd nadien is bet slachtoffer in de schrikkelijkste pijnen overleden. De droef heid der ouders, is onbeschrijflijk. Liefdedrama. Maandag is aan de Avenue du Maire te Doornik een zeer smartelijk diama afgespeeld. Aldaar houdt een jong meisje van Froyennes, de genaamde Germaine Havenne, eene herberg open die door de jeugd druk bezocht werd. Onder de aanbidders van het meisje bevond zich ook de brigadier der Rijkswacht, Karel X..., die naar het schijnt het met het meisje ernstig meende, doch Germaine Havenne scheen weinig lust te hebben om met den brigadier in ’l huwe lijksbootje te stappen. Ook had zij haar inzicht aan den man bekend gemaakt en deze was hierdoor zeer terneerge slagen geworden. Maandag dus kwam hij nogmaals in de herberg en knoopte een gesprek aan met het meisje. De liefdekwestie kwam denkelijk op het tapijt, want weldra ontaardde het gesprek in twist. Ten toppunt van woede omdat hij door het meisje afgewezen werd, haalde de brigadier zijne ordon nans revolver te voorschijn en schoot driemaal op Mej. Havenne die in het hoofd getroffen, zon der een kreet te slaken, neerzeeg. Dan zette de moordenaar het wapen tegen zijn rechterslaap en trok tweemaal het schot af. Hij werd stervend opgenomen en stierf wanneer hij in het hospitaal aankwam. De ongelukkige was 26 jaar oud. Ontspoord. De buurttram die te 6.20 u. ’s morgens uit Londerzeel naar Brussel ver trekt, is altijd opgepropt met reizigers. Tusschen Grimbergen en Strombeek gekomen, op de hel ling, asn den draai, sprong maandag de locomo tief buiten het spoor en drong in den aarden dijk. De trein bes ond uit vijf rijtuigen en een fourgon. Het eerste rijtuig en de fourgon sprongen insge lijks buiten het spoor en met een groot geweld werden de reizigers dooreengeworpen, de ruiten stuk geslagen en het houtwerk vernield. De pa niek die volgde, was onbeschrijfelijk, vooral dat smartkreten opstegen en vele personon gewond werden door de glasscherven. Zelfs werd een reiziger door eene ruit geslin gerd. De ziekenverplegers van het geneeskundig gesticht in de nabijheid gelegen, snelden ter plaats en verzorgden de gewonden, ten getale van tien 7 reizigers en 3 werklieden in dienst van de buurfspoorwegmaatschappij. Een der gekwetsten is bijna den neus afgerukt. Na verpleging konden de reizigers naar hunne woning te Grimbergen en Wolverthem overge bracht worden. Misdaad. Twee werklieden hebben maandag in een riool te Neuilly een kinderarm gevonden, die ter hoogte van den schouder afge sneden was. Eenige oogenblikken later ontdekten ze nog eenige andere stukken van het lichaam. Een en andere vormde het lichaam van een kind, dat ongeveer acht dagen oud kon zijn. De ontboden politiecommissaris is van oordeel dat men hier niet eene pas onlangs gepleegde misdaad te doen heeft, welke gepleegd moest zijn in de nabijheid der plaats waar de brokstukken van het lichaampje ontdekt werden. In de wijk zelf worden dan ook ijverige sporingen gedaan. Het in twaalf stukken gesneden lichaam is naar het doodenhuis overgebrachf. Vermoord.. Zekere Gerssen, een land bouwer uit de Fransche gemeente Ruols, begaf zich maandag naar de markt van Rodez, en had eene som bij zich van 120 frank. Na een groot deel van den dag en avond in verschillende herbergen te hebben doorgebracht keerde Gerssen rond half twee des nachts huis waarts, toen hij door twee kerels werd aangeval len, die hem vier messteken toebrachten midden in de borst. De arme man stortte dood ter aarde. Daarna beroofden de moordenaars hun slacht offer van zijn geld, .akuurwerk en ketting. Ernstige vermoedens wegen op zekeren Gap- denae, wonende te Rodez, die na de misdaad spoorloos verdwenen is, en in wiens woning men verscheidene voorwerpen heelt gevonden, toe- of te zenden naar het koffiehuis Willeins- behoorende aan den ongelukkigen landbouwer i Fonds, Val kest raat, Nieuport. Gerssens, mitsgaders een met bloedbevlekten j kiel. Alwie een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings briefje te onderteekenen, uit té snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke straat, Nieuportte zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorband ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtschrift zal “Sanitaa” I Kels* m<t t ebetmaraad aan beide geslachten is w verzonden met R/- door saKiTAÏSta.'Vö, H^ÖSi N BRUSSEL, BELGIE Drills Niei/w voorbehoodmiddsl voor foeldG geslaohd tn Dit beschermmiddel i» r.tot in caoutchouc Biillustre»rd? inlkhliajeti lijn per gestoten brief jratis verzonde.: na ontvang»' van O 30 ia postzegels door SANITARIA, Aitepachlaan, te BRCSSE1 fr. t>f8 dagen voor smaad. Provoost Henri, metser Adinkerke, 16 dagen en 400 fr, ei 4 maanden en 100 fr. ot 8 dagen, voor jaclitdelikt. Lanrens Emlei, metser, Dixmude, 3 jaar en 1 maand, voor aanslagen tegen de eerbaarheid en banbreuk. BRUSSEL, BELGIE “7®^

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3