Belangrijk Bericht .STER HET 1 Inteekeningsbriefje Binnen- en Buitenland. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. ^S)VOORBEÏÏOEDMDBELE«| M Sanitas E H Deze zijn geen gewone mibshoedmiddelen ■gl Geïllustreerde be«<:lii;jviug dezer Nieuwe artt- H Sf Rg Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. De kiezingen in Baden Wetenschappelijke nieuws Land- en Tuinbouw ■Jggui pijnen. 1 fr. Agricola achterhoofd getroffen. De ongelukkige jongeling viel loodzwaar ten gronde, terwijl hel bloed bij slroomen uit de ijselijke wonde gulpte. Blauwena droeg den gekwetste, die bewusteloos was, in een roeibootje en voerde hem onmiddellijk naar de stad. Men droeg den jongeling naar het ver- bardhuis, waar men hem de eers'e zorgen toe diende. ’t Bleek echter weldra dal de wonde doo delijk was; met de grootste voorzorgen werd het slachtoffer naar hel Ste-Walburgisgaslhuis over gebracht. De ongelukkige jongeling is daar ’s namiddags aan de gevolgen zijner wonde gestor ven. De policie heett een onderzoek ingesteld. Moordpoging. Maandag avond hoor den de talrijke wandelaars op het foorplein te Luik, op den boulevard de la Souveniere, ter hoogte van de rue de ta Gasquette, twee losbran dingen. Men liep in die richting en vond er een meisje, de genaamde Ernestine Dewart, 24 jaar Ondergeteokende wonende straat, N°. te verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prijs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper ofte zenden naar het koffiehuis Willems- Fonds, Valkestraat, Nieuport. 3 Nov. Hulstaert Alfons Jozef, zoon van Karei en Augusta De Block. Sedert 1 Januari 1909 111 geboorten. HUWELIJKEN. 30 Oct. Callenaere Karei Lodewijk, metser, oud 23 j. met De Jonghe Elisabeth, dienstmeid oud 21 j. beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1909 27 huwelijken. BH kels met geheime raad aan beide geslachten is ■M verzonden met Ij? fe-, stau; SA. ITAS 1 Fr. voor Mannen. tegen 12 Fr. voor Vrouwen BH door SAPciTARIA, 70, Anspachlaan EE dèrMAAND'TONOEN wonderbare uitval BROSSEL, BELU’E wonderde zich dat niemand kwam openen. Wanneer zij de buren ging verwittigen traden twee bersonen buiten en gingen zonder eenige haast op straat. Men vermoedt dat hel de twee roovers moordenaars zijn. Hun juist signalement is door de dagbladverkoopster aan de policie gegeven, hetgeen wellicht zal toelaten hen aan te houden. Wanner de priester enkele minuten later te huis kwam, was zijne vervondering en ontstel tenis groot, wanneer hij bemerkte wat tijdens afwezigheid gebeurd was. De meid lag levenloos in een-n zetel. Die misdaad heeft in de vreedzame wijk, waar zij gebeurd is eeoe diepe verslagenheid verwekt. Men bid onze lezers te doen opmerken, dat er twee voortbrengsels zijn van Walthery; gij hebt eerst de slijmverdrijvende Wallherypil, die het goede purgeermiddel is, dat iedereen kent, en Jan nog de borstpastille van Walthery tegen en keel- Aan gerand. Op een gehucht nab;j het fert van Burght, wonen de gebroeders de Smet met hunne zuster. Zaterdag avond ging een der ouderlingen naar bullen om zich te overtuigen of alles goed gesloten was. Op hetzelfde oogen - dage. Die toestand is gevaarvol voor de werklie den die er de schepen lossen, of laden of voor visschers die van of naar hunne \aartuigan gaan. ’tZou toch zeker zoodanig veel niet kosten eenige lantaarns eenige uren langer te laten branden. Of moeten er besparingen gedaan wor den langs dien kant, om het langs een anderen kant aan de vriendjes mei milde hand uit te deelen. Ons kerkhof is in een oprecht schandelij ken, slordige», verwaarloosden toestand. Ons dunkt dat het sladsbrstuur daarop wat meer het oog zou mogen houden. Een weinig meer eer bied voor de rustplaats onzer afgestorvenen ware heel gepast. Iedereen spreekt er schande van en niet zonder redenen. De wegels zijn echte slijk- paden, wanneer het geregend heeft; gras en on kruid groeien er in overvloed, alles ligt er over hoop. ’t Is waarlijk treurig om zien. Wanneer werden de wegels eens met asschen of macadam belegd? Of is er daarvoor ook al weer geen geld? Hoe komt het dat de lessen der Teeken- school acht dagen later begonnen zijn dan voor- geschrsven is? Volgens gezegd wordt, waren de noodige verauderingen en vermakingen niet vol eindigd. De kursussen waren nochtans sedert 15 Maart II. geëindigd! Heeft meu dan in die zeven maanden geen lijd gehad om alles in orde te brengen? Of heeft men op ’t stadhuis, waar zoo veel te doen valt voor alle andere dan stadsza ke o, geen tijd gehad er op te denken? oud, dienstmeid in een huls der avenue Blonden i bewusteloos ten gronde liggen. Men droeg haar j den hoest, verkoudheden, bronchieten in een huis der rue de la Casquette, waar men l bestatigde dat zij volstrekt niet gekwetst was; de schrik alleen had haar het bewustzijn doen ver liezen. Inlusschen was de kerel die de schoten gelost had, langs de rue des Celestines geloopen. denkende te kunnen ontkomen, doch hij werd door honderden personen nagezet, aangehouden en aan de policie overgeleverd, ’t Is de genaam- de Jules Genon, 32 jaar, mijnwerker te Jemeppe. K ij was vroeger in kennis geweest met Ernestine Dewart, doch deze had met hem afgebroken en Genon had besloten zich te wreken; met lat doel was hij naar Luik gekomen, had het meisje over al gezocht en haar ten slotte op de foor ontmoet. Zonder een woord te spreken naderde hij haar en haalde den revolver te voorsehijn. Ernestine De wart had echter zijne beweging gezien, en had zich gebukt; toen de schoten knalden was zij in bezwijming gevallen, toe de kogels verloren vlo gen. Genon is dinsdag morgen ter beschikking van het parket gesteld, Trein in een afgrond Zondag is, op de elcktrieke spoorlijn van Villefranche naar Borcy-Madame, een trein, die proefreizen voor de snelheid deed, op de helling van Paillat ont- riggeld en in eene diepte gestort. Er zijn zes dooden commandant Gisclard en vijf bedienden van den trein; de gekwetsten, ongeveer twaalf, zijn ook treinbedienden. De lijn onlangs dooi M. den minister Millerand bezocht, moest binnen kort voor het publiek in dienst gesteld worden. De reddingswerken duur den tot laat in den avond. Een der ernstige ge- kwetsten is M. de Noël, wien een been schier heel en gansch afgeplelterd werd. Met schijnt, volgens de eerste bestatigingen dat hel ongeluk moet toegeschreven worden aan het breken van een span. De foergon was van de automolrice lofgeraakt en kwam met eene groote snelheid van eene hoogte van 30 meters, in eene diepte terecht. Botsing. Zondag naeht, ten 1 uur, zijn op de Regenllaan, ter hoogte der Lambei- montstraat te brussel, een automobiel en een huurrijtuig met geweld tegen elkander gebotst. De autovoerder, in dienst van een eigenaar der Kruidtuinlaan, reed met zijnen ledigen auto naar de garage der Souvereinstraat. In den draai der Lambeimcnlslraat botste hij met geweld op hel huurrijtuig, dat gevoerd was door M. Jan Hu- berty, 61 jaar oud, wonende in de Theodoor Ver- haegenstraat, te St Gilis, een der beste en voor zichtigste koetsiers der Koningplaats, wa-r de man met zijn rijtuig sedert meer dan 25 jaar staat. De schok was verschrikkelijk het rijtuig werd omver geworpen en gansch verbrijzeld Huberty werd zeer \er weggeslingerd en erg aan de beenen en inwendig gekwetst. Een reiziger, M. De Stordeur, van Leuven, die zich in het rij tuig bevond, kwam er gelukkig zonder erg letsel van af. Het pesrd werd de pooten overgereden. Op het oogenblik der botsing, had de stoker nog ile tegenwoordigheid van geest gehad de remmen te sluiten. Hij werd met geweld tegen het voorste van den auto geslingerd dat gansch verbrijzeld werd. Hel slachtoffer, Remi G..., wo nende op den Alsembergschen steenweg, te Vorst, is deerlijk gesteld; hij had een gapende wonde aan het voorhoofd en was erg aan de rechterhand gekwetst. Hij mag van geluk spre ken dat hij niet op den slag gedood werd. Plunderaars. Zondag morgen werd in de rue Paul, te Marseille, eene misdaad ont dekt in cie volgende omstandigheden In het nr 8 dezer straat, op eene kleine ver dieping, woont de Italiaansche pastoor Balei, met zijne oude meid, Dominica Vial, 79 jaar. Alle morgenden gaat de meid de zes ure mis bijwonen. Ze keert immer voor 7 ure te huis. Weinigen tijd nadien gaat de priester zij-ie mis lezen in eene kerk der buurt. Het is gedurende deze afwezigheid van den priester, dat de bandieten de kamer van de arme oude hebben ingenomen die zij eene prop in den mond duwden en versmachtten, nadat zij de kas van den priester hadden opengebroken en de vrouw letterlijk verstikt hadden. Daarna openden zij de kas, doorzochten al de meubelen en maakten zich meester van eene som 400 fr. en van verschillige voorwerpen. Om 8 1/2 ure kwam eene vrouw die doorgaans aan den priester zijn morgenblad komt brengen, wederom ter plaats aan en belde. De kaopvrouw belde herhaalde malen en ver- Maerten Henr’, werkman; st^vele, 26 fr. of 8 dagen, voor ontvreemding. Neudt Adolt, werkman Nieuport, 16 dagen en 25 fr. of 3 dagen voor slagen en dronkenschap. Ledoux Achiel, tooneelspeler, Nancy (Fr.); Rouliez Jozef, koffiehuisbediende, te Gent; Nelen Adolf, dienstknecht, Brussel; de eerste 6 maan den en 26 fr. of 8 dagen; de tweede 8 maanden en 26 fr. of 8 dagen; de derde 3 maanden en 26 fr. of8 dagen voor diefte. Vermarden Désié, melser, Loo, 1 jaar 30 inaai 2 maanden en 26 fr. of 8 dagen en 4 maal 15 dagen en 26 fr of 8 dagen voor aanslagen tegen de eerbaarheid en zedenschennis. Dehaese Amand, werkman, Loo, 2 maal 6 maanden, en 50 maal 8 dagen en 26 fr 8 dagen voor aanslagen tegen de eerbaraheid en zeden schennis. In de jongste verkiezingen in het groot Her togdom Baden hebben de liberalen, democraten en socialisten een verbond gesloten om den kle- rikalen vijand van het bewind te houden. Dank aan die verstandhouding is meerderheid der antiklerikalen die es. st tol 9 stemmen beliep tot op 15 geklomen, en is de klerikale partij voor immer den dieperik in. Dat dit eene schoone les weze voor de opposi tiepartijen van België, voor de aanslaande ver kiezingen van Mei 1910. Dat alle antiklerikalen tezamen strijden, hand in hand, om den klerikalen boel omver ts wer pen; eendrachtig vooruit, dat onze leus weze anti klerikaal bovenal en zoodoende zullen we als in Baden, voor eeuwig dit dwangjuk der hatelijke klerikale heerschappij afschudden In eene mededeeling welke hij deed op het Congres van gen eskunde te Buda Pesth maakte Doktoor G. Rosenthal van Parijs, bekend dat het hem toescheen, volgens zijne persoonlijke waar nemingen, dat de ware oorzaak van het rhuma- tismus nu volkomen bekend is en dat zijne op zoekingen er hem toe geleld hebben eene voor behoedende inenllngsstof, alsook eene genees krachtige bloedwei of serum te bereiden welke beide, zoo beweert hij, reeds zeer goede uitsla gen zouden opgeleverd hebben. Wij wenschen, voor alle lijders aan gemelde kwaal, dat deze uitslagen zouden bevestigd wor den en dat de nieuwe behandeling weldra tot de gewone praktijk zal behooren. Alwie een abonnement neemt op het Weekblad ean Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke- straat, Nieuport te zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwijtsohrift zal afleveren. Groententeelt. De Koolsoorten. De groententeelt beeft eene aanzienlijke uit breiding genomen, ’l Is wel een bewijs dat er langs dien kant nog iets goeds te verrichten is. Indeidaad, in de omgeving van steden en volk rijke dorpen zien wij allerlei groenten prijken, door de werkzame hand eens tuiniers verzorgd. Eenieder wedijvert zooveel hij maar kan, om het eerst ter markt te zijn. Niet zoo haast waren de vroege aardappelen van het veld verdwenen, of koolsoorten van allerlei aard, bedekken de ledi ge plaatsen. Die doenwijze valt niet te misprijzen, integendeel, vooruitstrevende hoveniers laten nooit een plaatsje onbeplant. Maar wil men op die wijze profijtelijk te werk gaan, dan mag er nooit uit het oog worden verloren, dal 1. de vorige vrucht den grond verarmde. 2. de komende oogst ook voedsel verlangt. Wordt daar altijd wel aan gedacht? Wordt er wel voldoende gemest? En dit vooral is maar al te noodzakelijk voor de koolsoorten die, zooals eenieder wel weet, overvloedige meststoffen verlangen. Hel koolenp’.anlen (wij bedoelen nu witte en roode kabuiskeolen) kan voorden winter gebeu ren. In dit geval plantte men liefst in greppels, doch men vergele niet bij de phosphoor en po- taschruesten ook 2 4 3 kil. zwavelzuren ammo niak per are te voegen. Die stikstofmest is de eenige die voor den winter mag aangewend wor den eu die dus de planten gedurende hel koude seizoen zal ter zijde staan Vroeg in de Lente mag die hoeveelheid ammoniaksulfaat, zoo noo- dig, nogmaals herhaald worden bij het toetrek ken der greppels. blik sprongen zes kerels in huls, bonden een der broeders en de zuster en bedreigden hen met hunne wapens indien zij om hulp riepen De oudste der broedeis werd door de schelmen ver plicht de plaats te wijzen waar het geld verbor gen was Twee der schelmen volgden den ouder ling in een aanpalend vertrek waarde man een geweer van den muur nam en op zijne aanran ders mikte, maar hel schu' ging niet af. Alsdan werd hij op zijne beurt gebonden, waarna de schelmen hel huis doorzochten. Eene som van 5,000 frank werd gestolen. Hel parket van Denilermonde is ter plaats ge komen. Men heeft vastgesteld dal een der schel men zijne kleederen gescheurd heeft met over de haag te klimmen. Het gerecht beeft vermoe- dens op inwoners van Burght. Zelfmoord. Zondagavond. 7 uren, zag een twaalfjarig jongetje, Kalk kaai te Brussel een soldaat in de vaart springen. Het kind verwittigde voorbijgangers, die ken nis van het gebeurde gaven aan de politie der 3* afdeeling. Men deed onmiddelijk peilingen in het water. Een half uur later vischte men het lijk op van den wanhopige, dat vervoerd werd naar hetdoo- denhuis in de Slnl-Andreasslraal. Dank aan pa pieren op den verdronkene gevonden, kon men zijne identiteit vaststellen. Het is A B. mililiaan der klas van 1909, soldaat bij het 4° regiment artillerie, in garnizoen te Leuven. De moeder van den wanhopige is we duwe en woont in de Statiestraat, te St-Pieters- Jette. Men denkt dat het hier een liefdedrama geldt. Hevige brand. Vrijdag morgen, om 1 ure, bemerkten twee octrooibedienden een dikken rook, welken uit de weeffabriek van de heeren Emiel, Paul en Karei Toulemonde, op de Gambettalaan te Tourcoing opsteeg. Spoedig werd alarm gegeven, en de pompiers snelden weldra ter plaats. De gebouwen beslaan ongeveer 1 hectare oppervlakte. Hel was in de preparaliezaal van 4000 vierk. meters oppervlakte dat de brand ontstond en weldra door den bevigen wind aangewakkerd, mei zulke hevigheid woedde, dat de pompiers enkel den brand konden beperken. In die zaal stonden allerlei machienen en ge tuig, en daarenboven zat schier gansch de zaal vol wol. De gloed was zoo hevig dat om 2 ure de ijzeren gebinten van het dak door de hitte kromden en het dak stortte gedeeltelijk in Dank aan de onverpoosde werking der'pom piers en de goedwillige burgers was de brand om 2 1/2 uur beperkt. Doch al de machienen, getou wen, wolvoorraad enz. waren vernield. De schade word op 1 millioen 209,000 fr. be raamd. Er bestaat verzekering. Ten gevolge van den brand vallen 50 mannen en 150 vrouwen zonder werk Er zal echter toegelaten worden, hoopt men, de werkeloozen in de andere fabriek, Wijngaard straat, te laten werken. Moord. De wijk van de Providence, te Marchienne-au-Pont, werd zaterdag namiddag in opschudding gebracht door eene misdaad. De genaamde Angéle Mary, 18 jaar ond, wo nende in de cour Rocca, rue de la Providence, had eenigen tijd kennis genad, met zekeren Louis Pellegrim, metser, geboren te Thfenen in 1879, doch, zij had hem verlaten omdat zij ver nomen had dat hij gehuwd was, en toen had het meisje kennis aangeknoopt met Jules Strimol 24 jaar oud, werkman in de staalfabrieken van Mon ceau sur Sambre. Zaterdag morgen was Pelle grin naar de woning van Angele Mary gekomen; zij verzocht hem heen te gaan, wat hij deed. Toen hij de woning verliet, kwam Strimpel juist binnen en het meisje vertelde hem dal Pellegrin haar lastig gevalleu had. Strimpel drukte zijn spijt uit dat hij zijn revolver niet bij had, en ging heen zeggende dat hij zijn wapen ging halen, 's Namiddags kwam hij terug met den revolver en met een dozijn kardoezen. Hij ging aan de deur staan en riep tweemaal op Pellegrin, die in epn huis der buurt was en die op het hooren van zijn naam buiten kwam. Inlusschen was Strimel met Angele naar de herberg Hoste gegaan waar Pel legrin weldra kwam; hij wilde er een glas bier betalen voor het meisje, die hem voor alle ant woord een kaakslag gaf. Pellegrin greep haar vast en al vechtend geraakte men buiten; daar trok Strimel zijn revolver, schoot op Pellegrin die door den kogel in de keel getroffen en de strotader doorschoten werd. De ongelukkige viel dood ten gronde. De moordenaar nam de vlucht en wieip den revolver in de vaart; eenige uren later werd de kerel te Monceau-sur-Sambre aan gehouden Angèle Mary, die onderhevig is aan erge zenuwaanvallen, heeft een aanval dier kwaal gekregen en ligt sinds het drama in een diepen slaap. Jaclrtöngeluk. Op de Schelde te Antwerpen, nabij de drooge dokken van den lin keroever, gebeurde maandag rond den middag een vreeselijk ongeluk. Twee jongelingen, Henri. Van Grieken, 19 jaar, wonende Brouwersstraat, 9, en Willem Blauwens, van de Brouwersvliet, waren te zamen op de meeuwenjacht gegaan. Zij hadden zich in het riet verborgen en een hunner had zgn ge weer ten gronde gelegd. Opeens, men weet niet door welke oorzaak, ging het geweer af en Henri Van Grieken werd door de volle lading in het van D' WHIllS Nieuw tiillntnirdi inlitHintts nr itililn triti vilii «Mtonden na ontvangH van O 30 ’^.taegc!» door SftMITARlA, 70, Anwacbtodn, to EROSStL

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3