Wieuport en Kanton van Voor IVaarhaid Frede! en Voor Vrijheid Recht! Eerste Jaargang Zaterdag?!3 November 1909 N° 7 en De kiezingen van Mei 1910 Tooneelvertooning be plaatsvervanging in ons leger Briefwisseling WEEKBLAD Aiinoncenprijs 0,15 ft’. per drukregel, gQ I - -t - j M irAAi* /Imi Tlr Met ongeduld, doch met het grootste vertrouwen worden de verkiezingen van Mei aanstaande te gemoet gezien. Met ongeduld worden ze verwacht, omdat het gansche land hunkert naar ontslaving, naar verlossing. Het klerikaal juk dat te lang reeds loodzwaar op het voor heen zoo vrije Belgie drukt, dient voor altijd afgeschud te worden. Met het grootste vertrouwen trekken wij dus ten strijde, omdat wij overtuigd zijn dat boer DRUKKER JOSHFH HAECK Statiestraat, Oudenaarde dat wootd L. S. IJ. PRIJS PER NUMMER S centiemen Morgen, Zondag 14 November, geeft onze zoo gunstig gekende koninklijke Rhetoriea hare eerste wintervertooning die zal bestaan uit Een Spiegel drama in 3 bedrijven van Nestor De Tiére één onzer beste tooneelsohrijvers en De Wachter verliest blijspel met zang door Van Peene, wiens blijspelen overal met het meeste succes sin Isjaren worden opgevoerd. Twee onzer verdienstelijkste tooneel speelsters verleenen hiertoe hunne mede werking Mev. Malvina Daenens en Van- derhoeven van Brussel. Al wie een nuttigen en aangenamen avondstond wil doorbrengen, zal er aan houden onze knappe tooneelliefhebers te gaan toejuichen. Deuren open om 4 ure. Begin om 4 1/2 ure. Kaarten van heden af te bekomen in het lokaal van liet Willems Fonds. het de achtbare volksvertegenwoordiger heer Janson, onlangs, meesterlijk in de Kamers bewezen. Is het niet ongeloofbaar dat zulke heer lijke gedachten niet ©ogenblikkelijk hun vaderlandslievenden weerklank in alle harten ontmoeten? Zyn we dan zoo diep gevallen in Belgie, dat we door alle mid delen den eersten en oppersten burger plicht zoeken te ontloopen? Neen, niet waar, geachte lezer, wij liberalen, wij weten het beter; wij weten dat enkele kle rikale achteruitkruipers het zoo meenen, ten profijte van hun welgekenden winkel. En nochtans heeft de achtbare heer Levie, klerikale volksveitegenwoordiger van Charleroi, het hun openbaar toegeroepen Gij, mijne waarde vrienden der rechter zijde, die den plicht aanleert in alle vak ken, hoe beseft gij uwe ongeremdheid niet wanneer het den militairen plicht geldt? Onze geestelijke wet verplicht ons persoon lijk tot het uitvoeren der werken en der oefeningen van onzen godsdienst gaan wij naar de mis door tusschenkomst? hou den wij onze Passchen door bemiddeling van een ander persoon? En gij wilt niet dat de burgerlijke wat, in de mate van het geen tot het nationaal belang noodig is, aan eenieder den persoonlijken plicht op- legge zijn land te verdedigen, zonder dat men hem met geld kunne afkoopen? Sommige klerikale voksvertegenwoor digers zijn den persoonlijken dienstplicht genegen dat is gekend, Zij zijn ook Belgen en zij weten wat het onze voorvaderen gekost heeft om onze onafhankelijkheid te veroveren; zij weten ook dat het die hel den nooit in het gedacht zou gekomen zijn iemand in hunne plaats tegen den vijand op te zenden, al had het zelfs geen cent gekost! Maar, ziedaar, de meesten mogen en durven hunne innerlijke zienswijze niet laten kennen, het ordewoord komt van wege de lieeren Woeste en konsoor- ten, die in de Kamers durven zeggen dat het belang hunner partij vóór ditvan hot vaderland moet doorgaan, Euwige schan de over hen! Zulke walgelijke woorden geven ons een denkbeeld van den geestestoestand waartoe een hardnekkig fanatism de ver standigste mannen kan leiden! Vol onver schilligheid voor den wil en de wenschen van het volk, spreken zij de onvergeeflijk ste woorden, plegen zij de hatelijkste da den, als het maar tot profijt der klerikale partij kan strekken! De uitslag der toekomende Kamerkie zingen zal hun die onverdraagzaamheid bitterlijk doen beklagen;dat wenschen wij hun uit gansoher harte! En gij ook niet waar, geachte lezer? ABONNEMENT Ü.OO franlv per jaar op voorhand betaalbaar Het is u wel eens voorgevallen, geachte lezer, op de vierde bladzijde van een nieuwsblad, het volgende bericht aan te treffen Belgisch leger. Vrijwilligers met premie aan 1800 franks worden ge vraagd bij N... Die oproep is gedaan door een aanwer ver, een zielhon l zooals men gemeen lijk onder het volk, die soort van staats beambten noemt. Het is nochtans over deze laatsten niet dat wij wenschen u te onderhouden; wij noemen ze eenveudig omdat bovengemelde aankondiging de eerste zichtbare werkzaamheid vormt van het plaatsvervangingstelsel waaraan ons leger nog altijd onderhevig is, niettegen staande de dringende oproepingen welke sedert vijf en-twii>tig jarenin onzeKamers gedaan worden. Wy willen enkel uwe aandacht trekken op de zedeloosheid van die plaatsvervan ging, die afschuwelijke kwaal welks be houd sommige onzer klerikale kopstukken zoo hardnekkig verdedigen. Het is inderdaad onverstaanbaardat een weldenkend man, aan welke politieke pab- tij hij ook toebehoore, kan aannemen dat, voor eenige honderden franks, men zich magen kan afkoopen van een plicht wel ken men in andere handen te recht als heilig aanschouwt. Al de beschaafde volkeren, Spanje daar gelaten (en met reden!!), hebben den per soonlijken dienstplicht wettelyk bekrach tigd; wij Belgen alleen aanvaarden dat de verdediging van het vaderland eene ellen dige bijzaak is, juist wel genoeg voor arme drommels welke zich voor 1800 franks verkoopen en ook nog voor volksjon gens die het noodige geld niet bezitten om zich een plaatsvervanger te verschaffen! Alzoo komt het dat ons leger samenge steld is juist uit die mannen welk j weinig of niets bezitten en dus ook natuurlijk weinig of niets te verdedigen hebben; en toch zouden zij, in geval van oproep of oorlog, hunnen vaderlandschen plicht vol brengen, terwijl de begoede burger intus sclientyd niets aan zijne levenswijze zou moeten veranderen en zich maar heel weinig zou bekommeren om het gevaar dat anderen loopen ten einde zijn geld en goed te vrywaren? Het is zonneklaar, en ons klerikaal Staatsbestuur heeft het eindelijk ook moe ten bestatigen, dat het uiterst onrecht vaardig is tot de loting zyne toevlucht te nemen om’s lands verdedigers aan te dui den; is het niet onrechtvaardiger nog, in die zaak, het geld een voorrecht te geven? Dat is onbetwistbaar. Het vaderland verdedigen is een plicht, en dat men ons eens zegge sedert wanneer de plicht eene zaak is waarin men handel drijft! De plicht is persoonlijk, hij is niet koopbaar en kan ook niet verkocht wor den. Waarom moeten het de ongelukkigen zyn; dieniets te verhopen hebben, die hun moed aan het vaderland schuldig zijn? Zijn het niet veeleer de rijken welke die last moeten dragen, zy aan wien een tegen slag alles kan doen verliezen? Zoo heeft van Belgie, mitsgaders tal rij I^Éfcen der adellijke families de Beaufort, d’OuItremont, de Grünne, Vilatn XIIII, Vanderllnden d’Hooghvorst, d’Ur- sel, d’Arenberg, enz. enz. En dat zijn allemaal domme, verachtelijke en hatelijke schepsels!!! Doch gaan we verder. Waren ook vrijmetse laars de beroemde engelsche admiraal Nelson, de held van Abouklr en Trafalgar, de fransche generaa's Kellerman, hertog de Valmy, Kléber, Hoche, La Fayette, Masséna, de Maarschalken Sébaetlani, Soult, Oudlnot, prins Maurits van Saksen, enz. enz. Gambetta, Pelletan, Berryer, Jules, Ferry, Jules Faure, Carnot, allen beroemde fransche staatsmannen, de beeldhouwer David d’Angers, de letterkundige Chamfort, de sterrekundige de Lalande, de scheikundige Foucroy, de wiskundi ge Laplace, de natuurkundige Lacépéde maakten deel uit van de vrijmetselarij. In Italië Garibaldi, in Zwitserland de wijsgeer Lavater, in Duitschland de geleerde van Hum boldt, de geniale dichter Goethe, de beroemde toonkundlgen Meyerbeer en Mozart, In Amerika Benjamin Franklin, een der stichters vrn de amerikaanscbe onafhankelijkheid en Washington de sticbte, dor Vereenlgde Stalen, al die roem rijke mannen waren vrijmetselaars! Waren zij domme, verachtelijke en hatelijke schepsels^! En verder De konlng Willem van Holland, ds.grootvader en vader van den hedendaagschen Keizer vao Duitschland, de koning Willem IV van Zweden waren vrijmetselaars; Eduard VII, thans koning van Engeland, is Groot Meester der Engelsche vrijmetselarij en, last nol least Leopold I, onze eerste Belgische Vorst, bekleedde, toen hij ginder vertoefde, het ambt van opziener in de Groot Loge van Engeland en heeft immer de broederlijkste be trekkingen met den Groot Oosten onderhouden. Was HIJ, onze eerste Koning, ook dom, verachtelijk en hatelijk!!?? Welhoe, hel puik der maatschappij, geleerden in alle vakken, kunstenaars van alle slag, leden der roemrijkste families, vorsten der machtigste landen, onze koning Leopold I zelf, hebben hel als eene eer aangerekend in de rangen der vrij metselarij niet als koning, edelman, kunstenaar of geleerde ingelijfd te worden, maar als broe der, ais menrchenvriend, en dan komt een on beholpen ploert, een onbeschoft krabbertje zijn zwadder uitspuwen op al die heerlijke figuren, op al die edeldenkende meuschenl!!.... Wanneer in de woestijn de leeuw ontwaakt, zijne manen schudt en naar de zoon in ’t Oosten tuurt, dan welen de jakhalsen dat het boog tijd is dat ze in hunne hollen schuilen gaan. Scbrij velaars, penneknechten die het gemeene werkje verrichten eerlijke lieden voor domme, verach telijke en hatelijke schepsels uit te schelden kunnen de zonnestralen niet verdragen. Hunne plaats Is in krochten, niet in degene waar jak- halson huizen, want jakhalsen zijn ze zelf niet, 't Zijn bange, gluipende wezels en rijmt met.... Brussel, 12 November 09. Waarde Redactie! Gij zult zonder twijfel, zooals ik, bemerkt heb ben hoe, in die laatste dagen, de moord die in Spanje op Francisco Ferrer werd gepleegd den kop der katholieken op hol heeft gebracht. Om die snoode daad te rechtvaardigen, om te doen gelooven dat de kreet van verontwaardiging die, nSlde halsrechting van Ferrer, over ganse!) de wereld werd geslaakt slechts het gedoe was van eenige oproermakers, hebben de klerikalen gee- ne moeite gespaard. Hunne bladen hebben geij verd en tegen heug en meug de gruwelijke moord te verdedigen, alhoewel ze noch een woord noch een feit hebben kunnen aanhalen dat vanwege den martelaar eene opstoking of eene deelne ming aan hel oproer van Barcelona zou bewezen hebben; hunne bladen hebben vuur en vlam ge spuwd op de Ferrislen t. t. z. op al degene, aan welke partij zij ook behooren, die meenen dat geen mensch mag veroordeeld worden zon der dat hem het recht worde gegund zich te verdedigen. In dien stormloop door al de klerikale gazetten gevoerd zijn het vooral de framassons die het hebben moeten bekoopen Wat er al onzin en leugens in dien laatsten tijd over hunne instel ling werd uitgekraamd gaat alle gezond begrip te boven. Ziehier, onder meer, wat ik in een klein lasterblaadje, dat mij door een uwer werd bezorgd, heb gelezen Van al de schepsels die onder de kappe des hemels loopen zijn er geene e die dommer, verachtelijker en hatelijker zijn i als de Framassons. Et voili pourquoi votre fille est muette!.... 't Is zoo eenvoudig als het maar kan. Zijt ge vrijmetselaar? Ja? Welnu er is onder de kappe des hemels geen dommer, ver achtelijker en hatelijker schepsel dan gij! En zeg gen dat zulke ezehrijen, door den eenen of den anderen kinkel opgedischt, voor vele vlaamsche lezers gewone kost zijn en dikwijls, helaas! door onwetendheid als klinkende munt worden aan vaard. Welnu, vrienden lezers van ’t Weekblad, het weze mij toegelaten met U te onderzoeken in hoever de beweringen van het lastervoddetje waar of niet waar zijn. In eene bespreking die, den 8 en 9 Februari 1883, in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers plaats greep, werden door de vrij metselaars Frère-Orban, Staatsminister en Mi nister van Buitenlandsche Zaken, Henrl Bergé en Graaf Goblet d’A Iviella, leeraars aan de Hon- geschool van Brussel, de namen van eenige hunner broeders aangehaald, namen die we hier met nut kunnen herhalen. Waren dus vrijmetselaars, onder zooveel ande re. In Belgie Generaal Renard, Generaal Thie- bault, minister van oorlog, Maarschalk Prins de Ligne, Prins Charles de Ligne, Generaal Markies Chasteler, Generaal Graaf de Ferrari, de beroem de violonist Henri Vieuxtemps, de Baron de Stassart, gouverneur van Brabant, Voorzitter van den Senaat en van de Koninklijke Academie VERKOOPER Pieter Werstraete, zoon Valkestraat, Nieuport Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelin^jÈbestemd voor voor het Weekblad van Nieiwrl en Kanion moeten door den schrijver oaderteekend-en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het rechfl^Hr opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1