I Leest! Leest! Allerhande nieuws Buurtspoorwegen. Eerst oompke en dan.... Over ’t een en ’t ander klerikale logiek Waar blijft de stadsreke ning van verleden jaar! Is die nu nog niet gereed? Of bestaan er voor Nieuporls stadsbestuur geene wetten en reglementen? Of moet er misschien iets gearrangeerd worden? Of is er zoodanig veel over dat zij niet weten hoe parten en deelen? En de begrooting van 1910? Waar blijft die? of zal die ook weer negen maan den te laat voor den dag ko men??? Gaten in de kas Eerst geldverbrassing en nadien de noodzakelijkheid sedert lang ge ve r- percent verhooging bijkomt. Dat is klerikale logiek! verbeleringswerken voor het daarstellen eener behoorlijke haven zal nooit geene spraak meer wezen, maar nu er door mangel aan plaats reeds een gewar Is ontstaan, dat het zdnken eener sloep veroorzaakte, wordt de toestand min of meer be denkelijker. Wat er hel einde van zijn zal Is moeilijk te voorzien. Men nadert met rasse schreden Mei 1910; en, -zooals gewoonlijk, zullen de klerlkalen tegen dien lijd met hunne eeuwige valsehe beloften voor den dag komen. Qui vivra, verra. Snieders, Sleeckx, Guido Gezelle, Styu Streuvels en zooveel anderen. In de boekerij van het Willems-Fonds zijn meer dan 3.000 boekwerken voorban den met do meeste zorg uitgekozen, die aan iedereen kosteloos ter lezing worden uitgeleend en die door iedereen mogen gelezen worden. De jongeren vinden er luimige werkjes; de ouderen aangename verhalen, sehoone reisbeschrijvingen, enz. de ambachtsman vindt er leerrijke werken over zijnen stiel, over de nieuwste uitvin dingen en ontdekkingen handelende, enz.; zij, die een zekeren graad van ouderwijs bezitten, kunnen er de beste wetenschap pelijke en geschiedkundige werken beko men. Er is dus keus voor allen! Bezoekt dan ook allen de boekerij; doet de kinderen lezen, doet hen voorlezen in den huiselijkan kring; leest zelf ook. Het zal de zucht naar meer kennis en weten schap in ons doen ontstaan en kennis is macht! De boekerij is alle zondagen van 11 tot 12 uren open. De boeken worden aan iedereen KOSTELOOS ter lezing uitge leend. De lezers worden nochtans vriende lijk v- rzocht er zorg voor te dragon. Al wie kan, ondersteune ook het Wil lems Fouds in zijne veelzijdige werkzaam heden, door lid te worden dezer nuttige instelling. en wanen De met de a dat De winter met zijne lange avondstonden --.s er aangenamer, i tijd door te leerrijke boe- o-rnipke gozer- en o*k’ s'a-lliuisbazen zien i j'i wanen vu eene goudmijn denken te bezitten, geven maar uit met milde band. Cadeau van eene pastorij met grooten hof en nog 5000 frank er bij. Voila, komt, maar bij en pakt maar mêe! Riolen? Dat presseert niet... Trottoirs? Da’s niet noodig... ’t En is nog geen kiezing! Kasseiwerken? ’t kan nog wachten... Verlichting? ’t is veel te klaar.. Eene nieuwe miidelbare meisjesschool? Dat kunt ge peinzen? Het kerkhof verbeteren? Wel de dooden weten het niet... enz. enz. enz. Voor de kerk en pastorij. Voor parade en hoovaardij. Is er altijd geld in kas! En zijt ge daarmee niet kontent, Nieu- portenaars hewel, ge moet het weten. Bij koninklijk besluit van 25 October 11. wordt eene toelage van 1000 fr. verleend aan de ge meente Wulpen tot uitvoering van welken aan buurtwegen. Aan Breedene 9000 fr. Eggewarts- cappelle 515 fr. Woumen 6500 fr Veurne en Coxyde 8000 fr. Haring. Berichten uit Engeland laten nemen dat de kolossale haringbanken waarge nomen dal de Engelsche kusten, zich verplaatsen in de lichtiug der Belgische kust. De haringban ken die soms een kilometer en meer lengte heb- beu zijn dit jaar buitengewoon talrijk en de En- gelsche visschers hebben in de laatste tijden echte mlrakuleuze vischvangsten gedaan, vlsschers wisten waarlijk geen verblijf r.„ opbrengst hunner vangst. Het Is te denken hel weldra de beurt zal worden voor onze vls- schers om met volle ladingen binnen te varen. Wanneer toch zal men er eens aan den ken de kaai in behoorlijken staat te kas seien? ’t Is oprecht schandalig; men treft er putten aan van ecu halve meter diep! Automobilisten, velocipedisten, voermans, huurhouders, voetgangers, allen boflen er om het meeste mede! Droevig, droevig! Ziehier de stal 1stik der ontvangsten die door de buurtijzerenwegen van West Vlaanderen ge durende de acht eerste maanden van 1908 en 1909 gedaan verdeu, voor het vervoer van reizi gers, reisgoed en koopwaren Oostande-Nieuport-Veurne Thielt-Aeltre (paardentram) id, id. (landelijke dienst) Oostende-Blankcnberge Oostende-Vuurtorenkwartier Veurne-Yper Hooglede-Thielt Brugge-SJ uis-Heyst Kortrijk-Wervicq-Meenen Brugge-Swevezeele Yper-Waasten Aerseele-Kortrijk-Meenen Dixmude-Poperinghe Brugge-Knesselare-Ursel Poperinge-Veurne-De Panne Brugge-Aardonburg Yper-Gheluwe Oostende-Dixmude Oostende-Westende (Baden) 253,056,15 235,4^33 3,803,50 3,764,40 35,128,40 33,392,37 281,855,44 332,617,43 29,739,45 37,732,08 135,618,82 123,320,33 81,620,87 76,220,44 159,713,58 183,386.54 71,769,44 70,672,27 62,866,42 62,352,85 67,959,74 66,667,98 148,554,93 152,870,09 51,006,75 52,020,58 32,421,65 33,083,61 106,836,41 109,122,92 28,907,94 31,145,70 29,570,70 29,587,50 - 57,118.08 58 ’39,30 173,264,95 194,274,65 Wij vernemen dat een liefdadig koop man, wenschendede veiligheid der bewo ners van Nieuport te verzekeren, vrijdag aanstaande op de markt, aan een spot prijs, een groot aantal bolluntaas-ns zal te koop stelten. Hij oordeelt dat, gezien den scbóonen staat van de kasseiiug onzer straten en de merkweerdige verlichting, die wij ge nieten, sedert dat de contributien verhoogd zijn, het hoogst noodig is dat elke inwoner eene bollantaarn aan zijne deur zou hangen. Iedereen zal dien weldoener der Nieu- portenaars den penning willen jonnen. en burger, neringdot ner en werkman, tot deerlijk te verminderen. Nu eerst voor het merg uitgezogen door de klerikale uil- I buiterij, eeti ein lo willen stollen aan ‘te ongehoorde geldverbrassingen, aan de wraakroepende onrechtvaardigheden aan de menigvuldige partijaanslagen en de schandelijke verdrukkingen door de kleri kalen sedert 25jaren gepleegd. Het is hoog tijd dat het noodlottig tijd perk dezer hatelijke dominatie een einde neme. Belgie zupht naar meer vrijheid, naar meer gerechtigheid, naar wijzer en spaarzamer bestuurders. Daarom zullen wij in dichte gelederen hand in hand, ten strijde trekken, de onderduimsche werkin gen aan *s lands vijanden weten te verij delen en verdedigers van onze zoo talrijke verdrukte medeburgers doen zegepralen. Aan het arrondissement Veurne Dixmu- de-Oostende de eMMtde plicht, mede te wer ken tot den trio|^Ber vrijgezinde man nen, die de toekMende meerderheid in de wetgevende kamers zullen uitmaken. Wij zyn dan ooI^Mogst gelukkig te ver nemen dat al de vrijzinnige politieke korp sen van het arrondissement eenpariglijk de uitmuntende keus reeds gedaan heb ben van de kandidaten voor deze belang rijke kiezing van Mei 1910; namelijk Als eerste kandidaat Mijnbeer Adolf Bnyl, uittredend volksvertegenwoordiger; Als tweede de heer Desiré Serruys Jean grondeigenaar te Ghiste1, plaatsvervan gend Senator; Als eerste plaatsvervanger Mijnheer William Van Sieleghem, advokaat te Dix mode, en als tweede Mijnheer Achille De Cock apotheker en Schepen der stad Oos tende. Met zulke uitstekende mannen aan het liootd onzer lijst, die binnen kort zal vol- ledigd worden, mogen wij, vrijzinnigen, met moed den strijd aanvangen. Immers in dorp en stad werden deze namen toe gejuicht en door gansch het arrondisse ment stijgt een kreet op, een zucht, naar meer vrijheid, naar meer broederlijkheid, naar meer rechtvaardigheid. Zulks kan enkel bekomen worden door de verdwij ning van ’s lands huidig bestuur: van de volksverdrukkers, de uitbuitens van ons geliefde vaderland. De handen uit de mouwen en nietgerust om Vrijheid en Recht, om Waar held en Vrede te doen zegepralen. Na lang talmen en zoeken, na vele beloften en voetstappen bij vriendjes, is ons klerikaal stadsbestuur er dan toch eindelijk in gelukt, niettegenstaande de onvoldoende verhooging van contribution, de voorgestelde leening van 255000 frank te mogen aangaan. Al de schoonste en beste gelegene bouw gronden heeft de stad reeds verkocht; de de inkomsten van die verkoopingen zijn verdwenen en besteed aan de meest on- noodige en nuttelooze dingen. De schuld 101000 frank voortkomende van den aan koop dier gronden dient eerst betaald te worden. Als sneeuw voor de zon smelt de lee ning reeds. Maar er was nog schuld en eene schuld voor ’t algemeene welzijn de stad moest nog 20000 frank uitbetalen voor de herstelling der kerk. Legt ze maar; onze schijven gaan vliegen. Wie nu denkt dat het overschot moet en zal besteed worden aan nuttige dingen, slaat weeral den bal mis. Eerst de parade, de noodige parade volgens de klerikalen. 15000 frank schuld voor de pompiers te leeren schieten en portez armes te doen of riolen des zondags te kuischen! Kan het nog belachelijker? Zitten wij nog niet ge noeg in de krot om dergelijke dwaze uit gaven te doen; Indien die 15000 frank moesten dienen voor aankoop van blusch- materiaal en al het noodige dat dienen moet om in geval van rood branden te blusschen; wij juichten met twee handen te gaar dien maatregelen toe! Maar kos- tumen en geweren en sabels en eponlet ten, en kaplaarzen en pinhelmen en witte en zwarte kepis en shakos en kardoezen etcetera! Oh la la! la la! Dc goudklomp van 255000 frank begint Verschillige inwoners vragen ons af waarom in de slachthuisstraat, die voor het kuischen der lamense 'riole is opon gelegd geweest, de putten niet behoorlijk gevuld worden, vooral met de sehoone verlichting die wij hebben. Wanneer wij doen uitschijnen op welke verontrustbare wpze de nationale schuld van België aangroeit, dan vinden de kleri kalen dat wij de waarheid verdraaien. Zij zijn van gevoelen dat, hoe meer schuld een land heeft, boe meer welstand er lieerscht. Die schuld wordt maar gemaakt, volgens hen, om wagons en treinen en andere, materieelen aan te koopen, die moeten bijdragen tot de ontwikkeling en den vooruitgang der natie. De klerikalen vergeten er echter bij te voegen, dat al dat materieel lang zal ver sleten zijn, vooraleer de schuld, daarvoor aangegaan, zal uitgedelgd zijn en intus sehen is er natuurlijk weeral andere en grootere schuld gemaakt. Dat dient ook, volgens de klerikalen, om haveus aan te leggen en te verbeteren, ten einde den stofïelijken welstand van het volk te be- haitigen. Ehwel, als ’t zoo is, dan mogen wij, Nieuportenaars, vrank en vrij ver klaren, dat, als er veel, heel veel schuld is in ’t land, wij in die schuld toah geene schuld hebben. Beziet maar de haven schepen stranden, blijven vast ziften; booten breken, anderen moeten afbreken; schutten verpletteren; Welstand in den vollen zin van ’t wooid! En als ons land zooveel welstand geniet, omdat het door zijne schulden, op goeden economischer, voet is ingericht, hoe komt het dan dat slaatsrenten, die enkel jaren aan pari stonden, thans nog altijd rond de 95 gaan? Is dat misschien een bewijs van dien welstand? Dat de klerikale pers er een handje van heeft om aan het volk appelen voor citroe nen te verkoopen, dat is sedert lang ge kend. *t Zal ons dus niet verwonderen als de klerikale stadbuisbazen bij Imogen bij laag zullen beweren, dat stadsfiniancien in bloeienden toestand verkeeren. Eu als ge dat, zooals den ongeloovigen Thobias niet gelooft, beziet dan maar uw contributiebrief. Daarop ziet ge ’tbest.! En als ge vindt, dat er met al dat ge leend geld zoo bitter weinig gedaan wordt ja, dat het hoogst noodige ontbreekt weest dan niet verwonderd als er nog zooveel Nieuwe ontdekkingen. De beer Buyl, liberale volksvertegenwoordiger voor Oostende, die onlangs op een tekort van 10 mlllloen frank heeft gewezen In de kas der ou derdomspensioenen heeft eene nieuwe ontdek king gedaan In het Rekenhof. De kas voor plaatsvervanging In ’t leger waar uit de regeering reeds 5 mlllloen fr. haeft geput voor het bouwen der versterkingen van Antwer pen, wordt sinds 1904 dapper aangesproken voor het betalen van allerlei toelagen in het leger. Om geen interest te betalen neemt de regee- ring bij voorkeur hare toevlucht tot de lichting van kapitalen voor andere doeleinden boatemd. Daaruit spruiten de gewaande boni’s waarmea men de kie.ers verschalkt dia anderzijds het deficit niet kunnen vaststellen dal later zal kost wat kost moeten aangevuld worden door het liberaal ministerie dat de klerikale regeering op- volgen zal. {Laatste Nieuwst Wij wenschen onzen ieverige volksvertegen woordiger M. Buyl van harte geluk over zijna grocte werkzaamheid die de knoeierijen van het ministerie in het daglicht brengt en alzoo aan de nog verdwaalde menigte de oogen zal doen opengaan Er heersebt steeds drukte aan de vlotkotn var* Nieuport men werkt viijftigaan het maken van eenen nieuwen kaaimuur. Een kaaimuur in on zen bassjn dat hadden we tekort. Er was wel licht soms geen plaats genoeg aan de loskaaien> zou men geneigd zijn te denken, ’t Was nochtans nooit zoo. Waarom en voor wie dus dit kostelijk werk? ’t Is en ’t blijft een raadsel. Nog meer staat men verwonderd dat er spraak is er nog een stuk aan te bouwen. Die sehoone cadeau zal aan onze schatkist zoo wat 350.000 frankjes kosten, wanneer alles eens zal voltooid wezen. Een vierde mülioenü! En zeggen dat we met het dubbel dier som bijna onze volledige havenwerk ken zouden kunnen bekomen, of zou de noodza kelijkheid dezer havenwerken nu nog niet bewe zen zijn? Nieuwe handelsfirma’s zijn zich alhier komen vestigen allen hebben hunne vergun* ningen of magazijnen op of rond de kaai, dus geene enkele stoomboot zal ooit de nieuwe kaai* muur in de vlolkom aandoen, tenzij eene enkele firma omdat bare magazijnen nabij de vlotkom opgericht zijn.Zoo de belanghebbenden rechtzin nig willen spreken zullen zij nochtans met ons bekennen dat ze zich nooit in moeilijkheden en vooral in de onmogelijkheid bevonden behoor lijk de lossing- of ladingsbswerkiogen te doen. Als men langs een anderen kant nagaat hoe veel moeite het kost het noodige te bekomen voor gewonen onderhoud der haven, voor noodi4 ge herstellingen aair steenwerk, staketsels, vlot kom, afhankelijkkeden, enz. dan staat men op recht stom over die misplaatste mildheid dd staat zal nu denkelijk door die uitgaven niet tot op ’t uiterste gebracht worden ’t is maar een vierde millioentje te méér bij ’s lands vier milliard schuld! Waarom dan toch niet eerst wat gezorgd voor aandere ontegensprekelijke nuttige werken? Men zag een tiental dagen geleden, door de 2 der 3 burgemeesters van stad begeleid, een hoog ambtenaar door den staat afgevaardigd, zich ter kaai begeven om te onderzoeken indien er wer kelijk plaatsgebrek voorde schepen voor handen was. bene mooie gelegenheid om dien persoon uit te noodigen de gansche havengeul bij lage tij eens te willen komen nazien. Men had hem kun- aen loonen wal nog overblijft van Belgie ’s eeni-' ge natuurlijke haven; men bad nadien kunnen aandringen om van de Regeering tot iets te be komen nu het bewezen Is dat de beweging in de haven van ongeveer 65 °o is vermeerderd Of zou men zooals eenigen lijd geleden nu nog ter Kamer durven antwoorden Het nut der haven van Nieuport is niet bewezen. Natuurlijk van het gezamenlijke der groote is aangebroken. Wat is wat is er nuttiger dan dien brengen met het lezen van v_„ ken, van de meesterwerken onzer vlaam- sche schrijvers Conscience, Willems, Gezusters Loveling, Vrouw Courtmans,

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 2