Belangrijk Bericht STERIIET I in sèb^Jwu7_i Ki VOORBEHOFDMIDDELENI ïnteekeningsbriefje De Cholera Binnen- en Buitenland. M VEfrrmWMG M wk der MAAN --TODEN wond er bar o uitval 0 «0 Vraagt de kosteloozo inlichlianen Burgerstand van Nieuport STERFGEVALLEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 0,25 1,01 1,38 2,17 2,58 3,47 4,37 Wij hopen het. Ondergeteekende wonende straat, N°. te verlangt een abonne* ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prys van 2,60 Ir. vooraf betaalbaar. Handteeken N. B. Af te geven aan den verkooper ofte zenden naar het koffiehuis Willems- Fonds, Valkestraat, Nieuport. 19 20 ’s avonds 0,43 1,19 1,58 2,37 3,20 4,09 5,08 Daar ar in die laatste tijden veel over cholera gesproken werd, en daar zelfs verleden week te Boom gevallen van Aslatische Cholera zijn vast gesteld geweest, en slachtoffers van die schrikke lijke ziekte gestorven zijn, achten wij het nuttig eenige voorbehoed- en voorkomingsmiddelen aan te dulden. Cholera ontstaat nooit van zelfs, noch door buitensporigheden, hitte, innemen van bedorven voedsel, ontroering, enz. Zij wordt altijd in eene gemeente ingevoerd door eenen zieke, aangetast door erge of zwakke cholera, of door beddegoed, linnen, kleedingstukken, door de drekstoffen van choleralijders bevuild. De microob der cholera bestaat in oneindige hoeveelheden in de uitwerp sels. In de andere vochten of in hel bloed be staat hij niet. De uitwerpsels verspreiden in groot getal de kiemen der ziekte overal waar zij worden ge stort gemakken, beerputten, kanten der banen, enz. Daaruit volgt dat zelfs de klem der cholera tot in de drinkwaterputten dringt. Zoo ook kun nen de vijvers, de rivieren, de vaarten, enz. be smet worden door linnen, dat de klem bevat, er in te wasschen, en al de personen die van dit water gebruik maken zooals waschvrouwen, schippers, aan besmetting blootstellen. Al de het stilliggen van het werk in de fabriek om eene buis voor magere gas na te zien welke 6,50 me ters diep onder de Kerkhofsiraat van de hoog ovens der maatschappij Ougrée-Moiihaye naar de ijzerfabriek derzelfde maatschappij leidt. De werklieden hadden in de straat het gat open gelegd, en de meestergast, Willem Birnaby daalde het eeist neder. Nauwelijks beneden vroeg hij opgehaald te worden, doch hij viel met- eens bewusteloos neder. De chef van eene nabij zijnde fabriek, M Theodoor Delattre, snelde hem ter hulp, doch viel insgelijks bewusteloos ten gronde. De derde, Norbert Taysen, onderging hetzelfde lot. Na veel moeite kon men de drie mannen ein delijk boven halen, doch men kon Birnaby niet meer tot het leven opwekken; de ongelukkige was 41 jaar oud. De beide anderen konden gered worden. G-edood. Maandag morgen, om 11/2 ure, werden de echtgenooten Ceulemans, por tiers in de Garage-Royal-Yacht-Club, op Ste-An- neke, gewaar dat hun 17-jarigen zoon, die aan zenuwziekte lijdt, opgestaan was. Zij gingen zien in het donkere. Eensklaps weerklonk een geweerschot; de moeder die de gansche lading In het hoofd kreeg viel dood neder. Op het gerucht der losbranding snelden de geburen ter plaats; een dokter werd geroepen; doch hij kon slechts de nood der vrouw vast stellen. Men meent dat den jongeling, die ook slaap wandelaar is, onbewust gehandeld heeft. De gendarmen hebben hem in hechtenis genomen. Het parket van Dendermonde kwam maandag namiddag, om 4 ure, ter plaats Bloedig gevecht. Zondag avond om 10 uur, zocht Peet Van Keem en Haggeman ru zie tegen Braeckman in de herberg van Kamiel Botte, Ie Kwalrecht. De herbergier zette de twis tenden tot 2 maal toe buiten. Alfons De Smet, gehuwd en vader van 5 kin deren, wonende te Kwatrecht, die in herberg op den akkordeon aan hel spelen was, gingeenigen tijd later naar den koer. Hij werd door de twee buitengestokenen aan gevallen, die hem een pintglas in het aangezicht sloegen, waardoor hij zeer erg gekwetst werd en veel bloed verliezend, in bezwijming viel. De herbergier en de klanten sprongen buiten, doch de beide aanranders namen de vlucht. De gekwetste werd in de herberg verzorgd door Dr Kielemoes van Melle, die spoedig ter plaats ge roepen was, evenals de gendarmen van Melle, die een onderzoek instelden en maandag morgen het parket verwittigden. De wonde Is moeten toege naaid worden. Botsing. Zondagavond rond 5 1/2 uur is ten gevolge van den dikken mist op de lijn Brussel Vilvoorden een ongeval geschied. Aan de Drie Fo Heinen stopte een opgaande tram terwijl een afgaande tram op ’t zelfde spoor werd geleid. De tweede tram kwam met geweld op de eerste botsen, zoodat, eene groute verwarring onder de reizigers werd verwekt. De ruiten vlogen aan stukken en vele reizigers gewond aan gelaat en Landen door de glasscher ven. Een werkman van Mechelen de genaamde Baets, is er ergst aan toe. Hij bekwam ernstige kneuzingen aan arm en schouder. Na de eerste verpleging ter plaats konden de gewonden naar huis worden gevoerd. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. Bloedig drama. Zondag avond is een ontzettend drama afgespeeld te Goyck, niet verre van St-Kwintens-Lennick (Brabant). Een 17jarigen jongeling Dhollembeek keerde met zijn vriend Hub Devos, 19 jaar, naar huis rond 11 uur. Plots, zonder te spreken, nam Dhol lembeek zijne revolver en schoot op Devos, dien hij in en hals trof. Devos bleef op den slag dood. Dhollembeek zette zijn weg voort en ontmoette een weinig verder twee andere vrienden De Bremaeker en Van Houtte, 17 jaar oud. Na eeni ge stappen gegaan t hebben trok Dhollembeek nogmaals zijn revolver en schoot tweemaal op Van Houtte, die in het hart getroffen dood neer zeeg. Boeren hielden den moordenaar aan. Gendar men snelden toe en ondervroegen den dader. Deze verklaarde in staat van verdediging te beb ben gehandeld. Het parket van Brussel is heden maandag ter In den Burmah, Indische provincie, wanneer twee echtgenooten zich niet kunnen verstaan, steken zij ssffens elk eene kaars aan, en degene wiens kaars de eerste uitgaat, trek er seflens voor goed van onder. knaapje geroofd was. De familie Questimmont had de zorg over een knaapje dat dooreen gerechterlijk besluit aan de ouders onlnomen was De ouders hadden herhaalde malen vruchte loos gepoogd hun kind terug in hun bezit te krij gen, waardoor de waakzaamheid over het kin 1 verscherpt was door de gemeenleoverheid. Zaterdag namiddag slenterende twee mannen en eene vrouw rond het buis en gelukten er in met het I ind in de richting van Blinche weg te vluchten. Onmiddellijk werden de gendarmen van Blin che verwittigd, die weldra het spoor de'- vluch telingen ontdekten en het drietal te Faurdulx, nabij, de Fransche grens, konden aanhouden. Zondag is de knaap bij zijne pleegouders terug gebracht. Doodelijk ongeluk. Zondag rond den middag maakte men gebruik te Ougrée van Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag Zaterdag 14 November 15 16 Drama. Een schrikkelijk drama der zin neloosheid viel voor in het gesticht Sint Anna, te Parijs. Twee zlnneloozen, de eene blind en in schijn kalm, de andere zeer opgewonden en wien men het dwangkamizool had doen aantrek ken, waren opgesloten in dezelfde kamer op het eerste verdiep. Gebruik makend van de afwezigheid der verple gers, ging de blinde naar het bed waar zijn ge zel roerloos lag, en rukte hem met de nagels de oogen uit het hoofd. De ongelukkige slaa’ te vreeselijke kreten. De bewakers snelden toe. Van zijn kant speelde de blinde met de oogen van zijn makker welke te bed lag, vreeselijke kreten slakend. Toen men den blinde vroeg, wat hij had ge daan, antwoordde hij a Wel, daar ik niet zie, heb ik zijne oogen genomen... Ik zal hem de mijne geven De gekwetste verkeert niet in stervensgevaar, maar zal nu ook blind blijven, zelfs moeten leven zonder oogen. Zelfmoord. Eene hartroerende ziak viel voor te Pourville. De veldwachter van dit gehucht werd verwittigd door een der zonen Ruffin dat zijne moeder in de Soie was gespron gen. Kort nadien spoelde het lijk aan land. Toen men de arme vrouw wou begraven, zag men de lltteekens van slagen aan haar gelaat. Het parket deed overgaan tot een onderzoek. Ondervraagd verklaarden man en kinderen dat hunne vrouw en moeder zich overgaf aan den drank en dat zij, in dien toestand, aan zelfmoord had gedacht. Doch de menschender streek spra ken er anders over. Inderdaad, zij verklaarden dat zoon on dochter Ruffin de beulen waren hun ner moeder en zij deze met de grootste wreed heid mishandelen. Getuigen kwamen verklaren dat zij herhaalde malen hadden gezien hoe de kinderen hunne moeder sloegen en pp dezer lijk trof men nu vele sporen van wonden aan. De hartelooze kin deren werden aangehouden. Vermorzeld. Zondag namidag ge beurde er vlak over het nieuw gemeentehuis, te Laken, een schrikkelijk ongeluk met den buurt- Iram Bi ussel-Grimbergen. De 7jarige Karei Bocksteel, wonende in de Tiiielemansstraat, stond op het oogenblik dat de stoomtram moest voorbijrijden, naar eenen paardjesmolen te zien. De machinist van den aanstoomenden tram bemerkte den knaap te laat; hij kon niet meer stoppen, en de jongen werd onder de baanvegers geslingeid. Het vleesch zijner twee beenen werd totaal afgerukt, zoodat, de beenderen bloot lagen. Na verzorging in een naburig huis, werd de arme knaap naar het hospitaal overgebracht. Men vreest dat het linkerbeen zal moeten afgezet worden. Kind geroofd. Zaterdag namiddag ontvingen de gendarmen van La Louviere eene klacht uit de gemeente Tivieres, dat aldaar een ZIJ (tot haren man die bezig is met lezen). Jacob, mijn vriend, het is heel onbeleefd, mij den rug toe te draaien... Naar den weerlicht met uw boek... Maar wat leest gij daar toch? HIJ. Het Boek der schoone manieren mijn liefste. Nachttribrunaal. Er bestond reeds te New- York eene bank, die dag en nacht open blijft. Nu komt men in de groote Arnerkaansche stad een Nachttribunaal in te richten gelast seffens de kleine nachtelijke overtredingen af te handelen De eerste zilti g heeft geduurd van 9 uren avonds tot 3 uren ’s morgens, en in dien tijd hebben de rechters 245 zaken besproken, hetzij ongeveer 1 zaak per minuut. Ziedaar hetgeen men zou mogen nóemen de stoomrechtbanck. De vroolijke kant van de zaak is dat de dron kaards den t'jd niet meer hebben tot zich zelven te komen, met den nacht in de deos door te brengen. Zoo komen gansch frisch aan, Indien men zich alzoo uitdrukken mag, voor de rechtbank, waar sommigen als in de straat, hunne gerucht makende manifestaties voortzetten, zoodat geene enkele rechterlijke dwaling meer te vreezen is. Men weet dat zekere vervaardigde voorwerpen aan hunne fabriekanten overdreven winsten op brengen. De voordeeligste zouden wezen, een hoogeu hoed, verkocht 25 franken, die 2.50 fr. kost aan den fabriekant, dus 1000 7o winst; de valsche diamanten zouden 10 000 per honderd geven; seda-water, dat man in zekere koffiehui zen 25 centiemen de bottel verkoopt, kost in we zenlijkheid een tiende van eene centiem; |ie winst van verkoop zou dus 25.000 per honderd wezen. voorwerpen bevochtigd of gewaschen in een door den microob besmet water kunnen op hunne beurt de ziekte voortplanten vruchten, groen ten, die onrijp worden geetpn, tellooren, glazen, enz. Ziehier nu eenige punten die dienen door het publiek in acht genomen te worden. Men mag niet bang zijn de ziekte te krijgen, want liet is bewezen dal alle ontroeringen deze bevoordeeligen. Men zal de woning, de kamers der zieke en vooral de gemakken zoo rein moge lijk houden. Daar al de waterputten der bevolkte plaatsen waar de ziekte heerscht als verdacht kunnen worden aanzien zal men het water ervan slechts gebruiken na het te hebben doen ko ken. Geen gebruik maken van kunstmatig spuitwa ter of limonade is voorzichtig, omdat zij met be smet water kunnen voorbereid zijn; ook geen water drinken dat door middel van om ’t even welke huishoudelijke toestellen gefilterd is; men zal ook vermijden ongekookte melk, ruwe vruchten of groenten te gebruiken, en in ’t alge meen, elke voedingsstof die niet voldoende werd gekookt. Men zal de voedingstoffen vrijwaren voor de aanraking der vliegen, en vooraleer ze te gebrui ken, zorgen dat de eetwaren, die men kan ver warmen, aan deze onderrichting worden onder worpen. Men zal de schotels ook doen verwar men. Men zal goed zorgen dat men zich immer vol komen de handen wassche met zeep vooraleer zich aan het eten te begeven. Men zal geene en kele lichte ongesteldheid van den buik verwaar- loozen, en seffens eenen geneesheer raadplegen. Vooral de reinheid in alles en op alles toepassen netheid in ’t wasschen en verluchten der linnen en andere kleedingsloffen, netheid in de kamers vooral vele verandering van lucht en bijgevolg verluchting van kamers en huizen zooveel als ’t mogelijk is Met dit alles in acht te nemen, kan men in grooten mate de verschijning van die schrikwek kende ziekte, die in eenige uren gansche fami- lieu, in eenige dagen gansche steden uitroeien kan, verhinderen. Lijn Oostende-Dover. ’t Is ten onrechte dat onlangs is aangekondigd geweest dal de kom- mandant Dubois, en zijne turbinenboot Prinses Elisabeth het record Oostende Dover kwamen te behalen, met hunnen overtocht van twee uren zeven en dertig minuten. Het boordboek toont inderdaad dat dit record wezenlijk is behaald geweest den 16 Februari 1907, dag op dewelke de bevelhebber Dubois en zijn pakelboot den overtocht Dover Oostende aflegden in twee uren vijf en dertig minuten; die overvaart was zooveel te schitterender daar dien dag de zee zeer hol stond. Wat den tijd van twee uren zeven en dertig minuten aangaat deze is reeds, tweemaal aange boekt geweest den 3 Januari 1905 en den 25 Mei 1906. »uD4RHEKS Nieuw voorbehoedmlddal voor belde geslachten Dit betcherainiiikle-l i« liet in caoutchouc Glillustrterda inüchlinien zijn per ittloien brief |ntit vartondsn na ontvang»’ van O 30 poatzetfela door SANITARIA, yp, Anspachlsan, te BBCSSZL Een heer biedt zich aan bij eene dame en ont vangt hel antwoord dat mevrouw is uitgegaan. Op het oogenblik dat hij zich gereed maakt te vertrekken, ziet hij in een spiegel, door eene half geopende deur, de beeltenis van mevrouw zelve. Een uur nadien, begaf hij zich bij een vriend, en vond er dezelfde dame. -- Ik kom juist van uw huis, zegt hij, en heb bet genoegen niet gehad u te ontmoeten. Waarlijk! ik ben er wel spijtig over; maar ik ben voor zaken, in groote haast uitgegaan. In zoo groote haast, mevrouw dat ik ver onderstel dat gij uw hoofd thuis gelaten hebt, want ik heb het in een spiegel ontwaard. In waarheid!... het is zeer mogelijk ik ben zoo verstrooid! HetSchoolschip.Da reis van Antwerpen naar Montevideo is in de beste voorwaarden afgeloo- pen. De overtocht van Lizard naar den ingang van den stroom van La Plata, is. op dit tijdstip van het jaar, een der beste geweest die ooit door een zeiler zijn afgelegd geweest. Het schip is de baal van Montevideo den 21 September inge varen, zonder hulp van een toogboot, alle zeilen uit. Den Avenir heeft in die h i e de algemeene bewondering opgewekt. De Belgische kolonie is uitgenoodigd en ontvangen geweest aan boordt al de leden hebben hunne vreugde uitgedrukl de Belgische vlag in Montevideo te zien wapperen, en zijn waarlijk begeesterd geweest door de mo derne inrichting en het schoon uitzicht van het schoolschip. <‘r “Sanitas” H Dm lijn geen gewone voorbehoedmiddelen I Geïllustreerde bcscl» ijving dezer Nieuwe artl- I keil met geheime raad aan beide geslachten ia K 0 verzonden met Sjaj na staal SAMTAS I 1 Fr. voor Mannen. ^N teren 2 Ff- voor Vrouwen door SAKETARifl, 7 0, Anspachlaa.t r~i NA Gsheimboud.ilz. OETALINQ NA OE GENEZING ËB 0 70, SANITARIA, 5PACHLAAN, 70 BELGIE 3 Nov. Adam Renaat Bodewijk, oud 4 m., zoon van Georgius en Paulina Vynck. Sedert 1 Januari 69 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Estourgies August Jozef, mandenmaker te Nieuport met De Wulf Julia Amelia, zonder be roep te Westende. Thieren August, visscher te Coxyde en ’iJaeckx Florencia Hortensia, werkvrouw te Nieuport. Alwie een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor hei aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings- briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het Koffiehuis Willem>Fonds, Valke straat, Nieuportte zendWf De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door- den verkooper, die hiervan kwytschrift zal afleveren. plaats afgestapt Men denkt dat hier eene liefde historie in ’t spel is gemengd. Uit het onderzoek van het parket is gebleken dat Dhollembeek, wonende te Goyck, in gezel schap va i zijnen besten vriend Hub. Devos, naar St-Martens-Lennick was geweest. Devos die 19 jaar cud is, verkeert met een meisje van ditdorp. Wat is er gebeurd toe zij samen rond 11 uur naar Goyck weerkeerden? Alleen Dhollembeek is nog daar om zulks te zeggen. Na op Devos geschoten te hebben bekommerde hij zich om zijnen vriead niet meer en het was eerst na middernacht dat hij de twee andere vrienden, Isidoor De Bremae ker en Jozef Van Houtte, ontmoette. Van Houtte bewoont ook de gemeente Goyck. Onder weg werd gepraat, toen Dhollembeek zon der de minste reden op Van Houtte schoot. De rijkswacht zocht maandag den kameraad van Dhollembeek, Isidoor De Bremaeker, die te Hal woont, op, en verzocht hem ook zich ter beschikking van liet gerecht te houden. Het lijk van den jongen Devos werd gevonden dooi den landbouwer Jan 0..^ die, naar huis koerend, tegen het lichaam adflbp. Boeren werden verwittigd, het lijk in eene schuur droegen. Het was slechts maandagmorgen dat Dhollem beek werd aangehouden te Anderlecht, toen hij van de tram stapte om zijn werk te hernemen in een in aanbouwzijnde huis aldaar. Onder vraagd, verklaarde hij niet le weten waarom hij op Devos en Van Houtte geschoten had. De Bremaeker zegt dat geen twist plaats had en dat Dhollembeek niet onder den invloed van den drank verkeerde.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3