van Nieuport en Kanton Voor Waarheid Vrede! en Voor Vrijheid Recht! N° 8 Zaterdag 20 November 1909 Eerste Jaargang CU Het militaire vraagstuk Katholiek onderwijs Rhetorica 'EEKBLAD pen onder de wapens. Algemeen en door alle politieke partijen DRUKKER JOSEPH HAEGK Statiestraat, Oudenaarde VERKOOPER Pieter Verstraete, iovii Valkestraat, Nieuport PRIJS PER NUMMER S centiemen blijspel hebben mogen toejuichen. Neen, voor zeker neen, bet tooneel vergt studie. Het is eene studie van aangename ullspaning, waarop het spreekwoord zeer toepasselij k is al smeden wordt men smid. len liberalen en socialisten aldus boven hun politiek belang. Zoo is de toestand op heden 16 Novem bet'; morgen herneemt de bespreking van dit belangrijke vraagstuk in de Bel gische Kamer. Laat ons hopen dat de hervorming die uit die bespreking zal ontstaan, in democratischen zin zij opge vat en van nu af de schandelijke loting en de hatelijke plaatsvervanging voor immer verdwijnen! En, is er hierdoor verdeeldheid in de klerikale rangen gezaaid en werpen de klerikale gazetten elkaar de liefste bena mingen naar het hoofd en kunnen zij hun ne gramschap niet verbergen, aan ons, vrijzinnigen, hand in hand ten slrijde te trekken met ontvouwde banier, waarop in Mie aanstaande in gulden letteren zullen prijken Gel ij kheid en Recht zegepraalt! Wie zich een weinig met de politieke weP(| en wordt erkend, dat, alloewel de aangelegenheden des lands bemoeit weet j onzijdigheid van ons vaderland door de groote mogendheden wordt gewaarborgd, wij niettemin voor plicht hebben, op vol doende wijze onzen geboortegrond te ver dedigen en hem tegen allen vreemden te vrijwaren. Er moest dus naar middelen uitgezien worden om het noodige getal soldaten onder de wapens te hebben. De oude kopstukken der klerikale partij altijd gereed om elke rechtvaardige de mocratische hervorming te bekampen, wilden het vrijwilligersleger uitbreiden, doch de onmogelijkheid werd hiervan spoedig ingezien. De eerste minister Schollaert had ver klaard dat hij het militaire vraagstuk alleen .net hulp van zijne klerikale vrien den wilde oplossen. Hij stelde voor Een zoon per familie mo st soldaat worden doch hij mag zich doen vervangen en den diensttijd werd niet verminderd. De hatelijke plaatsvervanging bleef behouden de diensttijd werd niet verkorn, ae KrTjge- lasten werden verzwaard. Dit ontwerp werd door de klerikalen niet gunstig onthaald. Allerlei pogingen werden in het werk gesteld; allen invloed werd gebruikt; beloften werden gedaan, koopen en verdragen gesloten, om dit wetsvoorstel te doen stemmen. Edoch die uitkomst werd niet behaald. Woeste en zijne trawanten, altijd koppig van natuur, stelden zich hier halsstarrig tegen; de onvermijdelijke scheuring en tweedracht was in het klerikale kamp ontslaan. Onmachtig om tot eene praktische en eenigzins rechtvaardige oplossing te ge raken, begon ook minister Schollaert een toon lager te zingen. Reeds verwerpt hij de hand niet meer die liberalen en social!- I sten hem willen reiken om eerlijkheid en rechtvaardigheid tegenover voorrecht te doen zegepralen. Liberalen en socialisten stellen voor Alleman soldaat, geene plaatsvervanging meer, doch ook maar soldaat gedurende den hoogst noodigen tyd en niet langer dan een jaar. Op die manier zouden de krijgslasten niet verzwaren; elkeen zou, zooals het plicht is, zijn vaderland dienen doch niet langer onder de wapens zijn dan volstrekt noodig is. 't Ware de ge lijkheid, de eerlijkheid, de rechtvaardig heid en de broederlijkheid in den vollen zin! Wordt dit niet gestemd, dan zijn liberalen en socialisten bereid, ten einde toch eeni- ge verbeteringen te bekomen, het gea mendeerd wetsvoorstel der regeering te stemmen, dit is een zoon per familie, doch op voorwaarde dat de dienst persoon lijk weze (van plaastvervanging kan er geen spraak meer zijn) en dat de dienst- 1 tijd zoo kort mogehjk weze. En een bewijs willende geven hunner verdraagzaamheid, hunner vredelievende inzichten, stemmen zij toe in de vrijstel ling van geestelijken en zelfs van andere kloosterlingen. Het nationaal belang stel- Dikwijls pochen de katholieken er op dat zij met hun geld scholen stichten, terwijl zij aan de liberalen verwijten van de ofïicieele scholen, die met het geld der lasten betalers onderhouden worden, de hunne te maken en geen geld over te hebben om er andere te stichten. Die beweringen dienen eens nader besproken te worden. Vooreerst, indien het In den boginne waar kon zijn, dat de klerikalen scholen slichten met hun eihen geld, dient men op te merken hoe zij aan dat geld komen. Het zijn op den buiten vooral, de priesters die, onder alle slaeh voorwendsels, de menschen geld afdwingen, er aan de vrouwen vragen indien de mannen er geen zouden geven, en altijd vinden en zeggen durven dat men niet genoeg geeft. Zij schamen zich niet alzoo eene ware belasting te heffen tot op de armste huis houdens, en zelfs menschen die maar te weinig hebben om le leven een zuurgewonnen geld af te doen, terwijl zij zelf in weelde leven en zich éUWHfflifSWftv™-- voor hunna scholen te zorgen en niet zeodra was de klerikale partij aan het bewind ot zij begon nen no"d te kraaien en toelaag op toelaag van den Staat te eischen en te verkrijgen Nu nog is het streven der gansche dompersbende de vrije en officieele scholen gelijke toelagen te doen geven. Dit laatste Is eigenlijk niet dom. Alzoo zouden hunne scholen hun niets meer kosten en zou er weldra geen officieel onderwijs meer zijn. Dit laatste Is ook wat zij zouden willen en men ziel het genoeg op de buitengemeenten waar zij volkomen heer en meester zijn en waar zij dan ook het officieel onderwijs uilgeroeid hebben ef tan minste het i.-der onzijdig karakter afgeno men. Wat zij willen is vrijheid voor hun zelf, dwang voor anderen, en de vrijzinnige lieden die op den buiten hebben geleefd, hebben dat maar al le wel ondervonden. Sommige zijn ver plicht geweest hunne kinderen zelf te onderwij zen, liever dan ze in de bestaande scholen te laten verstompen en tot onwetendheid doemen. Zijn nu de officieele scholen, liberale scholen? Wel neen, het zijn iedereens scholen en het Is juist daarom dat zij onzijdig wezen moeten of ten minste zouden moeten zijn, want onder het huidig bewind laat dat veel le wenseben. Het is ook daarom dat zij door den staat, wiens macht uitgaat van gansch het volk, moeten ondersteund worden, terwijl scholen waar men een onzijdig onderwijs geeft een dweepersonderwijs, en welke dus slechts door aanhangers van een enkelen godsdienst kunnen worden bezocht, bijzondere ondernemingen zijn en volstrekt geen recht ap staats ondersteuning bezitten. Indien men 1 hun, uit verdraagzaamheid, en nok om hun aan 1 een zeker toezicht te kunnen onderwerpen, wat uiterst noodig is, gedeeltelijk wil ondersteunen, hebben wij er niets legen, op voorwaarde dat dit toezicht ernstiger weze dan nu, want nu levert het beslaande geene hoegenaamde waarborg. Wal zijn nu de katholieke scholen, welke ge sticht zijn met hel geld op boogervermelde wijze bijeengelruggeld'? Op vele plaatsen misten hnnne lokalen alle verelschten der gezondheidsleer. Men heelt van de liberale scholen gezegd dat zij scholen zonder God zijn, ja zelfs van de officieele scholen heeft men het beweerd, maar katholieke scholen zijn dikwijls scholen zonder lucht. De meesters en meesteressen zijn veelal onwetend en hebben meestal de noodige studiën niet gedaan om in staat te wezen met vrucht de jeugd te onderwij zen. De meeste tijd gaat voorbij met het aaolee- Zondag gaf onze gunstig gekende Maatschappij Rhsrorica haar eerste vertooning van dit too- neêijuai Voor eene volle zaal aandachtige tooneelmin- naars, werden het drama Een Spiegel van Nestor De Tière en het blijspel De Wachter Verliest van Van Peene opgevoerd. Het zou ons te ver leiden moesten we eiken speler in het bijzonder beoordeelen; zeggen we alleen dat allen, zonder onderscheid, hebben geijverd om een knnstig geheel te scheppen. De toejuichingen die onze tooneelliefhebbers zoo talrijk als welverdiend te beurt vielen, bewe zen de kundige vertolking hunner rollen en waren eene aangename belooning voor de groote opofferingen welke zij zich getroosten om de be minnaars van het tooneel van stad en omstreken eenige zoo genolvolle als leerrijke uren te ver schaffen. Zelden zagen wij eene zulke volmaakte samen hang als waarmede Een Spiegel werd ten teoneele gevoerd Het stuk, vol zedelijke strekking, is zonder vrees van tegenspraak, nog weinig vol maakter weergeven. Voor wat hel blijspel betreft zullen we alleen lijk zeggen, dat de luimige zetten en geestige verrassingen die daarin voorkomen, gevoegd bij eene goede vertolking, de treurige gemoederen door het drama ontstaan, volkomen hebben ge nezen. Van het begin tot h«t einde heerschte er eene jolige vroolijkheid; de tranen van aandoe ning en weemoed die in het drama, de wangen hadden bevochtigd, werden vervangen door vreugdetranen. Toejuichingen werden dan ook niet gespaard en ze waren oververdiend. Wij danken onze talentvolle Tooneelmeester en ijverige leden van Rhetorics, voor de kunst volle avond welke zij ons hebben geschonken en drukken de hoop uit dat vele jongelingen zichjbij hun zouden aanbieden om plaats le nemen in de gelederen van dat groepje vlaamsche kunst vrienden teneinde hun prijzenswaardig voorbeeld nate volgen. Het kan niet genoeg gezegd worden 5 dat het tooneel de grootste en edelste leerschool is die bestaat. Het is eene school, met een uitgebreid pro gramma, waarin er vee! moet geleerd worden Niet onmiddellijk heeft men de noodige bekwaam heid om rollen te vertolken van een Hendrik Ugens, of van een Marcus Belo, of een Daniel Daniels; zelfs niet van een Nand, een Victor Meys, Rimberl Cuwaerdl of Geerlncx, zooals we die zondag In het drama hebben zien weergeven. Evenmin zal men al dadelijk een Sles de Gans, een Tieste, een Baas West ot een Pieter kunnen voorstellen gelijk deze die we zondag, in het dat het bijzonderste vraagstuk waarmede de Kamer van volksvertegenwoordigers zich thans bezig houdt, de militaire kwes- tie is. Sedert jaren en jaren werd gezegd en herhaald, en elkeen deelde die zienswijze, dat er eene dringend noodzakelijke veran dering moet komen in de aauwervings- wijze van het leger. De antiklerikale propagandisten druk- ten er op in hunne meetings en voordrach ten, in hunne dag-en weekbladen, hoe de schaodelijke lotiug en de hatelijke plaats vervanging nog als een kanker aan onze nationale instellingen kleefden! De oogen gingen open; elkeen besefte en begreep dat er verandering moest, komen, ’t Was dan dat de klerikalen voor den dag kwamen met hun vrijwilligersleger, om, voor een oogenblik ten minste, den immer wassenden invlced van den persoonlijken en algemeenen diensplicht tegen te gaan. De klerikalen, die in alles en altyd het politiek belang hunner partij boven het openhaar belang der natie stellen, durfden nog niet naar de kazerne doen .trekken, de rijke zeons van den machtigen kasteel heer, de zoons van den welstellenden boer in tijden vau de kiezing, hunnen machtig- sten steun. De dorpsgeestelykheid had er zich ook mede bemoeit; zij nam op zich, door ’t verleidelijke geld, voldoende arme boerenjongens over te halen zich als vrij willigers in te lijven, want die geestelijk heid vreesde, dat het loven in de kazerne io eene groote stad, de hersenen onzer be- göede buitenjongens voor ’t licht zouden geopend hebben en zij aldus op den buiten een nadeeligen invloed voor hunnepolitiek zou veroorzaakt hebben. Edoch zij gelukte niet in haar pogen. Hoe arm men ook we zen moge, hoe verleidelijk en aanlokkend de beloften ook waren toch heeft de boe renjongen liever ’t vruchtbare land met zijn zweet te besproeien, dan misschien wel in ledigheid de schoonste jaren van zijn leven in de kazerne te gaan doorbren gen. Geen voldoende getal vrijwilligers kon den de klerikalen aanwerven en eindelijk, niet langer den hachelijken toestand waar in ’t leger verkeerde, kunnende verduiken kwam verleden jaar de minister van oor log rondborstig en openhartig bekennen dat hij over het noodige getal manschap pen niet beschikt om ’s lands weerbaar heid te verdedigen. Hierzij ter loops gezegd, dat de klerika len de honderd millioen nieuwe forten intusschentyd stemden, doch er zich niet om bekommerden of er soldaten voorhan den waren om die forten te bezetten. Altijd even log ek de klerikalen! Die verklaring van den minister van oorlog verwekte eene niet geringe op- schudding.jDe klerikalen hadden zelfs geen vertrouwen in hun eigen klerikaal mini ster, doch de aangeduide ondersoeks- kommissie bevestigde ten volle de echt heid van het ontbrekende getal manschap- ABONNEMENT 3,00 fx-axilK. per jeieiz- op voorhand betaalbaar Annoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregd. Het recht annoncan té weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeeliuge’n moeten vóór den Donderdagmiddag in liet koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nimport en Kanton moeten door den schrijver onderteekeud en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1