Belangrijk Bericht STERILET I I Handdsvereeniging È^HvOORBEHOEDODELEM| si ve^tragikg Binnen- en Buitenland. ïnteekeningsbriefje Uit Nieuport Hoogwater te Nieuport ’s morg. nu 13 13 NIEUWr de agent den rakleer overmeesteren en naar het policiebureel leiden. De aangehoudene verklaar de Pieter Verh&egen te heeten, wonende in de Valkstraat, te Brussel; hij bekende dat hij met drie andere kerels talrijke koperdiefstallen ge pleegd bad in de Brusselsche omgeving. Hij maakte zijne medeplichtigen, bekend, en allen waren kort nadien reeds opgesloten ter beschik king van het parket. 26 27 21 November 22 23 ’s avonds 6,14 7,27 8,35 9,31 10,22 11,12 11,53 Naamlooze Vennootschap in likwidatie TE IIEIIPORT kwestie. Van woorden kwam men tot daden en weldra waren de twee jongelieden volop aan het vechten. Toen zij eenigszins lot bedaren geko- waren ging een hunner Gaston Wilmait, mijn werker, 20 jaar oud, heen en bleef op de s’raat wadden. Kort nadien verliet de andere ook de danszaal, zonder dat hij de minste argwaan had. Wllrnarl, die zich verscholen had, sprong eens klaps te voorschijn en bracht zijnen tegenstrever verscheidene dolksteken loe in hel hoofd en In de borst; het wapen drong in de long en veroor zaakte eene inwendige bloedstorting. Men droeg den gekwetste in de danszaal en diende hem de beste zorgen toe, doch vruchteloos; eenige oo- genblikken later gaf de ongelukkige jongeling den geest. Het slachtoffer is de genaamde Vital Harveugt mijnwerker, 20 jaar oud. Maandagmorgen werd Jaarlijksche Algemeene Vergadering der aan deelhouders van de Handelsveneeniging Naam looze Vennootschap in likwidatie te Nieuport, op Maandag 6 December 1909, om 2 1/2 ure ’s namiddags in het gasthof Duynnen- huis Oostendeslraat. DAGORDE Verslag der likwideerders. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen. Nieuw jwQorb*hoedrr.ldd«lvoor helse geslaoMen I Dit i» c-'°ytcllt>ue I SANITARIA, 70, AnipachUnn. te EEÜSStt andere loten, van eena waarde van 170.000 fr. te zamen, toegekend aan de laatste 1000 uitkomen de nummers, en die 1000 loten zullen na de opening der tentoonstelling gekocht worden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 24 Donderdag 25 de dader door de gendarmen in zijne woning van Vrijdag zijn bed gehaald en aangehouden. Gevecht. In eene herberg van de rue 9 uur ’s morgens in de mililiezaal van het stad huis te Brussel. Het 1* lot bedraagt eene waarde van 150.000 fr. het 2e 60,000 fr. het 3* 25,000 fr. het 4* 15, 000 fr. bet 5 10.000 fr. hel 9*. 7*, een termijn van vijf 10*, en 11* elk 5000 fr.; verders nog worden de -- j aan- NIEUW :4“" fe “Sanitas” Deis lijn geen gmni vooihehoadmiddilin U I Geilluttreerde beschrijviui; dcier Nieuwe arti- M I kele geheime nad aan beide gcilachtan ia ■- door SANITARIA, 70, flnapachlaan J W dérMAAND^TONDEN wonderbareultvBl Vraagt de koslalooz iulicbll:;g?a K Mtinbuad tz. QETAl-ING NA O£ GENEZIN3 gK S 70, SANITARIA, ANSPACKLAAN, 70 Ik zou het toch niet wagen De krijgsraad der provincie Henegouwen heeft onlangs een balangvol oordeel uitgesproken. Het geldt een soldaat die. bij het voorbijgaan eener processie. bas la calotte! geroepen had. Van daar, klacht van wegeden pastoor, beschu’diging van smaad aan een godsdienst en verwijzing tot den krijgsraad. Ziehier het oordeel; wij trachten het zoo letter- Pjk mogelijk te vertalen Vermits het stellig is dal de belichte. Ie N, den 18 April 1909, op den openbaren weg. in staat van dronkenschap zijnde «i bas la calotte! geroepon heeft, bij het voorbijgaan eener proces sie in dewelke de klager, de heer pastoor X..., zich bevond; Vermits, in den tegenwoordigen staat der zeden in België, de kreet a bas la calotle! in eene zekere klas der bevolking, veel meer voor komt als de uitdrukking eener politieke of philo- sophische meening, dan als de openbaring van den wil de dienaars van een godsdienst te belee- digen; Vermits er zooveel te meer reden bestaan om er alzoo in het tegenwoordig geval over te oor- deelei:, dat de kreet uitgebracht is geweest veel min Ier bestemming van den heer pastoor X..., dan ter bestemming der godsdienstplechtigheid welke zich in dat oogenblik, op den openbaren weg ontwikkelde; Dat het beste bewijs er van is, dat In zijne klacht aan de rechterlijke overheid, de heer pas toor X. aan den betichte verwijt den stoet te hebben beschimpt, en niet hem persoonlijk; Dat in dit geval, de voorwaarden der toepas sing van aitikel 145 van het strafwetboek niet in de zaak vereenlgd zijn; Voor deze redenen, spreekt den betichte vrij. De belichte soldaat mag waarlijk van geluk spreken, dat hij ahoo in Spanje niet gehandeld heeft; misschien lag hij reeds omvergeschoten in de grachten van Montjuich! Het is gelijk, wij zouden toch niemand aanra den zelfs in België, dien krijgsman na te vol gen; de belgische rechtbanken zijn misschien allemaal zoo onafhankelijk niet als de henegouw- sche krijgsraad! Tooneel Hel staatsblad van 12 dezer deelt de lijst mede dei tooneelzaleo als vegelma tige schouwburgen erkend er der toeneelmaat- schappijen als regelmatig ingesield voor het op voeren van tooneelstukken aangenomen lot het genot der staats premien. Onder dezen bevinden zich de zaal van het Willemsfonds en de konink lijke maatschappij Rhetorica te Nieuport. Vleiende betooging. Wij vernemen dat woensdag voormiddag eene eenvoudige doch niettemin zeer aandoenlijke plechtigheid in de staats middelbare jongensschool plaatsgreep. De heer E. Claes was er hel voorwerp eener vleien de betooging. Al de leerlingen waren in de stu diezaal vereenigd met het gansche leeraarskorps; de heer bestuurder, in eene roerende rede, bracht er hulde aan dep knappen regent de heer Claes, sedert meer dan 25 jaren leeraar in hel middelbaar onderwijs en overhandigde hem de medallie en het diploma hem door het staatsbe stuur geschonken. De gevierde was, zoo zegt men ons, diep ont- roerb door dit gulhartige huldebetoon en in eenige gepaste woorden dankte hij de bestuur der. zijne collegas en de leerlingen. Hij spoorde de kinderen aan steeds naarstig en braaf te we zen om, als zooveel anderen, later deftige bur gers io de samenleving te worden. Wij sluiten ens ten volle bij dien welverdien den huldeblijk aan en bieden de heer Glaes onze beste gelukwenschen. Meer dan wie ook, kennen wq zijne verkleefdheid en gehechtheid en aan het onderwijs en aan Nieuports middelbare school. Zijne oud leerlingen zullen zich steeds met dankbaarheid herinneren wat hij voor hen deed! Ondergeteekende wonende straat, N verlangt een abonne ment op het Weekblad van Nieuport en Kanton voor het jaar 1910 aan den prijs van 2,60 fr. vooraf betaalbaar. Handteeken N. Af te geven aan den verkooper ofte zenden naar het koffiehuis Willems- Fonds, Valkestraat, Nieuport. slagen op de eerbaarheid van kleine mannelijke leerlingen die aan zijne waakzaamheid(?) waren toevertrouwd, en bij verstek veroordeeld tot vter jaar en drie maanden gevang, niet ontzegging van alle burgerlijke rechten voor jaar. De rechtbank beval de onmiddellijke houding, maar dit proper heerschap had zich wel gewacht op de rechtbank te verschijnen. Na de uitspraak werd, door een jong klerikaal advokaatje, namens den betichte, 1000 franken aangeboden als schadeloosstelling aan den vader van een der arme slachtoffers, doch die som werd met misprijzen van de hand gewezen. De gekruinde vuilaard kinderopvoeder zit misschien in het een of het andere klooster te koekeloeren. Wagelijk! 0! Schande! Alwie een abonnement neemt op het Weekblad van Nieuport en het Kanton voor het aanstaande jaar 1910 zal het van heden af regelmatig eiken zaterdag kosteloos te huis besteld worden. Men hoeft slechts ondergaand inteekenings- briefje te onderteekenen, uit te snijden en het aan den verkooper af te geven of naar het koffiehuis Willems Fonds, Valke straat, Nieuportte zenden. De abonnementsprijs, 2,60 fr. per jaar, wordt op voorhand ontvangen door den verkooper, die hiervan kwytschrift zal afleveren. 5,40 6,50 8,02 9,04 9,57 10,47 11,37 i Zaterdag du Pont, te Luik was zondag nacht, stond t uur, Burgerstand Vail NieiipOl’t GEBOORTEN. 10 Nov. Hillebrant August Frans, zoon van Hen drik en Bertha Bonjé. Provoost Andreas Emiel Maurits Hendrik zorn van Hendrik en Elisa Lammerant. Hamers Augusta Octavia, dochter van Emiel en Alicia ’t Jaeckx. Aesaert Gustaaf Hendrik, zoon van Hen drik en Maria Bonjé. 13 Calcoen Margareta Maria Julia, dochter van August en Seraphina Geryl. I o Dewitte Camiel Robert, zoon van Cyrtlle en Maria Vanvooren. I Eduware Magdalena Alexandrina Maria, dochter van Lodewijk en Irma Lava. Sedert 1 Januari 1909 118 geboorten. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Vandecasteele Karei Lodewijk, brievendrager te Nieuport en Vandromme Mathilde Ludovica, zonder beroep te Cortemarck. s'raat gingen de duitschers nog eenigen tijd voort 11 OP hold ar» tnr» l.— JJ.— —12 -1 - I p! ice du Marche, waar de twist in een gevecht ontaardde. Twee mannen, de scbildersgasl Henri Lom - biers, en een zijner vrienden, die te gelijk met de duitschers de herberg verlat, n hadden, wil den de vechters scheiden. Allen vielen nu op de twee mannen; Lombaers, zich oveimand ziende, haalde een revolver te voorschijn en schoot tot tweemal tussenen den hoop. Een der tegenstre vers, Eduard Blanke, kleermaker, 26 jaar oud, werd door een kogel in de long getroffen en viel ten gronde; men droeg hem naar hel gasthuis, waar hij eenige uren later gestorven is. Henri Lombaers is door de policie aangehou den en opgesloten ter beschikking van het parket. Doodelijke messteek. Zondag, rond middernacht, kwamen eenige jongelingen uit eene herberg op den Lindenhoek te Melle, waar zij te zaman met de teerlingen gespeeld hadden. Bulten gekomen, kregen twee der jonge lingen, Honoré Herman, 24 jaar oud, en Gustaaf Monsaert bijgenaaamd de Pik 23 jaar oud, twist. Monsaert trok zijn mes en plofte het Her man in den buik; de getroffene viel badend in zijn bloed ten gronde en kon nog zeggen De Pik heeft mij gestoken waarna hij den laats- ten adem ultblis. Het lijk van den ongelukkigen jongeling werd naar het doodenhuis overge bracht. Honoré Herman was de eenige steun van zijn ouden vader, weduwnaar. Maandag namiddag, ten 2 ure is het parket Van noun U,.1L. nnl.om,.. C.p|Onf Unn<..pr| werd door den onderzoeksrechter ondervraagd en vervolgens naar de gevangenis van Gent overgebraebt. De ongelukkige jongeling Honaré Heiman, 24 jaar oud, die zondag avond op den Lindenhoek, te Melle, zoo laf doodgestoken werd woonde met zijn ouden vader en met zijne zuster in eene hof stede nabij het krankzinnigengesticht. Er is nog een andere zoon, doch die werk in de koolputter) in den omtrek van Charleroi. Over eenige maan den was moeder Herman gestorven. Het is nu bewezen dat de ongelukkige Herman aangevallen werd zonder de minste reden; de jongeling was eenige oogenblikken later een lijk. Monsaert en zijn broeder, alsook twee andere ge broeders, overvielen kort nadien den genaamden Arthur Galle, een vriend vaa het slachtoffer, omdat hij gezegd had lat Gustaaf Monsaert den doodelijke steek toegebracht had; Galle werd zoo erg mishandeld, dat hij er nog klaar de sporen van draagt, en hij moest vluchten en zich ergens verschuilen om niet meer toegelakeld te worden. Zoodra de gendarmen ter plaatse waren, werden de genaamden Temmerman, Galle, De Mulder en De Bruycker, die in gezelschap van Herman ot van Monsaert kermis gevierd hadden, onder vraagd. Uit hunne verklaringen rezen weldra vermoe dens op tegen Gustaaf Monsaert, en de gandar- men aarzelden niet hem gevangen te nemen, te meer daar een der zonen van den herbergier Vande Putte het slachtoffer had hoeren zeggen Dik (bijnaam van Monsaert) gij hehl mij gesto ken! De steek was met zooveel geweld toegebracht, dat de darmen op verscheidene plaatsen door gesneden waren. De vermoedelijke daner Gustaaf Monsaert, werd afgetast doch hij bad geen mes in zijn bezit; men denkt dat het wapen wegge- worpen is in het veld en daarom ook zal heel de omtrek van den Lindenhoek afgezocht worden. Aanhouding. Sedert eene maand werden er te Sl-Gilles talrijke koperdiefstallen gepleegd, en er ging geen dag voorbij zonder dat er bij de policie klachten toekwamen. De dieven rukten de koperen platen en deurklinken af, et en drongen zelfs In onbewoonde huizen, waar waar zij bult maakten naar hertelust. Maandag avond, rond 6 ure, bemerkte de pollcieagent die van dienst was op de Parmaplaats, een kerel die er verdacht uitzag. De agent ging in eene deur opening staan en bestatigde weldra dal de kerel bezig was eene koperen naamplaat van eene deur te vijzen; in twee sprongen was de policieman bij den dief, met wien hij eene verwoede wors teling aanging. Dank aan zijne reuzenkracht kon Ongeluk. Zaterdag namiddag om 4 1/2 ure, haalde men het plezierbootje van M. Orhem aan de Oude Brug te Lokeren, uil het water, om voor een winter in eenen hangaar Ie brengen. Het ophalen van hel boo’ja, dat ongeveer 701) kilogr. weegt, werd gedaan door een kaap stander, gesteld op het beurtschip van M. Ver- moens. Toen de boot ongeveer 4 meters boven de kaal hing, brak plotseling de mast van schip in twee en hel bootje plofte ten gronde. Twee kinderen, die naar het werk stonden te zien, werden onder het bootje getroffen en doo delijk gekwetst. Het eene, het 8jarig zoontje van de Wed. Veyt, wier man, 3 jaar geleden in de mijnramp vaa Gourrieres (Frankrijk) verongelukte, werd de armen en de boenen gebroken. Het andere het zoontje Penninck, werd zeer erg aan het hoold gekwetst, en verloor veel bloed uit neus en ooren. Spoedig was Dr Persoons ter plaats, die de balde slachtoffers de eerste zorgen toediende en daarna de arme knapen naar hunne ouderlijke woningen liet overbrengen. Hun toestand is hopeloos. Het was met dat bootje dal M. Orhem verleden jaar tijdens de roeiwedstrijden te Terdonk den eersten prijs behaalde. Moord. Zondag namiddag, tijdens de dagvertooning, is in de Scala te Antwerpen een moord gepleegd. Op het oogenblik dat hel doek werd opgehaald voor de negerdansers Darktouw aristocrats, werden twee revolverschoten gelost. Eene vrouw, welke zich voor het buffet van Mej Laura Van Damme bevond, had op deze de twee schoten gelost. De eerste kogel had Mei. Van Damme in de borst getroffen en de andere had een spiegel verbrijzeld. Zooals gamakkelijk te begrijpen is, verwekte deze misdaad groote opschudding. Terwijl men het lijk van Mej. Van Damme, die op den slag ge dood was, in een aanpalend vertrek droeg had den twee bedienden de moordenares aangehou den en in het verhurtngsbureel opgesloten. Daar werd de vrouw door een hevige zenuw crisis overvallen. M Rooses, leerling geneesheer verzorgde haar en later kwam de geneesheer kockerols. Een politieagent deed de moordenares eene eerste ondervraging ondergaan. L'eze noemt zich Scheefhals en woont Anselmostraat 41De vrouw verklaarde uit jaloerschheid te hebben gehandeld en beweerde dat haar echtgenoot sinds twee jaar betrekkingen had met Mej Van Damme. Het parket, dat door den adjunkt De Wande- leet verwittigd was, kv.am ook ter plaats en deed vrouw Scheefhals eene ondervraging ondergaan in het politiebureel der Vestingstraat. De moordenares weende overvloedig. De wetsdokters Van Bever en Ballieux hebben de lijkschouwing gedaan. Een bediende van de Scala heeft bemerkt dal vrouw Scheefhals zeer bleek was hevig opge wonden. De moordenares is in de gevangenis opgesloten. Het lijk van Louisa Van Damme werd In een laken gewikkeld en naar het Elisabethgastbuls overgebraebt. 1 Drama Zondag avond, rond 8 ure, 1 werd de gemeente Eléron bij Luik in opschud- 1 ding gebracht door een vreeselijk drama. 1 De genaamde Cytiel Plisnier 23 jaaroul, ge- 1 boortig van Bracquegnies, soidaet bij het 2* lan- 1 slers te Luik had over een jaar kennis gemaakt met het meisje Catharina Bragard, dienstmeid, ie Luik, 24 jaar oud. Deze laatste had over eene maand willen afbreken met Plisnier, waarover de soldaat zeer ontevreden was. Zondag had Catha rina Bragard een bezoek gebracht aan hare ou ders, die te Fléron wonen; toen zij ’s avonds naar den tram ging om naar Luik weer te keeren, ontmoette zij Plisnier en had met hem eene woordenwisseling. Opeens haalde de lansier een revolver te voorschijn en loste vijf scholen op het meisje; de ongelukkige viel dood ten gronde. De moordenaar keerde vervolgens het wapen tegen zlchzelven, doch hij lukte er slechts In zich licht te kwetsen. De kerel is aangehouden en ter beschikking van hel kriigsgerecht gesteld. Moord. Zondag nacht, rond 1 ure ont stond er in eene danszaal te Quaregnon twist lusschen twee werklieden, voor eene vrouwen- Bij koninklijk besluit van 14 November 1909 wordt M. S. Thielen, ontvanger der rechtstreek iche belastingen en accynzen te Rousbrugghe Haringhe in dezelfde hoedanigheid henvemd te Onze-lieven-Vrouw- Waver (Antwerpen). Beweging der haven van Nieuport gedu rende de 9 eerste maanden van 1909 en 1908. Ingekomen 59 schepen metende 18056 ton tegen 38 schepen metende 10459 ton in 1908. Uitgevaren 58 schepen met 17722 ton tegen 38 schepen met 107F2 ton in 1908. Tombola. De trekking ^an de biljetten der 5' reeks van de loterij van de algemeene wereldtentoonstelling van Brussel in 1910, zal geschieden op Woensdag 1“ December 1909 om j Uyisl ontstaan lusschen een halt dozijn dubscher. i D.iar het er wat te luidruchtig toeging, werden 1 de twisters door den baas buiten gezet. Op de - E>‘uev-,“ uunovucio uug iiju uui i niet schelden; ten slotte landden zij aan op de |l2

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3