van Nieuport en Kanton Voor Waarheid en Vrede! Voor Vrijheid en Hecht! Eerste Jaargang Zalerdag|27 November 1909 N° 9 Willems-FoHds - AFdeeling Nieuport Gemeenteraad van Nieuport Briefwisseling De zegepraal van den persoonlijken dienstplicht hebbers van Oostende. Ingang vrij en kosteloos. Namens het Bestuur): De Secretaris, J. DIERENDONCK OI’HTVBARE Concert-Voordracht op Zondag 5 December ISOS om 4 ure zeer stipt namiddag IN HET LOKAAL, VALKESTRAAT DRUKKER JOSECBH HAHCK Statiestraat, Oudenaarde De Voorzitter, P. F. DESWARTE ABONNEMENT “,GO frank per jaar op voorhand betaalbaar EEKBLAD xich met reuzenschreden aan ’t ontvoogden is Er bleef aan de klerikalen een gevaarlijk ra pen over dat zij, als het nood gaf, met eene op rechte behendigheid wisten te hanteeren. Het was het roode spook. Dat wapen echter is hun uit de handen gevallen en het katholiek-socialis- tlsch verbond van Gent heeft het voor immer aan stukken geslagen. De oogen van een aantal brave, bedeesde lieden zijn opengegaan, zij heb ben bemerkt dat het roode spook slechts een grove list was door de klerikalen uitgevonden om ze af te schrikken, en ze zullen niet nalaten zich over de hansworsten te wreken die arm aan arm gaan met degene die in de katholieke bladen geregeld als de ergste revolutionnairs worden afgeschilderd. Welaan dus, wij hebben meer dan ooit reden om bet einde te vóórspellen van een bestuur dat ons vaderland te lang, veel te lang reeds stoffe lijk en zedelijk ontzenuwt’ En wat baat het dat de katholieken met geslo ten deuren hun 25jarig bewind vieren? Wat baat het dat betaalde vleiers den lof van het klerikaal gouvernement uitbazuinen? Belgie gevoelt zich bedrogen, gefopt, verminkt, ons volk is al die huichelaars moede en zal in Mei aanslaande de lang verbeide kastijdin toedienen, opgeloopen door 25 jaren onrechtvaardigheid en dwang. En van die kastijding zullen de klerikalen niet meer opstaan!!! L. S. H. Zitting van den 16 November 1909, om 5 1/2 ure namiddag. Afwezig bij hel aanvangen der zitting MM. Patlyn en Dewaele. De heer Burgemeester opent de geheime zit ting en verlaat onmiddellijk de vergaderingszaal na verklaard te hebben dat bij geen deel zal ne men aan de bespreking van de twee eerste pun ten aan de dagorde. De zitting wordt voortgezet onder ’t voorzitter schap van M. Huyghebaert, schepen. le Punt. Ontslag van M. Julien Snauwaert als lid der Godshuizen. De heer Secretaris geeft lezing van een schrij ven van M Snauwaert bij hetwelk hij zijn ontslag geeft als lid van de Godshuizen uit reden dat hij de stad heeft verlaten. Dit ontslag wordt met eenparigheid van stem men aangenomen. 2e Punt. Voorstelling van candidaten voor de benoeming eens lids der besturende commis sie van de openbare stapelplaats. Einde mandaat van den heer Snauwaert Jan. De uitslag der stemming is de volgende 1* kandidaat M. Jan Snauwaert met 6 stemmen en een wit briefje. 2e kandidaat M. Huygliebaert met 5 stem men, M. Cool 1 stem en een wit briefje 3' kandidaat M Cool met 4 st., M Dumo:i 1 stem, M. Dewaele 1 stem en een wit briefje. De heer Burgemeester treedt de vergaderings zaal weer binnen en herneemt het voorzitter schap der openbare zitting. De heer Secretaris geeft lezing van ’t proces verbaal der zitt ng van 22 October 11. Het wordt goedgekeurd met 7 stemmen tegen 1. 3* Punt. Begrooting Bureel van Weldaad 1910. De raad beslist dat het ontwerp van deze be grooting zal gezonden worden in mededeeling aan de raadsleden. 4* Punt. Kosteloos vervoer voor de versteening van verschillige landbouwwegen. Aanvraag De raad beslist bij ’t ministerie van landbouw het kosteloos vervoe le vragen per spoot of per water van den noodigen afval van steengroeven voor het besteenigen van de oude Veurnevaart- straat, hef Veurnestraatje tot zoover de grenzen van Nieuport bestrekken, den weg van aan de Statieplaats tot aan de Hofstraat en de Willem Deroolaan 5’ Punt. Vraag van den Automobile Club du Nord. PRIJS PER NUMMER S centiemen Brussel, 26 November ’09 Waarde Redactie! Niels, in die laatste tijden is voor ons, libera len, pleizieriger geweest dan te bestatigen met welke kristene(!) broederliefde(H) de katholieken elkander hebben uitgescholden. Zij zijn door de zegepraal van den persoonlijken dienstplicht zoodanig verbouwereerd, zij zijn daarvan zoo bekaaid afgekomen dat ze in hunne bladen nog immer twisten om te weten wie, van de jonge of de oude rechterzijde, in de militaire quaestie gelijk heeft, wie tusschen al die safpueiJA oor zaak is van de ontreddering hunner partij. Ons kan h?t maar weinig schelen! Wat in hunnen winkel gebeurt moeten zij slechten; wij tellen de slagen en wij bestatigen, niet zonder genoegen, dat het met de klerikale eenheid u. 1. t. uit is en dat we ons, met de' verkiezingen van Mei 1910, niet meer- zullen bevinden tegenover het opeengedrongen, samengepakt verbond van alle acbteruitkruipende krachten, een verbond dat zich, sedert 25 jaar, tegen allen vooruitgang, alle ontwikkeling, alle vrijmaking der gewetens heeft verzet. Ik zeg hel U de katholieke partij is ont redderd, de schipbreuk is nabij en niet meer kan haar nog vrijwaren van het nakend verval dat haar te wachten staat, ’t Is de aanslaande en zekere triomf van de antiklerikale oppositie, ’t is de ontlasting van het gewicht dat ons logjen zwaar op de schou 'ers drukt, ’t is de regeerlng van gerechtigheid, waarheid en vooruitgang die wederom in Belgie zal aanbreken. Trouwens, de ontwaking der liberale denkwij ze hebben wij, in 1904, zonder eenigen twijfel mogelijk, vooral in het Viaamsche land kunnen bestatigen, daar waar de heerschappij, waar de oppermacht van de onverdraagzame, fanatieke geestelijkheid zich het meest doet gevoelen In T Walenland was die ontwaking niet zoo ken merkend, omdat ginder de geestelijkheid er niet zoo zeer als bij ons, Vlamingen, is toe geraikt, haar hatelijk dwangjuk op te dringen, ’t Is de herleving der vrijzinnige gedachten die uitlegt hoe wij er toe kwamen, in 1904, een zetel in Gent, Aalst, Deodermonde, St Nikolaas en Has selt te veroveren, hoe wij er in gelukten in 1908, onze vrienden Rens, Van Damme, Persoons en Peten met eene onverhoopte meerderheid te herkiezen, hoe het ons gegeven -was de schitte rende zegepraal van den vriend Neven, van Ton geren, te vieren, ’t Is diezelfde herleving die ons aanstaande jaar, de aanwinst van nieuwe zetels in Roeselaere, Mechelen, Oostende en Turnhout moet verzekeren, zonder het arrondissement Brussel te vergeten waar de landelijke bevolking Onze Viaamsche Volksboekerij gevestigd in het lokaal, is eiken Zondag van 11 tot 12 uren open. De boeken worden aan iedereen kosteloos ter lezing uitgeleend. VERKOOPER Pieter Verstraeie, zoon Valkestraat, Nieuport A'inoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregJ. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen artikelen en mededeelmgen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen bestemd voor voor het Weekblad van Nimport en Kanton moeten door den schrijver ooderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. stemming van verleden week insgelijks een buitengewoon gewicht. Met de plaats vervanging al te schaften, hebben onze i eerelosze vlek van ons militiestelsel uitgewischt en die eenvoudige waarheid bevestigd dat al de burgers persoonlijk moeten medewer ken tot de verdediging van het algemeen erfgoed. Men zal van België niet meer zeg gen dat het alleen, of omtrent allen, in Europa, de veiligheid zijner frontieren toevertrouwt aan arme dromels en huur lingen; me» zal de burgerszonen niet meer verwijten zich niet te bekommeren om hun eerste vaderlandsche plicht. Alleman, voortaan, zal naar de kazerne trekken, en dezer zedelijke toestand kan er maai bij winnen, terwijl terzelvertjjd de waarde van ons leger in onverhoopte mate zal verbeteren. En nu mogen wjj gerust de toekomst te gemoetzien andere hervormingen zullen zich onweerstaanbaar opleggen. Wanneer de jongelingen persoonlijk hun militairen plicht zullen moeten kwijten, en dat ieder huisgezin een zijner zonen zal ge van voor vijftien maanden of twee jaar, is het niet blijkbaar dat de algemeene dienstplicht met verminderden dienstplicht, aan eenie der zal voorkomen als het natuurlijk en eenig middel om eindelijk dit ideaal te verwezenlijken dat nog niet bereikt is de waarlijk rechtvaardige verdeeling der mi litaire lasten tusschen al de burgers die den ouderdom hebben om de wapens te dragen? Maar laat ons niet voorbarig we zen; alles komt op zijn uur. Intusschentijd mogen wij besluiten dat er in België iets veranderd is; wij onder staan de bekrompene heerschappij niet meer eener partij welke vooral met gods- dienstige belangen ingenomen is. Onze gezichteinder schijnt verbreed, wij ade men vrijer. Niets heelt den loop des voor- uitgangs kunnen tegenhouden noch de ellendige betoogen, noch de veldtocht van scheldwoorden en fopperij ondernomen tegen de leden der rechterzijde welke va derlandslievend en scherpzinnig genoeg waren om den werkelijken wil van het. volk te erkennen. De oude rechterzijde blijft onder den slag der welverdiende schaamte: zij heeft jegens andere katholie ken handelwijzen gebruikt, welke niet alleenlijk onbeleefd zijn, maar zelfs van slechte trouw getuigen. Zij komt vermin derd uit het geschil en door alle eerlijke lieden afgekeurd. Hare laatste werkingen doen walgen! Behouden, verbeteren, beletten, dat was en is rog immer het programma der Woestisten De voorrechten en de groot ste onrechtvaardigheden behouden-, het minst mogelijk verbeteren en dan nog maar als men er toe verplicht is; de verwezen lijking van alle vooruitgang beletten. Men komt van ze aan het werk te zien, die heeren der rechterzijde, en men heeft kunnen oordeelen tot welke wanhopige pogingen zij bekwaam zijn om zich te verzetten tegen al wat zy gevaarlijk voor de klerikale politiek achten; voor hen ko men het vaderland en de wil van het volk maar achterna en zelfs zeer v< rre! De groote hervorming is verwezenlijkt; j volksvertegenwoordigers de de hatelijke plaastvervanging is atge- -:,:x’ schaft! Ongetwijfeld moet de Senaat nog uitspraak doen, maar wij hebben volle betrouwen in zijn vaderlandsminnend doorzicht; de toestand is overigens dus danig dat men gevaar zou loopen een ware crisis in het land te zien losbreken, moest de Hooge Vergadering een hinder paal brengen aan de schitterende demo cratische zegepraal welke de Volksverte- genwoordigerskamer komt te behalen. Met 100 stemmen tegen 58 en 3 ont houdingen werd het vermaard voorstel der HH. volksvertegenwoordigers Meehe- lynck en Bertrand aangenomen in de zit ting van denderdag 18" November De epgeroepen mannen zijn persoonlijk den militairen dienstplicht schuldig. Onze erkentelijkheid gaat zonder on derscheid tot al de bewerkers der hervor ming, tot al die rechtschapene mannen welke, de belangen hunner party verzui- mande, enkel de opperste noodzakelijkheid inzagen de verdediging van het land te verzekeren en de militaire lasten zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. Zij gaat vooreerst tot de leden der linkerzijde, liberalen en socialisten1 dewelke, om de verwezenlijking van een der duurbaarste punten van hun programma te bekomen, niet geaarzeld hebben hunne medewer king aan de regeering te verleenen, door het nochtans onvolmaakt ontwerp een zoen uit elk huisgezin te aanvaarden en de geestelijke vrijstellingen te stemmen. Zij gaat ook tot de moedige katholieken, de heer Minister Schollaert aan ’t hoofd, die de voogdij van het groene heerschap hebben afgeschud om fier en onbeschroomd de ingave van hun geweteu te volgen. Onze welgemeende hulde komt insgelijks den Minister van Oorlog toe, den recht schapen generaal Hellebaut, die zijn plicht met onvermoeibare standvastigheid en volharding heelt kunnen vervullen; het is hij die, een jaar geleden, den deernis- waardigen toestand van ons land geopen baard heeft waarop onze vrienden der linkerzijde/oodikwylsde aandacht hadden getrokken; en met den heer Schollaert van zijne gedachten te overtuigen, heeft hy den zegepraal van 18 November mo gelyk gemaakt! Heden zijn we toch verzekerd dat, bin nen eeuige jaren, ons leger manschappen genoeg zal bezitten om een krachtigen hinderpaal te vormen tegen een mogelijke vijandelijke inval, de eenige oorlogsonder- stalling welke ons onzydig land in te zien heeft. Is die overtuiging niet opbeurend? Byzonderlyk als men denkt dat met het stelsel dat komt te vallen, onze frontieren ternauwernood beschut waren en dat de zoo verscheidene rijkdommen van België blootgesteld stonden aan een stoute aan slag welk ons leger misschien niet had kunnen terugdry ven, met bij gebrek aan moed of kunde, maar enkel bij gebrek aan mannen! Op maatschappelijk gêbied heeft de De heer A. Biiysse, volksvertegen woordiger te Gent, zal spreken over Sociale toestanden der viaamsche landbouwer». Die hoogst belangrijke voordracht zal opgeluisterd worden door Muziek- en Zangstukken uitgevoerd door kunstlief-

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1