KERMKSE. AUX BOUDINS A Ia Ville de Nieuport Chez J. KESTEMAN 188, rue aux Laines, Bruxelles (Prés de la Porte de Hal) PLAT SPÉCIAL SAUCE MADÉRE Consommation de premier choux STERILET Handelsvereeniging Jgll VOORBEHOEDMIDDELEN I Philharmonic Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw M Af Openbare werken Allerhande nieuws Hoogwater te Nieuport ’s morg. 0,03 0,53 1,44 2,32 3,19 4,07 4,56 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. De verlichting der sassen vullen. 23 Den 15 December aanstaande ten stadhu’ze te Oostende verpachling te beginnen met 1910 van de uitbating der Kursaal en van den Baden- dienst. 3 4 Jaarlijksche Algemeene Vergadering der aan deelhouders van de Handelsvereeniging <r Naam* looze Vennootschap in likwldatie te Nieuport, op Maandag 6 December 1909, om 2 1/2 ure ’s namiddags in hel gasthof Duynnen- huis Oostendestraat. DAGORDE Verslag der likwideerders. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen. ’s avonds 0,27 1,19 2,08 2,55 3,43 4,31 5,22 N’aamlooze Vennootschap in likwldatie TE MEITORT Den 7" December 1909 openbare aanbesteding van de herstellingswerken aan de parochialekerk te Eessen bij Dixmude. Bestek 20,231 fr. Borg tocht 1000 fr. Bouwmeester M. Thierry Nolf te Thourout. over eenigen tijd een twist gehad met den ge- naamden Jozef De Roack eveneens van Strythem. Struelens dacht er niet meer aan, en meende dat De Roeck eveneens alles vergeten had. Zondag avond, r^nd 11 ure, bevond Struelens zich in eene herberg der gemeente toen De Roeck binnen kwam met een zijner vrienden, Hendrik Demol. Deze twee binnentredenden dronken een glas bier en gingen dan spoedig heen. Wat later, toen Streulens de herberg ver let, werd hij op straal aangevallen door twee kerels. Beiden sleurden Struelens ten gronde en brachten hem een tiental messteken toe in het hootd. Alhoewel het slachtoffer veel bloed verloor en deerlijk gesteld was, kon hij nog op staan. Hij vluchtte in den koer van pachthof De Haen, dat niet ver van de plaats der aanranding gelegen is. De twee aanranders achtervolgden hem en brachten hem daar nog verscheidene messteken toe, in de borst, den arm en den rug. De hulpkreten door het slachtoffer gelaakt wer den gehoord door den pachtsr De Haen en zijne dienstboden. Daar deze lieden toegeloopen kwamen, kozen de aanvallers het hazenpad, na verscheidene revolverschoten gelost te hebben naar de man nen, die het slachtoffer ter hulp kwamen. Geluk kig werd niemand getroffen. Emiel Struelens lag badend in zijn bloed uit gestrekt. Men droeg hem naar zijne woning, waar de geneesheer van het dorp hem kwam ver zorgen. De gendarmen van Lennick kwamen den gekwetste ondervragen; deze duidde hun de twee aanranders aan. Bij het krieken van den dag werden De Roeck en Demol aangehouden en in Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 December Donderdag 2 Vrijdag Zaterdag Den 16 December aanstaande aanbesteding bij het bestuur van bruggen en wegen te Oostende van de werkan voor de laan aan Zeebrugge naar Heyst Bestek 596,819 fr 88. Borgtocht 35,000 fr. Veevoeding. De Vorst. De gevreesde winterdagen zijn aanslaande. De vorst is ingevallen en kan nogal een tijdje de baas spelen... Wie weel? In dit barre jaargetijde is het den veehouder moeielijk, ja, soms onmogelijk zijne dieren een rantsoen te bezorgen, waarin geene spijzen voor komen die eenigszlns door den vorst hebben ge leden. Rapen, wortelen, koolrapen, beeten, enz. worden, de eene wat rasser dan de andere, door den vorst geraakt, en toch dient er gevoederd. Dat bsvrozen voeder den goeden smaak heeft verloren, hoeft niet gezegd te worden dat het soms schadelijk op het dier werkt, schijnt minder gekend te wezen, alhoewel het een onbetwistbaar feit is. Welnu, wil men den aangenamen smaak in het rantsoen behouden, hel moge dan ook groen voeder bevatten, door de koude geleden wil men zijn vee aan geene ongesteldheden blootst lien, zoo gebruike men gedurende den winter een krachtvoeder, door alle veeartsen ge- ooideeld als zijnde het eenige, dat onder alle op zichten dient geprezen te worden. Door het gebruik van 2 i 3 kil. Sucrema per dag en per dier kan men diensaangaanle de besit* uitslagen verwachten. Lex. Bloedig drama. Zondagavond werd de gemeente Strythem, nabij Sint-QuintensLen- nick, door een bloedig drama in opschudding gebracht. Een landbouwwerkman, Emiel Strue lens, 37 jaar oud, wonende te Strythem, had er’ S vxC Dr ARMEIS Nleaw |Zoorto«ho«d mida*i voor beis I Ditbe*r»iermcn«:-'« i ^muTARiA, ro, NIEUW II! Sanitas I Deie lijn geen gewcne voGibshiedmiddilin H KL, Ccilluttiecüebus.i bvingueier Nieuwe arti- M Xj] kele geheime taua m beide g.-elacbten ie Ki vertondei. wet Slj 1 «taal SAMITAS j 1 Fr. voor Mannan. U K, t-pen 1 2 I ’oür Vrouwe» door SAHiTARIA, TO, Anspachltan jfi der MAAND'TGNOEN wonuerbareuftval 0 Vraagt <1* ko.teloot Inlicht logen 2 Vó, SAMiTASlV, AAi >PACHLAAM, 70 S» V r». BRUSSEL, RELQIE Uitslag der aanbesteding van den 18 Novem ber, van de werken van besteening van een ge deelte van den noorddijk der vaart van Plas- schendaele naar Nieuport nabij de Rattêvallebrug te Slype. Beslek 8700 fr. Hebben aangeboden H Braet te Nieuport 6490 fr.; A. Leper te Steenkerke 7761 fr.; R. Pauwels te Nieuport 8000 fr.; G. Monbalin te Zeebiugge 8200 fr.; A. Lombaert te Nieuport 8317 ft,; L. Waerseggers te Oostende 8400 f.; A. Morlion te Goxyde 8594 F. De Cuyper te Knocke aan Zes 8599 fr. 28 November 29 30 ver. Zij schreven verscheidene brieven aan hun ne wederzijdsche bloedverwanten, om aan te kondigen dat zij zich om het leven brachten uit ellende, omdat hun brood ontbrak en zij zich geene bediening konden aanschaffen. Op die brieven legden zij hun trouwboekje zij tralen in den echt voor acht jaar en al het geld dat zij nog bezaten zijnde... 35 centiemen Dan ledigden zij te zamen de flesch jenever, trokken de stoof uit de schouw, stopten de open- nlng met oude dagbladen, staken de houtskolen in brand, ontkleedden zich en legden zich te bed... den dood, het einde van al hunne ellenden afwachtend. De voorname huurders werden zaterdagavond zeer ongerust omdat zij gansch den dag, de echtgenooten Brams niet hadden gezien. Zij ver wittigden den agent n. 501, welke van dienst was op de straat. Deze nam den sleutel, welke hem overhandigd werd, klom op tot de verdieping en ging in de kamer der ongelukkigen. De agent zag aanstonds het lijk van Victor Brams, doch geenszins datgene der vrouw welk onder de dokens van het bed lag. Deze had zich waarschijnlijk den dood vreezeud, onder de la kens verborgen en was om zoo te zeggen tegen hel lichaam van haar man geplakt. Verschrik- king had echter ook van haar eene prooi ge maakt. M. Ebrandt, adjunk, 1"afdeeling, per telefoon j verwittigd verscheen spoedig ter plaats, verge zeld van eenen dokter en van M. Fastenaeckel, bijzonder adjunkt. Dan eerst ontdekte men bij nader onderzoek, het lijk van vrouw Brams het tweede slachtoffer. De twee lichamen werden met eene berrie naar het doodenhuis in de Sint-Andreasstraat vervoerd. Eene aanzienlijke menigte volgde de lijken. De famllien van de twee ongelukkigen werden nog denzelfden avond, roet al de noodige om zichtigheid, van deze tragische gebeurtenis ver wittigd. Bandietenstreek. Zaterdag avond rond 11 ure werd eene stoutmoedige inbraak gebleegd ten huize van M. Vander Borght, Del- vastraat, 14 te Borgerhout. Rond 10 ure, begaf de vrouw Vander Borght, geboren Maria Vander Plasch, 48 jaar oud, zich ter rust. Pas bevond de vrouw zich in het slaapvertrek op het gelijkvloers, of plotseling verschenen voor haar twee personen, met zwartgemaakt gezicht, die onder doodsbedreiging elschten dat zij haar geld rnoest aanwijzen. Geheel verschrikt en om haar leven kermerd, wees op eene herhaalde bedreiging de bekla- genswaardige vrouw eene plaats onder het bed aan, waar geld verborgen was. Een der indrin- geis hield de vrouw in belwang, terwijl de an dere een bankbriefje van 20 fr. vond. De boosdoeners waren echter met dit eenvou dig bankbriefje niet tevreden en doorzochten op het gelijkvloers alle kassen en laden en vonden nog 10 fr. Het is rond 11 ure, toen een bovenbewoonsler te huis kwam, en na aanhoudend bellen aan de shaatdeur, dat de anngevallen vrouw tot het bewustzijn terugkeerde. Meer dood dan levend ging de vrouw de straat deur openen, en verhaalde wat er voorgevallen was Aanstonds werd de policle van het voorge vallene verwittigd. Opgemerkt werd dat op de achterplaats der woning eene ladder tegen den muur geplaatst was, vermoedelijk gediend hebbende tot o t- vluchling der bandieten. Men veronderstelt dat zij In hun rooverswerk verrast zijn geworden, door de onverwachte thuiskomst der bovenbe woonster en ijlings langs den hnf zijns wegge vlucht. Hevige brand. Zondag nacht is een hevige brand uitgeborslen in de stalingen van M. Pieter Aerts, steenweg van Neerstslle, 335, te Vorst. De geburen gaven het alarm en de agenten pompiers snelden ter plaats onder de bevelen van M. Van den Houdt, policiekommiss ris. Weldra tastten de vlammen geheel het gebouw aan en ook het aanpalend woonhuis van Ml Van Gysegbem. Voorwerpen van waarde en de meubelen wer den gered. In den stal van M. Aerts, moeshove- nier, werd een paard verkoold; de karren en het landbouwgerief werden vernield. Na een uur werkens, waren de pompiers meester van het vuur. Een deel van het huis van M Van Gyseghem werd aan de woede van het vernielend element onttrokken. De schade is aanzienlijk. Ds oorzaak der ramp is niet gekend. wijk, wel deze is die het meest door het verkeer gebruikt wordt en dat de buurt spoorweg het gevaar nog grooter maakt echt wonder dat er zich tot uu toe nog geene erge ongevallen voordeden. Het is ook vooral in de winter dat de waterlos singen door de vaarten het talrykst zijn, hetgeen des nachts, bij gebrek aan be hoorlijke verlichting vele menschenlevens onophoudelijk in gevaar stelt. Zoo een ongeluk voorviel wie zou de verantwoor- delijkheidheid dragen? Wellicht, zal men, Samedi 4, Dimanche 5 et Lundi 6 DECEMBRE 1909 GRAN DE gaslampen worden vervangen? Of mag er voor Nieuport toch geen cent meer van af? Of heeft het stadsbestuur toch geen greintje invloed bij hunne klerikale vrien den om iets te bekomen? Treurig he, treurig! van denzelfden leeftijd, werd geboren te Amiens (Fr), en was kamermeid. Zij hadden geene kin deren. Beiden kwamen van Oostende, waar zij het seison doorbrachten. Ondanks al hunne pogingen gelukten zij niet in eene bediening te vinden, hoe nederig dan ook, in de talrijke hotels en restauraties der hoodstad. Hunne spaarpenningen werden spoedig uit- geput. Met zoo’n achterdocht en schrik, zagen zij derhalve den winter naderen, dat zij besloten als het kalf verdronken is, alsian den put zich te zelfmoorden. Vrijdagavond, kwamen zij op hunne kamer Statie.Terwijl we nu van verlichting I met eenen zak houtskolen en eene flesch jene spreken, hier weze ook gevraagd waarom I h„n de statie ook niet van gas voorzien is. Waaneer zullen eens die oude, welrieken- plicht het te doen. Dat de stad doe, ’t zal regelmatig en zijn recht en ook elk zijn plicht. Daarbij wij weten bij ondervinding dat men een klerikaal mag gelooven en betrouwen, zoo lang als men hem tusschen vier oogen hoort en ziet, zoodus... Uit het schrijven der kierikalen onthouden wij nog dat de heer Pastoor van een vriend 5000 frank beloofd is om tusschen te komen in de onkosten eener nieuwe pastorij. Op oorband danken wij hem en dien onbekenden milden viiend want zij zullen hierdoor goed werk ver richten. Er zal 5000 frank min krot z;jn in de kas. Drama der ellende. De volkrijke Puiterij wijk te Brussel, werd zaterdag avond door een verschrikkelijk drama In opschudding gebracht. Op eene kamer der 2* verdieping van het huis n. 3, Puttere, woonden s.dert twee maanden do echtgenoot -n Victor Brams De man, geboortig van Laken, oud 44 jaar, i waa botelmeester. Zijne vrouw Melanie Dubois, De klerikalen hebben voorgesteld de oude pas torij af te staan aan de kerkfabriek, die, mits eene subsidie van 5000 frank, eene nieuwe pas torij zou bouwen. De lieer Do Jaegher en ook schepene Patlyn stemden neen. Waarom stemde de lieer De Jaegher'neen? Hij verklaarde zich niet tegen het bouwen van een nieuw woonhuis, hij ontkent niet dat, behoudt men de huidige pastorij, er onkosten van repa ratie zullen zijn. Doch hij wil niet dat de kerkfa briek een nieuw huis bouwe; de stad is door de wel verplicht eene pastorij te leveren en te on derhouden; welnu, moet er eene nieuwe pastorij komen, dat de stad ze bouwe en ze later ook on- derhoude. En hij heeft gelijk. Ze hebben wel te zeggen en te beloovan, dat ze ten eeuwige dage de stad niet meer lastig zullen vallen voor on- derhoudskosten, doch dat zijn woorden in den de petrollampen of doodlichfjes door klare wind. Zij kunnen hunne latere opvolgers als leden der kerkfabriek, niet verbinden; misschien zegt de kerkfabriek binnen eenige jaren dat ze de middels niet meer heeft om de pastorij te on derhouden en de wet is daar;., de stad is ver- 1 h :t dus van nu at ’i zsl wettig zijn. Elk Het schoolschlp Avenir is woensdag 17" dezer aangekomen te Adolaïde. Het heeft 28 dagen noodig gehad van te komen van Lobos (Montevideo) hetzij met eene snelheid van 10 knoopen 3/10 per ure. Haringsloepen. - De Haringsloep Nr 4 van de firma Carbonez en C° is alhier zaterdag 11. aangekomen met 620 tonnen haring en reeds ter vangst vertrokken eergisteren donderdag, op walken dag het zusterschip Nr 5 van zelfde firma is binnen gekomen overladen, alle tonnen en bakken vol. Dus twee overheerlijke vangsten. Des te beter. 19 Nov. Van Troyen Angela Irma Romania, d. van Joseph en Adriana Messen. Bonje Georgius Pieter, zoon van Pieter en Maria Mercier. Sedert 1 Januari 1909 120 geboorten. STERFGEVALLEN. 24 Nov. Vandeveide Maurlts Firmin, oud 2 j. 15 d. zoon van Hendrik en Marie Schram. Sedert 1 Januari 70 sterfgevallen. Wij trekken de aandacht der bevoegde overheid op de uitermate gebrekkige ver lichting der sassen van de achterhaven en van het Oud Veurnesas lansrs den steen wee. naar Nieuport-Baden Het materiaal is tot op den draad versleten, en zoo men er zich eens van wil overtuigen hoeve men slechts by gelegenheid op te merken dat reeds vele der bedoelde lantaarns van hunne lampen beroofd zijn, en er bollan- taarns in gehangen zyn. Wat meer is de helft dezer worden sinds lang niet meer ontstoken, wellicht uit spaarzaamheid. Er zou zonder uitstel en onophoudelijk dienen aangedrongen te worden by de hoogere overheid om dezen w’nter toch van die middeleeuwsche verlichting verlost te zyn dat men niet verge te dat de sassen Nogmaals is het Sinle-Ceciliafeost voorbij. Het ts onder de beste voorwaarden afgeloopen, en allen die eraan hebben deelgenomen zijn teuvolle beredigd geweest. Den zondag avond om 7 1/2 ure werd den leden, hunne dames en familie een concert aangeboden door de PtitlUarmonle uilge- voerd. De schoon verlichte zaal, ter dier gelegen heid netjes opgesmukt bood een schcon uitzicht aan een groot aantal dames en juffers, In blin kend feestkostuum, alsiok zeer talrijke leden hadden er aangehouden het feest door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. En waarlijk ze hebben het zich niet te beklagen gehad het concert was puik, onlegensprekelijk uilgevoerd. Als bijzonderste stukken noemen we La Reine des Fleurs, eene bevallige ouverture, met veel juistheid gespeeld, Tonnes et Gobelets, scène de cabaret, zeer orlginaal, La Bénédiction des Poi- gnards de l’opéra des Huguenots, vol moeilijkhe den, daï dé moeilijksten bevradUdê, een aan trekkebjk boléro, La Madrilène, en eindelijk een Fantaisie de l’opéra Romeo et Juliette, waarin be stuurder en muziekanten zich tin volle op de hoogte hunner taak toonden de solo’s werden er levendig toegejuicht. Geen wonder ook dat na ieder stuk de aanwezigen door algemeen hand geklap hunne bewondering lucht gaven. Muziekanten, gij hebt getoond dat willen kunnen is aan u voort te gaan in den Ingesla gen weg; hoog de harten tot welvaart van onze geliefde muziekmaatschappij. Na het conceit, bal. waar de grootste broeder lijkheid heerschte, waar jong en oud zich goed, doch dbftig vermaakten. Gedurende den rustlij 1 had er eene tombola plaats voor de aanwezige dames. Onnoodig te zeggen dat de haan zich reeds deed hooren wanneer de laalslen en aan dachten de feestzaal te verlaten. Den maandag om 11 1/2 ure doortrok de mu ziek. vergezeld van een groot getal eereleden, de stad onder hel spelen van hare opwekkendsle pas-redoubiés.' Oro 1 ure werd den leden een feestmaal aan geboden in het lokaal, en onder het eten van eene lekkere brok werd nogmaals harteiijk ver- broederd, en was eenieder verheugd te mogen bestatigen dat onze aloud» Philharmonie, onder hel geleide van knappe voorslaan ers, sterker dan ooit op hare beenen staat, en niettegenstaan de hardnekkige bekamping van dezen die ze be nijdeo, ze met volle vertrouwen de toekomst te gemoet ziet. Na het zingen van gemoedvolle liederen werd den dans hernomen, en voile vreugde heerschte tot laat in den avond. Aan u allen wien den bloei van onze Philnar- monie aan het hart ligt, roepen we moed, kloeke moed; aan u, die u met hel inrichten der feesten hebt beziggehouden, zeggen we proficiat, gij haait eere van uw werkl

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3